Jump to content
katerinak

Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Recommended Posts

Στο διπλανό εργοστάσιο έφτιαχναν φελλούς. Εκεί δούλευε η αδελφή της μάνας μου εργοστάσιο ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ δίπλα στο Βότρυς.

δυστυχώς δεν θυμάται χρονολογία.αυτό που θυμάμαι είναι ότι ολο αυτό το λέγαμε ΒΟΤΡΥΣ.

Ναι φίλε μου!! αυτό ακριβώς.. μόλις το βρήκα κι εγώ εδώ και μπήκα να γράψω!! :D Τελικά είναι 2 διαφορετικά εργοστάσια αλλά έχει επικρατήσει να τα λένε 'Βότρυς'. Παρατήρησε ότι ακόμα και ο τίτλος του άρθρου 'Τα ΣΕΠΟΛΙΑ εκπέμπουν SOS... το βιομηχανικό κτίριο του ΒΟΤΡΥΣ καταρέει...' αναφέρονται στο ΒΟΤΡΥΣ ενώ υπάρχει φωτογραφία του εργοστασίου ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ, ενώ πιο κάτω στο κείμενο αναφέρουν 'Στο σταθμό ΜΥΛΟΙ ΑΘΗΝΩΝ στεγάζεται σήμερα το μουσείο του ΟΣΕ δίπλα στο εργοστάσιο ΑΤΛΑΣ (που σήμερα είναι αθλητικές εγκαταστάσεις (λέμε τώρα) και ακριβώς απέναντι είναι τα εργοστάσια ΒΟΤΡΥΣ και ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ.', όπου τα αναφέρουν ως ξεχωριστά εργοστάσια. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το εργοστάσιο ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ έπαψε να λειτουργεί πριν από πάρα πολλά χρόνια ενώ το ΒΟΤΡΥΣ εξακολουθούσε (έως και το 1986 όπως αναφέρεται στο άρθρο), οπότε όποιος ήθελε να αναφερθεί στην περιοχή αυτή, την έλεγε με το όνομα ΒΟΤΡΥΣ. Ίσως τελικά ο ηλικιωμένος κύριος που είχα συναντήσει να είχε και απόλυτο δίκιο γιατί μου ανέφερε ότι το εργοστάσιο αυτό έκλεισε λόγω χρεών κι ότι δεν υπήρχαν απόγονοι. Ίσως κάποιο μέλος να ξέρει περισσότερα και να μας διαφωτήσει. Επιπλέον στο άρθρο αυτό βλέπουμε και μια ολοκληρωμένη εικόνα των εργοστασίων αλλά κυρίως του εργοστασίου ΑΤΛΑΣ (την καμινάδα του οποίου κοιτούσε η Μοσχολιού στην 'ΛΟΛΑ'.

Βέβαια σ' ένα άλλο άρθρο το εργοστάσιο ΑΤΛΑΣ το τοποθετούν στο σημερινό 54ο Γυμνάσιο και Λύκειο Αθηνών (Καλαμά 2, Σεπόλια) κι όχι στις διπλανές αθλητικές εγκαταστάσεις. Κι ερχόμαστε στην ιστορία της Φίνος που γνωρίζουμε και δεν είναι άλλη απ' το ότι το 1958 ξεκίνησε η λειτουργία των πλατό στους Αγίους Αναργύρους. Το πλατό ΑΤΛΑΝΤΙΣ στην περιοχή Θυμαράκια της οδού Λιοσίων που χρησιμοποιούσε μέχρι τότε (πηγή) τι έγινε? Το είχε κρατήσει ή όχι? Γνωρίζει κανείς? Γιατί έτσι όπως έχουν τα πράγματα, κι αν όλα αυτά τα άρθρα είναι σωστά, τότε η 'Λόλα' αν και γυρίστηκε το 1964 χρησιμοποιήθηκαν τα παλαιότερα πλατό της Λιοσίων. Κι ίσως οι εγκαταστάσεις τις Φίνος να βρίσκονταν ακριβώς εκεί που σήμερα βρίσκονται οι αθλητικές εγκαταστάσεις.

