Jump to content

Recommended Posts

Δεν ειναι απο τα Κοκκινα Φαναρια. Τα Κοκκινα φαναρια δεν ειναι παραγωγη του Φινου. :darkglasses:

Βεβαιως, Rapide! Η Αμαρτια της Ομορφιας ειναι.

Απαντηθηκαν ολες οι ερωτησεις, λοιπον. Συντομα θα δωσω και τις πληρεις απαντησεις.

Α δε μπαίζω!!! Δε μπρόλαβα να απαντήσω!! Εμ τετοια ώρα που μπήκα! :(

Δε μπαίζω!!!
:D:D:D:D

Κριμα που δεν προλαβες, Rygar! Ετσι απο περιεργεια, πες μου ποσες πανω - κατω ηξερες απο τις οκτω;

Οι απαντήσεις

1. Φιλοσοφημενες αποριες απο τον Γιωργο Κωνσταντινου και την Ξενια Καλογεροπουλου στην ταινια Γαμος αλα ελληνικα. Νιοπαντρο ζευγαρι με....κοινο οραμα οπως φαινεται, που εχει ως αποτελεσμα τον λοξυγγα των δυο συμπεθερων!

2. Απο την ταινια Γαμπρος απο το Λονδινο. Μια απο τις πιο ξεκαρδιστικες ατακες στην ιστορια του ελληνικου κινηματογραφου, η οποια γινεται ακομα πιο ξεκαρδιστικη αφου ο Βαγγελης Ιωαννιδης στο ρολο του αδελφου της Νορας Βαλσαμη, τη λεει με απολυτη φυσικοτητα στον πατερα Παπαγιαννοπουλο.

3. Αυτη η ατακα απο το φιλμ Μια τρελη - τρελη σαρανταρα, πρεπει να ηταν μια απο τις πολλες αυθορμητες που ελεγε στις ταινιες της η Ρενα Βλαχοπουλου.

Τη συγκεκριμενη τη λεει μεσα στο νυχτερινο κεντρο που εχει παει με τον αγαπημενο της βιολιστη, οταν ενας θαμωνας τους κανει παρατηρηση που ερωτοτροπουν δημοσιως.

4. Μια πρωτοτυπη και αναπαντεχη προταση γαμου, αναμεσα σε δυο ανθρωπους που γνωριζονται μονο λιγες μερες. Γινεται εν πλω απο τον Νικο Γαλανο προς τη Μπετυ Λιβανου, στην ταινια Η αμαρτια της ομορφιας.

5. Πασιγνωστη ατακα της εθνικης σταρ, στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα. Τη λεει στον Δημητρη Παπαμιχαηλ, οταν υστερα απο δασκαλεμα της τεως γραμματεως του, τον σκουνταει "τυχαια".

6. Απο το Σαντα Τσικιτα και δια στοματος του μεγαλου Βασιλη Λογοθετιδη, η ατακα αυτη εκστομιζεται πολλακις μεσα στην ταινια. Ο φουκαρας Φωτης Φαγκρης εχει παει στον ξαδελφο του για δανεικα και δεν παραλειπει να του θυμιζει συνεχως ποσα παστελια και ξερολουκουμα αγοραζε και στους δυο η μητερα του Φωτη οταν ηταν παιδια. Πιστευει οτι ετσι θα κατορθωσει να φερει τον ξαδελφο του στο φιλοτιμο και να του αποσπασει το πολυποθητο χρηματικο ποσο.

7. Ο Ντινος Ηλιοπουλος ειναι απολαυστικος στις Κυριες της αυλης, και μεσω αυτης της ατακας καταφερνει να κανει την πιο πρωτοτυπη κινηματογραφικη τρακα τσιγαρου!

8. Υπεροχη ατακα του Μιμη Φωτοπουλου απο τη μεγαλη του επιτυχια, Ο Θοδωρος και το δικανο. Τη λεει στην Αντιγονη Κουκουλη οταν αυτη πηγαινει να τη συμβουλευσει για τον επικειμενο γαμο της και του διηγειται ποσο αποφασιστικο ρολο επαιξε το φορητο ραδιοφωνακι της....στον ρου των γεγονοτων!

Retrofan, οι απαντησεις 1, 2, 5, 6, 7, ειναι δικες σου!

Rapide, οι απαντησεις 3, 4, 8, ειναι δικες σου!

Μπραβο και στις δυο σας!

Retrofan, εισαι η νικητρια του Ατακα Κουιζ Νο 3. Συγχαρητηρια!!!

Edited by bambinella 100

Ατάκα Κουίζ Νο 4

Απο ποιες ελληνικες ταινιες προερχονται οι ακολουθες ατακες;

1. - Πηγαινε δουλεψε που εισαι κηφηνας, 28 χρονων γαιδουρι, κι υστερα αφησε μουσι, αφησε κοτσιδες, δεσε και δυο φιογκους επανω και κυκλοφορα!

2. - Μη μου πεις οτι δε μ' αγαπαει, θα σκοτωθουμε!

- Ποσα της εδωσες;

- Εικοσι χιλιαδες.

- Με εικοσι χιλιαδες σ' αγαπαω κι εγω!

3. - Το πηρουνι το κραταμε παντοτε με το αριστερο.

- Γιατι, αν το κρατησω με το δεξι τι θα γινει; Θα μου ανοιξουν φακελο;

4. - Τι θα γινει Αννουλα; Ποτε θα σε περπατησουμε κανα βραδακι;

- Θα ρωτησω την παρεα μου και θα σας πω.

- Ενταξει, Αννουλα, παλι μας εριξες στην απεξω. Παντως εγω δεν παραιτουμαι. Το ξερεις εκεινο τον ρητο που λεει, Ο επιμενων Νικα;

- Ναι πως, το ξερω. Μονο που προς το παρον ειμαι εγω ο επιμενων!

5. - Δεν κοιμασαι κι εσυ, ε;

- Οχι, δεν μπορω να κοιμηθω....

- Τι σκεπτεσαι; Το κοριτσι σου;

- Οχι. Εφαγα πολυ πεπονι.

6. - Δε μου λες....Εσυ θα αντεχες να εβλεπες τη γυναικα σου πανω στο τραπεζι να χορευει;

- Εγω θα αντεχα. Το τραπεζι δεν ξερω αν θα αντεχε!

7. - Οταν βρεχει, τρεχουν τα λυκεια.

- Ποια λυκεια; Των Ελληνιδων;

8. - Η αγαπη μετριεται με οσα θυσιαζει κανεις γι' αυτην. Ακομα και την ιδια την αγαπη.

5.Η Αλίκη στο ναυτικό. Ο Μαλούχος δεν ήταν που ρώταγε? Δεν θυμάμαι ακριβώς το ναυτή, έχω να τη δω τη ταινία χρόνια

6.Διπλοπενιές! Αγαπημένη ταινία!

Edited by mariadegrecia

H 6 σωστη! Στην 5 δεν ειναι ο Μαλουχος. Ο διαλογος ειναι μεταξυ Δημητρη Παπαμιχαηλ - Γιωργου Τσιτσοπουλου, αλλα τη βρηκες την ταινια!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.