Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Τα χασαμπούλια (1974)

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

• Τα χασαμπούλια (1974)

Να που υπάρχει και χαλούμι-γουέστερν! Γυρισμένη λίγο μετά την εισβολή ( για την ακρίβεια τα γυρίσματα ξεκίνησαν λίγο πριν και ολοκληρώθηκαν με πολλές περιπέτειες, λίγους μήνες μετά), η ταινία αφηγείται τις περιπέτειες των αδελφών Χασαμπούλη στν Κύπρο του 1887.
    Ο λήσταρχος και μεγαλύτερος αδελφός, δραπετεύει μετά απο 10 χρόνια στην φυλακή και μαζί με τους αδελφούς του, αποφασίζει να εκδικηθεί αυτούς που τον πρόδωσαν. Αν και δεν λείπει η δράση, ο σκηνοθέτης προτιμάει να ρίξει το βάρος στο explotation και γεμίζει την ταινία, με γενναίες δόσεις γυμνού.
    Τα χασαμπούλια υπήρξαν μεγάλη εισπρακτική επιτυχία, παρά τους περιορισμούς στις ηλικίες, λόγω των αμέτρητων ερωτικών σκηνών. Πάντως, ο σκηνοθέτης Κώστας Δημητρίου είχε δηλώσει πως αρχική του πρόθεση, ήταν να γυρίσει καθαρή περιπέτεια και πως το ερωτικό στοιχείο, μπήκε για να "γεμίσει" την ταινία που κινδύνευε να μην ολοκληρωθεί, λόγω των γνωστών προβλημάτων του καλοκαιριού του 1974...

http://www.imdb.com/title/tt0289444/
    Τελευταία επεξεργασία από RIO; 24-10-2011, 17:06.
    A Man's got to know his limitations

Τουλα Γαλανη? Πρεπει να την δω οποσδηποτε!
    ZX <br />
Certified webmaster

Άγγελοι τον παρέλαβαν, τον έλουσαν και τις πληγές του έπλυναν με μόσχο και με μύρο, του έστρωσαν να κοιμηθεί σε κλίνη από βύσο κι Αρχάγγελοι με πύρινες ρομφαίες τον φυλάνε μέχρι να ρθει η ώρα του για να τόνε ξυπνήσουν...

Σχόλιο

Τούλα Γαλάνη!!!!!!!!!!!!!!! Το βασίλειό μου για την ταινία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (τι την έχουμε στην προθήκη!!!!)
      Η αγάπη είναι δίκοπο μαχαίρι

Σχόλιο

-αποψη μου βεβαια αυτη.δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι.οτιη συγκεκριμενη εχει τα ποιο ωραια θλημμενα ματια του ελληνικου σινεμα.

Σχόλιο

Συμφωνω. Τα ματια της Τουλας πανεμορφα και θλιμμενα, στολιζαν ιδανικα το θαυμασιο προσωπο της.

Σχόλιο

Η ταινία προβλήθηκε στο 5ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Κύπρου που έγινε στις 13-18/10/2010. Το πρόγραμμα παρουσιάζεται στην παρακάτω αφίσα. Πηγή.

12.jpg

Σχόλιο

Δείτε τους τίτλους της ταινίας η οποία είναι γνωστή και με τον πιο "εύηχο" τίτλο "Οι εκδικητές της Κύπρου". Μάλιστα "συμμετέχει" και η Φίνος Φιλμ!

<strong>

Σχόλιο

Δώσε tonytony και κάνα στιγμιότυπο με Τούλα. Είναι λαική απαίτηση!!!

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από ARETARA Προβολή Post
                  Δώσε tonytony και κάνα στιγμιότυπο με Τούλα. Είναι λαική απαίτηση!!!
                  Μα νομίζω δεν υπάρχει ένα μικρό στιγμιότυπο από εκείνη στους τίτλους? Να ψάξω να βρω κι άλλο αν είναι...

Σχόλιο

Αρχικά δημοσιευμένο από tonytony Προβολή Post
                    Μα νομίζω δεν υπάρχει ένα μικρό στιγμιότυπο από εκείνη στους τίτλους? Να ψάξω να βρω κι άλλο αν είναι...
                    Είναι η Τούλα Γαλάνη αυτή; Τόσο διαφορά με άλλες φωτογραφίες; Ίσως και να είναι η ίδια, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος..

Συνημμένα Αρχεία
                    Τελευταία επεξεργασία από ARETARA; 28-03-2012, 11:18.

Σχόλιο

Εργασία...
                    X