5a6c3722da729_periohifinosliosiwn.thumb.jpg.3f53c35237b573994a2d4320c7d62db6.jpg

Προσωπική μου εκτίμηση πάντα. θα χαρώ να ακούσω και την γνώμη της υπόλοιπης παρέας. #)

Ναι φίλε μου!! αυτό ακριβώς.. μόλις το βρήκα κι εγώ εδώ και μπήκα να γράψω!! :D Τελικά είναι 2 διαφορετικά εργοστάσια αλλά έχει επικρατήσει να τα λένε 'Βότρυς'. Παρατήρησε ότι ακόμα και ο τίτλος του άρθρου 'Τα ΣΕΠΟΛΙΑ εκπέμπουν SOS... το βιομηχανικό κτίριο του ΒΟΤΡΥΣ καταρέει...' αναφέρονται στο ΒΟΤΡΥΣ ενώ υπάρχει φωτογραφία του εργοστασίου ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ, ενώ πιο κάτω στο κείμενο αναφέρουν 'Στο σταθμό ΜΥΛΟΙ ΑΘΗΝΩΝ στεγάζεται σήμερα το μουσείο του ΟΣΕ δίπλα στο εργοστάσιο ΑΤΛΑΣ (που σήμερα είναι αθλητικές εγκαταστάσεις (λέμε τώρα) και ακριβώς απέναντι είναι τα εργοστάσια ΒΟΤΡΥΣ και ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ.', όπου τα αναφέρουν ως ξεχωριστά εργοστάσια. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το εργοστάσιο ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ έπαψε να λειτουργεί πριν από πάρα πολλά χρόνια ενώ το ΒΟΤΡΥΣ εξακολουθούσε (έως και το 1986 όπως αναφέρεται στο άρθρο), οπότε όποιος ήθελε να αναφερθεί στην περιοχή αυτή, την έλεγε με το όνομα ΒΟΤΡΥΣ. Ίσως τελικά ο ηλικιωμένος κύριος που είχα συναντήσει να είχε και απόλυτο δίκιο γιατί μου ανέφερε ότι το εργοστάσιο αυτό έκλεισε λόγω χρεών κι ότι δεν υπήρχαν απόγονοι. Ίσως κάποιο μέλος να ξέρει περισσότερα και να μας διαφωτήσει. Επιπλέον στο άρθρο αυτό βλέπουμε και μια ολοκληρωμένη εικόνα των εργοστασίων αλλά κυρίως του εργοστασίου ΑΤΛΑΣ (την καμινάδα του οποίου κοιτούσε η Μοσχολιού στην 'ΛΟΛΑ'.

Βέβαια σ' ένα άλλο άρθρο το εργοστάσιο ΑΤΛΑΣ το τοποθετούν στο σημερινό 54ο Γυμνάσιο και Λύκειο Αθηνών (Καλαμά 2, Σεπόλια) κι όχι στις διπλανές αθλητικές εγκαταστάσεις. Κι ερχόμαστε στην ιστορία της Φίνος που γνωρίζουμε και δεν είναι άλλη απ' το ότι το 1958 ξεκίνησε η λειτουργία των πλατό στους Αγίους Αναργύρους. Το πλατό ΑΤΛΑΝΤΙΣ στην περιοχή Θυμαράκια της οδού Λιοσίων που χρησιμοποιούσε μέχρι τότε (πηγή) τι έγινε? Το είχε κρατήσει ή όχι? Γνωρίζει κανείς? Γιατί έτσι όπως έχουν τα πράγματα, κι αν όλα αυτά τα άρθρα είναι σωστά, τότε η 'Λόλα' αν και γυρίστηκε το 1964 χρησιμοποιήθηκαν τα παλαιότερα πλατό της Λιοσίων. Κι ίσως οι εγκαταστάσεις τις Φίνος να βρίσκονταν ακριβώς εκεί που σήμερα βρίσκονται οι αθλητικές εγκαταστάσεις.

[ATTACH=CONFIG]131228[/ATTACH]

Προσωπική μου εκτίμηση πάντα. θα χαρώ να ακούσω και την γνώμη της υπόλοιπης παρέας. #)

Χρόνια Πολλά με Υγεία Φίλοι μου.

Εντυπωσιασμένος από τις εξελίξεις, προτιμώ να απολαύσω τον kyrbill ο οποίος έχει εξελιχθεί στον Indiana Jones του Φορουμ και φυσικά του αξίζουνthousand thousand thousand thousand million congratulations

απλά για να βοηθήσω λίγο στον παραπάνω χάρτη, να παραθέσω δύο εικόνες που δείχνουν ότι ο ΑΤΛΑΣ είχε την είσοδό του επί της Σιώκου

5a6c37270684f_ATLAS-002.jpg.e7e3b98b3588a5395e51b89fbbd70411.jpg

Η εικόνα της εισόδου του ΑΤΛΑΝΤΑ είναι από το "ΘΒ -Βέγγος φανερός πράκτωρ 000" - 1967

Στο βάθος φαίνεται η διάβαση των γραμμών.

Πιθανώς φίλε kyrbill τα studios να είναι απέναντι από την είσοδο του ΑΤΛΑΝΤΑ εκεί που φαίνεται κάτι σαν σκεπή στην πρώτη εικόνα (Indiana να προσέχεις πολύ σε παρακαλώ εκεί που πηγαίνεις γιατί βλέπω κάτι τρυπάρες στα ερείπια)

5a6c3726f262a_ATLAS-001.jpg.82120c3acf9a90c1bf24722d9bb42493.jpg

Edited by Teacher

Επίσης μια βοήθεια για το Χάρτη, για να βρεις πού ακριβώς ήταν η ΒΟΤΡΥΣ

παίζει και στο "ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ" - 1967

στο 40:31 μετά την πλατεία της Αγ. Μαρίνας το σκηνικό μεταφέρεται στο εργοστάσιο ΒΟΤΡΥΣ

003.jpg.88a3aa7e2bac482934e59b40c799d082.jpg

Στην 1η εικόνα φαίνεται η φίρμα

σίγουρα έχεις φωτογραφίες από τις άλλες δύο

001.jpg.039575592405651919a218761d349a5b.jpg

002.jpg.bee5222b91d20c8287cf343bd3efc683.jpg

Επίσης μια βοήθεια για το Χάρτη, για να βρεις πού ακριβώς ήταν η ΒΟΤΡΥΣ παίζει και στο "ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ" - 1967

στο 40:31 μετά την πλατεία της Αγ. Μαρίνας το σκηνικό μεταφέρεται στο εργοστάσιο ΒΟΤΡΥΣ.........

Καλησπέρα Δάσκαλε!! Χίλια ευχαριστώ για τα λόγια, την βοήθεια και τους... χαρακτηρισμούς!!χιχι Για το εργοστάσιο της ΒΟΤΡΥΣ δεν το ήξερα ότι υπήρχε σε ταινία.. δυστυχώς δεν κατάφερα να φωτογραφήσω το εσωτερικό του (ότι έχει απομείνει γιατί είναι γκρεμισμένο) λόγω του ότι είναι κλειδωμένος ο χώρος και χρησιμοποιείται ως πάρκινγκ απ' τους κατοίκους της περιοχής. Μόνο η είσοδος έχει μείνει, το γκρεμισμένο ύψωμα που διακρίνεται και λίγα κτίσματα στο βάθος (μπροστά απ' τις πολυκατοικίες). Αν τα καταφέρω θα ξαναπάω μήπως και καταφέρω κάποια καλύτερη φωτογραφία. Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπάω μόνος σε αντίστοιχο μέρος.. εντάξει το ΒΟΤΡΥΣ είναι φυλαγμένο, κάτι κτίρια όμως σαν το ΚΟΡΟΠΟΥΛΗ, θέλουν απαραίτητα και συνοδεία.. μη σου πω και προηγούμενη ενημέρωση στο Α.Τ. της περιοχής! :sealed:

Με την βοήθειά σου και τις σκηνές από τον "ΘΒ -Βέγγος φανερός πράκτωρ 000", καταλαβαίνουμε ότι το πρώτο άρθρο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.. αν και ίσως το μέγεθος του εργοστασίου ΑΤΛΑΣ να ήταν τόσο μεγάλο που να έφτανε και μέχρι την Καλαμά που βρίσκεται σήμερα το 54ο Γυμνάσιο και Λύκειο Αθηνών.

Αυτό που πιστεύεις εσύ (αν κατάλαβα καλά) είναι ότι το παλιό στούντιο της ΦΙΝΟΣ ήταν δίπλα ακριβώς από το Σιδηροδρομικό Μουσείο (Λιοσίων 301 και Σιώκου) επί της Σιώκου? Ίσως μια επίσκεψη στον χώρο θα βοηθούσε.. κάποιοι κάτοικοι θα θυμούνται.. δεν μπορεί!!:)

Ένα διάλειμμα με μικρή επιστροφή στις ταινίες που γυρίστηκαν στους Αγ. Αναργύρους

άλλωστε ουδόλως τελειώσαμε από εκεί

"Μια κυρία στα μπουζούκια" - 1968

Το σπίτι Λάσκαρη - Βογιατζή ήταν στην οδό Δημ. Γούναρη 23 (38.020333, 23.721479)

006.jpg.9077aa8bb9f94d556928ae25855d2508.jpg

50 μέτρα πιό κάτω από το γωνιακό της Φιφίκας (Ζήκος) #1623

Το σπίτι σήμερα διαφέρει, όμως το απέναντι μαγαζάκι που τηλεφωνεί η Λάσκαρη

διαθέτει ακόμα και σήμερα ΠΡΟΠΟ και ΣΙΓΑΡΕΤΑ

010.jpg.3401d822745f2e1fd14fd66f3e83ae16.jpg

Η γειτονιά που βρίσκεται προς τα κάτω και το μαγαζί που φαίνεται στο βάθος δεν έχουν αλλάξει πολύ

009.jpg.320578e7b94a93cb19cfbafe381c6e38.jpg

011.jpg.2f4d447c66e27ce41cfb48649a72e908.jpg

και σε πιο καλύ ανάλυση ΕΔΩ : http://oi60.tinypic.com/4iznzs.jpg

003.jpg.327e67555a4115bc1786d59c424330a8.jpg

004.jpg.69bae29105f0f105294fbea8ff192446.jpg

001.jpg.0799457471fb945356437e06843adf46.jpg

002.jpg.176a4def7f965b9b7bede39b8cabdb42.jpg

005.jpg.d33ad6a0b500444d4750892ff6633c35.jpg

007.jpg.6150296d067d8e348494c084e8796ad0.jpg

008.jpg.de9be96a89e7a392f4a339adffafa9cb.jpg

Edited by Kambia
img size

Δάσκαλε,kyrbill από τον πυρετός στην άσφαλτο ξέρετε που είναι το σπίτι του Φούντα;

στις παρακάτω σκηνές διακρίνω κάτι σαν μελισσοκομείο.

έχει σχέση με τον μελισσουργό στους αγίους;

5a6c372d8de60_Screenshot2015-04-1620_11_26.jpg.b0e73b87ac2cf84499446b4de55695f5.jpg

Ένα διάλειμμα με μικρή επιστροφή στις ταινίες που γυρίστηκαν στους Αγ. Αναργύρους

άλλωστε ουδόλως τελειώσαμε από εκεί

5a6c372d7340f_Screenshot2015-04-1620_11_07.jpg.bb5ff1ef418e125cd681067d251eb6dd.jpg

5a6c372d802f7_Screenshot2015-04-1620_11_21.jpg.8ef4edea4823b9771ead02aef338254b.jpg

Edited by Kambia
quote ok

Ένα διάλειμμα με μικρή επιστροφή στις ταινίες που γυρίστηκαν στους Αγ. Αναργύρους άλλωστε ουδόλως τελειώσαμε από εκεί

