Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Γαλλοβελγικά κόμικς...

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

Εξαιρετική ανάλυση!

Απλά να αναφέρω οτι είμαι ευτυχής κάτοχος του τόμου της πρώτης εμφάνισης των Στρουμφ σε κόμικς στην Ελλάδα, που αναφέρει πιο πάνω ο Thor...

Atari 2600, Atari 2600 (Darth Vader), Atari 2600 Junior, Atari Flashback 2, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari XE Game System, Atari Jaguar, Atari 520STFM (1 MEG), Atari PC1, Pong console RFT TV Spiel, Nintendo Gamecube, Sony Playstation, Sony Playstation 2, Sony Playstation 3 - Do I hate the Amiga? Hell no. They're fantastic machines! JuST not quite as good ;-) - LGD

Σχόλιο

Τα Μπλε Χιτωνια δημοσιευονταν στην Αστραπη σαν "Μπλε Πουκαμισα"

Καλα ρε Thor πως μαζεψες τοσα πολλα Χρυσα Κομικς; Δεν ηξερα καν οτι ειχαν κυκλοφορησει τοσα πολλα (βλεπω κατι για τευχος 23). Ηταν τευχη που απο οσο ξερω δεν κυκλοφορουσαν σταθερα και οσα εχω, τα ειχα βρει εντελως τυχαια.

Πχ ενω στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου εβρισκα καθε μηνα καινουργιο τευχος Αστεριξ, μπορει σε ολη μου τη ζωη να βρηκα ενα-δυο Χρυσα Κομικς, χωρις ομως να ειχε φερει πριν, και χωρις να ξαναφερει ποτε ξανα. Τα περισσοτερα ΧΚ που εχω τα εχω βρει σκορπια σε καποιο πρακτορειο τυπου, η σε επαρχιακα περιπτερα.

Εντελως μυστηριώδης αυτη η σειρα.
      Τελευταία επεξεργασία από Rakeesh; 19-05-2017, 12:07.
      '90s for ever!!

~ Welcome to the club ~

Σχόλιο

8 τεύχη έχω (τα 6 πρώτα και 2 ανεξάρτητα) συνολικά έφτασαν τα 28 τεύχη (4 ανεξάρτητα και 24 σαν Χρυσά Κόμιξ). Τα βρήκα σχετικά πρόσφατα.
        Τα ορθογραφικά λάθη είναι καλλιτεχνική άποψη

Σχόλιο

Μερικά δικά μου γαλλικά εξώφυλλα
          003.jpg002.jpg004.jpg

Σχόλιο

αυτό που λέει η Σόφι στην πίσω σελίδα είναι:ακολουθήστε με στις περιπέτειες μου στα πέρατα του κόσμου...με τους χαριτωμένους φίλους μου!Ο μπαμπάς μου, ο Πιπέτ, ο Στάρτερ και ο μικρός Μπερνάρ!Ζητήστε τα άλμπουμ μου στον βιβλιοπώλη σας! Λοιπόν, κι εγώ χάρη στο Ρετρομάνιαξ (αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας...) ξαναβρήκα και ξαναθυμήθηκα την Σόφι, την Νατάσα και τόσα άλλα κόμικ που μου κρατούσαν συντροφιά όταν ήμουν παιδί και δεν είχαμε τίποτα άλλο! Τότε ήμουν και κάρα-νερντ (όχι πώς τώρα δεν είμαι, αλλά μάλλον είμαι μάστορας τώρα). Και αφού έχω την δυνατότητα να τα αποκτήσω στο ορίτζιναλ μέσω του γαλλικού άμαζον, όπως και άλλα που ποτέ δεν υπήρχαν στην Ελλάδα, γιατί όχι;Αν δεν κάνω λάθος θυμάμαι τα δυο πρώτα τεύχη (το αυγό και το κανόνι της σιωπής όπως είναι ο γαλλικός τίτλος). Αλλά ότι θα έπαιρνα γαλλικά κόμικ στα 44 μου...δεν το περίμενα!
            That is not dead which can eternal lie
            But with strange aeons even death may die
            (H.P. Lovecraft)

Σχόλιο

Μεγάλωσα με αυτά, (το user name μου μιλάει μόνο του!) και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που τα ανακάλυψα σαν παιδί και σαν έφηβος.

Σχόλιο

Πέθανε κι ο Πιέρ Σερόν, που δουλειά του είχαμε δει στις σελίδες της Αστραπής. Ήταν ο δημιουργός της σειράς Αυγή και Οδυσσέας με ήρωες δυο Κενταύρους
                Τελευταία επεξεργασία από Thor; 24-05-2017, 22:07.

Σχόλιο

Εργασία...
                X