Parkan II & Evochron Alliance

Τα συγχαρητήρια μου Captain Kal μου θύμισες τα κλασικά Wing commander και privateer που τα αγαπώ ιδιαίτερα.Το παιχνίδι φαίνεται πολύ καλό!
 
Ωραίο πράμα !! ...μπράβο Captain Kal. :)

...σχετικά με Wing Commander & Privateer που ανέφερε ο φίλος akmakas, θυμάμαι πριν αρκετό καιρό είχα κατεβάσει διαφόρων ειδών remakes: "Vega Strike", "Wing Commander: Unknown Enemy", "Privateer Remake" και "Gemini Gold" (πρέπει να βρίσκονται ακόμα στον σκληρό μου...).

Eιδικά γι' αυτά τα δύο παιχνίδια θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, μιά και μου φέρνουν στο νού φοβερές αναμνήσεις.

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι όταν κυκλοφόρησε το Wing Commander (σε PC) είχα ακόμα την Αmiga μου, και τότε οργίαζαν οι φήμες για το αν, πότε, και με τι όνομα (!) θα κυκλοφορούσε εν τέλει !!

Τελικά όντως άργησε πολύ να κυκλοφορήσει σε Amiga και εν τω μεταξύ εγώ είχα ήδη αγοράσει PC. To παιχνίδι μου το έδωσε για να παίξω (ετεροχρονισμένα) ένα καλός φίλος και φοβερός gamer (μεταξύ άλλων και αρθρογράφος σε περιοδικά υπολογιστών όπως το USER και το Computer Games), και επρόκειτο για την αυθεντική Αμερικάνικη έκδοση !! (είχε όμως και ένα σπαστικό bug...).

Αργότερα, όταν κυκλοφόρησε το Pivateer (το οποίο ορισμένοι βιαστικοί φίλοι μου αποκαλούσαν λανθασμένα "Wing Commander 3" :D ), το "χτύπησα" μαζί με το speech pack την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του απο τον "Μάκη" (στο τότε "Σύμπαν"), και αφού κυριολεκτικά "ξεψάχνισα" το manual, το τελείωσα μέσα δύο εβδομάδες !!

...ωραίες εποχές !! :thumbup:
 
Πολύ αξιόλογα links Captain Kal.

To Privateer Remake το τέλειωσα πρόσφατα. Eίναι απίστευτο τι ρετουσάρισμα μπορεί να κάνει το community σε ένα τόσο παλιό παιχνίδι. Νόμιζα ότι έπαιζα παραγωγή ηλικίας το πολύ 2-3 ετών. Αναβαθμισμένα textures, αναλύσεις κλπ. Φοβερή δουλειά.

Έχει μπει στα σκαριά να αναβαθμιστεί όλο το Wing Commander Legacy με νέο engine το οποίο χρησιμοποείται και για το Star Trek Universe.

http://wcuniverse.sourceforge.net/

http://vegastrike.sourceforge.net/

http://sourceforge.net/projects/wcuniverse
 
Για το Privateer ΙΙ αλαξοπίστησα από Amiga σε PC :supergrin: . (Ευτυχώς τότε μου 'κοψε και δεν πούλησα την 1200 :D ). Για το δε Parkan II, έχω μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία. Τον προκάτοχο του, Parkan I Χρονικά της Αυτοκρατορίας, το είχα δεί σε ένα αφιέρωμα του PC Master, για τους ρώσους games developers.

