Jump to content
katerinak

Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Recommended Posts

το TEACHER δεν είναι τυχαίο.

όνομα και πραγματικότητα.

ΜΠΡΑΒΟ TEACHER.......ΜΠΡΑΒΟ

Άντε ας την κλείσουμε λοιπόν

(τρεις αναφορές σε ταινίες για τη λίστα της αρχής katerinak)

"Ολγα Αγάπη μου" (1968) .... συνέχεια των posts #1512, #1395 και #1396

το σπίτι του Γεωργίτση ήταν στην οδό Σφακίων (37.989900, 23.722432)

απέναντι από τα στούντιο της Χίου, της Φίνος Φίλμς (37.990067, 23.722065) ο δρόμος έχει αλλάξει δραματικά.

Edited by Kambia
quote ok

Ολγα Αγάπη μου (1968)

Το σπίτι και η πλατεία : Κωστή Παλαμά και Λασκαράτου (38.019268, 23.736754)

Teacheeeeeeeeer δεν υπάρχεις!! όλα τα 'ουάου΄στο repeat!! RESPECT!!:worship:

Πως το εντόπισες βρε θηρίο? δεν θα μπορούσα με τίποτα.. να φανταστείς μπήκα στο φόρουμ για να απαντήσω στον makism ότι ίσως η βουνοκορφή να ήταν η Πάρνηθα κι αν είχε αυτός κάποια γνώμη για τον τοίχο στο βάθος (που εμένα μου έκανε για νεκροταφείο.. φτου φτου) ;-) και για τον δρόμο μπροστά με την συνεχή ροή των λεωφορείων. Καταλαβαίνεις ότι σημαντικά στοιχεία για εντόπιση δεν ήταν και πολύ ουσιαστικά... οπότε για μένα τουλάχιστον 'πιασ' το αυγό και κούρεφ' το'!! χιχι

Τι σε οδήγησε σ' αυτήν την περιοχή? Ούτε καν τα νούμερα του λεωφορείου δεν φαίνονται.. δεν υπάρχεις.. είσαι κανονικά για βραβείο.. :award:είσαι ... ΔΑΣΚΑΛΟΣ και με την βούλα!! :darkglasses:

Edited by Kambia
quote ok

Ευχαριστώ παίδες

θέλει επιμονή, παρατηρητικότητα και τύχη kyrbill... Ξέρεις εσύ.... ;)

Άντε να σου πω και το σημαντικότερο στοιχείο που με βοήθησε στη συγκεκριμένη ταινία πιο πολύ απ' όλα.

Σε αυτό το screenshot είναι. Μπορείς να βρεις τι είναι ?

010.jpg.7794263f490a6e48e413d0b5d2e00c02.jpg

Edited by Teacher

Γεια σας! Να σας ρωτήσω ξέρετε καθόλου ταινίες γυρισμένες στα εξαρχεια ανεξαρτητου χρονολογίας αλλα όσο το δυνατόν παλιότερες;

Γεια σας! Να σας ρωτήσω ξέρετε καθόλου ταινίες γυρισμένες στα εξαρχεια ανεξαρτητου χρονολογίας αλλα όσο το δυνατόν παλιότερες;

Στο παρακάτω διάβασα ότι έχει γυριστεί η γνωστή σκηνή από τη "Στέλλα" (1955) στα Εξάρχεια

http://valiacaldadog.blogspot.gr/2010/11/blog-post_29.html

εδώ (37.989668, 23.735693)

Πάντως μια μικρή και πρόχειρη ματιά που έριξα, αρκετά είναι (2-3) τα σπίτια που υπάρχουν και σήμερα και φαίνονται στην ταινία και όχι μόνο ένα, όπως αναφέρεται στο παραπάνω site.

Επίσης πολύ εντυπωσιακό "το σπίτι του ΑΙΟΛΟΥ"

σίγουρα και στο δικό μας forum θα εχει αναφερθεί, ψάξε στην 1η σελίδα να δεις σε ποιές σελίδες έχει "Στέλλα"

να τις ψάξεις

ο kyrbill και η hannele έχουν γράψει για τη "Στέλλα" τελευταία και ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν

Edited by Teacher

Σε αυτό το screenshot είναι. Μπορείς να βρεις τι είναι ?

