Jump to content
Sign in to follow this  
lass

Ευτράπελα σε θεατρικές παραστάσεις

Recommended Posts

13 hours ago, bambinella 100 said:

Κι εγω το ιδιο, gordon. Κι εγω το ιδιο. Δεν φανταζεσαι ποσο!

Παρεμπιπτοντως, ποτε δεν μου αρεσε η Λαμπετη. Τη θεωρω ανοστη, κρυα, με εμφανιση κατω του μετριου (οχι βεβαια οτι πρεπει να ειναι κι ολες οι ηθοποιοι κουκλαρες) και με ενοχλει αφανταστα να ακουω το ψευδισμα της.

Άμα δεν το πιστεύω....  Συμφωνώ απολύτως...  Πάντα έλεγα ότι δεν μου άρεσε η Λαμπέτη, τουλάχιστον στα έργα που την έχω δει, δεν την πρόλαβα στο θέατρο, αλλά πάντα το έλεγα μετά φόβου, Θεού και πίστεως... γιατί έλεγα θα με δείρουν. Ακούω το πόοοοοσο καλή ηθοποιός ήταν και εγώ τουλάχιστον, δεν το καταλαβαίνω από τα έργα της. Ίσως να φταίω εγώ, ίσως να μην έχω τη σωστή παιδεία...  για να καταλάβω την τόσο υψηλή τέχνη. Μια φορά στα έργα της βγαίνει σκοτεινή και άνοστη, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα. Όταν το συζήτησα με τη μητέρα μου αυτό, μου είπε "Έχεις δίκιο για τις ταινίες της αλλά στο θέατρο ήταν καταπληκτική.... "Άλλο πράγμα"... Εκείνη την είχε δει σε παράσταση με τον Χορν (δε θυμάμαι ποια, πρέπει να την ρωτήσω),  στη "Φιλουμένα Μαρτουράνο" και στο τελευταίο της "Παιδιά ενός κατώτερου θεού".... Ίσως τελικά οι καλές θεατρικές ηθοποιοί να μην αποδίδουν το ίδιο στην κάμερα. Το ίδιο είχα πάθει όταν είδα την "Άγνωστο" με την Κυβέλη. Κατά τη γνώμη μου, αυτή η μεγάλη ηθοποιός έπαιζε τραγικά. Ίσως στο θέατρο ήταν άψογη. Στο έργο όμως....

Edited by TZELASO

@TZELASO Εμενα παλι με ενοχλει τρομερα που επειδη καποιοι εχουν παρει την ετικετα του πολυ καλου ηθοποιου, αυτο σημαινει οτι ειναι υπερανω κριτικης και υπερανω αμφισβητησεως. Λες "δεν μου αρεσει ο ταδε" και βαζουν το χερι στο στομα λες και ετοιμαζονται να παθουν εγκεφαλικο.

Για μενα αυτο ειναι τεραστια βλακεια και την κανουν μονο οσοι θελουν να καταπινουμε ολοι αμασητη τροφη. Κανεις και τιποτα δεν ειναι υπερανω κριτικης και προσωπικων προτιμησεων. Ολοι κρινομαστε καθε στιγμη και θα ηταν τελειως αφυσικο να αρεσουμε στους παντες.

Αμα δεν μου αρεσει κατι, δεν μου αρεσει. Παει και τελειωσε! Που να πιστευει το αντιθετο ολη η οικουμενη. Τη γνωμη μου θα τη λεω και οποιος παθαινει σοκ οταν ακουει γνωμες, να τα βρει με τον εαυτο του γιατι εκεινος εχει το προβλημα και οχι εγω.

• Like 1

Το να λέει κανείς "Δεν μου αρέσει ο τάδε" (ηθοποίος, τραγουδιστής, μουσακάς) είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων και δεν μπορεί να κατηγορηθεί γι' αυτό ούτε υπάρχει λόγος να ντρέπεται και κανένας δεν μπορεί να τον αναγκάσει να αλλάξει γνώμη. Περί ορέξεως ουδείς λόγος. 

