Ανακοίνωση

Collapse
Καμία ανακοίνωση ακόμη.

RetroAd

Collapse

Υπάρχουν ακόμα βιντεοκλάμπ;

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Υπάρχουν ακόμα βιντεοκλάμπ;

Απ'όσο μπορώ να θυμηθώ , το βιντεκλάμπ της γειτονιάς-μου έκλεισε πριν περίπου 6 χρόνια . Το τελευταίο βιντεκλάμπι της πόλεως πρέπει να έκλεισε πριν κάπου 4 χρόνια . Φυσικά αντιλαμβάνομαι πως πλέον μία τέτοια δουλειά δεν είναι επικερδής . Παλιά - τουλάχιστον για περίοδο - θεωρούταν η καλλύτερη δουλειά !
    Σήμερα , λοιπόν , έχει απομείνει κανένα ;

Στη περιοχη μου εχουν μεινει καποια ελαχιστα, καμια σχεση με το ενδοξο παρελθον οπου εβρισκες κυριολεκτικα και ενα καθε λιγα τετραγωνα. Φυτοζουν και αυτα που απεμειναν παντως.
    Προς εκπληξη πολλων, υπαρχουν και καποια παρα πολυ πετυχημενα, οπου ενοικιαζουν ακομα και σημερα κασετες με τεραστια επιλογη ταινιων!
    Υπερήφανος υποστηρικτής των 16bit Home Consoles

A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.

Σχόλιο

Φυσικά και υπάρχουν, αλλά ελάχιστα πλέον. Αρκετά από αυτά πουλάνε πλέον και παιχνίδια και διακοσμητικά. Βλέπεις με την ενοικίαση ταινιών δεν βγαίνει το ενοίκιο, το ρεύμα κλπ. Στον Άλιμο υπάρχει ένα που παραδόξως έχει και κίνηση.
      www.telonio-reviews.blogspot.gr

Σχόλιο

Κασέτες ; Έλα Θεέ και Κύριε ! Μα πού βρίσκει σήμερα ο κόσμος να αγοράσει τέτοια μηχανήματα ; ! ! !
        Πάντως ομολογώ πως δεν περίμενα να άκουγα πως υπάρχουν ακόμα ! Και μου δίνει και μία ευχαρίστηση να μαθαίνω πως υπάρχουν ακόμα !

Σχόλιο

Βιντεοκλαμπ...υπάρχουν αλλά με dvd/blue ray discs, ηλεκτρονικα παιχνιδια...

τη δεκαετια του 80 με την έλευση του βιντεο στα σπίτια μας τα βιντεοκλαμπ εκαναν χρυσες δουλειες...ο κόσμος διψουσε για θέαμα...κατ'οικον....

(πάντα θυμαμαι τη χαρα που ειχα οταν πηγαινα σε βιντεοκλαμπ...)

Σχόλιο

Νομιζω οτι το τελικο χτυπημα ηταν το Netflix και οι λοιπες streaming λυσεις.

Παρ ολα αυτα νομιζω οτι τα video club θα μπορουσαν ακομα να εχουν θεση στην αγορα αλλα φευγωντας απο το μοντελο ενοικιασης απλοκλειστικα ταινιων πρωτης προβολης. Αυτες θα τις δει ο κοσμος οποτε θελει σε καποια απο τις πολλες πλατφορμες. Στο εξωτερικο υπαρχουν πολλες ανεξαρτητες εταιριες που κυκλοφορουν ειτε παλιες κυκλοφοριες σε BluRay που περιεχουν κομμενες σκηνες και αλλο υλικο, ειτε ταινιες που δεν προβληθηκαν ποτε εκτος σινεμα κτλ. Αυτα δυσκολα τα πληροφορειται καποιος εδω. Ενα μαγαζι που τα φερνει και εχει και ενα ενημερωμενο newsletter πανω σε αυτα, νομιζω θα εκτιμηθει απο αρκετο κοσμο.

Παει και μακρυτερα, κατι σαν πολυχωρος οπου μαζι με τις "δυσκολες" ταινιες να εχει ξενα κινηματογραφικα λευκωματα, να κανει προβολες, συζητησεις για καλτ φασεις κτλ.