[ATTACH=CONFIG]128719[/ATTACH]

τι να σου πω Δάσκαλε? μόνο το 'ΔΑ' (Δήμος Αθηναίων) στον κάδο μπορώ να διακρίνω.. και τον τεράστιο τσιμεντένιο φράχτη που εγώ νόμιζα για νεκροταφείο..είχε και τα κυπαρίσια!!χαχα εκτός κι αν το στοιχείο είναι η κυριούλα με την τσάντα στο βάθος.. ω ναι.. τώρα που το σκέφτομαι ναι, αυτή είναι η γνωστή κυρά Φρόσω της περιοχής! :supergrin: :supergrin:

μάλλον εδώ η παρατηρητικότητά μου δεν λειτουργεί, αλλά τουλάχιστον το καταδιασκεδάζω, δεν μπορείς να πεις!! :happyjump:

Πολλά μπραβο και πάλι!

τι να σου πω Δάσκαλε? μόνο το 'ΔΑ' (Δήμος Αθηναίων) στον κάδο μπορώ να διακρίνω.. και τον τεράστιο τσιμεντένιο φράχτη που εγώ νόμιζα για νεκροταφείο..είχε και τα κυπαρίσια!!χαχα εκτός κι αν το στοιχείο είναι η κυριούλα με την τσάντα στο βάθος.. ω ναι.. τώρα που το σκέφτομαι ναι, αυτή είναι η γνωστή κυρά Φρόσω της περιοχής! :supergrin: :supergrin:

μάλλον εδώ η παρατηρητικότητά μου δεν λειτουργεί, αλλά τουλάχιστον το καταδιασκεδάζω, δεν μπορείς να πεις!! :happyjump:

Πολλά μπραβο και πάλι!

Αυτό είναι kyrbill ;) To ΔΑ. (Φυσικά και το έμπειρό σου μάτι το έχει δει) Το ότι το πάρκο είναι στον Δήμο Αθηναίων. Ήδη σε έχει περιορίσει αρκετά για το πού θα ψάξεις.

Μετά φυσικά υπάρχουν κι άλλα. Αλλά από εκεί ξεκινάς. Όσο για το νεκροταφείο που λες, δεν μπορεί να είναι. Έχει ένα μεγάλο μακρόστενο κτίριο, και έχει και φουγάρο.

Τι σόι νεκροταφείο θα ήταν αυτό ?

Edited by Teacher

................

.........Στη διασταύρωση με Χίου το δεντράκι που φαίνεται μπροστά στο παράθυρο είναι το ίδιο με αυτό που βρίσκει το πορτοφόλι ο Ηλιόπουλος στο "φωνάζει ο Κλέφτης" (1965) (έχει αναφερθεί και σε παλαιότερο post) λίγο φαίνονται και τα παράθυρα και η πόρτα στα δύο σπίτια. Τα παράθυρα πίσω από τον Ηλιόπουλο είναι το πρώτο αριστερά και το πρώτο δεξιά από την πόρτα που φαίνονται απέναντι στη Χίου, πίσω από το αμάξι που στρίβει

[ATTACH=CONFIG]128690[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]128699[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]128700[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]128698[/ATTACH]

και επίσης η Σφακίων είναι ο δρόμος που μπαίνει το αμάξι και βγαίνει ... ρόδες στο τέλος του "5000 ψέματα" (1966) . Στο ίδιο έργο φαίνονται πολύ ελαφρά τα ίδια σπίτια (Χίου και Σφακίων) όταν το παιδάκι διασχίζει το δρόμο και μπαίνει στη... Φίνος

Με αφορμή το σχόλιό σου για τα παράθυρα πίσω από τον Ηλιόπουλο στο "φωνάζει ο Κλέφτης" , θυμήθηκα και μια άλλη ταινία που φαίνονται τα συγκεκριμένα παράθυρα και η είσοδος της Φίνος Φίλμς. Είναι στην αρχή στο 'Κλωτσοσκούφι'.

