Jump to content
Sign in to follow this  
Rheinmetall

PS1 Top 5

Recommended Posts

Το Playstation ήταν κατά την γνώμη μου η κορυφαία κονσόλα της γενιάς του '90 και σε αυτήν παρουσιάστηκαν παιχνίδια ανεπανάληπτα, που εν πολλοίς καθόρισαν την ιστορία των βιντεο-παιχνιδιών μέχρι σήμερα. Παιχνίδια όπως το Metal Gear Solid ή το Final Fantasy VII άλλαξαν κατά πολύ τον χαρακτήρα του μέσου και έκαναν τα βιντεο-παιχνίδια "μόδα" σε ένα πολύ ευρύτερο πλεον κοινό, απὀ,τι στις προηγούμενες δεκαετίες. Παράλληλα την περίοδο εκείνη έγινε και το μεγάλο άλμα από τα δισδιάστατα στα τρισδιάστατα περιβάλλοντα και από τα σχηματοποιημένα στα ρεαλιστικά γραφικά-αλλά νομίζω είναι προς συζήτηση αν τελικώς αποκτήσαμε καλύτερα παιχνίδια από πριν. Ενδεικτικά ξεχωρίζω εκτός από τα δύο παιχνίδια που ανέφερα προηγουμένως επίσης και το "φαινόμενο" Castlevania: Symphony of the Night, ένα απίστευτα ποιοτικό παιχνίδι που βγαίνει μια φορά στα δέκα χρόνια, το εκλεπτυσμένο και ατμοσφαιρικό survival horror Silent Hill και το Tomb Raider με την γνωστή Lara με τα "φυσικά προσόντα", τα δύσκολα άλματα, τους γρίφους και όλα αυτά με τα οποία φάγαμε το κόλλημα της ζωής μας...Πιστεύω έχουμε να πουμε πάρα πολλά για τους συγκεκριμένους τίτλους, αλλά θα ήθελα να δώ και τα δικά σας top 5. :)

Λοιπόν... το δικό μου Top 5 για το PS1

1o και με διαφορά : Resident Evil 2 . Από την αρχή κόλλησα με αυτό το παιχνίδι! Το τερμάτισα με όλους τους δυνατούς τρόπους. Τέλεια ατμόσφαιρα, γραφικά και δράση!

2ο Tekken 3

3o Colin McRae Rally 2

4ο Gran Turismo 2

5o FiFa World Cup 1998 (τότε, με μεγάλη παρέα, είχαν δοθεί επικές μάχες!)

Υπάρχουν πολλά ακόμα,που έπαιζα μανιωδώς όπως F1 1998, Crash Bandicoot, FIFA 1998, ISS pro, κτλ κτλ, αλλά εδώ θα βάλουμε μόνο τα 5 καλύτερά μας!

Υπάρχει και ένα Rally, που δεν θυμάμαι όμως πως το έλεγαν. Θυμάμαι μόνο χαρακτηριστικά πως μέσα στα αυτοκίνητα που είχες για να διαλέξεις, είχε και το Hyundai Coupe (1996-1999), το οποίο τότε ήταν το αυτοκίνητό μου, και είχα πορωθεί μαζί του. Αν θυμάται κανείς ποιό ήταν, ας το πεί παρακαλώ!

Ναι όντως, πολύ καλή κονσόλα που άξιζε τα λεφτά της. Πάμε στα top για μένα:

1)Gran Turismo 2

2)Final Fantasy VIII

3)Tekken 3

4)Tenchu

5)Crash 3

Λοιπόν... το δικό μου Top 5 για το PS1

1o και με διαφορά : Resident Evil 2 . Από την αρχή κόλλησα με αυτό το παιχνίδι! Το τερμάτισα με όλους τους δυνατούς τρόπους. Τέλεια ατμόσφαιρα, γραφικά και δράση!

2ο Tekken 3

3o Colin McRae Rally 2

4ο Gran Turismo 2

5o FiFa World Cup 1998 (τότε, με μεγάλη παρέα, είχαν δοθεί επικές μάχες!)

Υπάρχουν πολλά ακόμα,που έπαιζα μανιωδώς όπως F1 1998, Crash Bandicoot, FIFA 1998, ISS pro, κτλ κτλ, αλλά εδώ θα βάλουμε μόνο τα 5 καλύτερά μας!