Το αφιερωμα του μακαριτη Τριανταφυλλιδη στα βιντεοκλαμπ ηταν εξαιρετικο btw. Θα μπορουσε να σταθει λιγ στη φαση του κλεισιματος τους και τη σκυλευση του εμπορευματος (μιλαω για VHS,beta,2000) που ειτε πηγε σκουπιδια, ειτε πηγε για ενα κομματι ψωμι στα χερια κορακιων που το μουσχοπουλανε τωρα...

ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Όταν εφαρμοστεί και εδώ ο νόμος για το παράνομο κατέβασμα ταινιών μουσικής κλπ, πιστεύω θα ανακάμψει ο θεσμός των V Clubs. Έχουν μείνει 1-2 γνωστές αλυσίδες στο χώρο, ενώ στη γειτονιά που μένω 11 χρόνια, είδα να κλείνουν 3 από τα 4 που υπήρχαν και αυτό που έχει μείνει δείχνει να πηγαίνει καλά.

Πλέον αν δεν εξελίσσεσαι με φρέσκες ιδέες, είσαι καταδικασμένος σε αργό θάνατο (πχ. play rooms, αυτόματοι πωλητές, άλλα προϊόντα, κλπ).

Σχόλιο

πάντα θυμαμαι τη χαρα που ειχα οταν πηγαινα σε βιντεοκλαμπ...
                Πράγματι ! Θυμάμαι κάπου στα τέλη των '80 που το βιντεκλάμπ μου φαινόταν τεράστιο , παρότι σήμερα περνάω απ'έξω (κλειστό φυσικώς) και το βλέπω και μου φαίνεται μια σταλιά . Και είχε τόσες πολλές ταινίες που δεν ήξερα ποιά να πρωτοδιαλέξω ! Η πιο ωραία ημέρα της εβδομάδας ήταν η Παρασκευή , διότι καθώς είχες προθεσμία να επιστρέψεις τις κασέτες σε δύο ημέρες , ένεκα του σαβατοκυριάκου είχες μία επιπλέον ημέρα , οπότε παίρναμε και μία κασέτα παραπάνω !
                Κάτι άσχετο : Μια φορά έξαχνα το βιντεοπώλη - παρότι όπως είπα το κατάστημα δεν είναι μεγάλο - καθώς είχε πάγκους , θήκες , καθρεύτες κτλ . Αφού λοιπόν δεν τον έβρισκα , είπα να ανέβω στο πατάρι , παρότι είχα ακούσει πως εκεί δεν έχει ταινίες . Τελικά όταν ανέβηκα δε βρήκα το βιντεοπώλη , αλλά αυτό που βρήκα με έκανε να κοντέψω να πάθω συγκοπή ! Εκεί επάνω είχε ... τσόντες !
                Σήμερα το λέω και γελάω , αλλά για ένα παιδάκι της ηλικίας-μου και μάλιστα εκείνη την εποχή που η αθλιότης δεν είχε φτάσει τα σημερινά επίπεδα να πληκτρολογείς κάτι το καθημερινό και ο Γούγλης να σου βγάζει ως αποτελέσματα τα αδιανόητα ,, αντιλαμβάνεστε την έκπληξή-μου .

Σχόλιο

iliekater Την παπαρήγα την καλή...

Και εγώ θεωρώ οτι το video club έχει λόγο ύπαρξης στο πλαίσιο που έθεσε ο Wally. Από την άλλη μου φαίνεται εντός λογικής και οικονομικών ορίων το να δώσεις 1 ευρώ για ενοίκιο 3 ημερών για ένα δίσκο ultra blur ray (σχεδόν 4K) 100-120 λεπτών. Μακάρι να διαβάζουν οι εναπομείναντες βιντεοκλαμπάδες το φορουμ.

Αυτό που συνέβη με το μπαμ με τα βίντεο κλαμπ, και ελπίζω οι εναπομείναντες να το έχουν, είναι η οτι ενεπλάκησαν άνθρωποι χωρίς μεράκι.

Wally PS: Σε πιο βίντεο του Τριανταφυλλίδη αναφέρεσαι;
                  Τελευταία επεξεργασία από stayros; 11-01-2018, 22:05. Λόγος: greeklish / μετατροπη απο greeklish

Σχόλιο

foutix Ριξε βλεφαρο εδω και εδω

Υπαρχει και στο YT αλλα νομιζω και στο WebTV της ΕΡΤ. Πολυ δυνατη σειρα ντοκυμαντερ
                    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Εργασία...
                    X