Jump to content
Sign in to follow this  
georgeangel

Castlevania [PS1]

Recommended Posts

Ασχετο, αλλα πριν κανα μηνα απεκτησα απο εξωτερικο μια περιεργη εκδοση του αμερικανικου. Ειναι prototype ή beta ή promo ή factory εκδοση.

Ειναι φυσικα αυθεντικο, απλά οταν το στειλω στην konami θα μαθω περισσοτερα. Αν το στειλω γιατι δεν ξερω τι θα γινει, μπορει να το βαλουν σε κανα μουσειο και μετα να μου πουν "σε ευχαριστουμε, θα σε εχουμε υποψιν!!!"

Αν το στείλεις, απλά δεν θα το ξαναδείς. Και αυτό ΑΝ είσαι τυχερός και βαρεθούν να σε κυνηγήσουν παραπέρα.

Τα protos/betas κλπ είναι πάντοτε ιδιοκτησία της εταιρίας και δεν κυκλοφορούν νόμιμα εκτός αυτής. Δεν υπάρχει λοιπόν νόμιμος τρόπος να τα έχεις στα χέρια σου (την τελευταία φορά που μιλήσαμε δεν ήσουν εργαζόμενος στην Konami) και μπορεί άνετα να βρεις τον μπελά σου νομικά. Η κατοχή του ισοδυναμεί με κατοχή κλοπιμαίου. Στην ουσία κάποιος το "τσίμπησε" από την εταιρία και μετά το πούλησε παραπέρα...

Kαλα που μου το ειπες. Οχι πως θα το εστελνα βεβαια.

Πως ομως βρεθηκε στην Αμερικη, η εταιρια ειναι στην Ιαπωνια?

Και τι να ειναι αραγε αυτα τα "Factory copy" που εγραφαν τα αλλα παιχνιδια επανω?

Η έκδοση PSP του Castlevania - The Dracula X Chronicles λέει και με το παραπάνω. Τελείωσα σχεδόν πλήρες και τα 3 παιχνίδια που έχει. Μάλιστα ενθουσιάστηκα τόσο που ξεκίνησα το Rondo Of Blood και στην PC-Engine έκδοση.

Είχα όμως ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Όταν έπαιζα το Symphony of the Night καθώς και τα υπόλοιπα μου έβγαζε συνέχεια την οθόνη για quit όταν έκανα διάφορες κινήσεις. Κάτι σαν να πατούσα το HOME Button, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν το πατούσα. Κατά αυτό τον τρόπο δυσκολεύτηκα πολύ να τα τελειώσω.

Παιχνιδαρα επισης ειναι το remake του Rondo of Blood που κυκλοφορησε για το snes με την ονομασια Dracula x στην ιαπωνια και Vampires kiss για την ευρωπη.Απο τα αγαπημενα μου castlevania.

Kαλα που μου το ειπες. Οχι πως θα το εστελνα βεβαια.

Πως ομως βρεθηκε στην Αμερικη, η εταιρια ειναι στην Ιαπωνια?

Και τι να ειναι αραγε αυτα τα "Factory copy" που εγραφαν τα αλλα παιχνιδια επανω?

Δεν έχω ιδέα για τις ερωτήσεις σου δυστυχώς...

Ίσως είναι καλή ιδέα να ρωτήσεις στο assemblergames, εκείνοι ασχολούνται πολύ με τα μυστήρια/σπάνια games. Πρέπει να είναι και μερικοί "δικοί" μας μέλη, σίγουρα ο pitsunami.

Παιδια το SOTN είναι σπάνιο, αλλά σίγουρα όχι από τα πιο σπάνια.

Το έχω διπλό και υπάρχει τουλάχιστον σε 2 καταστήματα στην Αθήνα όπως είπε και ο Mike.

Να και το δικό μου (Αμερικάνικη NTSC version - λεπτή θήκη)

attachment.php?attachmentid=41066&d=1322023627

attachment.php?attachmentid=41065&d=1322023612

attachment.php?attachmentid=41064&d=1322023598

Ασχετο, αλλα πριν κανα μηνα απεκτησα απο εξωτερικο μια περιεργη εκδοση του αμερικανικου. Ειναι prototype ή beta ή promo ή factory εκδοση.

Ειναι φυσικα αυθεντικο, απλά οταν το στειλω στην konami θα μαθω περισσοτερα. Αν το στειλω γιατι δεν ξερω τι θα γινει, μπορει να το βαλουν σε κανα μουσειο και μετα να μου πουν "σε ευχαριστουμε, θα σε εχουμε υποψιν!!!"

