Jump to content
Sign in to follow this  
buzzer

Itochu vs Nortec

Recommended Posts

Σε πολλά posts αναφέρεται η Itochu και η διάδοχη κατάστασή της, η Nortec. Προσπάθησα να συγκεντρώσω κάποιες πληροφορίες που ίσως μας βοηθήσουν να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Η Ιtochu Hellas ΕΠΕ ήταν ο αποκλειστικός διανομέας της Νintendo στην Ελλάδα τουλάχιστον από τις 14 Μαΐου 1991 μέχρι το Φεβρουάριο του 1997. Το σύνολο των μετοχών της Ιtochu Hellas ΕΠΕ κατείχε πάντοτε η ίδια η Ιtochu Corporation ή θυγατρικές πλήρους ιδιοκτησίας της ίδιας. Συνεπώς, η Ιtochu Hellas είναι, σε τελική ανάλυση, πλήρως ελεγχόμενη θυγατρική της Ιtochu Corporation

Η Νοrtec ΑΕ είναι ο αποκλειστικός διανομέας της Νintendo στην Ελλάδα μετά την Ιtochu, από τις 4 Απριλίου 1997 μέχρι σήμερα.

http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=pt&ihmlang=pt&lng1=pt,el&lng2=da,de,el,en,es,fi,fr,it,nl,pt,sv,&val=286439:cs&page=

Ουσιαστικά η Nortec είναι η πνευματική συνέχεια της Itochu αφού είχαν τον ίδιο επικεφαλή.

"Ίδρυσα την Nortec Multimedia το 1997, έχοντας μόλις φύγει από την Itochu Corporation, όπου και κατείχα την θέση του υποδιευθυντή του ελληνικού γραφείου"

http://news.contra.gr/Technology/149192.html

Χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν τιμωρηθεί και οι 2 εταιρείες με πρόστιμο από την Ευρωπαική Επιτροπή, επειδή συνέπραξαν με την Nintendo of Europe και άλλους Ευρωπαίους διανομείς, με σκοπό την παρεμπόδιση του εμπορίου προϊόντων σε χαμηλές τιμές.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/02/1584&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=CJE/09/40&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

• Like 1

......

Χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν τιμωρηθεί και οι 2 εταιρείες με πρόστιμο από την Ευρωπαική Επιτροπή, επειδή συνέπραξαν με την Nintendo of Europe και άλλους Ευρωπαίους διανομείς, με σκοπό την παρεμπόδιση του εμπορίου προϊόντων σε χαμηλές τιμές.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/02/1584&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=CJE/09/40&format=HTML&aged=1&language=EL&guiLanguage=en

δεν φαίνεται να τις ταρακούνησε και πολύ (τη nortec τουλάχιστον)......

πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες :thumb: ,να ρωτήσω και κάτι σχετικό,η nortec πως πήρε τα δικαιώματα αντιπροσώπησης της nintendo; τα είχε χάσει η itochu,τα πήρε από τη nintendo κατευθείαν,ήρθαν σε συμφωνία itochu με nortec ή κάτι άλλο;

Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.

Προφανώς έπαιξαν ρόλο οι σπουδές του ιδιοκτήτη στην Ιαπωνία και φυσικά η γνώση της ιαπωνικής γλώσσας. Πάντως και ο ίδιος δούλευε στην Ιtochu.

Όντως!!! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Τώρα, δεν ξέρω αν είναι σωστό να συγκρίνουμε τις δύο αυτές εταιρείες καθώς η μία είναι συνέχεια της άλλης. Και οι δύο φωτοτυπούσαν τις ελληνικές οδηγίες, και οι δύο έβαζαν αυτοκόλλητα έξω από τα κουτιά (της Ιτότσου ήταν πιο κομψό), και οι δύο δεν εισήγαν όλα τα Pal παιχνίδια στη χώρα μας (πολλά κενά). Όμως μου άρεσε ιδιαίτερα η παλαιά Ιτότσου με το Nintendo Club και όταν μετέφραζε τα εγχειρίδια στα ελληνικά.