"Μια κυρία στα μπουζούκια" - 1968

ΤΕΛΕΙΟ Δάσκαλε!!! Πολύ δυνατή παρατηρητικότητα!! Λοιπόν το ξανασκέφτηκα.. δεν θα ξαναψάξω για σπίτι που μπορεί να χρησιμοποιήθηκε σε ταινίες στους Αγίους Αναργύρους... απλά θα τα πάρω με την σείρά και θα χτυπάω την πόρτα ρωτώντας τους: "Συγνώμη, στο δικό σας σπίτι ποιά ταινία γυρίστηκε?'χαχα

Δάσκαλε,kyrbill από τον πυρετός στην άσφαλτο ξέρετε που είναι το σπίτι του Φούντα;

στις παρακάτω σκηνές διακρίνω κάτι σαν μελισσοκομείο.

makism το κοίταξα λίγο κι εγώ γιατί πίστευα ότι βρίσκεται στην Λάμπρου Κατσώνη αλλά δεν βρήκα κάτι.. αυτό με το 'μελισσοκομείο' που λες εγώ το διάβασα 'μελισσοκόμων' αλλά και πάλι δεν βρήκα κάτι στους Αγίους. εδώ φαίνεται ίσως πιο καθαρά

5a6c3731315b1_pyretosstinasfalto.jpg.1fa2cccc0d24eb21e671a0d87243ebb7.jpg

εσύ σε ποιον 'μελισσουργό στους αγίους' αναφέρεσαι?

την Περιοχή στην φινοσ , την ανέφερε μια γιαγιά (88 ετων) στου Κοκκιναρά η στου μελισσουργού, ότι όλες οι ταινίες εκεί γυριζόντουσαν.

γι αυτό το αναφέρω.

ΤΕΛΕΙΟ Δάσκαλε!!! Πολύ δυνατή παρατηρητικότητα!! Λοιπόν το ξανασκέφτηκα.. δεν θα ξαναψάξω για σπίτι που μπορεί να χρησιμοποιήθηκε σε ταινίες στους Αγίους Αναργύρους... απλά θα τα πάρω με την σείρά και θα χτυπάω την πόρτα ρωτώντας τους: "Συγνώμη, στο δικό σας σπίτι ποιά ταινία γυρίστηκε?'χαχα
Edited by Kambia
quote ok

την Περιοχή στην φινοσ , την ανέφερε μια γιαγιά (88 ετων) στου Κοκκιναρά η στου μελισσουργού, ότι όλες οι ταινίες εκεί γυριζόντουσαν.γι αυτό το αναφέρω.

ok makism.. thanks!! αυτή η ευρύτερη περιοχή ειναι όλο το ζουμί.. δυστυχώς δεν βρήκα κάτι σχετικά με μέλι και μελισσουργούς.. θα συνεχίσω κι εγώ το ψάξιμο!!

Γειά σας και Χρόνια πολλά σε ολους

Μετά απο απουσία και αποχή 2 εβδομάδων και με έντονο στερητικό σύνδρομο ξαναμπαίνω στο retromaniax και στο αγαπημένο μου topic.

Βεβαια απο οτι ειδα ο δασκαλος ξεμπέρδεψε τα τυριά απο τα τσιμέντα :D αλλα επειδή μάλλον είχε καταντήσει μονότονο ο kyrbill φρόντισε να προσθέσει κρασιά και φελλούς:D.

kyrbill έριξα μια ματιά στα γρήγορα και πραγματικά εχω μείνει αφωνος τόσο με την ανακάλυψη οσο και με το ρεπορτάζ.:bow2::bow2::thanx2::thanx2:

Ευτυχώς που βγάζεις αρκετές φωτογραφίες σε περίπτωση που εξαφανισθείς για μεγάλο διάστημα θα ξερουμε που να στειλουμε την ΕΜΑΚ για να σε βρεί..:biglaugh::biglaugh::biglaugh:...

φτιάχνω μια κανάτα καφέ και πέφτω για ενδελεχή μελέτη των ευρημάτων ......και τα ξαναλέμε

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.