Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Ένα ελεύθερο κορίτσι (1973)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Ένα ελεύθερο κορίτσι (1973)

Ένα ελεύθερο κορίτσι (1973)
    RetroDB: http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ένα_ελεύθερο_κορίτσι

Μια αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία του Όμηρου Ευστρατιάδη που κινείται στον χώρο της ερωτικής-αστυνομικής περιπέτειας με cult στοιχεία που ενίοτε χαρακτηρίζουν τα έργα του σκηνοθέτη. Παρουσιάζει σημαντικές ομοιότητες με την "Ιδιωτική μου ζωή". Σενάριο: Γιάννης Σκλάβος. Αγγλικός τίτλος: "Strange girl of love".

Η υπόθεση-Το καστ
    :
    Στο σπίτι του εφοπλιστή Χαράλαμπου Ανδριτσάκη (Δημήτρης Ζακυνθινός) σκοτώνεται η μεγάλη του κόρη, Ρόζα (Τούλα Γαλάνη). Ένας ανακριτής (Λευτέρης Γυφτόπουλος) αναλαμβάνει να διαλευκάνει την υπόθεση. Οι ύποπτοι πολλοί: Ο πατέρας, η μητέρα Ιφιγένεια (Νίκη Κρεούζη), η μικρότερη κόρη Βίκη (Αλίκη Ζάννου), ο μουσικοσυνθέτης Αλέξανδρος Λισμάνης (Ανδρέας Μπάρκουλης), ο φοιτητής γιος του Δημήτρης (Πέτρος Κυρίμης) και η Φωτεινή Παπαιωάννου, η οικιακή βοηθός (Βίκη Κωνσταντινίδου). Η έρευνα του ανακριτή θα ξετυλίξει σταδιακά το κουβάρι του μυστηρίου.

Ο Αλέξανδρος φτάνει στην Αθήνα πριν 5 μήνες και μαζί με το γιο του φιλοξενείται στη βίλα του εφοπλιστή. Η Ρόζα συνδέεται ήδη με δεσμό με το Δημήτρη, ο ερχομός του Αλέξανδρου όμως και κάποια ψυχολογικά προβλήματα του γιου του την στρέφουν προς τον συνθέτη. Αφού ζήσει μαζί της μια περιστασιακή περιπέτεια, ο Αλέξανδρος αποφασίζει ότι πρέπει να δώσει τέλος στην ιστορία για χάρη του γιου του που αγαπάει τη Ρόζα. Η τελευταία όμως απογοητευμένη αναζητά παρηγοριά στην αγκαλιά ενός τύπου του υποκόσμου, του Τάσου Τσάνου. (Χρήστος Νομικός). Αυτοί οι 3 άντρες (Αλέξανδρος, Δημήτρης, Τάσος) που περιστρέφονται γύρω από τη Ρόζα θα δώσουν τη μάχη για να την κατακτήσουν, με διαφορετικό τρόπο ο καθένας. Η λύση του μυστηρίου έρχεται στο τέλος από τον ανακριτή.

Σχόλια: Το θεματολόγιο με το οποίο ο σκηνοθέτης δούλεψε και στην "Ιδιωτική μου ζωή" ξαναπαρουσιάζεται και εδώ. Η μεγαλοαστική οικογένεια, ο "φίλος", ο ανακριτής (στους ρόλους των 2 τελευταίων οι Μπάρκουλης και Γυφτόπουλος κάνουν τράμπα στις δύο ταινίες) και φυσικά ο παραβατικός μικροαστός (Νομικός αντί Γιαννακά). Το κεντρικό πρόσωπο, η Ρόζα (όπως και η Φόνσου στην Ιδιωτική μου ζωή) είναι αυτή που θέλει να έχει κυρίαρχη την επιβολή της στις ζωές των άλλων. Μέσα σε αυτό το περιβάλλον προβάλλονται (σε δεύτερο επίπεδο) και κοινωνικά θέματα όπως τα ναρκωτικά, το χάσμα των κοινωνικών τάξεων αλλά και των γενεών. Προσωπικά μου άρεσε η ερμηνεία του Μπάρκουλη, ίσως η καλύτερη που έχει κάνει σε ταινίες αυτού του είδους. Καλή η ερμηνεία και της Γαλάνη.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ο πειραματισμός του σκηνοθέτη σε σκηνές θρίλερ που το έχουμε δει και σε άλλες του ταινίες. Μια-δυο φορές το επιχειρεί κι εδώ.

