[Marklin] Marklin-ίστες προσοχή. Διευκρίνιση για τη "χρεωκοπία¨

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Αν δέν ασχολείστε με τα τραινάκια Marklin, το άρθρο αυτό δε σας αφορά. Επείδή όμως σε retro-lovers όλο και κάποιος τραινάκιας βρίσκεται που είτε δέν ρωτήθηκε είτε δέν το παραδέχεται, οφείλω να αναφέρω τί προσκόμισα απο συζητήσεις μέ πραγματικά ειδικούς για την είδηση της χρεωκοπίας της Marklin που έσκασε σαν κεραυνός εν αιθρία. Ο λόγος που αναφέρεται είναι η αδυναμία των τραπεζών για περαιτέρω πιστώσεις, οπότε η εταιρία δηλώνει ελλειψη ρευστού (is insolvent).

1. Οι έννοιες "files for bankruptcy" , "goes bankrupt" , "is insolvent" σημαίνουν το ίδιο για την Αμερική, όχι όμως για την Ευρώπη, σύμφωνα με τους νόμους της οποίας η εταιρία μπορεί να συνεχίσει τις δραστηριότητες της.

2. Η Marklin ειχε ήδη πουληθεί σε Βρετανικό οίκο, ο οποίος κοίταζε μόνο ψυχρά νούμερα και δέν κατάλαβε οτι το προιόν είναι καρδιάς και όχι λογικής. Αν και αργά, ανεξαρτητοποιήθηκε απο αυτούς. (Προιόν λογικής το αυτοκίνητο Hyundai που σε πάει απο το Α στο Β, όπως και το ρολόι κινεζοdigital που σου λέει με ακρίβεια την ώρα. Προιόν καρδιάς BMW,Mercedes,Lexus που σε πάνε Α-Β με στύλ, Omega,Rolex,Patek,IWC που λένε την ώρα αλλα είναι και κοσμήματα).

3. Αν τελικά κλείσει τελείως, σπεύσατε μόνο για γραμμές. Τα ψηφιακά στοιχεία ελέγχου, control units, decoders,signals, contact detectors, PC-interfaces etc. των άλλων εταιριών είναι ισοδύναμα αν όχι καλύτερα.

AND REMEMBER:

Μια εταιρία 150 ετών δέν πέφτει έτσι εύκολα

SO DON'T PANIC!!!!



Και δέν θα πεθάνουμε ποτέ, [edit] εκφρασεις [edit].

Τόλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άν δουλεύεις ΗΟ δεν έχεις πρόβλημα. Εάν έχεις Ζ, δύσκολα τα πράγματα. :(
 
[Edited by Shock. Εκτός θέματος...για άλλη μια φορά]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain εγω ειμαι Η0 οπως όλα τα καλά (και μεγαλούτσικα) παιδάκια. Πιστεύω οτι με τη Ζ ελάχιστοι ασχολούνται στην Ελλάδα, όπως και με την 1 οπου χρειάζεται κανείς το Καραισκάκη για την πλήρη ανάπτυξη 2 σταθμών.

Αν τελικά επηρεασθεί, η καταργηθεί η Ζ, το υπάρχον υλικό θα πάρει εκθετική αξία, ικανποιώντας τους παρόντες κατόχους. Τέλος υπάρχει κι ο Αη Βασίλης που πάντα ρίχνει τραινάκια. Μόνο που όταν λέει ΗΟ-ΗΟ-ΗΟ ξέρουμε οτι η κλίμακα δέν θα ειναι Ζ!

Τόλης
 
Πιστεύω οτι με τη Ζ ελάχιστοι ασχολούνται στην Ελλάδα, όπως και με την 1 οπου χρειάζεται κανείς το Καραισκάκη για την πλήρη ανάπτυξη 2 σταθμών.
Αφού είναι και τα δύο πανάκριβα. Και γενικά τα Marklin είναι φωτιά και λαύρα. (Εγώ Rocco έχω, για να ψιλοασχολούμαι, όταν κατεβαίνω Αθήνα).
 
Πίσω
Μπλουζα