Το πρόβλημά μου ειναι όταν το "δεν μου αρέσει ο τάδε" μετατρέπεται στο "Ο τάδε δεν είναι καλός (ηθοποιός, τραγουδιστής, φαγητό). Το πρώτο δέχεται ότι πρόκειται για υποκειμενική εκτίμηση, το δεύτερο μοιάζει σαν να θεωρούμε τους εαυτούς μας απόλυτους κριτές αρνούμενοι ότι η γνώμη άλλων με περισσότερη παιδεία, καλλιέργεια, εξειδίκευση, μπορεί να έχει περισσότερη βαρύτητα από τη δική μας και ότι η κατανόηση της αξίας του έργου του μπορεί ίσως να ξεπερνάει τις δυνατότητές μας. Δεν μου αρέσει ο Βάγκνερ, δεν αντέχω να ακούσω πάνω από 5 λεπτά από τις όπερές του. Θα πει αυτό ότι θα απορρίψω τη γνώμη άλλων πολύ πιο αρμόδιων και ικανών από μένα να κρίνουν την αξία του ως συνθέτη και να αποφανθώ με ύφος χιλίων καρδιναλίων "Έλα μωρέ, ποιος Βάγκνερ... μπροστά στον Καρβέλα δεν λέει τίποτε"?

Επίσης, βλέπω συχνά (από όλες τις πλευρές) την τάση να απορρίπτουμε κάποιον καλλιτέχνη ΩΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ επειδή είναι καθίκι ως άνθρωπος ή επειδή διαφωνούμε πολιτικά μαζί τους ή για άλλους λόγους. Ας μην αναφερθώ σε ονόματα, αλλά ας πούμε ο Γ.Ντ. με τα συγκεκριμένα τραγούδια που επέλεξε να πει μου αρέσει πολύ περισσότερο ως τραγουδιστής από τον μακαρίτη Δ.Μ., παρόλο που από το δημόσιο πρόσωπό τους ο δεύτερος φαίνεται να ήταν πολύ καλύτερος άνθρωπος από τον πρώτο. Δεν θα πς "Ο Γ.Ντ. είναι κακός τραγουδιστής" επειδή δεν τον συμπαθώ ως άνθρωπο.

Δεν θα πάω από εκεί στην άλλη άκρη, βέβαια. ΥΠΑΡΧΟΥΝ περιπτώσεις που "αντικειμενικά" μπορεί να αποφανθεί κανείς "Ο τάδε δεν είναι καλός ηθοποιός" (παράδειγμα ο elephadas, που αν υπήρχε όσκαρ κακής ηθοποιίας θα το διεκδικούσε, και αν κανείς μου έλεγε ότι του αρέσει το παίξιμό του, θα έλεγα "Πήγαινε παιδάκι μου να σε κοιτάξει κανένας ωριλά, οφθαλμίατρος, ή καλύτερα ψυχίατρος"). Ο Σεφέρης ήταν μεγάλος ποιητής. Δεν καταλαβαίνω την ποίησή του (γενικά δεν τα πάω καλά με την ποίηση) αλλά δεν μπορώ να πω "ποιήματα ήταν αυτά που έγραφε ή βλακείες?" επειδή δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής. Όμως ο στιχοπλόκος που έγραψε (πού το θυμήθηκα αυτό? Και σίγουρα τα λόγια τα θυμάμαι μόνο στο περίπου) "Από σπρέχεν είσαι μάνα, από εμφάνιση πετάς, αλλά δε μου λες ρε μάγκα, απο τ' άλλα πώς πας?" ήταν αντικειμενικά "ποιητής" της κακιάς ώρας και δεν διστάζω καθόλου να το πω.

