Grand Funk Railroad (GFR)

franco

RetroActive
Joined
15 Mαϊ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
5
A legend in the 70's and 80's... here they are !!!!

[edit]"Grand Funk Railroad - Shi..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


Sorry about that.[/edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ηξερα την μπαντα ....ωραια θα την παρω σε βινυλιο...μιαμ μιαμ...

thanks franco!!!
 
Grand Funk Railroad

Επειδή εδώ στο retromaniax "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" .... βλεποντας στο βιντεάκι του τόπικ για την ταινία "Πιο τρελός κι απ' τους τρελούς" τους Jaguars να παίζουν ένα τραγούδι των Grand Funk ... πορώθηκα άγρια !!! Έτσι, αποφάσισα να ανοίξω τόπικ γι' αυτήν την πολύ σπουδαία αμερικάνικη χαρντ ροκ μπάντα !!!

Βρισκόμαστε στα τέλη των 80ς, εποχή όπου εγώ, μαθητής Λυκείου ακόμη, άρχισα να "ψάχνομαι" κάπως με παλιό "κλασικό" ροκ δεκαετιών '60 και '70.

Βλέπετε, είχα, πλέον, περάσει τις προηγούμενες "φάσεις" της εφηβείας, σε σχέση με την ξενόφερτη ποπ / ροκ μουσική, ήτοι : α/ τη φάση κατά την οποία ανακάλυψα την ποπ μουσική μέσα από τα χιτάκια της εποχής [80ς], όπως μού προσφερόντουσαν από τις κασέτες με τα compilations που κυκλοφορούσαν κάθε Χριστούγεννα ή από τα βιντεοκλίπ που έδειχνε το "Μουσικόραμα" και β/ τη φάση που "αποκήρυξα" τα χιτάκια και... πέρασα στο στρατόπεδο των "χεβιμεταλλάδων"! Όταν, όμως, έγινα 17 - 18 χρονών ένιωσα την επιθυμία να ανακαλύψω ακούσματα παλαιότερα της εποχής μου, και, κυρίως, να εντρυφήσω στη μουσική ροκ συγκροτημάτων των 60ς και των 70ς που ήταν άγνωστα στους περισσότερους τότε συνομήλικούς μου [δλδ συγκροτημάτων πέραν των Zeppelin, Purple, Floyd κλπ]. Έλα, όμως, που εκείνη την εποχή δεν υπήρχε ίντερνετ... Έτσι τις πληροφορίες για όλα αυτά τα παλιά συγκροτήματα τις "μάζευα" με το να... "γίνομαι κολλιτσίδα" σε 40 - 45ρηδες και να τους "ταράζω" στις ερωτήσεις : "επ, έλα 'δω, πες μου για τους Free, για τους Mountain, για τους Grand Funk και για τόσους άλλους που άκουγες όταν ήσουν στην ηλικία μου... πρότεινέ μου δίσκους τους" κλπ κλπ... Κι αφού έπαιρνα τις πληροφορίες μου από τους μεγαλύτερούς μου, "ξαμολιόμουνα" στα δισκάδικα [Μοναστηράκι, Happening κλπ] και... έψαχνα μανιωδώς τους δίσκους που μού είχανε προτείνει! Κάπως έτσι οδηγήθηκα στους δίσκους των Grand Funk, και έβαλα στη δισκοθήκη μου τρεις απ' αυτούς : Τον Survival [1972], τον Closer To Home [1971] και τον We Are An American Band [1972] !!!

Οι Grand Funk δημιουργήθηκαν το 1968 από 3 δυναμικούς μουσικούς : Mark Farner στην κιθάρα και στα φωνητικά, Don Brewer στα ντραμς και στα φωνητικά και Mel Schacher στο μπάσο! Το χαρακτηριστικό τους : ο πολύ - πολύ σκληρός, για κείνη την εποχή, ήχος. Ξεκίνησαν, προφανώς, σαν μια... "αμερικάνικη απάντηση" στους Βρετανούς ομότεχνούς τους Cream [που, ως γνωστόν, ήταν κι αυτοί ροκ - τριπλέτα]. Πλην, όμως, οι Grand Funk έκαναν τον ήχο τους ακόμη πιο σκληρό και ακόμη πιο βαρύ, ενώ και οι μελωδικές τους φόρμες ήταν ακόμη πιο λιτές και άμεσες εν σχέσει με αυτές των Cream!

