Jump to content
Rakeesh

Υπήρχε συγκεκριμένη ονομασία για τα "Multimedia CD-ROM" των 90ς;

Recommended Posts

Posted (edited)

Εννοεις εγιναν εμπορικα παιχνιδια με Λινγκο; Για παραδειγμα;

Μου φαινεται οτι οσον αφορα τα πολυμεσα οντως ειχε γινει μια "φουσκα" το '90, με διαφορες καινουργιες και υποσχομενες τεχνολογιες που εξαφανιστηκαν ολες, ξαφνικα. Δεν ξερω κατα ποσο υπηρχε ξανα τετοια βραχυβια φουσκα στην ιστορια της πληροφορικης. Σαν να λεμε οτι ολες οι γλωσσες προγραμματισμου εξαφανιζονται και επικρατει η τζαβα, και μετα απο 5 χρονια δεν τις θυμαται κανεις.

Γι' αυτο τωρα βλεπω νισταλγικα τη συγκεκριμενη μοδα των πολυμεσων, επειδη κρατησε λιγο και ηταν χαρακτηριστικη της εποχης. Οπως οταν λεμε για "βιντεοταινιες" εννοουμε "δεκαετια του 80", ετσι οταν λεμε για "εκπαιδευτικη εφαρμογη σε CD πολυμεσων" σχεδον παντα αναφερομαστε σε δεκαετια του 90 :)

Η Macromedia ειχε βγαλει το Flash και το Premiere μεχρι που αγοραστηκε απο την Adobe.

Edited by Rakeesh

Posted (edited)

Ωραίο το θέμα φίλε @Rakeeshαν και ομολογώ οτι σήμερα το είδα πρώτη φορά. Θυμάμαι μου είχε δανείσει φίλος την Encarta 96 στο πρώτο μου PC το 97 και ήταν πραγματικά αποκάλυψη στα εφηβικά μου μάτια. 

Σημαντική η παρατήρηση που έγινε παραπάνω από τον @markk , οτι για πρώτη φορά υπήρχε ευρέως διαθέσιμο φθηνό αποθηκευτικό μέσο με χωρητικότητα μεγαλύτερη απο εκείνη των μεγάλων σκληρών δίσκων της εποχής.

Για εμένα δύο λόγοι συνέβαλαν στην μεγάλη του διάδοση και προβολή.

Αφενός στην επιθυμία των Microsoft/Intel για την πλατιά διάδοση των ΗΥ για οικιακή χρήση με στόχο τους νεότερους κυρίως καταναλωτές -  και τι καλύτερο ο υπολογιστής να μοιάζει με τη γνωστή στους γονείς τηλέοραση εμπλουτισμένη με διαδραστικά μέσα που ενίσχυαν τα επιχειρήματα για την αγορά του υπολογιστή για τα παιδιά- ενώ πράγματι ήταν καινοτομία της εποχής η αλληλεπίδραση μέσου/χρήστη.   Και για να λέμε την αλήθεια ήταν ένα κι ένα για εκπαιδευτική χρήση και ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις, ενώ εξαπλώθηκαν γρήγορα και τα CD ΡΟΜ ερωτικού περιεχομένου.

Προσωπικά, έχω κρατήσει ένα CD-ROM από το περιοδικό ROM, με θέματα αστροφυσικής που είχε επιμεληθεί ο γνωστός κ. Δ. Σιμόπουλους, ενώ αντίστοιχο υλικό υπήρχε και σε ένα σχολικό μάθημα περί αστρονομίας το 1998! Επιπλέον, θυμάμαι τα διάφορα εκπαιδευτικά CD του υπουργείου παιδείας που μας τα επιδύκνειαν στα μαθήματα φυσικής, χημείας, βιολογίας αντικαθιστώντας τα εργαστήρια. Θυμίζω οτι και ο Παπασωτηρίου από το 1995 εώς του 2000 περίπου είχε φτιάξει και το αντίστοιχο κατάστημα με προσανατολισμό στα Multimedia Πατησίων και Στουρνάρη.

Γρήγορα ξεπεράστηκαν πρώτα από τα DVD καθώς τα CD ήδη μετρούσαν περίπου 20 χρόνια ως τεχνολογία το 98 και εν συνεχεία από τις δυνατότητες του διαδικτύου, που μετά την έλευση του ADSL ξεπέρασε την κρίσιμη μάζα διείσδυσης στο ευρύ κοινό και μετά την ιστορία τη γνωρίζουμε όλοι.

Δε μου κάνει καμία εντύπωση οτι το όλο concept Multimedia CD-ROM ήταν "διάττων αστήρ" καθώς θεωρώ οτι ήταν ένα όχημα για την προώθηση των PC. Όταν ο σκοπός επετεύχθει αλλάξαμε αυτοκίνητο, ενώ από οτι φαίνεται ήδη στα διάφορα εργαστήρια είχε πέσει τρελή έρευνα και χαρτούρα στην συμπίεση οπτικουαστικών δεδομένων στο CD, αλλά και σε επίπεδο επεξεργασίας για να μη βγει ως προιόν.

Edited by foutix

Πρεπει αυτα τα εκπαιδευτικα multimedia CD να επαιζαν ρολο και στην εκπαιδευση, δηλ σε ταξεις φροντιστηριων, σχολειων και πανεπιστημιων, αν και μαλλον εγω δεν τα προλαβα.

Την τελευταια φορα που πηγα φροντιστηριο αγγλικων (δεκαετια 90) εκανα μονος μου training με μια σειρα απο τετοια CD, ειχαν δηλαδη ενα μικρο ανιμεισον με διαλογο, και μετα ασκησεις.

Σε αυτο το σημειο μαλλον πρεπει να υπηρχε ο εξης διαχωρισμος: 1. τα "εμπορικα" multimedia  που μπορουσε ο καθενας να αγορασει απο καταστημα για ιδιωτικη/οικιακη χρηση (οπως πχ το Encarta) και 2. οι αμιγως "εκπαιδευτικες" εφαρμογες multimedia που προοριζονταν μονο για εκπαιδευτικους οργανισμους και φροντιστήρια, οπως αυτο που αναφερει ο Φουτιξ.

Γνωριζει κανενας αν χρησιμοποιουνται στις μερες μας τετοια εκπαιδευτικα βοηθηματα; Πιθανον να ειναι η κατηγορια που εχει επβιωσει σημερα.

On 23/7/2018 at 9:13 ΜΜ, foutix said:

Δε μου κάνει καμία εντύπωση οτι το όλο concept Multimedia CD-ROM ήταν "διάττων αστήρ" καθώς θεωρώ οτι ήταν ένα όχημα για την προώθηση των PC.

Στις ενδιαφερουσες σκεψεις σου, εγω θα προσεθετα και καποια αλλαγη αισθητικης στα τελη του 90. ΤΑ Multimedia ηταν μια καινοφανης τεχνολογια που εκανεε μεγαλο μπαμ, ωστε να πεσει στην παγιδα του κορεσμου και του κιτς. Ετσι ειχαμε πολυ αχρειαστο eye candy, χαλια μορφινγκ, μενου που ξεδιπλωνουν,  σεκανς ανιμεισον καθε φορα που αλλαζεις κεφαλαιο, και τετοια καλουδια που υποτιθεται εδιναν αισθητικη υπεραξία στην παραγωγη. Τα παιχνιδια FMV της ιδιας περιοδου ειναι το αντιστοιχο φαινομενο στα παιχνιδια.

Ο κοσμος ειδε οτι για να ενημερωθει και να παρουσιασει κατι, τα καταφερνει μια χαρα με ενα Powerpoint, χωρις φανφαρες. Παραλληλα, η τεχνη των γραφικων και του ανιμεισον ωριμασε και ξεφυγε απο ολη αυτη την ιστορια. Σημερα αυτα τα βλεπεις μονο στα μενυ των DVD υποθετω :)

@Rakeesh H "μαγεία" των γραφικών των CD-ROM ήταν μεγάλη πρόοδος για την εποχή της. Μην ξεχνάμε οτι μέχρι τότε βλέπαμε πράσινες και πορτοκαλί οθόνες και κάνα μπιπ-μπιπ για ήχο. Τα CD-ROM ξεπεράστηκαν αισθητικά κυρίως από το διαδίκτυο (www), το οποίο μέχρι το 2000 μοιράζονταν κοινά στοιχεία με τα CD-ROM. 

16 hours ago, Rakeesh said:

Εννοεις εγιναν εμπορικα παιχνιδια με Λινγκο; Για παραδειγμα;

To The Journeyman Project ειναι το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο

• Like 1

Posted (edited)
On 7/25/2012 at 9:35 PM, markk said:

Απλά ήταν περισσότερο ο "ντόρος" που είχε γίνει εκείνη την εποχή με τα multimedia, καθώς το CD-ROM έδινε για πρώτη φορά τη δυνατότητα να αποθηκευτούν πληροφορίες πολύ μεγάλου μεγέθους όπως βίντεο κλπ, και έτσι η λέξη multimedia έγινε κατά κάποιο τρόπο ταυτόσιμη με το CD-ROM. Άλλωστε προσέφερε 650ΜΒ χώρου, την ώρα που ένα τυπικό PC της εποχής είχε 200-500ΜΒ σκληρό δίσκο.

On 7/23/2018 at 9:13 PM, foutix said:

Σημαντική η παρατήρηση που έγινε παραπάνω από τον @markk , οτι για πρώτη φορά υπήρχε ευρέως διαθέσιμο φθηνό αποθηκευτικό μέσο με χωρητικότητα μεγαλύτερη απο εκείνη των μεγάλων σκληρών δίσκων της εποχής.

Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες 

Μην ξεχνάμε ότι την εποχή που πρωτοβγήκαν τα  Μultimedia Cdroms  τους  386DX- πρώτοι 486 ήταν πολύ διαδεδομένες  εφαρμογές  "διπλασιαστές χώρου"  τύπου Stacker σε  τέτοιο βαθμό  που υιοθετήθηκε και κατόπιν έγινε συστατικό του DOS ως  DoubleSpace/DriveSpace και κατόπιν Windows 95 /98 μέχρι και 98ME .

Μέρος του πλεονασμού και υπερβολής στο περιεχόμενο ίσως πρέπει να αποδωθεί και στην διάθεση να υπερτονισμού αυτού του πλεονέκτηματός τους.

On 8/7/2012 at 1:19 PM, Rakeesh said:

Και τελος-τελος, καποια περιοδικα της εποχης ειχαν κανει το βημα να κυκλοφορουν μαζι με ενα Multimedia CD με διαφορα "καλουδια". Συγκεκριμενα θυμαμαι το CD-Show, αν και το CD του δεν ηταν ακριβως εφαρμογη, αλλά και το νεανικό περιοδικό 01 με ενα CD με interface και θεματολογια αλλού ντ' αλλού, όπως το ίδιο το περιοδικο :)

Νομίζω κάπου  πρέπει να έχω σώσει ένα  CD του 01  (είχα αγοράσει για τους λόγους που ανέφερες ένα και μοναδικό περιοδικό) .

Edited by Nemo

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.