[ATTACH=CONFIG]128743[/ATTACH]

μπροστά απ' τα παράθυρα

[ATTACH=CONFIG]128742[/ATTACH]

μπροστά από την είσοδο της Φίνος

[ATTACH=CONFIG]128741[/ATTACH]

θυμάστε άλλες ταινίες που να έχουν γυριστεί στην Χίου ή σε κοντινούς δρόμους?.. εκτός απ' όσες έχουμε ήδη αναφέρει και την γνωστή απέναντι πολυκατοικία και καφέ.

Επίσης βλέποντας την ταινία για να βρω τα στιγμιότυπα, είδα και κάποιες ομοιότητες της αυλής με αυτές της ταινίας 'Κάτι να καίει' και 'Της κακομοίρας'.. όπως πχ το πηγάδι. Τα έχουμε ξανασυζητήσει κι έχουν γίνει και πολλές αναφορές κι ερωτήματα για αυτήν την αυλή. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται και για σκηνικό αλλά και για εξωτερικό γύρισμα σε πραγματικό τόπο... ίσως και σε εξωτερικό χώρο των στούντιο της Φίνος. Και για να γίνω πιο σαφής στην ταινία 'Κάτι να καίει' φάινεται πολύ καθαρά το ζωγραφισμένο σκηνικό και ο φωτισμός από στούντιο.

[ATTACH=CONFIG]128744[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]128745[/ATTACH].. αυτά για τις πρώτες σκηνές.

Κι ερχόμαστε στην άλλη σκηνή που μας μπερδεύει όλους.. αυτήν με τον φυσικό φωτισμό και τους κανονικούς τοίχους (απ' όσο μπορώ να διακρίνω) [ATTACH=CONFIG]128746[/ATTACH]

Τα μόνα κοινά στοιχεία που διακρίνω ανάμεσα στα δύο γυρίσματα, είναι το πηγάδι τα δέντρα και το τραπεζάκι με το κόκκινο τραπεζομάντηλο, το οποίο στα γυρίσματα με το φως του ήλιου έχει μεταφερθεί στο κέντρο της αυλής.

[ATTACH=CONFIG]128747[/ATTACH]

Παρατηρήστε και την τσιμεντένια κολώνα πάνω από την σιδερένια εξώπορτα.. δεν είναι λίγο περίεργο?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εκτός από κανονικά σπίτια, υπήρχε κι ο εξωτερικός χώρος των στούντιο της Φίνος όπου γίνονταν τα γυρίσματα και πιθανότατα να υπήρχαν και κάποια αντικείμενα/σκηνικά όπως το πηγάδι, σκάλες, δέντρα, που τα χρησιμοποιούσαν για να μπορέσουν να 'ενώσουν' άλλες σκηνές. Κι έτσι τα χρησιμοποιούσαν και σε άλλες ταινίες.. ίσως για αυτό βλέπουμε σε πολλές ταινίες με πολλές διαφορές, τις ίδιες πόρτες ή πηγάδι ή κάτι άλλο.

[ATTACH=CONFIG]128748[/ATTACH]

το κλωτσοσκούφι

5a6c367f21636_toklotsoskoufiavliporta.jpg.ba551a4721488eae8caa84963f53cc7c.jpg

Της κακομοίρας Το κλωτσοσκούφι

Τα ίδια δέντρα από το 'Κάτι να καίει' υπάρχουν και στης 'Κακομοίρας', όπως και κάποιο σκίαστρο στην είσοδο της αυλής (και με ηλεκτρικό φως), πράγμα παράξενο για να μην πω αφύσικο ειδικά για εκείνη την εποχή.

5a6c367ef1820_tiskakomoirasavli.jpg.c2b64c6e088994927583403cfce303d8.jpg

Επίσης έχω την εντύπωση αλλά δεν με βοηθάει το μαυρόασπρο, ότι χρησιμοποίησαν και το ίδιο τραπέζομάντηλο στις δύο ταινίες.. μόνο που στις Κακομοίρας τοποθετείται πάνω σε μεγαλύτερο τραπέζι.