Αυτό που ήθελα να πω, με τη συνηθισμένη μου φλυαρία, είναι ότι καλό είναι να είμαστε μετριοπαθείς στις κρίσεις μας για ανθρώπους των οποίων το έργο δεν μας αρέσει αλλά οι οποίοι θεωρούνται από άλλους, κατά τεκμήριο πιο επαΐοντες από μας, σπουδαίοι. Κανείς δεν είναι υπεράνω κριτικής, προς Θεού. Αλλά δεν είναι όλες οι κριτικές και γνώμες ισοδύναμες. Κάποιοι μπορεί να ξέρουν καλύτερα από μας σε κάποιους τομείς.

Πάω τώρα να κρυφτώ διότι θ' αρχίσουν να πέφτουν καρπαζιές.

Edited by elephadas

Σε προσωπικο επιπεδο, εχω μαθει να διαχωριζω αυτο που δεν μου αρεσει απο αυτο(ν) που αντιπαθω.

Επι παραδειγματι, απεχθανομαι τον Νταλαρα και ο,τι τον περιβαλλει, αλλα τον θεωρω πολυ καλο τραγουδιστη. Δεν μου αρεσουν οι πολιτικες πεποιθησεις του Λοϊζου, του Κουγιουμτζη, του Λευτερη Παπαδοπουλου, τους θεωρω ομως σπουδαιους δημιουργους και απολαμβανω με τεραστια ευχαριστηση τα τραγουδια τους σε μουσικη και στιχο.

Οσον αφορα τους επαϊοντες, οπωσδηποτε υπαρχουν ανθρωποι με εξειδικευμενες γνωσεις και γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο οσα γνωριζω εγω, αλιμονο, αλλα αυτοι συνηθως εχουν την ταση οτιδηποτε κουλτουριακρικο να το βαφτιζουν ποιοτικο, οποτε δεν με αφορουν και αναγκαστικα βασιζομαι σε ο,τι μπορω να κατανοησω μονη μου, που αλλωστε εχω διαβασει και πεντε βιβλια. Αν ηταν αυτοι αλλιως, τοτε κι εγω θα εδινα πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα στη γνωμη τους, αλλα ειπαμε....

Edited by bambinella 100

Αν και έχουμε ξεφύγει από τα ευτράπελα σε θεατρικές παραστάσεις, να θέσω ένα ερωτηματουλινάκι στον φίλτατο elephadas και γενικότερα: συμφωνώ ότι δεν μπορούμε (ή μπορούμε; ) να πούμε ότι ο ΧΧΧΧΧ  είναι κακός ποιητής ή ότι ο elephadas είναι καλός ηθοποιός (ή μήπως όχι; ). Όταν όμως ένας ηθοποιός/ποιητής/τραγουδιστής/μάγειρας/δάσκαλος κλπ, προσφέρει το έργο του στο κοινό, το κοινό μπορεί ή δεν μπορεί να ασκήσει κριτική στο έργο του; Ας πούμε, μόνο οι κριτικοί κινηματογράφου έχουν το δικαίωμα να κρίνουν μια ταινία; Με ποιό "δικαίωμα"; Αυτοί μπορούν να γυρίσουν μία; Εγώ που την είδα (και δεν μπορώ να σκηνοθετήσω, γιατί θα καλέσουν το Ηθών) μπορώ να πω ότι η σκηνοθεσία ήταν άθλια, τρισάθλια και πανάθλια; Αν δεν μπορώ, τότε γιατί γυρίζονται ταινίες; Γιατί βγαίνουν δίσκοι και γιατί γίνονται μαθήματα;

Εφ'όσον δεν σ'αρέσει η ποίηση ΔΕΝ Σ'ΑΡΕΣΕΙ. ¡Τέλος! Ούτε σε μένα αρέσει και θεωρώ ότι τα ποιήματα του  ΧΧΧΧΧ είναι ένα μάτσο μαλ... τρίχες και το εννοώ. Άλλοι τα θεωρούν δώρα Θεού. Δεν συμφωνώ αλλά το σέβομαι. Έτσι θεωρώ ότι και οι άλλοι πρέπει να σεβαστούν το ότι τα θεωρούμε βλακείες. Δεν μειώνεται ο άνθρωπος, μειώνεται το έργο του. Και θεωρώ ότι το έργο του οποιουδήποτε ανθρώπου τίθεται σε κρίση ΟΛΩΝ.

Και πριν με βρίσετε, εννοείται πως άλλο πράγμα ο κάθε άνθρωπος και άλλο το έργο του. 

Και τώρα, ¡βρίστε με!

Κριτική? Βεβαίως. Του είδους "Μου άρεσε" ή "Δεν μου άρεσε". (Και μπορεί να προστεθεί η εξήγηση του γιατί δεν άρεσε, αν ξέρουμε γιατί, αλλά δεν έχει σημασία: Δεν χρειάζεται λόγος για να μη μας αρέσει κάτι.) Εκεί που διαφωνώ είναι το να αναγάγουμε το γούστο μας σε υπέρτατο κριτήριο για την αξία του έργου κάποιου, ώστε να λέμε "Ο Χ δεν είναι καλός".

Ορισμένες φορές είναι δυνατό να το πούμε (και να μη σεβόμαστε καθόλου τη γνώμη εκείνων στους οποίους αρέσει το έργο υτου Χ). Δεν έχω κανένα δισταγμό να αποκαλέσω σκουπίδια πολλά από αυτά που βλέπω (μάλλον μαθαίνω) να παίζει η τηλεόραση τώρα. Μου φαίνεται απαράδεκτον να προβάλλονται, παρόλο που δεν θα ήθελα να απαγορευτούν (είμαι αλλεργικός στις απαγορεύσεις). Θα ήθελα να μην τα βλέπει κανείς κι έτσι να διακοπούν και απογοητεύομαι που βλέπω να έχουν ακροαματικότητα και πολλοί να κάνουν σαν τρελοί για τους διάφορους νικητές σε reality shows και τέτοια.

Αλλά δεν έχω το μεγαλύτερο IQ του κόσμου, ούτε απύθμενο βάθος γνώσεων για κάθε τομέα (απύθμενη άγνοια, ναι). Άρα αναγκαστικά δέχομαι ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορώ να εκτιμήσω / καταλάβω / απολαύσω διότι ξεπερνάν τις δυνατότητές μου. Όταν άνθρωποι των οποίων τη γνώμη έχω μάθει να υπολογίζω και να σέβομαι (διότι ξέρω ότι έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο πολύ περισσότερο από μένα, και για άλλους διάφορους λόγους) λένε ότι το Α είναι σπουδαία ταινία ή ο Β είναι μεγάλος ηθοποιός, θα δώσω βάρος στη γνώμη τους. Θα εξακολουθήσουν να μη μου αρέσουν η Α και ο Β. Αλλά δεν θα τους πώ κακή ταινία, μέτριος ηθοποιός.

Και υπάρχουν και πάμπολλες ενδιάμεσες καταστάσεις, που δεν είμαι σίγουρος. Εκεί λόγω ιδιοσυγκρασίας, επαγγέλματος, δεν ξέρω, προτιμώ να γέρνω προς τη δεύτερη επιλογή: Δεν μου αρέσει αλλά ΙΣΩΣ να μην έχω καταλάβει την αξία του.

Βεβαίως το να δηλώνει κάποιος κριτικός, έντεχνος, σπουδαίος καλλιτέχνης, άνθρωπος του πνεύματος κλπ. δεν σημαίνει τίποτε, ειδικά τώρα που έχουν πολλαπλασιαστεί τα μέσα κι έχουν βγει άπειροι που δηλώνουν ειδικοί στο ιντερνετ, στα κανάλια κλπ. Θέλει προσπάθεια να ξεχωρίσει κανείς σε ποιων τη γνώμη δίνει σημασία και ποιους αγνοεί.