Αυτός ο πολύ σκληρός και φασαριόζικος ήχος τους ενόχλησε ιδιαίτερα τους μουσικοκριτικούς στο ξεκίνημά τους, οι οποίοι... τους φιλοδώρησαν με αρκετή "λάσπη". Αλλά και οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί τους στηρίξανε ελάχιστα! Κι όμως, συνέβη το εξής παράδοξο : Οι δίσκοι τους γινόντουσαν χρυσοί και πλατινένιοι! Γεμίζανε τα στάδια όπου παίζανε σε χρόνο ρεκόρ! Αυτό, κατά την άποψή μου, οφείλεται σε δύο λόγους : α/ η μουσική και οι στίχοι τους μπορούσαν να αγγίξουν τον μέσο Αμερικάνο πολίτη, λόγω της απίστευτης απλότητάς τους και λόγω της "αμερικάνικης" θεματολογίας τους [βλ. We 're an American band]. β/ Ο δαιμόνιος μάνατζέρ τους Terry Knight τους μανατζάρισε με τον καλύτερο τρόπο! Όπως εύστοχα επισημαίνεται στη "Rock Εγκυκλοπαίδεια" που επιμελήθηκε ο Σπύρος Αλεξόπουλος [βλ. σελ. 121] : "Ο Terry Knight έδωσε ένα πλήρως λαϊκό προφίλ στην μπάντα, που μιλούσε ευθέως στην ψυχή του σκληρά εργαζόμενου Αμερικάνου"!! Πράγματι, έτσι είναι... Γι' αυτό, άλλωστε, βλέπουμε τους Grand Funk στα εξώφυλλα κάποιων δίσκων να ποζάρουν δίπλα σε αμερικάνικες σημαίες! Κι όμως... οι Grand Funk δεν δίστασαν εκείνη την εποχή να "τα χώσουν" στην Αμερική και να γράψουν τραγούδια που διαμαρτύρονταν για τον πόλεμο του Βιετνάμ!

Από αυτήν την τόσο σπουδαία μπάντα, ας παραθέσω μερικά πολύ αγαπημένα τραγούδια, τα οποία "έχω λιώσει" στις ακροάσεις [το μαρτυρούν, άλλωστε, οι γρατζουνιές πάνω στα βινύλια] :

- I can feel him in the morning, μια φοβερή, σούπερ - ντούπερ ροκ μπαλάντα με αντι-πολεμικό στίχο, στην οποία κάνει φωνητικά ο ντράμερ της μπαντας !!! Αλλά η έκλπηξη είναι στην αρχή του τραγουδιού : Έχουν ρωτήσει ένα σωρό παιδάκια σημαντικά ζητήματα όπως : "τι είναι Θεός ???", "τι σημαίνει αγάπη ???" κλπ και, πριν αρχίσει το τραγούδι, ακούμε τις παιδικές φωνούλες που δίνουν τις απαντήσεις :

[video=youtube_share;g2aLx8R0JT8]


Και τέλος ... να κι ένα ασπρόμαυρο βίντεο για το πιο γνωστό τους τραγούδι, το We 're an american band !!! Σε αυτό βλέπουμε πώς ήταν πριν πολλάαα χρόνια : χίππηδες, φρικιά, που τα ενδιαφέροντά τους ήταν, εκτός απ' τη σκληρή ροκ, οι μοτοσικλέτες και τα μακρινά ταξίδια μ' αυτές, η ιππασία, το φρη κάμπινγκ κλπ κλπ ... Με δυο λέξεις "φοβερά άτομα" !!!!

http://youtu.be/Y21kkW5czIw

[ωωπ, κατόπιν εορτής διαπίστωσα ότι πριν αρκετό καιρό ανοίχθηκε τόπικ για τους Grand Funk ... οπότε, οι moderators ας πράξουν τα δέοντα, με συγχωνεύσεις κλπ] ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος θυμαται το "Μιση ωρα εποχης"? Μουσικη εκπομπη του Γιαννη Πετριδη (μιση με ελληνικα και μιση με ξενα video clips!!) και συνεντευξεις με καλλιτεχνες....Με "σημα" αρχης το video clip του "We are an American Band"!!!! Δειτε εδω:


Μετα το 1:50" οι "σκηνες" στα λιβαδια ηταν το "σημα". Στην ασπρομαυρη ακομα τηλεοραση....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένο κομμάτι εδώ και...άσε πόσο

Grand Funk Railroad - Heartbreaker

[video=youtube_share;QmJkKOR1rsM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα