Jump to content
Sign in to follow this  
Aardvark

Kiss [Σοκολάτα για Φίλημα]

Recommended Posts

Αλλο ενα καστρο επεσε και ενα Holy Grail βρεθηκε.

Η αυθεντικη πορτοκαλι συσκευασια της Κiss μαζι με την νεα .

Αγαπημενο σοκολατοσνακ και πολυ νοστιμο.

Φραουλα for Ever.

Ινφο η αλλαγη της συσκευασιας εγινε το 1990.

fetch?photoid=948179

Φωτο δικη μου.

Edited by Kambia
αποκατάσταση εικόνας
  • Like 3

Aardvark είσαι άπαιχτος φίλε!

Τώρα τι να πω...Και μόνο που είδα την παλιά κοκκινοπορτοκαλί συσκευασία μου σηκώθηκε η τρίχα.

Δευτέρα-τρίτη δημοτικού εκεί γύρω στα 1986-87 και αγαπημένη συνήθεια kiss με κουλούρι σάντουιτς. Ρε τι μου κάνεις βραδυάτικα...:cry:

• Like 2

Eιμαι συγκινημενη Aardvark γιατι μου θυμισες τελη δεκαετιας '70, οταν κοριτσακι του Δημοτικου πρωτογνωρισα αυτο το υπεροχο γλυκισμα με την πορτοκαλι συσκευασια.

Ηταν ενα μεσημερι που σχολωντας απο το σχολειο περασα απο το ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου κι αγορασα το Kiss για πρωτη φορα.

Ξετρελλαθηκα με τη γευση του κι απο τοτε ετρωγα καθε μερα κι οχι μονο ενα. Θυμαμαι και την τιμη του: 5 δραχμες.

Εκτος απο τη συσκευασια που περασε απο διαφορες αλλαγες, σημερα εχει αλλαξει η γευση και το αρωμα του, κατι που δυστυχως συνεβη με παρα πολλα αγαπημενα τροφιμα. Ενδεικτικα αναφερω, Μερεντα, Milko, ζαχαρουχο γαλα....

• Like 2

Aardvark είσαι μέγας!!! Άντε να βρεθεί και η άλλη συσκευασία η μπλε με το πορτοκαλί. Αχ ήταν από τις πιο νοστιμες λιχουδιές :)

Αλλάχτηκε η συσκευασία το 1990; ΑΑΑ! Αυτό σημαίνει πως είχα να τη δώ 20 ολόκληρα χρόνια! Παραλίγο να ξεχάσω πως ήταν!

Μου θυμήσατε ένα ωραίο περιστατικό: σε ένα κουτί από Kiss το 1987 είχα μεταφέρει τρία γατάκια! Τα είχα βρει στη γιαγιά μου στο χωριό και αποφάσισα να τα υιοθετήσω. Το ένα το ονόμασα Πορτοκαλούλη από το πορτοκαλί του χρώμα αλλά σκοτώθηκε σε τροχαίο δυστύχημα στις 20/7/1987, έξω από το σπίτι μου, το οποίο ήταν πάνω στην άσφαλτο... Η αδερφή του η Ρόζα, είχε καλύτερο τέλος, πέθανε στη γέννα το 1988. Το τρίτο γατάκι δεν θυμάμαι τι είχε απογίνει...

• Like 1

Ενα kiss δεν ηταν ποτε αρκετο, αγοραζα συνηθως δυο η τρια. Θυμαμαι οτι εκαναν 5 δραχμες και ειχαν υπεροχη γευση! Αυτη η φιγουρα με τα δυο προσωπα στον κυκλο, νομιζα πως ηταν μια σοκολατενια μπαλα που ανοιγει και βγαινει απο μεσα η γεμιση! Τωρα συνειδητοποιω οτι ειναι δυο προσωπα που πανε να φιληθουν! Το kiss, ο πηκτος χυμος ροδακινο σε συσιτιο, η pizza mexicana και τα φουντουνια ειναι οι πιο ομορφες γευστικες αναμνησεις των παιδικων μου χρονων!

• Like 2

Aardvark είσαι μέγας!!! Άντε να βρεθεί και η άλλη συσκευασία η μπλε με το πορτοκαλί. Αχ ήταν από τις πιο νοστιμες λιχουδιές :)

κρυβε λογια..καρφωνομαστε οι αρχαιοι..

Μπράβο Aardvark!!! Ωραίο εύρημα! Ξυπνά αναμνήσεις!!!

Αυτη η φιγουρα με τα δυο προσωπα στον κυκλο' date=' νομιζα πως ηταν μια σοκολατενια μπαλα που ανοιγει και βγαινει απο μεσα η γεμιση! Τωρα συνειδητοποιω οτι ειναι δυο προσωπα που πανε να φιληθουν! [/quote']

Και εγώ το έβλεπα σαν γάλα που έτρεχε, σε μαύρο background! :D

Κάποια στιγμή όμως, το είδα αλλιώς!

Έτσι το είχα πάθει με το λογότυπο του Batman:

fetch?photoid=948181

Δεν έβλεπα τη μαύρη νυχτερίδα, αλλά το κίτρινο στόμα (με τα δόντια)... :sealed:

Edited by Kambia
αποκατάσταση εικόνας

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.