"Spiderman" TV series 1977-1979 (VHS)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.919
Αντιδράσεις
3.969
Θα μπορουσε ανετα να μπει στα περι "τηλεοπτικων σειρων" αλλα μιας και στην Ελληνικη τv δεν παιχτηκε ποτε και μιας και το γνωρισα απο τις βιντεοκασσετες του συνοικιακου μου βιντεοκλαμπ,ιδου.

The Amazing Spider-Man (TV series) 1977-1979






To θυμαται κανεις αλλος;

television series

Εδω δειτε ενα επεισοδιο,να μαθετε τι εβλεπε ο μικρος Aardvark. :D

o_Spiderman_case_insert.jpg


1.jpg


Τα εφε μου φαινονταν χαλια απο τοτε αλλα ηταν οτι πιο κοντινο ειχαμε σε live action spiderman. :bow:

Δυστυχως δεν βρηκα τα εξωφυλλα-poster απο τις τοτε βιντεοκασσετες. :angry:

Εδω μια συνεντευξη απο τον τοτε πρωταγωνιστη για τον τωρινο movie star.

An interview from 2002 with Nicholas Hammond about the first Spider-Man movie starring Tobey Maguire
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι!

Αυτο που δεν θυμαμαι ομως ειναι αν το ειδα απο τις βιντεοκασετες ή απο τα τοτε δορυφορικά καναλια
 
και εγω το θυμαμαι,πρεπει να το παιζε καποιο καναλι το super channel νομιζω
 
Nα και το αντιστοιχο γιαπωνεζικο που παιζοταν ακριβως την ιδια περιοδο.

Καλυτερη μουσικη,καλυτερη εισαγωγη ,καλυτερα σταντς.

Και εχει και τρανσφορμερς. ;)


SupaidΔman opening




 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη Ιαπωνία τα πάντα γίνονται Ρομπότ! :p :D
 
Λογω αργης συνδεσης δεν μπορω να δω τα βιντεο. Ομως θυμαμαι 100% μια Αμερικανικη σειρα Σπαιντερμαν που ειχε αισθητικη 70ς και παιζοταν για ενα φεγγαρι στον ΑΝΤ1. Ειχα δει μονο ενα επεισοδιο. Φυσικα σε καμια περιπτωση ο Σπαιντ δεν εκανε ταρζανιες. Μονο ξυλο εδινε, και τον ιστο τον ειχε για να ακινητοποιει κακους

Θυμαμαι ενα αστειο εφφε οταν ο Παρκερ ενιωθε την Αραχνοαισθηση
 
Το αμερικάνικο τα έπαιζε παλιά το TV Θεσσαλονίκη ή το Μακεδονία TV.

Όσο για το γιαπωνέζικο, τι να πω. Μόνο στην Ιαπωνία τα ρομπότ κυκλοφορούν στους δόμους.

504x_gundam_edited3.jpg


giant_gundam_tokyo_odaiba-2_02.jpg
 
Το έπαιζε το Mega όταν είχε πρωτοξεκινήσει (1989).

3 επεισόδια είχαν κυκλοφορήσει σαν ταινίες και υπήρχαν στα ελληνικά βίντεοκλαμπ (το πιλοτικό, τα 2 deadly dust, και το τελευταίο the chinese web).
 
Ωραια ,τωρα ξερω ακριβως ποια εβλεπα και βλεπαμε μικρος. :thumbup:

 


 
[edit]

Πολλοί τώρα θάβουν τη σειρά, αλλά για την εποχή (1977) ήταν πολύ καλή imho.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεβηκαν απο την Marvel το πρωτο και το τελευταιο επεισοδιο απο το γιαπωνεζικo 70ς Spiderman.


Οποιος αντεχει στο


Λινκ
 
Promo τηλεοπτικα για την σειρα.

Αmazing Spiderman TV 1970

 
Οι ταινίες που εγώ είχα νοικιάσει πριν καμιά 20ετία και δει, ήταν οι εξής:

1. "Ο Άνθρωπος Αράχνη" ("Spider-Man") ('77)

2. "Η Πρόκληση Του Δράκου: Ο Άνθρωπος-Αράχνη Νο 3"/"Σπάιντερ-Μαν: Η Πρόκληση Του Δράκου" ("Spider-Man: The Dragon's Challenge"/"The Chinese Web") ('79)

Δυστυχώς τη δεύτερη τηλεταινία "Ο Άνθρωπος-Αράχνη Ξαναχτυπά!" ("Spider-Man Strikes Back"/"The Deadly Dust") ('78) δεν την είχα βρει πουθενά για να τη δω... Επειδή όμως τα θυμόμουν από πιο παλιά, ίσως είχε προβληθεί η σειρά στην τηλεόραση. Ίσως βέβαια απλώς να είχα δει ξανά σε κάποιον φίλο τις τηλεταινίες αυτές που ενδεχομένως τις είχε σε βιντεοκασέτα ή ίσως τις είχα δει στην τηλεόραση (πράγμα που δεν το αποκλείω, αν αναλογιστείς ότι η πρώτη τουλάχιστον είχε προβληθεί στους κινηματογράφους, στη χώρα μας). Ψιλοξενέρωνα από τότε με τα φτωχά εφέ του ιστού (αυτό δεν ήταν ιστός, σχοινί ολόκληρο ήτανε!), αλλά η υπόθεση μου άρεσε πολύ και ως μεταφορά είναι οπωσδήποτε πιο πιστή από τις τωρινές του Sam Reimi και όσων ακολούθησαν (και ενδεχομένως όσων ακολουθήσουν)!

Το "TV Θεσσαλονίκη" δεν πιάνει στην Κρήτη και ούτε το "TV Μακεδονία" παίζει να πιάναμε τότε. Επομένως εάν τις είχα δει τηλεοπτικά πριν το '95, ήταν αλλού. Την 1η την είχε και η IMDB παλαιότερα, αλλά για κάποιον (ηλίθιο, προφανώς!) λόγο έχει αφαιρεθεί κι έτσι δίνω link στην Wikipedia.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ την σειρά την είχα δεί απο ένα βίντεο κλάμπ που είχε 2-3 κασσέτες και ήταν ακριβώς δίπλα στο δημοτικό σχολείο που πήγαινα. Τις είχα λιώσεις τις κασσέτες μιλάμε. Πρίν κανα χρόνο είχα βρεί μια κασσέτα για πώληση απο παλιό βίντεο κλαμπ αλλά τελικά η ταινία της κασσέτας ήταν σε άθλια κατάσταση (στις άκρες όλο κυματιστή) και για αυτό δεν την αγόρασα φοβούμενος ότι δεν θα βλέπετε.
 
ηταν με ελληνικους υποτιτλους, μεταγλωτισμενα ή τιποτα;
 
Mε ελληνικους υποτιτλους.


 
Όχι και μεταγλωττισμένη! Δεν είναι "παιδικό"... Όπως τα λέει ο Aardvark! Έχω στην κατοχή μου την 1η, πλέον, ψηφιοποιημένη. Άντε να δούμε αν βρεθούν και οι άλλες δύο!
 
Θα μπορουσαμε να δουμε το ελληνικο εξωφυλλο VHS που εχουμε να δουμε απο τοτε;
 
Σε ψηφιοποιημένη μορφή φίλε μου, δεν έχω την αυθεντική κασέτα... Μακάρι να τις βρω, γιατί θα ήθελα να τις έχω αυθεντικές (κι ας μην υπάρχει βίντεο, πλέον, στο σπίτι μου)!
 
Πίσω
Μπλουζα