Ανακοίνωση

Collapse

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Οι εγγραφές είναι προσωρινά κλειστές. Εαν επιθυμείτε να εγγραφείτε, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email, για να δημιουργήσουμε το λογαριασμό σας.

Εκ της διαχείρισης.
Εμφανιση περισσοτερων
Εμφανιση λιγοτερων

RetroAd

Collapse

Πλακέτες Arcade - Αναγνώριση.

Collapse
X
  • Φίλτρο
  • Ώρα
  • Εμφάνιση
Καθαρισμός όλων
νέα post

Καλησπέρα. Όσον αφορά τα χρώματα, μπορεί να είναι απλά θέμα του αντάπτορα που έφτιαξες. Είναι με απλές αντιστάσεις ή με pots. Όταν έψαχνα τις δικές μου πλακέτες, οι μισές τουλάχιστον θέλανε ρυθμίσεις στα pots για κάθε χρώμα, ώστε να δείξουν σωστά.

Σχόλιο

Θα απαντήσω με σιγουριά όταν θα τοποθετήσω τους πυκνωτές. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι λείπει η παρουσία του μπλε χρώματος. Με το test που έκανα από το μενού του, αυτό έδειξε. Όταν πιέζω με το δάκτυλο τον color encoder 315-5242 καμιά φορά δίνει την σωστή χρωματική απόδοση. Όμως διαπίστωσα και σε αυτόν ένα crack....

Πρέπει να έχει φάει πολλές σφαλιάρες η πλακέτα.

Σχόλιο

Αν πιέζεις και δουλεύει, είτε υπάρχει ψυχρή κόλληση σε αυτόν είτε σε κάποιο άλλο component εκεί κοντά. Το έζησα πριν απο λίγους μήνες με μια TMNT το έργο
        Arcade stuff

Σχόλιο

Μακάρι να ήταν αυτό. Και εγώ έτσι νόμιζα. Έχει κάνει crack όμως η gpu. Εκεί που είναι η κόκκινη γραμμή.

screenshot-www retromaniax gr 2017-04-22 16-16-48.png

Σχόλιο

και υπάρχει αυτό σαν ανταλλακτικό στο εμπόριο ή παίζει να ανοίξεις το μαύρο θερμοσυστελλόμενο και να το φτιάξεις; (Αφελής ερώτηση λέω εγώ....)
            That is not dead which can eternal lie
            But with strange aeons even death may die
            (H.P. Lovecraft)

Σχόλιο

Δεν είναι θερμοσυστελλόμενο. Είναι σαν παχιά βαφή. Πρέπει να ξυθεί η επιφάνεια για να φανούν οι διάδρομοι. Όπως στην παρακάτω φωτογραφία.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι αν η ζημιά έχει γίνει στα μαύρα φλατ τετράγωνα, τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα γιατί πρόκειται για ζημιά στα "carbon printing resistance". Τώρα για αγορά ούτε λόγος. Τουλάχιστον εγώ με αναζήτηση που έχω κάνει δεν το έχω βρει.

Θα το δοκιμάσω πάντως να το επισκευάσω αν η ζημιά είναι απλά στους διαδρόμους. Όχι τόσο για το παιχνιδι μιας και μου είναι αδιάφορο το συγκεκριμένο, μα για την χαρά και την ικανοποίηση της επισκευής.
              Ας έρθουν τα πράγματα που περιμένω (πυκνωτές + αντιστάσεις) και μετά θα επιχειρήσω την επισκευή της gpu.

Σχόλιο

Αν έχει βαφή πως ξέρεις πως έχεις ραγισμα? Εγώ στη θέση σου θα περνούσα της επαφές μια καλή με λίγο φλαξ και καλάι σαν πρώτο βήμα. Πάντως αν όντως φταίει κατι τέτοιο, πιστεύω πως με 1-2 smd αντιστάσεις θα κάνεις δουλειά.

Σχόλιο

Και όμως είναι ολοφάνερο το ράγισμα - σπάσιμο. Εννοείται ότι θα φρεσκάρω τις κολλήσεις πριν από κάθε άλλο βήμα.

Σχόλιο

Πιο δύσκολο θα είναι το ξύσιμο μάλλον, παρά η επισκευή.
                    Τελευταία επεξεργασία από vasilas432; 23-04-2017, 10:00.
                    Arcade stuff

Σχόλιο

Όχι δεν είναι δύσκολο. Έξυσα ένα μέρος με νυστέρι. Εγώ την επισκευή θεωρώ αδύνατη όπως είπα λόγο των carbon printing resistance, αν η ζημιά αποδειχθεί ότι είναι εκεί.

Σχόλιο

Εργασία...
                      X