Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Πλαστελίνη

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Πλαστελίνη

Δημοτικο μερια στο μαθημα της χειροτεχνειας περα απο σχεδια-ξυλοκοπτικες κ.α πολλοι προτιμουσαν την πλαστελινη (αξεχαστη η μυρωδια της) οπου εγω περα απο το μαθημα την τιμουσα και στο σπιτι οπου τα σχεδια και την μορφη που της εδινα μου εχουν μεινει χαραγμενα μεχρι και σημερα.

modellingclayBG.jpg

plastelini plaisio.JPG

"Για τυχον επαναληψεις θεματων να με σχωρατε αλλα με εχει χτυπησει ο ηλιος κατακεφαλα."
    Τελευταία επεξεργασία από stayros; 04-03-2016, 08:37. Λόγος: attach,αποκατασταση φωτο
    We are relics protecting ruins...

Και για να μην ανοιγω και αλλο θεμα επισης δημοφιλη στο μαθημα της χειροτεχνιας ( και οχι μονο) ηταν και οι παρακατω μαρκαδοροι.

crayolacrayons_rg.jpg

crayola.jpg

crayola tower crayons.jpg

Τελευταία επεξεργασία από stayros; 04-03-2016, 08:45. Λόγος: attach,αποκατασταση φωτο
    We are relics protecting ruins...

Σχόλιο

Υπαρχουν και τα FIMO,μια εξελιξη της πλαστελινης,για οσους δεν την ξεπερασαν ποτε..
      ειναι χρωματικος πηλος-πλαστελινη,που ξηνεται στον φουρνο και σκληραινει..
      χρονια εθισμενη με το αθλημα..

Σχόλιο

Από μικρός λάτρευα την πλαστελίνη και μάλιστα είχα και μεγάλο ταλέντο..Έφτιαχνα ζωάκια ρομπότ με απίστευτη λεπτομέρεια που έμενε η δασκάλα μου άφωνη...Τελευταίο μου δημιούργημα ήταν ένα ρομπότ των κυλώνων σχεδόν ολόιδιο με το πραγματικό!!!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Death2Eliza Προβολή Post
          Υπαρχουν και τα FIMO,μια εξελιξη της πλαστελινης,για οσους δεν την ξεπερασαν ποτε..
          ειναι χρωματικος πηλος-πλαστελινη,που ξηνεται στον φουρνο και σκληραινει..
          χρονια εθισμενη με το αθλημα..

Είναι το ίδιο υλικό με το οποίο φτιάχνουν ένα είδους μορφή κοσμήματα?
          Σημασία δεν έχει πως κερδίζεις,αλλά πως παίζεις:gdance:

Σχόλιο

Πλαστελίνη,η χαρά του παιδιού...Η μαγεία με αυτό το υλικό ήταν ότι μπορούσες να δημιουργήσεις τα πάντα και μετά να το χρησιμοποιήσεις ξανά.Ξεκινούσες από μικρές μπαλίτσες και μπαστουνάκια μέχρι η φαντασία να πάρει την τελική της μορφή.Θυμάμαι ακόμα την αίσθηση που προκαλούσε και μόνο η θέα του κουτιού που κρατούσε η δασκάλα μας,την ώρα που μας μοίραζε και από ένα πακετάκι με πλαστελίνες.
            Όσο για τα FIMO ήταν η τρέλα των 80s!!!Πόσες καρφίτσες,βραχιόλια,clowns,μικρά αριστουργήματα...Τώρα υπάρχει και ένα υλικό που δεν χρειάζεται καν να το ψήσεις στο φούρνο.Στεγνώνει με τον αέρα και μετά το βάφεις.Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι πολύ πρακτικό!!!Να και κάποιες ωραίες τεχνικές για να φτιάξετε από μόνοι σας κοσμήματα... (σχέδιο1,σχέδιο2)

[edit]dead photo[edit]

pecas fimo 1.jpg
            Τελευταία επεξεργασία από stayros; 04-03-2016, 08:05. Λόγος: dead photo,attach
            Επικίνδυνα φορτισμένο retronio!!!

Σχόλιο

Έπαιζε κανείς με PLAY-DOH ?

Την πιό "γουάου" έκφανση της πλαστελίνης.

Εμένα μου τα φέρναν οι δικοί μου από εξωτερικό, που ήταν τρομερά διαδεδομένο παιχνίδι.

Έφτανε την πλαστελινομανία στα όριά της.

Δεν ξέρω αν κυκλοφόρησαν ποτέ εδώ.
              playdoh.jpg

play-doh3.jpg

play-doh2.jpg

Play-Doh-Creativity-Center.jpg
              Τελευταία επεξεργασία από stayros; 04-03-2016, 08:21. Λόγος: attach

Σχόλιο

Κυκλοφόρησαν και εδώ αλλά πολύ αργά, ήμουν πια στην 3η γυμνασίου και είχα πια άλλα (χμμμμ) ενδιαφέροντα....

Σχόλιο

Ναι, θυμάμαι ότι είχα μεγαλώσει αρκετά και έβλεπα τα τότε νήπια να παίζουν με Play Doh, και θυμόμουν πως στην ηλικία τους έπαιζα εγώ με την κλασσική πλαστελίνη.

Το ξέρατε ότι όσα χρώματα ανακατεύονταν σε πλαστελίνη, στο τέλος έβγαινε πάντα ένα μπλε-γκρί;

Από τι φτιαχνόταν άραγε;

Σχόλιο

Το Play - DOH που αναφέρετε παιδιά πωλείται κανονικά ακόμακαι σήμερα και μάλιστα κάνει θραύση.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τα εξαρτήματα που το συνοδεύουν. Από πρέσσες με σχηματάκια, φιγούρες και οτιδήποτε άλλο βάλετε με το μυαλό σας.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X