Εμένα πάντως μου την σπάει που δεν βγάζουν φθηνότερες εκδόσεις στο στυλ των Platinum της Sony. Εφόσον, το παιχνίδι πουλήσει καλά αρχικά, μετά απο 1 - 2 χρόνια βγάλετε και καμία φθηνότερη έκδοση να το χαρούνε και οι λιγότερο ευκατάστατοι. Ειδικά, ότι έχει το όνομα Mario στον τίτλο του παραμένει πάνω κάτω στην αρχική του τιμή, ακόμα και 3 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία!!

Δεν θυμαμαι καμμια Ελληνικη αντιπροσωπεια να προσπαθει να δημιουργησει κοινοτητα, να ανταμειβει τους loyal customers, να οργανωνει σοβαρα events και παρουσιασεις.

Με λιγα λογια να δικαιολογει αυτο που σημαινει ετυμολογικα ο ορος "αντιπροσωπεια"!

Μπορει να ειμαστε μικρη αγορα αλλα αν μη τι αλλο αυτα ειναι μεσα στις "υποχρεωσεις" των εταιρειων που εκπροσωπουν κολλοσους διασκεδασης μιας αγορας δισεκατομυριων.

Εμένα πάντως μου την σπάει που δεν βγάζουν φθηνότερες εκδόσεις στο στυλ των Platinum της Sony. Εφόσον, το παιχνίδι πουλήσει καλά αρχικά, μετά απο 1 - 2 χρόνια βγάλετε και καμία φθηνότερη έκδοση να το χαρούνε και οι λιγότερο ευκατάστατοι. Ειδικά, ότι έχει το όνομα Mario στον τίτλο του παραμένει πάνω κάτω στην αρχική του τιμή, ακόμα και 3 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία!!

Νομίζω αυτό έχει γίνει σε όλα τα συστήματα της Νιντέντο, από Nes, GameBoy, Snes μέχρι και το gameCube.

Νομίζω αυτό έχει γίνει σε όλα τα συστήματα της Νιντέντο, από Nes, GameBoy, Snes μέχρι και το gameCube.

Σωστά και μάλιστα υποψιάζομαι ότι υπάρχει δάκτυλος της μαμάς "Ν" από πίσω, καθότι ακόμα και σε μεγάλα διεθνή site (Amazon, Play κλπ) τα first party παιχνίδια της Nintendo και ιδίως τα Mario, Zelda, Pokemon δεν πωλούνται ΠΟΤΕ σε χαμηλότερη τιμή. Το Mario 64 του DS πχ κοστίζει σήμερα όσο ακριβώς κόστιζε και το 2006.

Το Mario 64 του DS πχ κοστίζει σήμερα όσο ακριβώς κόστιζε και το 2006.

Aυτό είναι το όνειρο του κάθε publisher.

Η itochu παιδια ηταν ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.Θυμαμαι κανονικοτατα το περιπτερο της σε διαφορα events παλια(μεχρι χριστουγεννα 96) οπως και στο games festival(μαιος 97) οπου πωλουταν για πρωτη φορα στην Ελλαδα το Ν64.Στις 84.000 η 79.000 δρχ,δε θυμαμαι καλα.Το δικο μου ειναι αγορασμενο με αυτοκολλητο itochu.Γενικοτερα μου αρεσε περισσοτερο η δουλεια της itochu.Παρ ολο τις τσιμπημενες τιμες που ειχε(29.900 το lion king οταν βγηκε,οπως και ολα τα καινουργια παιχνιδια).Η νορτεκ ειναι απλα διανομεας.Τα παιχνιδια συνοδευοντουσαν(δε γνωριζω για τωρα) απο το αυθεντικο manual και μια αφισσα με διαφημησεις παιχνιδιων.Κι αν μπεις στο site της δεν εχει ουτε καν πληροφοριες για nes,snes,n64(τουλαχιστον!).Ειναι κριμα.Πολυ κριμα.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.