Μουσική. Ιδιαίτερη μνεία θα γίνει για το μουσικό κομμάτι της ταινίας στο οποίο κυριαρχεί ένα από τα διασημότερα ροκ συγκροτήματα της εποχής, οι Πελόμα Μποκιού. Ακούγονται αρκετά τραγούδια μεταξύ των οποίων και τα
    Ανατριχίλα και Ύμνος στη Ζωή. Αξίζει να δείτε το σχετικό video με το τραγούδι "Οι μάγοι" με το συγκρότημα live και τον Βλάσση Μπονάτσο με χαρακτηριστική αμφίεση (βλέπε και φωτογραφία). Δεν βάζω το link για ευνόητους λόγους...

Μικρά-μικρά. Υπάρχει ένα θέμα με την διάρκεια της ταινίας και το αν υπάρχουν κομμένες σκηνές στις διάφορες εκδόσεις της. Συγκεκριμένα, το RetroDB δίνει διάρκεια 110', μία άλλη πηγή 90' ενώ η ταινία που είδα ήταν έκδοση των 75'. Αν κάποιος έχει πληροφορίες επί αυτού θα ήταν καλό να τις μαθαίναμε.

Χαρακτηριστικός μονόλογος.

Ο Τάσος απευθύνεται στη Ρόζα.

"Σας μισώ κούκλα μου. Σας μισώ!!! Λόγω τιμής σου μιλάω, σας μισώ. Είσαστε πλούσιοι κι εγώ δεν είχα ούτε ασπιρίνη να πάρω. Κι ο γέρος μου πέθανε στις γαλαρίες!!! Το σχολείο το ΄βλεπα μόνο απʼ έξω!!! Και ξέρεις γιατί; Πούλαγα souvenir στους τουρίστες. Κι εσείς με βρίζατε!!! Τη γριά μου… τη γριά μου τη βίασε ένας λεφτάς γιατί την είχε δούλα…"

Χαρακτηριστικός διάλογος.

Αλέξανδρος: Ρόζα, θέλω να με πιστέψεις πως κι εγώ σʼ αγαπώ. Μου είναι πολύ δύσκολο να σε ξεχάσω. Είναι αστείο νʼ αγαπιόμαστε και να μην είμαστε μαζί αλλά… δεν γίνεται να είμαστε μαζί… δεν πρέπει να είμαστε μαζί, καταλαβαίνεις;

Ρόζα: Ναι, έχεις δίκιο. Είναι αστείο. Ένα τραγικό αστείο.

Αλέξανδρος: Ανήκεις σε άλλον…

Ρόζα: Δεν ανήκω σε κανέναν…

Σκηνές της ταινίας. Μπορείτε να δείτε εδώ.

Και μερικές φωτογραφίες.

1. Σε πρώτο πλάνο ο Αλέξανδρος με τη Ρόζα. Στο βάθος ο Δημήτρης (Ντίμης) και η Βίκυ.

free girl1.jpg

2. Ο Τσάνος στο γραφείο του ανακριτή με το κλασσικό πορτραίτο στον τοίχο…

free girl 2.jpg

3. Οι Πελόμα Μποκιού.

free girl 3.jpg

4. Παρακολουθώντας αγώνες ταχύτητας. Ρόζα, Δημήτρης και Βίκυ.

