Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

(Ρετρό) ραδιοφωνικοί σταθμοί που δεν υπάρχουν πια

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Υπηρχε και ο Κλικ fm 88 του Κωστοπουλου νομιζω.Στο νετ κυκλοφορει και ηχητικο ντοκουμεντο απο το καλοκαιρι του '91 με το intro του σταθμου σποτακια και το αποσπασμα μιας εκπομπης.

Μα καποια στιγμη θα σπασουν και τα σιδερα

Σχόλιο

• Αρχικά δημοσιευμένο από ntsmrtz Προβολή Post
      όχι και τόσο ρετρό αλλά πολύ αξιόλογος σταθμός, που έπαιζε μουσικές από όλη την ροκ σκηνή (garage, psyc, punk, post punk, new wave και 90ς) που όμως διήρκησε για πού λίγο (τέλη 94 με αρχές 97) ήταν ο "ρόδον 94,4"

Ρόδον 94,4!!!! Δεν έχει υπάρξει άλλος ραδιοφωνικός σταθμός που να έχω κολλήσει μαζί του τόσο πολύ.
      Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ από αυτά τα 3 χρόνια που με συνόδευε κάθε μέρα - όλη μέρα - στην σχολή, στην δουλειά, στις βόλτες μου.
      Καταπληκτική μουσική ποικιλία , φοβερές εκπομπές (και παραγωγοί) κάτι που την σήμερον ημέρα.... έχει εκλείψει από το ραδιόφωνο. (και όχι τα playlists που επαναλαμβάνονται ανά 24 ώρες είναι για γέλια, μαζί με τους ράδιο - "φονικούς" παραγωγούς του σήμερα (με το συμπάθιο).
      Σε κάποια κασέτα λογικά υπάρχουν διάφορες εκπομπές που έγραφα κατά καιρούς στο σπίτι, με αποκορύφωμα την θρυλική εκπομπή (για τους μηχανόβιους) Bike It! (πιάσε πέτα σοκοφρέτα επτά λεπτά μοτοσυκλέτα, γκάζια γκάζια και άλλα γκάζια με βροχές και με χαλάζια... πήγαινε το intro) με Ντρενογιάννη και Τσακίρογλου (άτιμα γηρατειά...δεν θυμάμαι και πολύ καλά) που για 7 λεπτά εκπομπής με κάνανε και γέλαγα με τις ιστορίες τους για τους 2 τροχούς.
      Πραγματικά μπορώ να γράφω για ώρες για αυτόν τον σταθμό, αλλά σταματάω εδώ με ένα λίνκ με τις τελευταίες εκπομπές του σταθμού από το 1997 που διασώθηκαν. Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!!

https://www.mixcloud.com/discover/%C...%BF%CE%BD-944/

Listen to the best Ρόδον 94.4 shows
      Τελευταία επεξεργασία από Βουρβούλακας; 19-10-2016, 07:58.
      sigpic

Σχόλιο

• Πράγματι η σημερινή ραδιοφωνία είναι ανάξια λόγου και εγώ μετάνιωσα που πήρα τιούνερ για το στερεοφωνικό μου, μιας και με αυτό το σεταπ ακούγονται όλες οι ατέλειες του ήχου, μιας και όπως είπες όλοι οι σταθμοί τώρα έχουν playlist που παίζει ο υπολογιστής τα mp3.αξέχαστες θα μου μείνουν οι εκπομπές του Νίκου Σφουγγαρά "ένα γράμμα στον αέρα" που διάβαζε στον αέρα διάφορα χιουμοριστικά γράμματα και έβαζε μουσική, συνήθως heavy metal. Τώρα απλώς μιλάνε πάνω στα τραγούδια και λένε διάφορες αμπελοφιλοσοφίες. Ο Σφουγγαράς δούλευε σε ένα δισκάδικο τον Αεράκη στο τμήμα χέβι μέταλ μετά μόλις το έκλεισε στην Virgin και μόλις έκλεισε κι αυτή δεν τον ξαναείδα. Είχα στείλει κι εγώ γράμμα, στην εκπομπή.Το χε διαβάσει κιόλας. Δεν θυμάμαι όμως τον σταθμό, Ράδιο Κάστρο ή κάτι τέτοιο.
        That is not dead which can eternal lie
        But with strange aeons even death may die
        (H.P. Lovecraft)

Σχόλιο

• @Βουρβούλακας

Αγαπημένος σταθμός..
          Οσες εργασίες είχα τότε ως φοιτητής τις έκανα ακούγοντάς τον.
          30 Νοεμβρίου & 01 Δεκεμβρίου '94 -στις πολύ αρχές του ο σταθμός- ο Μάκης Μηλάτος είχε κάνει δύο εκπομπές (μεσημβρινές) δίνοντας και το "στίγμα" του σταθμού προς το εναλλακτικό (φρέσκο τότε) με αφιέρωμα στο punk (βασιζόμενος σε λίστα του περιοδικού rolling stone)
          Τις είχα γράψει σε κασσέτες και τις ακούω όποτε έχω λίγο χρόνο.
          "the opposite of a correct statement is a false statement, but the opposite of a profound truth may well be another profound truth" Niels Bohr

Σχόλιο

• antenna radio

1993

Σχόλιο

• Στη Νέα Μάκρη υπήρχε o Music 102 fm απ΄το 1992 έως το 2002 και έπαιζε Ελληνικά τραγούδια.

Σχόλιο

Εργασία...
              X