Σαν μανιακός των Space Games, που είμαι το αγόρασα σε μία πολύ μικρή τιμή, τότε περίπου 4000 δρχ, με τα ταχυδρομικά. Έλα όμως που ήταν όλο στα Ρώσικα :animeek: και δεν καταλάβαινα τίποτα. Έστειλα λοιπόν, ένα e-mail, στην εταιρεία που το έφτιαξε (Nikita), και τους ρώτησα, εάν είχαν αγγλική έκδοση, ή εάν έπρεπε να μάθω Ρώσικα για να το παίξω. :D Για απάντηση, μου είπαν να μάθω Ρώσικα, γιατί δεν ήταν και τόσο δύσκολη γλώσσσα, και για να με βοηθήσουν στην εκμάθηση μου έστειλαν και μια beta αγγλική έκδοση. :D :D :D

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρώσοι. :D :D
 
Parkan 2 Screenshots

Κάποια screenshots για το Parkan II, απο το site της εταιρείας:

ssimg.php


ssimg.php


To link από τον Παπασωτηρίου:

http://www.papasotiriou.gr/product.ghardware.asp?pfid=1632052&prid=886295

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και δικά μου screenshots. :D
 
Τώρα που μου το λες είναι καιρός να το κάνω setup και να το δω!!!!
 
Parkan 2 Mini Review

Το Parkan IΙ είναι δημιούργημα της Ρώσικης εταιρείας Nikita, η οποία είναι πολύ γνωστή στις ανατολικές χώρες. Parkan είναι στα ρώσικα το boomerang, και τέτοιο σχήμα έχει το διαστημόπλοιο που θα χρησιμοποιήσετε.

H υπόθεση του είναι συνέχεια του Parkan I, ( το οποίο ελάχιστοι στην Δύση έχουν παίξει, αλλά όσοι ενδιαφέρονται γι’ αυτό, ας μου στείλουν ένα pm ), και αφορά την αναζήτηση του Wanderer, ενός διαστημόπλοιου, που εξαφανίστηκε 15 χρόνια πριν, στον τομέα Lantis, και που εξερευνούσε τα όσα παράξενα, συνέβησαν εκεί μετά από κάποιον πόλεμο. (Τα γεγονότα 15 χρόνια πριν, περιγράφονται στο

Parkan I ). Ταυτόχρονα ένα άγνωστο φαινόμενο, με κέντρο τον τομέα Lantis, καταπίνει ολόκληρα ηλιακά συστήματα, και κάνει αδύνατη την πρόσβαση σε αυτά, ενώ υπάρχει η υποψία ότι η αιτία της γέννησης του, συνδέεται με τα γεγονότα αυτά.

Όλα αυτά τα χρόνια, ο πιλότος του Parkan I έχοντας χάσει την Α.Ι. (Artificial Intelligence – Τεχνητή Νοημοσύνη), με την οποία ήταν ενωμένος και έκανε δυνατή την διαστρική πτήση, ακολουθούσε ακαδημαϊκή καριέρα, μέχρι την στιγμή που δέχτηκε να πάρει μέρος σε μια πειραματική διαδικασία, με την οποία η συνείδηση του μεταφέρεται 15 χρόνια πίσω, στο «παλιό» του σώμα, με αποστολή να λύσει αυτά τα δύο μυστήρια. Το παιχνίδι λοιπόν αρχίζει με εσάς στο cockpit του διαστημοπλοίου Parkan, να ακούτε τις οδηγίες της Α.Ι. Irina.

/>' alt='a>'>

Το FPS κομμάτι του τίτλου, είναι λίγο πιο «πρωτόγονο». Επειδή παίζεις μέσα από μία battlesuit, δεν έχεις την δυνατότητα να γονατίσεις , και στην ουσία η στολή συμπεριφέρεται σαν όχημα. Το καλό είναι βέβαια ότι έχεις την δυνατότητα upgrade και customize , όπως και το κύριο σκάφος. Ένα άλλο που δεν μου άρεσε, ήταν ότι δεν συνάντησα τίποτε άλλο έκτος από ρομπότ. Σεναριακά ίσως αυτό δικαιολογείται, αλλά είναι και λίγο κουραστικό. (Επειδή βέβαια είμαι ακόμα στην αρχή του παιχνιδιού, δεν ξέρω μήπως αργότερα δω κάτι άλλο.) Βέβαια η πρώτη φορά, που κατεβαίνεις από το διαστημόπλοιο και βλέπεις τον όγκο του από πάνω σου, είναι όλα τα λεφτά.​
 
Πίσω
Μπλουζα