5a6c367f14fe5_katinakaieitrapezomantilo.jpg.dea31c2c70a8392d8f27c02b1381230d.jpg

Η δική μου άποψη.. θα ΄θελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας... όπως κι αν θυμάστε κι άλλες ταινίες που έχουν χρησιμοποιηθεί τα ίδια σκηνικά.

5a6c367ee405c_tiskakomoiraspigadi.jpg.b41489d28921f8cb25e2db141e69261f.jpg

5a6c367f09f7c_tiskakomoirastrapezomantilo.jpg.a5a88293c7629aa58af100a72584daf6.jpg

Με αφορμή το σχόλιό σου για τα παράθυρα πίσω από τον Ηλιόπουλο στο "φωνάζει ο Κλέφτης" , θυμήθηκα και μια άλλη ταινία που φαίνονται τα συγκεκριμένα παράθυρα και η είσοδος της Φίνος Φίλμς. Είναι στην αρχή στο 'Κλωτσοσκούφι'.

Αχ kyrbill. Πάνω που πήγαμε να ηρεμήσουμε !!!!!!!

Ξανανέβασε τις εικόνες που δε φαίνονται, να καταλάβουμε ακριβώς τι λες. Μ'αυτό με το τραπεζομάντηλο γράφεις ιστορία πάλι :):)

Όντως έχεις δίκιο. Το συνεχές τρέξιμο στην αρχή είναι στην ουσία τρία γυρίσματα μπροστά από τα δύο σπίτια, και μάλιστα δείχνει και την αυλή ανοικτή εκεί που συγκρούεται με το γκαρσόν

Στο τέλος περνά μπροστά και από την πόρτα της Φίνος Φίλμς

Μπράβο !!!

001.jpg.c2d849419ed309218dcb65e226b6eaec.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κι ερχόμαστε στην άλλη σκηνή που μας μπερδεύει όλους.. αυτήν με τον φυσικό φωτισμό και τους κανονικούς τοίχους (απ' όσο μπορώ να διακρίνω) Συνημμένο Αρχείο 128746

Επειδή είμαι πεπεισμένος ότι η συγκεκριμένη αυλή είναι studio, μπορείς να ανεβάσεις σε παρακαλώ την εικόνα με τους κανονικούς τοίχους που λες ?

Edited by Teacher

ξαναποστάρω το #1530 γιατί δεν εμφανίζονται όλες οι φωτογραφίες

5a6c368001de5_toklotsoskoufixiou1.jpg.9d548f818144c829a90406713ec84c9a.jpg

μπροστά απ' τα παράθυρα

5a6c3680103b2_toklotsoskoufixiou.jpg.8d55e26e72eafeccd795ef2ae181f275.jpg

5a6c368255c40_toklotsoskoufifinos.jpg.1dfbde1913b204b4883e90ff50eac578.jpg

μπροστά από την είσοδο της Φίνος

θυμάστε άλλες ταινίες που να έχουν γυριστεί στην Χίου ή σε κοντινούς δρόμους?.. εκτός απ' όσες έχουμε ήδη αναφέρει και την γνωστή απέναντι πολυκατοικία και καφέ.

Επίσης βλέποντας την ταινία για να βρω τα στιγμιότυπα, είδα και κάποιες ομοιότητες της αυλής με αυτές της ταινίας 'Κάτι να καίει' και 'Της κακομοίρας'.. όπως πχ το πηγάδι. Τα έχουμε ξανασυζητήσει κι έχουν γίνει και πολλές αναφορές κι ερωτήματα για αυτήν την αυλή. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται και για σκηνικό αλλά και για εξωτερικό γύρισμα σε πραγματικό τόπο... ίσως και σε εξωτερικό χώρο των στούντιο της Φίνος. Και για να γίνω πιο σαφής στην ταινία 'Κάτι να καίει' φάινεται πολύ καθαρά το ζωγραφισμένο σκηνικό και ο φωτισμός από στούντιο.

5a6c36826a29b_katinakaieinight.jpg.5132b568f44a6a73125352290aefbe61.jpg.. αυτά για τις πρώτες σκηνές.

Κι ερχόμαστε στην άλλη σκηνή που μας μπερδεύει όλους.. αυτήν με τον φυσικό φωτισμό και τους κανονικούς τοίχους (απ' όσο μπορώ να διακρίνω)

5a6c3682830fc_katinakaieidaypigadi.jpg.27b529a70faedd6314052efbef74a093.jpg

Τα μόνα κοινά στοιχεία που διακρίνω ανάμεσα στα δύο γυρίσματα, είναι το πηγάδι τα δέντρα και το τραπεζάκι με το κόκκινο τραπεζομάντηλο, το οποίο στα γυρίσματα με το φως του ήλιου έχει μεταφερθεί στο κέντρο της αυλής.

5a6c36828d928_katinakaieieisodosdentra.jpg.bf0b5b1d80b16ecb1585418835dfbd2f.jpg

Παρατηρήστε και την τσιμεντένια κολώνα πάνω από την σιδερένια εξώπορτα.. δεν είναι λίγο περίεργο?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εκτός από κανονικά σπίτια, υπήρχε κι ο εξωτερικός χώρος των στούντιο της Φίνος όπου γίνονταν τα γυρίσματα και πιθανότατα να υπήρχαν και κάποια αντικείμενα/σκηνικά όπως το πηγάδι, σκάλες, δέντρα, που τα χρησιμοποιούσαν για να μπορέσουν να 'ενώσουν' άλλες σκηνές. Κι έτσι τα χρησιμοποιούσαν και σε άλλες ταινίες.. ίσως για αυτό βλέπουμε σε πολλές ταινίες με πολλές διαφορές, τις ίδιες πόρτες ή πηγάδι ή κάτι άλλο.

5a6c36829791a_toklotsoskoufiavli2.jpg.592f411d7b59655604ccb3c863792b9f.jpg

το κλωτσοσκούφι

attachment.php?attachmentid=128749&d=1426173973&thumb=1attachment.php?attachmentid=128753&d=1426175020&thumb=1

Της κακομοίρας Το κλωτσοσκούφι

Τα ίδια δέντρα από το 'Κάτι να καίει' υπάρχουν και στης 'Κακομοίρας', όπως και κάποιο σκίαστρο στην είσοδο της αυλής (και με ηλεκτρικό φως), πράγμα παράξενο για να μην πω αφύσικο ειδικά για εκείνη την εποχή.

attachment.php?attachmentid=128750&d=1426174230&thumb=1

Επίσης έχω την εντύπωση αλλά δεν με βοηθάει το μαυρόασπρο, ότι χρησιμοποίησαν και το ίδιο τραπέζομάντηλο στις δύο ταινίες.. μόνο που στις Κακομοίρας τοποθετείται πάνω σε μεγαλύτερο τραπέζι.

attachment.php?attachmentid=128751&d=1426174492&thumb=1attachment.php?attachmentid=128752&d=1426174663&thumb=1

Η δική μου άποψη.. θα ΄θελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας... όπως κι αν θυμάστε κι άλλες ταινίες που έχουν χρησιμοποιηθεί τα ίδια σκηνικά.

Ελπίζω να εμφανίζονται όλα κανονικά αυτή τη φορά. Όσον αφορά για την 'Όλγα αγάπη μου' δεν θα τα κατάφερνα Δάσκαλε. Χαίρομαι πολύ βέβαια που πέτυχα το στοιχείο που σε οδήγησε στην περιοχή, αλλά θα ομολογήσω ότι εγώ ακόμα θα έψαχνα .. Δήμος Αθηναίων είναι αυτός.. #)

5a6c36827a021_katinakaieinight1.jpg.01a0bc78717b4082655406c353dc98a9.jpg

Edited by kyrbill
επεξεργασία εικόνων

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.