Jump to content
Sign in to follow this  
bambinella 100

Αγαπημένη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ (Alfred Hitchcock)

Recommended Posts

Posted (edited)

Ναι αυτό τους φταει μπαμπι!!! Η πρωινή σελφι , εκεί υστερούν!Ειδάλλως , το ταλέντο, την φωνή , την σαγήνη, την λάμψη, την κινηση της Μαρλεν την έχουν ας πουμε/ Ή Μαρλεν ήταν φαινόμενο όπως ή Γκαρντερ και αλλες, ήταν και ή εποχή που έβγαζε τέτοιες γυναικες. Βασικά είχαν όρεξη γι αυτό που έκαναν το έβλεπαν ως πρωταθλητισμό.

Λατρεψα και την υπόθεση Παρανταιν, είχες δίκιο απόλυτα ή κυρία Παρανταιν έχει μέσα της πολύ μα παρά πολύ ρεβεκκα: υπέροχη εμφάνιση, πολλους εραστες, παρελθόν σκοτεινό"  ας πούμε είμαι μία γυναίκα που έχουν δει πολλά τα μάτια μου" και εννοείται πως είναι άκρως γοητευτικη για οποιοδήποτε αρσενικό.  Το είχε στο αίμα της να σαγηνεύει παντρεμένους με υποληψη( Δεν είμαι πάρα ένα ερείπιο μα αυτή κάνει το αίμα μου να κυλά, είναι σαγηνευτικη)Ή κόρη του συναδέλφου του Κην τα κατάλαβε ολα από την αρχή ότι ο Κην θα την ερωτευοτανε εις βάρος της γυναίκας του που εδώ που τα λέμε ή ίδια τον στέλνει στο Καμπερλαντ, τον τόπο κατοικίας των Παραντιν. αντί να πάνε Ελβετια.Πάει και ή επέτειος και ή Ιταλια( οι πιο καλοί άνδρες ερωτεύονται τις χειρότερες που λέει και ή κόρη )! Το πορτραίτο στο κρεβάτι εμβληματικό θα μπορουσε να βρίσκεται στην ρεβεκκα να στοιχειώνει...

Edited by αριαδνη

Posted (edited)

Κοιτώντας λίγο περισσότερο την υπόθεση Παρανταιν είδα πως αρχικά το στούντιο  η μαλλον ο ιδιος ο σκηνοθετης για την  σαγηνευτική μις Παρανταιν επέλεξε την Γκρετα Γκαρμπο και ως Τονυ Κην  προόριζε τον Λορενς Ολιβιε ! Ή ταινία είναι του 47' και αναφέρεται στην δολοφονία με δηλητήριο του αναγνωρισμένου συνταγματάρχη Παρανταιν ο οποίος ήτανε τελείως τυφλος και στο πλευρό του είχε μία νέα καλλονή ή οποία ήταν ερωτευμένη  όσο δεν πήγαινε με τον βάλε του!!

Εκείνος ο υπηρέτης ομως μόνο το καθήκον αναγνωριζε ως προς τον σεβαστό κύριο του και είχε καταλάβει πολύ σωστά τον χαρακτήρα της ερωμένης του( είπαμε στην μελαχροινη καλλονή με το σκοτεινο παρελθον κανείς δεν αντιστεκόταν εδώ ο συνήγορος της την ερωτεύτηκε σφόδρα και παντρεμένος γαρ). Τώρα γιατί ο υπηρέτης που ήταν τόσο μανιακός με το καθήκον προς τον συνταγματάρχη δημιούργησε σχέσεις με την σύζυγο είναι άλλο θεμα, ισως γιατί όπως λέει και ο ίδιος δεν το έλεγχε και ίσως για αυτό το λόγο αυτοκτονεί από την αγωνία και τις τύψεις στο τέλος για την προδοσία του σε έναν σπουδαίο άνδρα. Ο Κην τον ζήλευε σίγουρα, τον αντιπαθησε από την πρώτη στιγμή ήθελε να τον βγάλει με το έτσι θέλω δολοφόνο, είχε καταλάβει την αδυναμία της ωραιας γυναίκας για τον γοητευτικό Λετουρ.

Ή μις Παραντιν με το θολό παρελθόν γίνεται το κεντρικό πρόσωπο της ταινίας και αναρωτιέμαι πόσο καλύτερα θα την ερμήνευε ή Γκαρμπο. Ή πόσο καλύτερα θα ερμήνευε ο Ολιβιε τον αντονυ κην! Τουλάχιστον ως γυναίκα ή μις Παραντιν ήταν απόλυτα ειλικρινής ως προς τις προθέσεις και τους λογους της. Ο Χιτσκοκ όπως είπαμε ήθελε την Γκαρμπο για τον ρόλο ο παραγωγός όμως είχε ήδη υπογράψει συμβόλαιο με την Αλιντα Βαλι. H ταινία δεν περιέχει πολύ μυστήριο είναι όμως πρότυπο, κοινωνικό δικαστικό δράμα !

υποθεση-παρανταιν.jpg

Edited by αριαδνη
  • Like 1

Posted (edited)

Γυριζω πάλι στον Χιτσκοκ που τον έχω παρατήσει λίγο και θα δω και εναπομείναντες ταινιες. Μου ήρθε και ή Ρεβεκκα , το βιβλίο της Ντι Μωριε.

Λίγο το ξεφυλισσα ή κοπέλα είχε 20 χρόνια διάφορα με τον αριστοκράτη , 42 εκεινος, γύρω στα 22 αυτή. 

IMG_20180816_114447.jpg

Edited by αριαδνη
  • Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.