Υπάρχει και ένα Rally, που δεν θυμάμαι όμως πως το έλεγαν. Θυμάμαι μόνο χαρακτηριστικά πως μέσα στα αυτοκίνητα που είχες για να διαλέξεις, είχε και το Hyundai Coupe (1996-1999), το οποίο τότε ήταν το αυτοκίνητό μου, και είχα πορωθεί μαζί του. Αν θυμάται κανείς ποιό ήταν, ας το πεί παρακαλώ!

Αγαπημένο παιχνίδι και το RE 2 βέβαια! Επειδή όμως με τρόμαζε αρκετά τότε δεν το έπαιξα παρά μόνο μια φορά, και με την ψυχή στο στόμα. :D (μόνο τα πρώτα σενάρια του Leon και της Claire) Μόλις πρόσφατα το ξανα-έπαιξα και με χαρά διαπιστωσα ότι παίζεται άνετα και σήμερα. Εφτιαξα μάλιστα και ένα

στο YouTube, αν ενδιαφέρεσαι.

Πολυ καλη κονσολα με πολλα εξαιρετικα παιχνιδια που προσωπικα τα παιζω ακομα και σημερα με ευχαριστηση.

1.Dragon warrior VII

2.Final Fantasy VII

3.Final Fantasy IX

4.Castlevania symphony of the night

5.Metal gear solid

Δεν υπαρχει top5, εχει τοσα πολλα καλα παιχνιδια που δυσκολα μπορω να διαλεξω.

Με μια προχειρη σκεψη

1) Gran Turismo 2, το εχω λιωσει οσο δεν φανταζεστε (αλλα και το 1 το ειχα λιωσει)

2) Command 'N' Conquer (ολα, το πρωτο, το red alert και το retalliaton)

3) FF VII (αλλα και το 8 και το 9, τα πηρα μολις κυκλοφορισαν)

4) Resident Evil 2, ειναι το πρωτο παιχνιδι που επαιξα και κολησα

5) Marvel VS Capcom EX και γενικα ολα τα Street fighter παιχνιδια οπως τα SFalpha3, SFEX2plusA κτλ.

Αλλα καλλιστα θα μπορουσα να γραψω και ενα σωρο αλλα παιχνιδια οπως sonic wings, raiden project, strikers1945, alundra, NBA LIVE,

NBA JAM TE, V-rally, Colin McRae, Fighting Force, Mortal Kombat, Dune 2000.

Και ενα απο τα πρωτα παιχνιδια που πηρα, το LEGEND, ενα αγνωστο σε πολλους slash'em up (κατι σαν golden axe) που το επαιζα χωρις manual και πριν λιγες μερες το αγορασα καινουργιο, για να βρω επιτελους μετα απο 10+ χρονια πως ριχνονται τα μαγικα και πως γινονται τα combos...

Χωρίς συγκεκριμένη σειρά και καθαρά προσωπικές επιλογές από τα παιχνίδια που έχω παίξει και αγαπήσει στην κονσόλα αυτή:

1) Metal Gear Solid

2) Castlevania Symphony of the Night

3) Tekken 3

4) Grandia

5) Κάποιο άλλο που είναι exclusive και δεν μου έρχεται τώρα...

Η δικια μου λιστα:

- Legend *

- Colin McRae 2

- Omega Boost

- Syphon Filter

- Soul Blade

Για το LEGEND οπως ανεφερε και ο Mike (που παιζει να ειμαστε οι μονοι που λατρευουμε το παιχνιδι αυτο στο συγκεκριμενο συστημα), ειναι η καλυτερη εξελιξη του Golden Axe (που βγηκε σε SNES χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και με χειροτερο gameplay απο το GA). Σε μια σχεδον τρισδιαστατη απεικονιση ανακατεψτε Golden Axe, Soul Blade και Tekken και θα εχετε ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια στο συστημα αυτο. Απο οσο γνωριζω στην Αμερικη δεν κυκλοφορησε λογω του βιαιου χαρακτηρα του.

Legend_%28PlayStation%29_box.jpg

Απλα διαμαντι και mainstay σε οποιαδηποτε 5αδα καλυτερων παιχνιδιων.

Το V-Rally 2 ηταν Stan!

Edited by phil_vr

Aπιστευτο οτι βρεθηκε δευτερο ατομο που οχι μονο γνωριζει το LEGEND, αλλα το θεωρει και απο τα καλυτερα παιχνιδια!

Αλλα τα combos εκτελουνται παν-δυσκολα, ακριβως οπως και τα combos του MK4, δηλαδη πατας τα πληκτρα μηχανικα κατα σειρα,

χωρις να συμβαδιζουν οι αντιδρασεις του sprite σου.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.