Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Η Οικονομία του Θείου Σκρουτζ

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Η Οικονομία του Θείου Σκρουτζ

πρόκειται για περιοδικά που κυκλοφόρησαν ως ένθετα στην εφημερίδα Καθημερινή και περιλάμβαναν οικονομικά θέματα μαζί με κόμικς με το θείο Σκρουτζ, τα ανίψια του, τον Ντόναλντ...Είχαν κυκλοφόρήσει από τα μέσα περίπου του 1994 μέχρι και το 1996, αρχικά Παρασκευή και έπειτα Τετάρτη...
    Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 20-03-2017, 17:57.

ειχα αρκετα απο αυτα καθως οι γονεις μου επαιρναν την καθημερινη αλλα δεν μου φαινονταν και τοσο παιδικα.... http://coa.inducks.org/publication.php?c=gr/OTHS

Σχόλιο

Ναι πράγματι έδιναν οικονομικές συμβουλές μέσω κόμικς με τρόπο που και ένα πιτσιρίκι θα καταλάβαινε. Πραγματικά πολύ καλή σειρά και επιμελημένη. Τυχαίνει να την έχω.Αν θέλετε να ανεβάσω κανένα εξώφυλλο.
      Είμαι τρελός για κόμικς!!!!!!!

Σχόλιο

Για όσους δεν τα γνωρίζουν, εδώ βρίσκονται τα εξώφυλλα:

http://outducks.org/gr/oths/

Αν κρίνω από τα τέσσερα τεύχη που έχω ("Ψώνια με τα ομόλογα", "Σπίτι, Γλυκό Σπίτι", "Ασφαλιστικές Εταιρίες" και "Η τράπεζα του΄μέλλοντος"), οι υπεύθυνοι μετάφρασης των ιστοριών ίσως δεν γνώριζαν πως στα ελληνικά ο παντογνώστης θείος του Ντόναλντ λέγεται Λουντβιχ Βον Ντρέηκ όπως και στα αγγλικά, και ΟΧΙ Πίκο όπως στα Ιταλικά και άλλες γλώσσες.

Σχόλιο

Η διαφήμιση (1994)
          Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 20-06-2014, 01:26. Λόγος: yt tags

Σχόλιο

Σε ποιο τευχος στην ''οικονομια του θειου Σκρουτζ'' τα ανιψακια του Ντοναλντ, διαβαζαν τα μαθήματά τους, απελπιζονταν επειδη ειχαν δυσκολιες και κατεληξαν να ζητησουν τη βοηθεια του εφευρετη Κυρου Γραναζη, ο οποιος εφτιαξε μια ''μηχανη'' που ελυσε τις αποριες των ανιψιων...αν θυμαμαι καλα τα ανιψακια μπηκαν ''σε φαση υπνου'' και οταν ''ξυπνησαν'' και επανηλθαν στον πραγματικο κοσμο, ειχαν κατανοησει ολα οσα διαβαζαν...

Σχόλιο

Εργασία...
            X