Νομίζω έγραψα τη γνώμη μου όσο πιο καθαρά μπορούσα, και ο,τιδήποτε γράψω από δω και περα θα είναι επανάληψη. Άρα σταματάω εδώ - ήδη έχω καταχραστεί την καλοσύνη των διαχειριστών περισσότερο απ' όσο έπρεπε. Αλλά είναι κάτι στο οποίο έχω κάποια ευαισθησία :). Και διότι βλέπουμε και σε άλλα πράγματα, πιο χειροπιαστά και συγκεκριμένα, να θεωρείτα ότι όλες οι γνώμες έχουν την ίδια βαρύτητα και είναι εξ ίσου άξιες σεβασμού, είτε είναι κάτι που λένε γιατροί που έχουν φάει χρόνια μελέτης είτε τσαρλατάνοι με ματζούνια... είτε είναι αστροφυσικοί είτε παλαβοί που επιμένουν ότι η γη είναι επίπεδη. Αυτάααα....

57 minutes ago, elephadas said:

Κριτική? Βεβαίως. Του είδους "Μου άρεσε" ή "Δεν μου άρεσε". (Και μπορεί να προστεθεί η εξήγηση του γιατί δεν άρεσε, αν ξέρουμε γιατί, αλλά δεν έχει σημασία: Δεν χρειάζεται λόγος για να μη μας αρέσει κάτι.) Εκεί που διαφωνώ είναι το να αναγάγουμε το γούστο μας σε υπέρτατο κριτήριο για την αξία του έργου κάποιου, ώστε να λέμε "Ο Χ δεν είναι καλός".

Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. 

Ασφαλώς το προσωπικό γούστο δεν αποτελεί υπέρτατο κριτήριο. Και νομίζω ότι όταν λέμε ότι ο Χ καλλιτέχνης/επαγγελματίας δεν είναι καλός μάλλον εννοούμε περισσότερο ότι τα έργα του δεν μας αρέσουν. Εκτός αν μερικοί μπερδεύουν το ήθος του καλλιτέχνη ως ανθρώπου με το έργο του. Εκεί αλλάζει το πράγμα. Και ναι αυτό είναι άστοχο.

Και κλείνω και γω εδώ. 

(Πάντως η Βουγιουκλάκη ήταν ΑΤΑΛΑΝΤΗ_είναι κάθετο αυτό. :headbangdude:)

Εγώ πάλι νομίζω το αντίθετο. Νομίζω ότι το προσωπικό γούστο είναι το ανώτατο κριτήριο.  Αλλά όχι για να πείσεις τον άλλον ότι κάτι είναι καλό ή δεν είναι διότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε αυτό. Η άλλη θέλει να φορέσει φόρεμα μαύρο με κόκκινα πουά και με ροζ τριανταφυλλάκια. Της αρέσει. Εγώ δεν θέλω. Δεν μου αρέσει. Το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα. Και ναι μεν, μπορεί να υπάρχουν κάποια σταθερά πρότυπα, αλλά όλα τελικά εξαρτώνται από το προσωπικό γούστο του καθενός από εμάς. Θέλω να πω ότι τελικά θα δούμε, θα ακούσουμε, θα διαβάσουμε κ.ο.κ., ότι ακούσουμε ή μας πούνε ότι είναι καλό (διάβασε αυτό, είναι πολύ ωραίο βιβλίο ή δες αυτή την ταινία είναι πολύ καλή) ή ότι μας γυαλίσει τέλος πάντων στην τύχη πολλές φορές, στο τέλος όμως θα απολαύσουμε αυτό που αρέσει εμάς και θα κρατήσουμε αυτό που αρέσει σε εμάς. Αυτό δεν απαραίτητο να αρέσει στους άλλους ή να μην αρέσει στους άλλους. Περί ορέξεως, ουδείς λόγος.... Και αν συμφωνούσαμε όλοι θα ήταν όλα πολύ βαρετά...

Τέλος εκπομπής.... :)

Edited by TZELASO

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.