free girl 5.jpg

5. Ο Τσάνος βγαίνει από τηλεφωνικό θάλαμο (στον Πειραιά, ίσως).

free girl 4.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 31-12-2013, 10:08. Λόγος: retrodb link
    Αγέρας ήσουν

Ενδιαφέρουσα ταινία! Αν και πιστεύω, οτι θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερο τέλος ( όχι τόσο κατάμαυρο, τέλος πάντων). Συμφωνώ, πως ο Μπάρκουλης δίνει μια πολύ καλή ερμηνεία, που δυστυχώς πέρασε απαρατήρητη, λόγω του είδους της ταινίας. Έξυπνη η ατάκα-απάντηση, στην πολιτική ερώτηση της δημοσιογράφου.." Κοιτάξτε εγώ είμαι ερμηνευτής, την πολιτική την αφήνω για τους συνθέτες"...
    A Man's got to know his limitations

Σχόλιο

εχω δει και εγω οτι σε αρκετα VHS ιδιας θεματολογιας τα εξωφυλλα ειναι απο αλλες ταινιες.[λχ αγουρη σαρκα 1973]ομως η ειδηση ειναι ,οτι η ταινια ΖΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ εχει βγει στο εξωτερικο ντουμπλαρισμενη με το ιδιο ελληνικο καστ και υποθεση και λιγες παραπανω σκηνες.με τον τιτλο JOY OF FOOLING AROUND.φυσικα οι ολοι συντελεστες που αναγραφονται πανω δεν εχουν καμμια σχεση με αυτους που παιζουν.

Σχόλιο

THE JOY OF FOOLING AROUND: το εχω δει,οι επιπλεον σκηνες ειναι hc,ισως καποιοι απο τους ηθοποιους να ειναι ντουμπλαρισμενοι,οι σκηνες παντως δεν ειναι απο αλλη ταινια,τις γυρισαν η ο σκηνοθετης η ο βοηθος του
        Τελευταία επεξεργασία από panosss; 14-12-2011, 01:28. Λόγος: greeklish

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από panosss Προβολή Post
          THE JOY OF FOOLING AROUND:[edit] Greeklish [edit]
          Καλώς όρισες στην παρέα μας! Πέρνα μια βόλτα από εδώ να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα!

Επίσης, σε παρακαλούμε, μη γράφεις με greeklish - απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ!
          Τελευταία επεξεργασία από Kambia; 13-12-2011, 12:24. Λόγος: edit το quote

(Level 55 & rising...)

iBlog! (ενίοτε!....)
          "The quieter you become, the more you are able to hear" - Lao Tzu

Σχόλιο

Οι μάγοι - Πελόμα Μποκιού

Κορυφαίο κομμάτι του συγκροτήματος που παίζεται και στην ταινία αλλά σε τολμηρές σκηνές. Για όποιον θέλει και την φιλμική έκδοση μπορεί εύκολα να την βρει.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [/edit]
            Τελευταία επεξεργασία από D@redevil; 31-12-2013, 10:07. Λόγος: yt deadlink
            Αγέρας ήσουν

Σχόλιο

Ίσως η πιο καλογυρισμένη του Ευστρατιάδη ταινία
              "Όσοι νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουνε εμάς που τα ξέρουμε"

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από Dominion Προβολή Post
                Ίσως η πιο καλογυρισμένη του Ευστρατιάδη ταινία
                Πράγματι, για sexploitation η συγκεκριμενη ταινια έχει καλές ερμηνείες, ολοκληρωμένους χαρακτήρες και καλή σκηνοθεσία. Αξιοπρεπής παραγωγή.

Σχόλιο

Φωτογραφίες και μια αφίσα της ταινίας

Σχόλιο

Ένα διαφημιστικό έντυπο προώθησης της ταινίας στο εξωτερικό. Επίσης στην ίδια σελίδα γίνεται αναφορά στο παρόν thread.
                    Αγέρας ήσουν

Σχόλιο

Εργασία...
                    X