Jump to content
Sign in to follow this  
candy

Retro Τηλεοράσεις

Recommended Posts

DSC_0032.thumb.jpg.a60cdce82c1dead451d8a76c8c1f0fce.jpg

Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!

DSC_0031.thumb.jpg.c70b66a1eae31bcd98057462e91e112c.jpg

• Like 1

[ATTACH=CONFIG]73842[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]73843[/ATTACH]

Η πρωτη εγχρωμη τηλεοραση που μπηκε σπιτι μας. Πραγματικο σκυλι πολεμου οπως το ειπες, και η δικη μας επαιζε αξιοπρεπως στο χωριο μεχρι πριν 2-3 χρονια.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα το ηλεκτρονικο της ρολόι να φωτιζει στο σκοταδι, καθως και τα ρυθμιστικα ροδακια για τα καναλια που ειναι κρυμμενα πισω απο το μεγαλο πορτακι.

Αγαπημενη μου ασχολια να παιζω με τα ρυθμιστικα του ηχου και να κανω τις φωνες να ακουγονται διαφορετικα.

Το τηλεκοντρολ της πραγματικο "τουβλο", εκανε ομως αισθηση εκεινη την εποχη.

Αν δεν κανω λαθος ηταν ελληνικης συναρμολογησης, πρεπει να υπαρχει αυτοκολλητακι πισω που λεει "ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΘΕΝ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ".

Επισης ηταν η τηλεοραση που ειχε την τιμη να συνδεθει πανω της το πρωτο μου computer, ο Spectrum +.

Μπραβο και για την αψογη ρετροφωτογραφια με τα σεμεδακια, απαραιτητο αξεσουαρ ολων των τηλεορασεων της εποχης!

• Like 1

το μονο κακο που εχει αυτη η τηλεοραση δεν εχει εισοδο σκαρτ και για να της βαλω το playstation να παιξει το συνδεα στο βιντεο και αυτο μεσω του RF εδινε σημα στην τηλεοραση.Σκεψου δεν ειχε σκαρτ αυτη η τηλεοραση που ηταν μοντελο που βγηκε το 1985 και ειχε η grunding ενος φιλου μου που ηταν ποιο παλια νομιζω του 1982 αλλο σκυλι του πολεμου εκεινη

• Like 1

[ATTACH=CONFIG]73842[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]73843[/ATTACH]

Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!

Αυτήν ακριβώς την τηλεόραση την είχαμε στο σαλόνι! Νομίζω ότι είναι μοντέλο του 1984, γιατί κάπου τότε μου είχαν πει οι γονείς μου ότι την αγόρασαν. Μπορεί να βγήκε και το 1985, δεν ξέρω.

Αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή ήταν η τηλεόραση των παιδικών μου χρόνων! Θυμάμαι ακόμα λίγο πολύ τις θέσεις των καναλιών, ειδικά το 5, το Junior's TV, το είχα λιώσει! Στο 12 βάζαμε το βίντεο. Το τηλεκοντρόλ δεν το πρόλαβα στα ντουζένια του, γιατί το θυμάμαι σπασμένο. Είχαμε πάρει ένα άλλο, αλλά δε με χάλαγε που πηγαινορεχόμουν για να αλλάξω κανάλι. Σε μια τέτοια τηλεόραση έχω δει άπειρα τηλεοπτικά προγράμματα! Καθόμουν μπροστά της και χάζευα με τις ώρες, με τα παιχνίδια μου παρέα. Τις περισσότερες τηλεοπτικές μου αναμνήσεις που εκμυστηρεύομαι εδώ τις είδα σε μιά τέτοια!

Δυστυχώς κατά διαστήματα την έπιανε κάτι, είτε δεν άνοιγε, είτε άνοιγε και από κόλλημα δυνάμωνε στο τέρμα την ένταση από μόνη της... Αλλά με ένα σκούπισμα με την ηλεκτρική, βγάζοντας το πίσω καπάκι, έστρωνε. Άφησε την τελευταία της πνοή στις 31 Δεκεμβρίου του 2005, ύστερα από 20+ χρόνια εν δράσει. Απίστευτη συσκευή που με έχει σημαδέψει!

• Like 1

to 2004 βλεπαμε ντερμπι Ολυμπιακου Παναθηναικου και στο ημιχρονο εκανε ενα παφ ο πυκνοτης πεταξε καπνους και εσβησε αλλα με 10 ευρω ηταν ετοιμη σε 2 μερες.εμενα η δικια μου εχει δει ολη την εξελιξη της τηλεορασης απο τοτε που ηταν τα δυο κρατικα μεχρι τωρα τα ψηφιακα.οταν δεν θα βαριεμαι θα φερω τον μαστορα να την ζωντανεψει παλι.

• Like 1

η πρωτη μας τηλεοραση ητανε μια ITT ασπρομαυρη και η δευτερη,που δουλευει ακομα,η εγχρωμη METZ capri color.αθανατη ακομα παιζει!!

η πρωτη μας τηλεοραση ητανε μια ITT ασπρομαυρη και η δευτερη,που δουλευει ακομα,η εγχρωμη METZ capri color.αθανατη ακομα παιζει! μοντελο του 1985 εισαγωγη απο γερμανια.με τηλεχειρισμο.

Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90

• Like 1

Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90

Eγώ δε θυμάμαι να έχω δει σε κατάστημα ασπρόμαυρη τηλεόραση. Οι έγχρωμη tv ξεκίνησε ουσιαστικά στην Ελλάδα το 1980. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ μικρές φορητές ίσως. Δε θυμάμαι αν μετά την εμφάνιση της έγχρωμης εξακολούθησαν να υπάρχουν ασπρόμαυρα μοντέλα προς πώληση. Νομίζω πως όχι. Άρα μιλάμε για πάνω από 30 χρόνια.

• Like 1

Προσωπικά θυμάμαι να αγοράζουμε με τον πατέρα μου μικρή ασπρόμαυρη τηλεόραση zenith με δύο περιστροφικούς διακόπτες στο δεξί μέρος, κάπου το '84 με '85.

Έμοιαζε με την εικονιζόμενη, αλλά σε πιο φρέσκια γραμμή

Zenith-BW-TV-400x264.jpg.6427ff03e9111e74a9a1d4832e785861.jpg

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.