Μπορεις να βγαλεις καποιες φωτογραφιες;

Η κανονικη κυκλοφορια του παιχνιδιου, ειναι σπανια. Ελλαδα ειχαμε αρκετα αντιτυπα του σε σχεση με το εξωτερικο, λογω της καλης εγχωριας σχεσης μας με την σειρα. Στο εξωτερικο δεν εγινε το ιδιο, διοτι το ειχανε κατακρεατουργησει βαθμολογικα και δεν ασχοληθηκαν τοσοι μαζι του.

Τωρα, το ποσοι το πουλανε κτλ ειναι μια αλλη ιστορια.. 99% το εχουνε / μπορουνε να το φερουνε μεσω του ebay, ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει το αρχικο παιχνιδι σε παλιο καταστημα.

Nαι η έκδοση του geoanas είναι η πιο φτηνή που μπορεί να βρεθεί το παιχνίδι.

Είναι η αμερικάνικη επανέκδοση greatest hits που κοστίζει γύρω στα 30 Ευρώ.

Το Ευρωπαϊκό είναι πολύ πιο σπάνιο. Αν έχετε κοιτάξει στο Εbay συνήθως σκάει η συλλεκτική έκδοση από Αγγλία

που περιλαμβάνει το Artbook και το CD. Η απλή έκδοση εμφανίζεται περιέργως αρκετά σπανιότερα.

Εξίσου περιέργως έχουν κυκλοφορήσει αρκετές εδώ Ελλάδα, όπως λέει και ο Getta Robo.

Το έχω αγοράσει 2 φορές από εδώ και το έχω δει στα ράφια αρκετών καταστημάτων.

μιας και το ξέρεις καλά,επιδή τα λεφτά δεν περισσεύουν να ψάχνω την ps1 έκδοση,μήπως ξέρεις αν αξίζει το κόπο η αγορά της psp έκδοσης; (από άποψη πιστότητας μεταφοράς,βελτιώσεων,χειρισμού)

Κοίταξε, εγώ προσωπικά προτιμώ την PS1 έκδοση διότι είναι η έκδοση με την οποία μεγάλωσα. Όταν έλεγα Castlevania το μυαλό μου πήγαινε και θα πηγαίνει σε αυτό το παιχνίδι, το έψαχνα μάλιστα για πολλά χρόνια καθώς δεν ήξερα καν τον τίτλο και το είχαμε χάσει. Όταν το βρήκα πέρασα τα καλύτερα Χριστούγεννα με διαφορά, παίζαμε εγώ και ο αδερφός μου εναλλάξ μέχρι να το τερματίσουμε :P.

Οι διαφορές όπως σωστά είπε και ο metalcandyman είναι οι καινούργιες ηχογραφήσεις των φωνών όλων των χαρακτήρων (ΚΑΙ του Alucard) και έχει και bonus χαρακτήρα την Maria (την οποία μπορούσες να χειριστείς και στην έκδοση Sega Saturn, αλλά με αρκετά διαφορετικό gameplay), καθώς επίσης έχουν διορθωθεί και μερικά glitches. Οι φωνές πάντα μου άρεσαν, όσο "cheesy" και εαν θεωρούνται, αλλά εδώ που τα λέμε SotN χωρίς "What is a man? A miserable little pile of secrets.", ε δεν γίνεται!!! Επιπλέον, η Maria έχει πλακίτσα, αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, άντε να παίξεις καμμιά ωρίτσα παραπάνω. Τέλος, τα glitches που διορθώθηκαν τα χρησιμοποιούσα για να βγάλω τρελά λεφτά και να πηγαίνω σε περιοχές του χάρτη που δεν μπορείς να πας αλλιώς (κάτι που έχει αρκετή πλάκα και ενδιαφέρον για εμένα τον καμμένο!).

Το Dracula X Chronicles ΣΙΓΟΥΡΑ αξίζει τα λεφτά, τρομερή συλλογή, αλλά προτιμώ το αυθεντικό Symphony of the Night.

-Επιπλέον, mike, βγάλε 2 φωτογραφίες να δούμε για τι μιλάς. Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις κάποιο prototype, ίσως όμως έχεις κάποια δημοσιογραφική κόπια από αυτές που στέλνουν οι εταιρίες σε περιοδικά και site (περιοδικά μόνο το 1997 :P), το οποίο εξηγεί και το πως μπορεί να βρέθηκε στην Αμερική. Μπορεί επίσης να είναι πειρατική κόπια ή κάτι τέτοιο. Είναι sealed; Μπορείς να το τρέξεις στο PS1 σου; Το AssemblerGames που αναφέρθηκε είναι όντως τρομερό μέρος για τέτοιου είδους ανακαλύψεις, στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Edited by f2bnp

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.