PSP vs GP2X : Η καλύτερη handheld για emulation

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
12
Πιθανόν να έχει εξαντληθεί το θέμα σε άλλο thread :D αλλά ανοίγω και αυτό ώστε να μην είμαστε offtopic εκεί.
 
Φίλε gtsamour ξέρουμε ότι η καλύτερη κονσόλα για emus είναι η gp2x. Σε αυτό είμαι κάθετος, γιατί έχω δει εξομοίωση σε psp και Nintendo ds, και φυσικά σε gp2x. Στο psp είναι πολύ καλή αλλά ελλιπής, είναι δυνατόν να λείπει το mame που για μένα είναι ο βασικός λόγος που έχω gp2x. Και πώς κάνουν όλοι γαργάρα την έλλειψη mame?

Από την άλλη όταν θα βγει mame για το psp, τέλος το gp2x, θα το πουλήσω για να πάρω κάρτα μνήμης για το psp. Μέχρι τότε όμως…

Και ένα δεύτερο, ότι κάνει η μία κονσόλα κάνει και η άλλη, πολλές φορές οι emus είναι οι ίδιοι και για τις 2.

Θα πρότεινα, δείτε και τις 2 και κρίνετε. Δεν μπορείτε να κρίνετε κάτι για το οποίο ακούσατε ή διαβάσατε. Και εγώ, αν έδινα βάση σε όλα όσα γράφονταν δεν θα έπαιρνα gp2x. Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Για το psp όμως είχα μετανιώσει τον πρώτο καιρό (είχα να το ανοίξω 6 μήνες).
 
Δεν πιστεύω να το εννοείς ότι θα πουλήσεις το gp2x άσχετα από το τι θα γίνει με το mame και τα άλλα.

Αν το κάνεις θα χτυπάς το κεφάλι σου αργότερα που θα έχει γίνει super collective. Ήδη το GP32 κάνει ακριβότερα από το gp2x να το πάρεις καινούργιο, φαντάσου το gp2x σε κάποια χρόνια. Μια κονσόλα που δεν έχει πουλήσει τα άντερά της γίνεται πάντα συλλεκτική, πόσο μάλλον αυτή που είναι και η μόνη στο είδος της.

Αν κάποτέ βγεί σοβαρό mame για psp, θα υπάρχουν ήδη πολλοί άλλοι καλύτεροι emulators για gp2x οπότε πάλι θα το θέλεις :D :D:D:D
 
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Τρόπος του λέγειν:biglaugh:.

Απλά ήθελα να πώ οτι ας ολοκληρωθεί σαν emulator mashine το psp και μετά αλλάζουν τα δεδομένα.
 
προσωπικά επέλεξα το psp για 2 λόγους ..για την τεράστια υποστήριξη που έχει από την sony και από την τεράστια κοινότητα που έχει δημιουργήσει σε παγκόσμιο επίπεδο και δεύτερον γιατί με λιγότερα χρήματα από το gp2x παίζω και emus αλλά και φανταστικά νέα games ....δεν μπορώ να φανταστώ να δώσω 180ευρω συν κάρτα 200ευρω για να παίζω mame...

ok ωραία τα mame αλλά τα έχω παίξει από τότε που γεννήθηκα τα games αυτά μερικές χιλιάδες φορές...

συγκεκριμένα MAME κατεβάζω από των πρώτο καιρό που εμφανίστηκαν 95-96 αν δεν κάνω λάθος κάπου εκεί τέλος πάντων με την 56αρα σύνδεση καθόμουν 3-4 το πρωί και κατεβαζα που ήταν πιο γρήγορο το νετ....εε ας δούμε και κάτι new....

όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις σέβομαι της αντίθετες και δεν προσπαθώ να πίσω κανέναν...

εξάλλου....DS RULEZZZ
 
Βασικά πιστεύω ότι όταν ακούει κάποιος τη λέξη emulation, το mame είναι το πρώτο που του περνάει από το μυαλό. Δεν νοείται να μιλάμε για κονσόλα που υποτίθεται ότι έχει καλό emulation, και να μην έχει mame της προκοπής.

Το ότι τα έχει χιλιoπαίξει αυτά τα παιχνίδια ο κόσμος όλος δεν απαξιώνει το mame, τον emulator των emulators.

Το mame είναι μια μεγάλη τρύπα στο PSP ότι και να λέμε, αλλά δεν είναι μόνο το mame στο οποίο υπερέχει το gp2x. Υπάρχουν και άλλα που είναι και new όπως λές.

Για την υποστήριξη της sony τώρα... θα μου επιτρέψεις να έχω κάποιες αντιρρήσεις. Να χειριζόταν τα προβλήματα σαν τη Nintendo που σου έστελνε καινούργια κονσόλα πριν την στείλεις εσύ για να μη μείνεις χωρίς, να το δεχτώ. Να περιμένεις τα 1 καμμένα να γίνουν 5.....

Να θυμήσω ότι με 200 δεν θα παίζεις μόνο mame (και μάλιστα και στην tv). Η gp2x είναι multimedia κονσόλα με ότι συνεπάγεται (pdf reader, book reader, word reader, σύντομα και λεξικό, photo viewer, video player σε όποια ανάλυση θέλεις και έξοδο σε tv άρα και κάτι σαν φορητό dvd player, mp3, πολλά utilities κα) και με το cradle έχεις την ultimate arcade gaming κονσόλα, usb joypads, usb πληκτρολόγιο, ακόμα και εξωτερικό σκληρό δίσκο μπορείς να βάλεις και να έχεις εκεί ότι τραβάει η ψυχή σου, από emulators μέχρι ταινίες. Και κάνει μόνο 37 ευρώ από playasia!!!!



Αφού παίζεις commercial παιχνίδια καλά έκανες και προτίμησες την psp. Εμένα που με ενδιαφέρει το emulation και τα multimedia πήρα το gp2x που είναι καλύτερο σε αυτούς τους τομείς.

ps το καλώδιο tvout της psp κάνει 44 ευρώ και η εικόνα που βγάζει χάλια.
 
παιδια εγω σημερα εμαθα για το gp2x και επαθα πλακα!

ποσο καιρο κυκλοφορει?

τι τιμη?

ποσο κοστιζουν τα mame?και απο που τα βρισκουμε?

οποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω!!!ευχαριστω!!!
 
!

Το GPX το διαφήμιζε στην τελευταία του σελίδα για πολύ μεγάλο διάστημα το περιοδικό RETRO GAMER, και εστίαζε κυρίως στα emulations χαρακτηριστικά του..(Dos games, mame κ.λ.π) και όχι τόσο στα original παιχνίδια που διατίθονται σε αυτο.

Εμένα πάντως μου κίνησε την περιέργια από τα υπέροχα screenshots που είδα. Κατάλαβα οτί το target market του GPX είναι ΄ξεκάθαρα οι gamers του παρελθόντος.
 
Σιγά - σιγά το ξεχνάμε το GP2X. Αιτία το Wiz για το οποίο ήδη βγήκε beta port του ΜAME4ALL 4 Wiz με την επίσημη πρώτη να καταφθάνει από μέρα σε μέρα.

wiz1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα