Henry's House Review για ATARI XL/XE

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.199


Παρασκευή μεσημέρι... δεν κοιμάμαι (θα μπορούσα να το κάνω αφού είμαι ακόμα αδειούχος)... Έχω να γράψω review για το GRM...

Με γρήγορες κινήσεις κινήσεις, έβαλα στο στερεοφωνικό την κασσέτα που γράφει CC Catch από τη μια και Modern Talking από την άλλη... Ομοίως στο κασσετόφωνο του υπολογιστή έβαλα το Henry's House...

Έπειτα, άνοιξα τον ATARI 800XL κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα START και OPTION και πάτησα το RETURN... Το Henry's House άρχισε να φορτώνει... Υποκρίθηκα πως δεν ήξερα τι θα αντικρύσω μόλις ξεκινήσει το παιχνίδι, χωρίς μεγάλη επιτυχία... Βλέπετε ο συγκεκριμένος τίτλος μου έχει αφήσει ανεξίτιλα σημάδια στη μνήμη μου... Ήταν (και είναι) ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μου και, πιστέψε με, έχω παίξει πολλά (όπως κι εσείς άλλωστε, αλλιώς δε θα ήσασταν εδώ να διαβάζετε αυτό το review)...



Μια ερώτηση με βασανίζει... Τι μπορεί να χωρέσει μέσα σε 64k RAM, με έξυπνο προγραμματισμό και μεγάλη έμπνευση;

Ίσως και ο μικροσκοπικός Henry, αλλά στην περίπτωσή μας, δε χωραει μόνο αυτός... Χωράνε και όλα τα δωμάτια του σπιτιού του, δοσμένα με εξαιρετικά γραφικά, ήχο, και αθάνατο gameplay!

Βλέπετε, ο Henry συρρικνώθηκε μυστηριωδώς και τώρα πρέπει να ψάξει όλα τα δωμάτια του σπιτιού του για να βρει το αντίδοτο! Αυτοί που αναλαμβάνουν το ρόλο του, είστε φυσικά εσείς! Το τι θα συναντήσετε στα δωμάτια αυτά, δεν περιγράφεται...Οδοντόβουρτσες, παπαγάλους, θανατηφόρα κοτόπουλα, αεροπλανάκια, teddy boys (συγγνώμη bears), ένα κούκο, τηγανητά αυγά και πολλά άλλα παράξενα, που σκοπό έχουν να σας στείλουν στον Παράδεισο (στην καλύτερη περίπτωση)...

Τα δωμάτια (πίστες) του παιχνιδιού είναι 8 και σας υπόσχονται ατέλειωτο και διασκεδαστικό παιχνίδι!





Όπως βλέπετε και από τα screen shots, οι πίστες είναι ενδιαφέρουσες και πλημμυρίζουν από χρώματα!

Είναι εκπληκτική η στιγμή στην πίστα του μπάνιου, που ενώ νομίζεις πως τελείωσες το level, έχεται από το πουθενά μια οδοντόβουρτσα και αρχίζει να βουρτσίζει μια μασέλα!!! χα! χα! χα!

Ο χειρισμός του παιχνιδιού με το joystick είναι πανεύκολος, με το fire button, να λειτουργεί σαν jump button.

Tο gameplay δε συγχωρεί λάθη... Η παραμικρή επαφή με οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτά που πρέπει να πάρετε στα δωμάτια, είναι θανατηφόρα, χωρίς αυτό να γίνεται ενοχλητικό...

Ένα πράγμα είναι σίγουρο... Το παιχνίδι αυτό μπορούσε άνετα να είναι full price αλλά παρ'όλα αυτά η MASTERTRONIC, δεν τσιγκουνεύτηκε και μας έδωσε ένα budget διαμάντι από τα λίγα...

Απολαύστε ανεπιφύλακτα ένα από τα καλύτερα platfrom games!

Δείτε και αυτό το βιντεάκι από YouTube : http://www.youtube.com/watch?v=pVJCj_DwJq0

Σας ευχαριστώ που μοιραστήκατε μαζί μου αυτό το ταπεινό mini review...
 
Thymamai oti eixa paei sto magazi na parw mia disketta gia ton XE mou kai zhtaw ena paixnidi me kala grafika. Mou deixnei ayto! Dystyxws ayta ta paixnidia den polyeinai tou styl mou opote efyga me to One on One :) .
 
!!

Ωραίο παιχνιδάκι...και η Mastertronic δεν φημίζόταν για την ποιότητα της, παρόλα αυτά έβγαλε μερικά διαμαντάκια...

Ο Henry Πάντως φέρνει λίγο από Mario ή μου φαίνεται???
 
ChrisTOS είπε:
Thymamai oti eixa paei sto magazi na parw mia disketta gia ton XE mou kai zhtaw ena paixnidi me kala grafika. Mou deixnei ayto! Dystyxws ayta ta paixnidia den polyeinai tou styl mou opote efyga me to One on One :) .


ΟΝΕ ΟΝ ΟΝΕ.... Ατέλειωτες ώρες με φίλους... απλοϊκό, κορυφαίο μπασκετάκι!



thamonas είπε:
Ο Henry Πάντως φέρνει λίγο από Mario ή μου φαίνεται???


Πρώτα ξαδέλφια! Το μουστάκι του λείπει!!!:biglaugh:

Όντως μοιάζουν.... Δεν το είχα προσέξει!

:thumbup: +1
 
Πολύ όμορφο το review σου DINO! Πραγματικά το απόλαυσα! Περιμένουμε και συνέχεια! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα