Jump to content
katerinak

Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Recommended Posts

ειναι εντυπωσιακο που το σπιτι παρεμεινε,τουλαχιστον εξωτερικα,ετσι οπως ηταν και στην ταινια(μονο το χρωμα της πορτας του σπιτιου αλλαξε και η αριθμηση της οδου που βρισκεται το σπιτι αυτο).Αληθεια,ξερουμε μηπως και την οδο;

συγχαρητηρια Αντωνη για την ανακαλυψη:)

Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι στην Εκάλη τίποτα άλλο δυστυχώς...:(

Εγώ προσπάθησα να βοηθήσω "κόβοντας" ένα παραθυράκι από το παραπάνω πλάνο ώστε ίσα ίσα να φαίνεται το πηλίκιο και η στολή του Ναυάρχου, μήπως και το βρει κανείς, μετά έριξα και τη σπόντα για τη βαλίτσα, αλλά δεν ήθελα να το πω εγώ ! Όσο για την τοποθεσία, στην ταινία, μπροστά από το σπίτι φαίνεται "δάσος" και στη φωτογραφία κολωνάκια για το πάρκινγκ. Άρα είναι σε δρόμο που από την άλλη μεριά έχει πάρκο ή κοινόχρηστο χώρο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, αλλά μάλλον όχι σπίτι. Αυτό ίσως να βοηθάει !

Edited by panp

Εγώ δε μίλησα, γιατί όλοι ξέρετε ότι έχω τρομερή αδυναμία σε αυτήν την ταινία! :D

Οπότε, από τη στιγμή που το βρήκα κι εγώ, θα έπρεπε να δώσει ένα hint στους υπόλοιπους! ;)

Εντάξει, ήθελα να συνεχιστεί το τζέρτζελο! #)

Πάντως, το σπίτι ίδιο κι απαράλλαχτο! Με το που το είδα και χωρίς καν να ρωτήσετε, το "κούμπωσα" στο μυαλό μου με την ταινία!

Στο βιντεο που προσθεσε ο Αντωνης εδω η δημοσιογραφος αναφερει οτι το γυρισμα εγινε στο Τουρκολιμανο οποτε μπορουμε να πουμε οτι το σπιτι βρισκεται σ αυτη την περιοχη,σωστα;

[video=youtube;SalGv3K-KQU]

Στο βιντεο που προσθεσε ο Αντωνης εδω η δημοσιογραφος αναφερει οτι το γυρισμα εγινε στο Τουρκολιμανο οποτε μπορουμε να πουμε οτι το σπιτι βρισκεται σ αυτη την περιοχη,σωστα;

Κατερίνα, η συνέντευξη δόθηκε στον Άγιο Χαράλαμπο (όχι στο μικρολίμανο) του Πειραιώς, ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο Cavo D' Oro. Πίσω διακρίνεται και το νησάκι του Κουμουνδούρου. Το σπίτι της δευτέρας παραπομπής σου δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή είναι, αλλά σίγουρα όχι στον Πειραιά.

Edited by miki-mik7

Κατερίνα, η συνέντευξη δόθηκε στον Άγιο Χαράλαμπο (όχι στο μικρολίμανο) του Πειραιώς, ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο Cavo D' Oro. Πίσω διακρίνεται και το νησάκι του Κουμουνδούρου. Το σπίτι της δευτέρας παραπομπής σου δεν γνωρίζω σε ποια περιοχή είναι, αλλά σίγουρα όχι στον Πειραιά.

:thanx2::thanx2: miki-mik7 μαλλον μπερδευτηκα οταν ακουσα για Τουρκολιμανο #)

Στην ταινία του 1966 "Μια γυναίκα κατηγορείται", το ένα σπίτι ξέρουμε σίγουρα ότι είναι στην Καστέλλα. Το άλλο, "του εραστού", πολύ χαρακτηριστικής αρχιτεκτονικής, δεν ξέρω, το έχει βρει κανείς; Μοιάζει για ερημική (τότε) τοποθεσία...Επίσης η αρχιτεκτονική του παραπέμπει σε Άρη Κωνσταντινίδη. Το έχει κάποιος;

[ATTACH=CONFIG]68095[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]68096[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]68097[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]68098[/ATTACH]

γεια σας παιδια!! να πω και γω μιας που καποιος το ρωτησε και τυχαινει να το ξερω.. στην ταινια εκεινο το καλοκαιρι μια παραλια που δειχνει με τον κομνηνο και την κορη του ειναι στο ηραιον στο λουτρακι 5a6c28a6068f7_955959965964961945954953.JPG.0d3b7c3722c43b4a8a18efe38270a928.JPG

helenak σ ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια και τη φωτογραφια,προσθετω ξανα το screenshot της ταινιας που ειχα βαλει παλιοτερα

attachment.php?attachmentid=68382&stc=1

63.jpg.4435cb3db3757c9c900023b70bc4cc90.jpg

makism said:
είναι πολύ σίγουρο γιατί εκεί που στρίβει ο Ζήκος σε μια κατηφορίτσα είναι η παιδική χαρά που έπαιζα μικρός στην οδό Βοσπόρου και εγώ έμενα στη Βοσπόρου 36. επιβεβαιώνω λοιπόν.

5000 ψεμματα εκεί που έχουν το παιδάκι κάτω είναι η οδό Βοσπόρου και παρακάτω είναι η γωνία με την Ιωαννίνων που στρίβει ο Ζήκοσ με το ποδήλατο. Ο βράχος που βλέπετε πίσω ήταν το σινεμά Αμαριλλίς και τώρα σουπερ μάρκετ και τώρα σπίτι που μένει ο αδελφός μου.

μπραβο κατερινακ

5000 ψεμματα είναι ο άγιος Μελέτιος στο λόφο Σκουζέ και μπροστά ήταν ένα πολύ παλιό διάσημο (σε ηλικίες τώρα 95-100 ετών παππούδες) κέντρο με 3 πίστες χορού, μετα εγινε καφενειο - μπιλιαρδα που γυριστηκε και εκει . Υπάρχει μια φήμη ότι επειδή ήταν πίσω από το ιερό ναό, τότε ένας παππάς το είχε καταραστεί και από τότε έκλεινε συνεχώς. στον δρόμο που ανεβαίνουν για το σπίτι του Παπαγιανόπουλου κάποτε ήταν συνέχεια του λόφου που ήταν το παρκιν του κέντρου με θέα τον Υμηττό-ληκαβητό κλπ

Ας μου επιτραπει μια μικρη διορθωση. Η εκκλησια στο λοφο Σκουζε ειναι ο Αγ. Αιμιλιανος οπου 'εμφανιζεται' στην ταινια 'Ενα εξυπνο μουτρο', οπου εκει γινεται ο γαμος Σκιαδα-Αυλωνιτη και ο παρολιγον γαμος του Βουτσα με την ανιψια της δεσποινης Αμαλιας (Σκιαδα).

ntsmrtz said:
Η Ιωαννίνων είναι, ανεβαίνοντας προς λόφο ιππείου κολωνού. Η Φιλολάου έχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατά μήκος κλίση. Επίσης κάποια εξωτερικά γυρίσματα έγιναν στην Ακ.Πλάτωνος κάτω από την πλ.Ράμνες (Κίμωνος και Κερατσινίου νομίζω)

Σωστα! Σε καποια φαση, που πανε να κλεψουν την Τριαντη, φαινεται στον τοιχο του σπιτιου η ταμπελα που γραφει οδος Κιμωνος.

Edited by Kambia
split post

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.