Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Recommended Posts

Δες και την ταινια να δεσει το γλυκο, μιλαει για εναν πολεμο που χει προηγηθει εσυ θα γνωριζεις καλυτερα και ο στηβ μεισον υπηρετησε εκει

Στο θαύμα στο Μανχάταν, η ψυχιατρική μπαίνει στο στόχαστρο διότι ο ειδικός γιατρός , μέγας πραγματιστής  ,,ψυχολόγος των μεισι που ελέγχει ψυχολογικά τους υπαλλήλους θεωρεί πως όσοι πιστεύουν η υποδύονται το άγιο Βασίλη ως ενήλικες ότι πάσχουν από ψυχιατρική νόσο.

Το a window in london, british thriller το χειμώνα δει κανείς; Είναι του 1940 και κατά τύχη έπεσα πάνω , την έχει το τιουμπι ολόκληρη την ταινια

Βλέποντας διαφορά ντοκυμαντέρ για την Γουντ είδα πως έκανε απόπειρα για τον πρώτο σύζυγό της και αναρωτιέμαι αυτή η γυναίκα που τα είχε όλα ένας άνδρας την οδήγησε στην απόπειρα η όλο το δύσκολο παρελθόν της ;Τι παθαίνουν οι μεγάλες σταρ τελικά; Μια απόπειρα θα την κανουν , δεν αντέχουν την φήμη τους

1 hour ago, αριαδνη said:

.......Τι παθαίνουν οι μεγάλες σταρ τελικά; Μια απόπειρα θα την κανουν , δεν αντέχουν την φήμη τους

Πρωτα κανουν τα παντα να την αποκτησουν, και οταν την αποκτησουν θελουν να την ξεφορτωθουν. Και η Β.Β. μια απο τα ιδια.

• Thanks 1

Και την ταιηλορ την είχαν πάει με κοκτέιλ ηρεμιστικών   και  αλκοόλ  σε  κωματωδη κατασταση στο νοσοκομειο πράγμα που δεν είναι γνωστό διοτι ήταν η πιο ακριβοπληρωμένη σταρ της εποχης με αστρονομικό ποσο! Το θέμα αποσιωπήθηκε! Η Νάταλι μάλλον δεν την ήθελε την δόξα έπρεπε όμως να την θέλει όπως είδα στη ταινία στα 15 ήθελε να αρραβωνιαστεί έναν άσημο νεαρό και να ζήσει μια φυσιολογική ζωή, δεν την άφησαν δηλ. η μητέρα της

Χριστούγεννα όπως έλεγε ο Ντίκενς δεν είναι μόνο μια μέρα αλλά είναι τρόπος σκέψης. Μου ταιριάζει αυτός ο τρόπος σκέψης, είδα την ταινία ' άγγελος επί της γης" με τον Γκραντ στο ρόλο του Άγγελου, η δε πρωταγωνίστρια πρώτη φορά την είδα ταλέντο εξαιρετικο,όλη η κατανομή  των ρόλων ήταν μια και μια, καλύτερη δεν γινότανε από τον ρόλο του άθεου, φτωχου καθηγητή με την γνώση για την ρωμαϊκή ιστορία μέχρι του επισκόπου με την παραμελημένη συζυγο  που θέλει να φτιάξει έναν  μεγαλο καθεδρικό  ναό και την εκκεντρική,πλούσια  κυρία Χάμιλτον ( τότε οι επίσκοποι παντρευοτανε βλέπω). Ταινια- διαμαντι σε όλες της τις εκφάνσεις. Θα γράψω περισσοτερα διότι τέτοιο αριστούργημα οφείλει να έχει σπέσιαλ σχολιασμό! Οι ζωές αυτών των ανθρώπων αλλάζουν με την έλευση του Άγγελου.

Πρωταγωνιστρια του Bishop's wife @αριαδνη ειναι η Loretta Young. Πολυαγαπημενη δικη μου ηθοποιος και την εχω θαυμασει οχι μονο σε αμετρητες ταινιες, αλλα και στο τηλεοπτικο σωου που παρουσιαζε και πρωταγωνιστουσε επι οκτω χρονια, με τιτλο Letter to Loretta.

• Thanks 1

Αγαπημενη ταινια το Persona (1966) του Μπεργκμαν, ο οποιος αργησε πολυ (ευτυχως) να εγκαταλειψει το αγαπημενο του ασπρομαυρο. Εξαιρετικες ερμηνειες απο τις πανεμορφες Μπιμπι Αντερσον και Λιβ Ουλμαν.

E70B3878-7111-43DC-9683-DF8544FC6B32.jpeg

αν μπορεις να μας πεις πεντε κουβεντες για την περσονα φιλε μου θα το εκτιμουσα περσι την ειχα δει αλλα δεν την καταλαβα και παρα πολλα! ηταν το ενα και το ιδιο προσωπο ηθοποιος και νοσοκομα κατι τετοιο καταλαβα φυσικα αυτοι που λενε πως υπηρχε ομοφυλοφιλικη σχεση μεταξυ των δυο γυναικων νομιζω πως σφαλλουν, εγω δεν αντιληφθηκα κατι τετοιο αλλα και τι αντιληφθηκα θα μου πεις; αν μπορεις δωσε μια επεξηγηση

η σκηνη με το πατιναζ μπαμπι ειναι μια απο τις ωραιοτερες χριστουγεννιατικες στιγμες σε ταινιες , παραδοξως η ταινια δεν ειναι πολυ γνωστη ενω ειναι αντιπροσωπευτικη/ η ηθοποιος εξαιρετικη στην ερμηνεια της καλα ο γκραντ δινει ρεστα ως νταντλει ! ακομα και ο ηθοποιος που ερμηνευει τον ταξιτζη ειναι εμβληματικος

αρχείο λήψης.jpg

p492_v_v8_aa.jpg

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.