Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Ποια ήταν η πρώτη θεατρική παράσταση που είδατε;

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

η "μανταμ ορντανσς" στο κηποθεατρο νομιζω το 1984 .δεν ξερω αν ηταν πραγματι η πρωτη που ειδα η η πρωτη που θυμαμαι.μαρια αλιφερη,νικος απεργης,γιωργος μουτσιος,ερρικος μπριολας,μαρια νικα,μαρη λιωκη,μητση σουλιωτη .ειχαμε παει με τους γονεις μου να συγχαρουμε τους ηθοποιους

Σχόλιο

Πρεπει να ημουν στη Ε' δημοτικου (....Η' στην ΣΤ' δημοτικου;......) οταν μας ειχαν παει με το σχολειο να δουμε τον "Μικρο Πριγκιπα".

Θυμαμαι χαρακτηριστικα, ενα χοντρο μουσατο κυριο να βγαινει στην αρχη της παραστασης - ηταν ο αφηγητης - και να μας εξιστορει το εργο.
      Μου ειχε κανει εντυπωση τοτε, οτι σε ολη την διαρκεια της παραστασης, καθοταν σε μια ακρουλα ορθιος και περιμενε να τελειωσει το εργο,
      για να κανει το "κλεισιμο"!!!

Εκτοτε, δεν μπορω να πω οτι εχω παει σε πολλες παραστασεις, μαλλον μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου τις λες.

Και αυτες σε επιθεωρησεις, ωπου ειχαν γελιο.

Ενα αλλο σχολειο αυτη την φορα - για την ακριβεια σημερα το απογευμα - μας πηγε και ειδαμε "Τα καινουργια ρουχα του Αυτοκρατορα"
      με νεους ηθοποιους, προσαρμοσμενο ομως στο σημερα.

Ιδου και η αποδειξη....

Sorry για την ποιοτητα, αλλα η φωτο ειναι απο κινητο....

Retroplaymoland

Σχόλιο

Πρέπει να ήταν το 1970, όταν μας πήγαν με το σχολείο (αναγκαστικά) να δούμε θέατρο από περιφερόμενο θίασο. Ήτανε λέει εγκεκριμένο έργο...... Ο τίτλος? Ούτε οι ίδιοι δεν τον ήξεραν........ Η σκηνή στήθηκε σε κινηματογράφο και ήταν ένα δράμα πολεμικό (ο θεός να το κάνει) που παιζόταν εξ ίσου "δραματικά" από τους...."ηθοποιούς". Ήταν μία υποτιθέμενη μάνα ενός φαντάρου που γύρισε τραυματισμένος από το μέτωπο (η οποία μάνα ηλικιακά ήταν μικρότερη από το..... παιδί της) και σπάραζε στο κλάμα στο μισό έργο, συχνά χωρίς λόγο, τόσο ψεύτικα που άρχισε το γιουχάισμα, παρά τις απειλές των καθηγητών.... Δεν μπορούσαμε και να το σκάσουμε, διότι στις εξόδους είχαν καθίσει οι καθηγητές.... Τραυματική εμπειρία, έκλαιγα για καιρό το 10ρικο που έδωσα, που με ένα ακόμα θα έπαιρνα ένα συναρμολογούμενο αεροπλάνο σε 1:72 και θα το είχα σήμερα.......
        Δεν υπάρχει ανάγκη νέων ηπείρων στη γη, αλλά νέων ανθρώπων!
        Ιούλιος Βερν μέσω του πλοιάρχου Νέμο.

Σχόλιο

οι περιπετειες του βαρωνου μυνχαουζεν και ειλικρινα δεν μπορω να θυμηθω ποιοι επαιζαν....μου χε μεινει η σκηνη με το αεροστατο που ηταν ιδια με της ταινιας ειχαν φτιαξει ενα σκηνικο αεροστατο που κινουταν κανονικα.....

Σχόλιο

Ο αρχοντοχωριάτης με τον Κώστα Βουτσά στον πρωταγωνιστικό ρόλο, κάπου αρχές δεκαετίας '90, νομίζω στο θέατρο Περοκέ αν θυμάμαι καλά μετά από χρόνια.
            Τουλάχιστον αυτό ήταν το πρώτο μη παιδικό θέατρο που θυμάμαι να έχω δει.
            Όσο για το παιδικό θέατρο, πρέπει να είχα παρακολουθήσει πάρα πολλές παραστάσεις σε ηλικία 4-6 ετών. Θυμάμαι ότι ήταν ένα είδος διασκέδασης πολύ δημοφιλές και εποικοδομητικό για μικρά παιδιά. Πηγαίναμε πάρα πολλοί τότε και ήταν πολύ συνηθισμένο. Δε νομίζω ότι ισχύει και για τις νεότερες γενιές αυτό.

Σχόλιο

Ηταν στο θεατρο Περοκε η παρασταση ''Ο αρχοντοχωριατης'' με τον Κωστα Βουτσα την περιοδο 1992-1993 συμφωνα με τη retrodb

https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%BF% CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82_(1 994)
              Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 03-02-2017, 23:39. Λόγος: url οκ

Σχόλιο

Η πρώτη μου παράσταση ήταν ο λόγος για να μην ξαναπατήσω σε θέατρο. Μας είχαν πάει με το νηπιαγωγείο να δούμε τον Πινόκιο. Το ξύλο που βρήκε ο ξυλοκόπος ήταν ντυμένος ηθοποιός και καθώς το χάραζε ούρλιαζε "ΜΗΗΗΗΗΗΗΗ ΠΟΝΑΩΩΩΩΩΩΩ! ΜΕ ΓΔΕΡΝΕΙΙΙΙΙ! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!" και ενώ κομμάτια από το κοστούμι-κούτσουρο έπεφταν κάτω, η αίθουσα είχε κατακλειστεί από πεντάχρονα που πλάνταζαν στο κλάμα και παρακαλούσαν να φύγουμε. Ήταν και παιδική παράσταση, τρομάρα τους!
                Τελευταία επεξεργασία από Crimson Moonlight; 21-03-2017, 17:06.
                http://thecrimsonhourglass.blogspot.gr/

In this world our hands are bind and your eyes so blind to see wish in my looks.

Σχόλιο

λογικο, κι εγω αλλωστε θα τρομαζα αν εβλεπα κατι τετοιο...πού να καταλαβουν καποιοι τι αντίκτυπο εχουν ορισμενες σκηνες, οπως αυτη που περιεγραψες, στην παιδικη ψυχολογια...

Σχόλιο

Εργασία...
                  X