Jump to content
katerinak

Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Recommended Posts

Πωπω...τι μου θυμισες τωρα antonovar μου.....Λατρεμένη ταινία....Λοιπον, ο αειμνηστος Ντίνος Δημοπουλος ειχε πει στα Φώτα πορείας στην Ελενα Ακρίτα, αρκετα απο τα backstages ....

1. το γατάκι στη σκηνη του θανάτου της αρχοντισσας δεν ήταν σκηνοθετικό τεχνασμα... ήταν αδεσποτο γατακι του σπιτιού και φυσικα δεν ήξερε οτι εκείνη την ώρα γυριζουν ταινια χιχιχιχιχι...την ωρα λοιπον της ληψης σκάει μυτη μεσα στο πλανο και ανεβαίνει πανω στην νεκρή αρχοντισσα...ο Δημοπουλος βλεποντας το, δεν σταματησε τη ληψη, αλλα ουτε και οι ηθοποιοι διεκοψαν τη σκηνη, καθως καταλαβαν πως εστω και απροοπτα ήταν ενα ομορφο ξαφνικο συμβαν που θα εδινε αλλη νοτα στη σκηνη οπως και εγινε...

2. η ληψη οπου ο Μακρής πεφτει απο το αλογο, εγινε αμετρητες φορες σε σημειο που ο ηθοποιος δυσανασχετησε...

3. η Καλογερικου δεν ήθελε με τιποτα αρχικα το Δημοπουλο για σκηνοθετη...

Ακριβώς...οπως τα λες ..ειδικά η σκηνή με το γατάκι...είναι απιστευτη σκηνή οπως απιστευτο τώρα που μαθαμε ποιο σπιτι είναι αυτό το γεγονος οτι βλεπουμε το εσωτερικό του σπιτιου "αφτιασίδωτο" και εγκαταλελειμένο..........χωρίς τα μεγαλεία του παρελθοντος....οπως ακριβώς και υποτιθεται οτι είναι και στο σενάριο της ταινίας...

Η βραδυνή λήψη με το πεσιμο πρεπει να εγινε 13.. 14 φορες μες το καταχείμωνο.....Μπορεί να είναι μια σκηνή δευτερολέπτων...με ενα απλό πέσιμο χωρίς λόγια..στην οποία στην ουσία βλεπουμε την πλάτη του Μακρή...αλλα μας κάνει να νοιώθουμε σαν να επεφτε ο δικός μας ο πατέρας......εξαιρέτική

Με το παλιό τελωνείο εχω δίκιο???

Με το παλιό τελωνείο εχω δίκιο???

Φυσικα!!! Και υπάρχει ακόμη μέχρι σημερα, μονο οι σκάλες εχουν αφαιρεθεί. Το εχω αναφερει αρκετες φορες, στις ταινιες "Μια ζωή την εχουμε", "Ο ψευτης", "Περιφρονα με γλυκεια μου" (και σε αλλες που τωρα δεν τις θυμαμαι γιατί ειμαι και απο κινητο και δεν μπορω να μπω στην αρχικη να δω)

αντονοβαρ, χανελε ευχαριστούμε για τις λεπτομέρειες παιδια πάνω στο θρυλικό ''αμαξάκι'' παιδια μπραβο σας:bow2:αγαπημενη και πολύτιμη ταινια και στεναχωριέμαι που το αρχοντικό σπίτι της καλογερίκου δεν υπάρχει πια:(

παιδια μπορειτε να αναλύσετε τις ΄΄διακοπές στην αιγινα'' που γυριστηκε σε ποιες παραλίες του γραφικού νησιού; και το ''αγοροκόριτσο '' της φονσου; αν γυριστηκαν στις ιδιες παραλιες;; καλοκαιρακι και ελληνικές καλοκαιρινες ταινιες πάνε μαζι

το αλλο γνωστο σπιτι που βρισκεται στην Κηφισια το βλεπουμε και στην ταινια "ο ανθρωπος λαχειο"

anl3.JPG.f365bbab88dd11932ca33a575d201e0e.JPG

anl1.JPG.1e60e58a2a70f001d394330a7770f1b4.JPG

anl4.JPG.2af2e4857f6e220c712bd52f269803ae.JPG

anl2.JPG.4ffc8321eea1b380377749b84e8b4f5f.JPG

Φυσικα!!! Και υπάρχει ακόμη μέχρι σημερα, μονο οι σκάλες εχουν αφαιρεθεί. Το εχω αναφερει αρκετες φορες, στις ταινιες "Μια ζωή την εχουμε", "Ο ψευτης", "Περιφρονα με γλυκεια μου" (και σε αλλες που τωρα δεν τις θυμαμαι γιατί ειμαι και απο κινητο και δεν μπορω να μπω στην αρχικη να δω)

Ελπιζω να μην σε ζαλίζω....αλλα η αμφιβολία μου εχει να κάνει με αυτό το μπαλκόνι που φαινεται πίσω απο την Βαλάκου 5a6c384c567ba_NewMovie(141).Movie_Snapshot.thumb.jpg.2fba748c20c835295a8077d736bda2a1.jpg το οποίο δεν μπορώ να το "διασταυρώσω" σε καμμία ταινια, η και φωτογραφία με το παλιό τελωνείο...με βλεπω ετσι απο διαστροφή να κατεβαίνω Πειραιά για τσεκάρισμα...:D

@Αριάδνη

Αριάδνη μην τα διαβάζεις βιαστικά;) ....το σπίτι της καλογερίκου υπάρχει ,οπως ειπαμε ηταν του Κωλετη ,ειναι διατηρητέο, ειναι σε φάση αποκαταστασης απο το ΥΠ.ΠΟ και θα στεγάσει το μουσείο Καβάφη ..τα δύο σπιτια που στην ταινία είναι κολλητα σε αυτό...δεν υπαρχουν.....

δε θυμαμαι αν γραφτηκε κατι σχετικα με το πού βρισκεται το "σπιτι" που τελικα ειναι η επαυλη Ζερβουδακη και τη συναντησαμε σε καμποσες ελληνικες ταινιες

163855_115975608473258_1814389_n.jpg.84aa20444550ea9614f70ee95b7c925e.jpg

"Επαυλις Ζερβουδάκη στην Κηφισιά,

ΕΤΟΣ: 1890

Αρχιτέκτονες Αδελφοί Αξελοί. Stelios Magarakis σχολιάσε:

Ειναι ακριβως απεναντι απο την εκκλησια του Αι Γιωργη επι της Τατοιου το σπιτι αυτο ηταν η θερινη κατοικια της οικογενειας Σταθατου ( με το αναλογο μεγαρο στην Αθηνα ) τωρα εχει περιελθει σε αλλους ιδιοκτητες που δυστηχως χαλασαν τους κηπους του προκειμενου να φτιαξουν.... πισινα...."Προστέθηκε από τον/την Bill Mitropoulos στη Σελίδα "Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ - KIFISSIA THROUGH TIME" πηγη

180363_126392474098238_110786_n.jpg.8d7f186a26ccccd4d2c192ccdfcb3326.jpg

Edited by katerinak

Ελπιζω να μην σε ζαλίζω....αλλα η αμφιβολία μου εχει να κάνει με αυτό το μπαλκόνι που φαινεται πίσω απο την Βαλάκου [ATTACH=CONFIG]135873[/ATTACH] το οποίο δεν μπορώ να το "διασταυρώσω" σε καμμία ταινια, η και φωτογραφία με το παλιό τελωνείο...

Antonovar μου, να μην το ξαναπεις οτι με ζαλιζεις!!! Εδω ειμαστε ολοι μια παρεα!!

Λοιπον το μπαλκόνι αυτο ειναι απο την πλευρά που βλεπει προς την προβλητα, οχι προς τον Αγιο Νικολαο.

Ειναι 2 μεγαλα νεοκλασσικα κτιρια (ουσιαστικα ειναι 1 κτιριακο συγκρότημα, απλα ειναι ετσι η αρχιτεκτονικη του που φαινεται σαν να ειναι 2 κτιρια που επικοινωνουν).

Το πρωτο, αυτο που ειναι ακριβώς απεναντι απο την εκκλησια, στεγαζει τη Διεύθυνση Τελωνείων.

Το δευτερο κτιριο, αυτο που ειναι ακριβως απο πισω και ουσιαστικα "βλεπει" την προβλητα, στεγαζει το Κεντρικο Λιμεναρχειο.

Το μπαλκόνι λοιπον, ειναι στο κτιριο του Λιμεναρχείου.

Επειδη ειμαι εκτος Αθηνων αυτες τις μερες και σας βλεπω απο ταμπλετ (και δεν μπορω να κοψω απο το google view τη φωτογραφία να τη δεις) σου βαζω μια φωτο που βρηκα απο το διαδικτυο για να δεις τα δυο κτιρια.

Η φωτογραφία ειναι αυτη

Το κτιριο που βρισκεται το μπαλκονι, ειναι το κτιριο που βλεπουμε απο το δεξι μας χερι (του Λιμεναρχείου).

Τα 2 παραθυρα που φαινονται στην σκηνή με τη Βαλάκου, ειναι τα δυο παραθυρα του κτιριου, το πανω και το κατω, που φαινονται στην ακρη. (Στην ακρη πανω-πανω μολις που διακρινεται και ενα δεντρο :P )

Ακριβως εκει ειναι η γωνια του κτιριου και το μπαλκόνι το οποιο "βλεπει" την προβλητα, και δυστυχως στη φωτογραφία δεν φαινεται γιατί δεν το τραβηξαν ολο το κτιριο. Εκεί ειναι και η εισοδος/εξοδος.

Για να σε βοηθησω, αν μπορεις να βρεις το post μου απο την ταινια "Μια ζωή την εχουμε", η εισοδος/εξοδος που βγαινει η Βαλακου, ειναι η εισοδος/εξοδος που βγαινει η Υβον Σανσον τρεχοντας.

Σε αυτην την σκηνή διακρίνεται καλα το κτιριο και φαινεται και το μπαλκονι. Σημερα, εχει τοσα πολλα δεντρα εκει, που απο το δρομο δεν διακρινεται, πρεπει να μπεις μεσα στην προβλητα για να το δεις. :flower:

Αυτη ειναι η εξοδος, απο εδω βγαινει η Βαλάκου και η Υβον Σανσον. (το μπαλκονι οπως σου ειπα, πρεπει να εισαι μεσα για να το δεις)...

Υ.Γ. ατιμο ταμπλετ, δεν μπορω να "κοψω" φωτο...

Edited by hannele

Antonovar μου, να μην το ξαναπεις οτι με ζαλιζεις!!! Εδω ειμαστε ολοι μια παρεα!!

Λοιπον το μπαλκόνι αυτο ειναι απο την πλευρά που βλεπει προς την προβλητα, οχι προς τον Αγιο Νικολαο.

Ειναι 2 μεγαλα νεοκλασσικα κτιρια (ουσιαστικα ειναι 1 κτιριακο συγκρότημα, απλα ειναι ετσι η αρχιτεκτονικη του που φαινεται σαν να ειναι 2 κτιρια που επικοινωνουν).

Το πρωτο, αυτο που ειναι ακριβώς απεναντι απο την εκκλησια, στεγαζει τη Διεύθυνση Τελωνείων.

Το δευτερο κτιριο, αυτο που ειναι ακριβως απο πισω και ουσιαστικα "βλεπει" την προβλητα, στεγαζει το Κεντρικο Λιμεναρχειο.

Το μπαλκόνι λοιπον, ειναι στο κτιριο του Λιμεναρχείου.

Hannele.. ευχαριστώ πολύ ......κατατοπιστικότατη , κατι τετοιο φανταζόμουν και εγώ.... οτι είναι απο την μερια της προβλήτας.

Ολες οι φωτογραφίες του παλιου τελώνείου είναι τραβηγμένες απο την μεριά του δρόμου...και ναι..... και εγω πιστευα οτι είναι δύο κτήρια.

Με κατατόπισες πλήρως και μαλιστα σε μερικές ωρες ταξιδευω για Χανιά....οπότε θα κάνω επιτόπου αυτοψία και φωτογράφιση και μαλίστα απο την σωστή γωνία αφου το καραβι κανει μανούβρα για να φύγει μπροστά απο το παλιό τελωνείο....:D

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.