Universal adapters

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
121
Όπως είπα και στο άλλο thread με τα καλώδια, πρόσφατα απέκτησα ένα snes.

Έχω βρει σχεδόν όσα παιχνίδια θέλω (btw, γιατί οι πιο πολλοί έχουν σκέτα τα carts από 10-20 λίρες και πάνω??? :sealed: ), αλλά υπάρχουν και μερικά που θέλω τα οποία είναι ntsc. το ξέρω πως η καλύτερη λύση είναι να πάρω ένα ntsc snes, αλλά για την ώρα δεν σκοπεύω να το κάνω.

Σε μια μικρή μου αναζήτηση στο ebay έχω βρει αρκετούς adaptors, αλλά δεν είναι το ίδιο κάλοι όλοι τους.

Αυτό που θέλω είναι να βρω κάποιον που να παίζει σωστά το super mario rpg και τα final fantasy. Αλλά πείτε πως τον βρήκα τον adapter και τα παιχνίδια. Θα χρειαστεί να μοντάρω την κονσόλα για να παίζει στα 60hz ή θα δουλέψουν και στα 50?
 
Ειναι πολυ φτηνοτερο να αγορασεις ενα αμερικανικο snes, παρα να βρεις τον τελειο μετατροπεα, οπου επι της ευκαιριας δεν υπαρχει κατι τετοιο. Μπορεις να αγορασεις για καπου στα 30? τον fire που εχω και θεωρειται απο τους καλυτερους (αν οχι ο καλυτερος) αλλα δεν θα εχεις 100% συμβατοτητα.

Το κολπο με τους διακοπτες δεν λειτουργει επισης παντα. Σε οσα ntsc παιχνιδια παντως εχω, τα παιζω στα 50hz.

Απλα αγορασε ενα ωραιο ntsc snes για να αποφυγεις το ολο μπερδεμα..
 
ειδικά για το snes Που όντως τα παιχνίδια του είναι αρκετά τσιμπημένα σε τιμές...η φθηνότερη/οικονομικότερη λύση (τουλάχιστον αν δεν σε ενδιαφέρει απαραίτητα το να συγκεντρώσεις τα carts)..είναι τσιμπήσεις ένα flashcart...θα δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα είναι μια και έξω...μετά θα παίζεις ότι θέλεις ;)
 
Getta Robo είπε:
Μπορεις να αγορασεις για καπου στα 30? τον fire που εχω και θεωρειται απο τους καλυτερους (αν οχι ο καλυτερος) αλλα δεν θα εχεις 100% συμβατοτητα.
30? ο μετατροπέας?? :eek: Καλύτερα να πάρω ένα αμερικάνικο snes τότε και να ξεμπερδεύω!

Plink είπε:
ειδικά για το snes Που όντως τα παιχνίδια του είναι αρκετά τσιμπημένα σε τιμές...η φθηνότερη/οικονομικότερη λύση (τουλάχιστον αν δεν σε ενδιαφέρει απαραίτητα το να συγκεντρώσεις τα carts)..είναι τσιμπήσεις ένα flashcart...θα δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα είναι μια και έξω...μετά θα παίζεις ότι θέλεις ;)
Με έπιασες αδιάβαστο! Δεν το ήξερα πως υπάρχουν flashcarts εδώ. Ήξερα μόνο πως υπάρχουν κάτι άλλα μηχανήματα με zip drives και κανονικές δισκέτες. Έχεις κάποιο link να το δώ?

Να σου πω την αλήθεια όμως, την κονσόλα την θέλω για κάποια παιχνίδια που τα ήθελα από μικρός, και προτιμώ να έχω το κανονικό cart...
 
theoritikos είπε:
30? ο μετατροπέας?? :eek: Καλύτερα να πάρω ένα αμερικάνικο snes τότε και να ξεμπερδεύω!


Με έπιασες αδιάβαστο! Δεν το ήξερα πως υπάρχουν flashcarts εδώ. Ήξερα μόνο πως υπάρχουν κάτι άλλα μηχανήματα με zip drives και κανονικές δισκέτες. Έχεις κάποιο link να το δώ?

Να σου πω την αλήθεια όμως, την κονσόλα την θέλω για κάποια παιχνίδια που τα ήθελα από μικρός, και προτιμώ να έχω το κανονικό cart...
Ομολογουμένως είναι λίγο τσουχτερό....αλλά πιστεύω αξίζει τα λεφτά του, όπως και κάθε άλλο flashcart

http://www.retrousb.com/product_info.php?cPath=24&products_id=84

έχω ήδη την κάρτα για το NES από την ίδια εταιρία και είμαι 100% ικανοποιημένος.

Ελπίζω ότι σύντομα θα μπορέσω να τσιμπήσω και αυτή για το SNES...
 
Άσχετο / σχετικό. Plink γνωρίζεις άμα με τον κλασικό adaptorα που κυκλοφορούσε για το SNES και έπαιζε τα carts του gameboy, θα μπορούσε να μπεί flashcart του Gameboy;

Γιατί τότε η τιμή βγαίνει πολύ καλύτερη.
 
Haros είπε:
Άσχετο / σχετικό. Plink γνωρίζεις άμα με τον κλασικό adaptorα που κυκλοφορούσε για το SNES και έπαιζε τα carts του gameboy, θα μπορούσε να μπεί flashcart του Gameboy;Γιατί τότε η τιμή βγαίνει πολύ καλύτερη.
χμμμ...πλάκα πλάκα ποτέ δεν το δοκίμασα αυτό.

Ξέρω ότι 100% βλέπει κανονικά το flashcart όταν έχει ένα rom μέσα, επειδή έχουμε κάνει δοκιμές με το lsdj.

Δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται με το flashcart σε multirom mode, αλλά ευκαιρία να το δοκιμάσω...μάλλον αύριο βραδάκι θα βρω χρόνο και θα σου πω ;)
 
Ενημέρωσε όταν το κοιτάξεις γιατί θα ήταν ενδιαφέρον αν έπαιζαν, όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. :D
 
Πίσω
Μπλουζα