Jump to content

Recommended Posts

Ξεσκονίζοντας αυτό το βροχερό απόγευμα,θέματα με κινούμενα από το (ένδοξο) παρελθόν παρατήρησα ότι δεν υπάρχει topic για το Dragon Ball που άρχισε να προβάλλεται από τον Αντ1 στα μέσα των 90's...

[video=youtube;W4Gy6m-dchc]

• Like 1

Το dragon ball ειναι απο τα αγαπημενα μου.Εχω ολα τα επεισοδια απο το dragon ball,dragon ball Z,dragon ball GT.φυσικα κορυφαιο για μενα ειναι το z.

• Like 1

Υπόκλιση στο αριστούργημα! Εκτός από κάθε έκδοση του Anime έχω και ένα γραφείο γεμάτο φιγούρες!:)

Το Dragon Ball που βλέπαμε (στον ANT1 ξεκίνησε το 1994) ήταν Ιαπωνική μια σειρά anime (κινούμενα σχέδια) παραγωγής 1985 βασισμένη στο ομώνυμο manga (comic) του Akira Toriyama, ο οποίος πριν από αυτό, ήταν δημιουργός του Dr. SLUMP το οποίο αποτελεί το αγαπημένο μου manga/anime όλων των εποχών.

Το Dr. SLUMP επίσης προβλήθηκε μεταγλωττισμένο στον ANT1 την περίοδο 1996-98 αλλά σε αισχρά πρωινές ώρες, οπότε πήγε "χαμένο" και άγνωστο, εν αντιθέσει με την Ιταλία και Ισπανία όπου ήταν πασίγνωστο.

Back to the topic, το συγκεκριμένο anime αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου σειρές όλων των εποχών, αν και το budget του ήταν μικρό διότι ο κύριος Toriyama ήθελε στενούς συνεργάτες του στην παραγωγή (Bird Studio), αντί να το αναλάβει εξ ολοκλήρου η Toei, με αποτέλεσμα να έχει αρκετά μέτριο έως κακό σχεδιασμό σε σχέση με το manga του.

Η σειρά (μόνο το anime) το 1989 μετονομάστηκε σε Dragon Ball Z, επειδή αρχικά η περίοδος θεωρήθηκε έξτρα κεφάλαιο που θα έμπαινε στο τέλος του anime (καθώς και υπήρχε μια μόδα να βάζουν μονόγραμμα στο τέλος κάθε ονομασίας όταν πρόκειται για νέο κεφάλαιο, π.χ. Sailor Moon S). Το Dragon Ball Z περιέργως έγινε ακόμα πιο επιτυχημένο και κράτησε μέχρι το 1996 και ακολούθησε την ιστορία του manga μέχρι το τέλος της.

Το 1997 έγινε μια αποτυχημένη σχετικά απόπειρα από την Toei στο να συνεχιστεί μόνο σε anime με το όνομα Dragon Ball GT. Το συγκεκριμένο δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελληνική τηλεόραση αλλά έχει μεταγλωττιστεί πλήρως και κυκλοφόρησε από την DeAgostini. Στο GT ο Akira Toriyama δεν είχε ενεργό ρόλο και ίσως ήταν από τους βασικούς λόγους που η ιστορία του ήταν κακή.

• Like 1

Το Dragonball ειναι το Καλυτερο/Αγαπημενο Anime/Κινουμενο σχεδιο που εχω δει!! Απλα εκπληκτικο! Το πρωτο search στο ιντερνετ που εκανα το '98 ηταν για το Dragonball :P

υγ.Οποιος εχει ορεξη να ξαναδει το Dragonball Z αλλα βαριετε λογο των πολλων επεισοδιων εχει βγει και σε μια νεα HD Remasterd εκδοση με κομενες καποιες σκηνες (το πολυ μπλα μπλα...) λεγετε Dragonball Kai και ειναι γυρω στα 100 επεισοδια.

Edited by Ajax87
  • Like 1

Καλησπέρα!

Το DragonBall ήταν η πρώτη σειρά κινουμένων σχεδίων που με είχε "πορώσει" πραγματικά! Θυμάμαι στο δημοτικό ακόμα, ώρες συζητήσεων στα διαλείμματα για το τι γίνεται, πού βρισκόμαστε, τι θα γίνει στα επόμενα επεισόδια/saga... Ο "κολλητός" που με μύησε στη... μανία αυτή (χαιρετισμούς, Nick Russell;)), παρακολουθούσε το τι γινόταν εκείνο τον καιρό real time στην Ιαπωνία. Για παράδειγμα, όταν ακόμα εδώ ήμασταν στα επεισόδια των Saiyan στη Γη, εκείνος μας έλεγε για τον Trunks και τον Cell, και λίγο μετά για τον Buu (και ουχί... Boo-Boo - κατά την πολύ "έξυπνη" μεταγλώττιση εδώ...)! Μιλάμε για πραγματική τρέλα! Κάθε Σ/Κ, να μην έχουμε να κάνουμε τίποτα άλλο το ημίωρο που έπαιζε στον ΑΝΤ-1!

Το πιο ανέλπιστο μου συνέβη όταν, όταν, ως φαντάρος της ΕΛ.ΔΥ.Κ. στην Κύπρο, είδα για πρώτη φορά τα VizBig Editions της VizMedia. Τώρα πια, έχω την πλήρη σειρά των manga να κοσμεί τη βιβλιοθήκη μου!

Κορυφαία σειρά, συνδυάζει περιπέτεια, δράση, καυστικό χιούμορ, φαντασία και ανθρώπινες σχέσεις!

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι, 17 ολόκληρα χρόνια μετά, ο Akira επέστρεψε για να φτιάξει μια ταινία από την αρχή (DragonBall Z: Battle of Gods - ανυπομονώ να βγει σε dvd)! Η μανία ακόμα καλά κρατεί...

• Like 1

[quote=mk193;427719

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι, 17 ολόκληρα χρόνια μετά, ο Akira επέστρεψε για να φτιάξει μια ταινία από την αρχή (DragonBall Z: Battle of Gods - ανυπομονώ να βγει σε dvd)! Η μανία ακόμα καλά κρατεί...

Φιλαρακι ευχαριστω πολυ γιαυτο το νεο γιατι δεν το ηξερα.Να σαι καλα που το ανεφερες:thumb:

Φιλαρακι ευχαριστω πολυ γιαυτη την ειδηση δεν την ηξερα.Να σαι καλα που το αναφερες:thumb:

Γενικά, μου κάνει εντύπωση που πολλοί στο forum λένε ότι θεωρούν το DB κορυφαίο, ενώ απ' την άλλη, το κεντρικό θέμα του έχει μόνο 7 απαντήσεις... Ας το δούμε να μεγαλώνει λίγο!!!!

Εγω παντως βλεπω 6 ατομα μονο να εχουνε γραψει :P .

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.