Jump to content
Sign in to follow this  
Wally

Commodore 128D - Φωτογραφικη παρουσιαση

Recommended Posts

Προσφατα τσιμπησα απο τον φιλο και "PDF-ολογο" xc8 (πολυ ευγενης και με βαθια γνωση στα ρετρομηχανηματα) εναν C128D.

Ας κανω μια ιστορικη αναδρομη τωρα. Θυμαμαι πιτσιρικας με τον αδερφο μου, οταν αρχιζε να θαμπωνει λιγο η παρουσια του Spectrum στην αγορα, ειχαμε ξεκινησει σκεψεις αντικαταστασης.

Οι πρωτες ηταν ο Sam Coupe (που δεν ειδαμε και ποτε σε βιτρινα - δεν ξερω αν εισηχθει ποτε στη χωρα μας) και ο C128D. Το παραξενο ηταν οτι ημασταν και παραμενουμε σφοδρα αντι-64ακηδες αλλα για τον C128 παντα ειχα μια παραξενα θετικη εντυπωση - λες να ηταν ο Z80? - λες επειδη η Commodore δεν τον προμοταρε σωστα? - λες επειδη η αγορα του γυρισε την πλατη?

Θυμαμαι παντως και τη κλασικη δισελιδη διαφημιση στο Pixel..."οι 128 λογοι που ο C128 ειναι καλυτερος του ανταγωνισμου" (ή κατι τετοιο).

Λοιπον, παραθετω μερικες φωτο οπως τον πηρα και τον δοκιμασα σπιτι μου. Τις επομενες ημερες, οταν ξετεμπελιασω, θα ποσταρω νεες φωτο μετα το ενδελεχες καθαρισμα-γυαλισμα.

Μοναδα - πληκτρολογιο

large.image_35798.jpg.8c548eb95edf2527aa

Πισω οψη

large.image_35799.jpg.ee9010e71f8460d0dc

Πλαινη οψη - 2 θυρες joystick, θυρα πληκτρολογιου, διακοπτες για reset του drive και του μηχανηματος (στο βαθος καραδοκει το Αζαξ)

large.image_35800.jpg.4190615107376b70a9

Γερμανος υπηκοος - Αγγλικη ROM φυσικα

large.image_35802.jpg.3222541896b235e42d

Πρακτικοτητα! Το πληκτρολογιο κουμπωνει κατω απο τη μοναδα και το καλωδιο συρταρωνει

large.image_35803.jpg.1e3924b177fd76a759

Ανοιγεις το πλαινο χερουλι και ετοιμος για ταξιδι! (ειμαι στα ορια της τενοντιτιδας διοτι το εφερα απ το χερουλι απο παραλια μεχρι Μαρουσι με το παπι - δεν θυμομουν οτι ηταν τοσο ογκωδες και βαρυ μηχανημα!!)

large.image_35804.jpg.90380325d95b168aed

Προχειρη δοκιμη στο σαλονι (αν και ο @xc8 μου ειχε κανει πληρη παρουσιαση-τεστ σπιτι του)

large.image_35805.jpg.2959053ce0b0361e29

Ανοιγουμε διακοπτη...ξεκινα και το βεντιλατερ

large.image_35808.jpg.c71d6fdd1e36e200c9

Μπουταρει σε C128 Basic. H συνδεση ειναι δυστυχως composite - θα ψαξω τι και αν παιζει κατι για RGB Scart

large.image_35806.jpg.0a7589b8c36f8780d9

Θα επανελθω καποια στιγμη με το φωτογραφιες του μηχανηματος μετα απο καθαρισμα και με κανα παιχνιδι. Δεν εχω δισκετες αλλα νομιζω καπου ειχα C64 carts...

Εχω και εναν C128 χωρις PSU και θα ηθρλα να δω κατα ποσο μπορω να χρησιμοποιησω το κουτι για να του δωσω και αυτου ρευμα...ειδομεν.

• Like 1
  • Thanks 1

Wally, έχουμε μάλλον παρόμοια συναισθήματα. Και εγώ Spectrum-ακιας, αλλά επίσης με μια παράξενη συμπάθεια προς τον C128 (τον απλό, όχι το D) που απέχει παρασάγγας από την απέχθεια που μου προκαλεί η "ψωμιέρα".

Καλορίζικος! Και πολύ χαίρομαι όταν βλέπω καθαρές φωτογραφίες... :)

ΥΓ: το Azax που υπάρχει στο φόντο της 3ης φωτογραφίας ελπίζω να μην έπεσε πάνω στον κακόμοιρο Κομοντοράκο και απλά να βρίσκεται τυχαία εκεί. :P

Ωραίες photos !! (και πραγματικά φοβερό μηχάνημα βεβαίως-βεβαίως). Ελαφρώς λιγότερο "sexy" απο τον κανονικό 128άρη, αλλά έχει το πλεονέκτημα του ότι είναι ένα πολύ "τακτοποιημένο" σύστημα, χωρίς εξωτερικό drive & τροφοδοτικό (και τα καλώδιά τους) που πιάνουν χώρο πάνω στο γραφείο.

Οφείλω να ομολογήσω πως με αυτό του το απόκτημα (καθώς και με τον Amstrad PCW που είχε βρεί παλιότερα), ο Γουώλλης έχει αρχίσει σιγά-σιγά να εξιλεώνεται για το μέγιστο αμάρτημα που διέπραξε όταν ήταν μικρός (και άμυαλος) : Την αγορά spectrum δηλαδή... :diablotin:

Edited by billy

Μπουταρει σε C128 Basic. H συνδεση ειναι δυστυχως composite - θα ψαξω τι και αν παιζει κατι για RGB Scart

Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες ίδια καλώδια με τον C64 έχει. Οπότε θα μπορεί να βγάλει SCART ή S-VIDEO.

svideo βγαίνει από το 8pin DIN - Βγαίνει και RGB από 9Pin αλλά είναι μανούρα να σου παίξει σε τηλεόραση.

Όμορφο μηχάνημα πάντως

Να βρω και ενα τροπο να δωσω ρευμα και στον απλο 128αρη που εχω, ωστε να δω τι προβλημα εχει (μου το ειχε περιγραψει ο Rygar οταν του τον ειχαν δωσει να τον τσεκαρει με το τροφοδοτικο του αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπε...απιστεφταμπλ?). Ισως αν τον μπουταρω σε 64 να ξεκινησει...

@billy βρε ουστ :P

Μεγιές μεγιές!! Αυτά είναι!! Έχει και τον κατάλληλο καιρό για retro gaming αυτές τις μέρες...

Ωραίο μηχάνημα. Πάντα μου άρεσαν τα μηχανάκια με χωριστά το πληκτρολόγιο από τη μονάδα. Μεγιές!!!

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.