Jump to content
bambinella 100

Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Recommended Posts

Αγαπητέ Don Dokken, απαντώντας στο ερώτημα σου: Τίποτα δεν θα βγάλουμε!!! Όπως δεν θα βγάλουμε τίποτα συζητώντας π.χ. για το "σπίτι με τα πιάτα".

Όλα αυτά τα σχετικά θέματα αφορούν εμάς, τους ολιγάριθμους και, κατ' άλλους, γραφικούς.

Απλώς έγινε μια συζήτηση για την Αλίκη. Ανέφερες ως τον Νίκολσον, σου ανταπαντώ, James Cagney. Τι είναι ο Νίκολσον μπροστά του; Ως απάντηση θεώρησε την αγγλική λέξη που έγραψες στο τέλος. :)

Επίσης είπαμε ΕΘΝΙΚΗ στάρ...Αυτοί που αναφέρεις είναι σταρ του Χόλυγουντ...Άλλα μεγέθη, άλλα μέτρα και σταθμά..Για την Ελλάδα (για την οποία ομιλούμε) ήταν πάντως σταρ..Από'κει και έπειτα, το τι συνιστά η λέξη σταρ (σ'αυτό απ'οτι αντελήφθην έγκειται η ένστασή σου) είναι άλλο θέμα (στο οποίο βεβαίως σε μεγάλο βαθμό δεν έχεις άδικο)

Εννοείται ότι μιλάμε για την Ελλάδα. Άλλωστε η Αλίκη το πάλεψε για το εξωτερικό, αλλά δεν της βγήκε. Χωρίς αυτό να είναι κατακριτέο, αφού και οι μεγάλοι Ευρωπαίοι σταρ (Λόρεν, Ντενέβ, Μαστρογιάννι, Ατζανί) στο Χόλιγουντ δεν τα κατάφεραν. Τους εκτιμούσαν, αλλά δεν μπορούσε να τους αποροφήσει ο εκεί μηχανισμός. Ή Ingrid Bergman μόνο και την τελευταία 10ετία ο Xavier Bardem έχουν καταφέρει μόνο να παίξουν ρόλους που δεν είναι ethnic, στην Αμερικάνικη βιομηχανία. Και φυσικά η Μελίνα, που όμως μην κοροιδευόμαστε στην χώρα μας, ποτέ δεν την συμπάθησαν. Μόνο μετά θάνατο.

Πάντως είτε θεωρείται υπερβολή ο χαρακτηρισμός "εθνική σταρ" είτε όχι, πρέπει να

παραδεχτούμε ότι η Αλίκη ήταν "φαινόμενο" για τα ελληνικά δεδομένα.

Αν και προσωπικά θεωρώ ότι δεν ήταν και το μεγαλύτερο ταλέντο (κάτι που σε

συνδυασμό με τις επιλογές της, της στέρησε ευκαιρίες στη θεατρική της πορεία)

βλέπω ευχάριστα αρκετές ταινίες της. Σε κάποιες μάλιστα μπορώ να πω ότι τα

κατάφερε πολύ καλά ("Μανταλένα", "Μαρία της σιωπής").

Επίσης της χρωστάμε και την αύξηση των μιούζικαλ στο θέατρο. Έχω ακούσει

ότι η ίδια λάτρευε τα μιούζικαλ (είδος που βλέπαμε κυρίως στον κινηματογράφο)

και γι' αυτό ανέβασε πολλές παραστάσεις αυτού του είδους.

Τροχαδην..

Ο Cagney ,ναι ειναι ισως καλυτερος απο τον τρελλιαρη,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα..

Φιλε Κερμιτ,εισαι κοντα στο πνευμα του σχολιου μου αλλα αυτοι που αναφερω ειναι σταρ χωρις να ειναι ολοι απο χολλυγουντ μερια..Ειναι μια μικρη προσεγγιση στο τι ειναι Σταρ τελως παντων(γιου νοου,σταρ'κριθαρ'γμαρ'..)

Θελω να πω,να τα βρασω τα σταριλικια,οταν οταν ο καθε απιθανος εκτος συνορων γνωριζει την Ειρηνη Παπα ,αλλα ουδεις τη συχωρεμενη,που δεν εχω τιποτα εναντιον της..(δοκιμαστε το με τους αλλοδαπους φιλους σας..)

Κατι αναλογο με τον Παπαθανασιου,ολοι γνωριζουν τον Vangelis(η ΝΑΣΑ φροντισε να τον γνωρισουν και..εκτος ηλιακου συστηματος με τη Μυθωδια..)αλλα ουδεις τον Sakis,Makis,Stellios,Nionios etc..Στο ελλαδοχωρι αν δεν υπηρχαν "σταρ" επρεπε να εφευρουμε..Και να τους επιβαλλουμε..Για σκεφτητε το..Σε πολλα επιπεδα.

Τροχαδην..

Ο Cagney ,ναι ειναι ισως καλυτερος απο τον τρελλιαρη,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα..

Φιλε Κερμιτ,εισαι κοντα στο πνευμα του σχολιου μου αλλα αυτοι που αναφερω ειναι σταρ χωρις να ειναι ολοι απο χολλυγουντ μερια..Ειναι μια μικρη προσεγγιση στο τι ειναι Σταρ τελως παντων(γιου νοου,σταρ'κριθαρ'γμαρ'..)

Θελω να πω,να τα βρασω τα σταριλικια,οταν οταν ο καθε απιθανος εκτος συνορων γνωριζει την Ειρηνη Παπα ,αλλα ουδεις τη συχωρεμενη,που δεν εχω τιποτα εναντιον της..(δοκιμαστε το με τους αλλοδαπους φιλους σας..)

Κατι αναλογο με τον Παπαθανασιου,ολοι γνωριζουν τον Vangelis(η ΝΑΣΑ φροντισε να τον γνωρισουν και..εκτος ηλιακου συστηματος με τη Μυθωδια..)αλλα ουδεις τον Sakis,Makis,Stellios,Nionios etc..Στο ελλαδοχωρι αν δεν υπηρχαν "σταρ" επρεπε να εφευρουμε..Και να τους επιβαλλουμε..Για σκεφτητε το..Σε πολλα επιπεδα.

Μα, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς μαζί σου. Εξάλλου, ο τίτλος του θέματος είναι εθνική σταρ και όχι εθνική ηθοποιός. :)

Γι' αυτό και στο εξωτερικό γνωρίζουν την Παππά και άλλους καλλιτέχνες.

Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει λίγο από το θέμα της. Αγαπητέ don dokken , μιλάμε για την Ελλάδα , ζούμε στην Ελλάδα και αναφερόμαστε σ' αυτήν. Τα 3-4 τελευταία μηνύματα είναι για το αν η Αλίκη ήταν γνωστή στο εξωτερικό , αν τα κατάφερε εκεί και γιατί δεν τα κατάφερε , ποιοί την ξέρουν κτλ. Ξαναλέω λοιπόν πως μιλάμε για την Αλίκη στην Ελλάδα και μόνο σ΄ αυτήν. Και εδώ στην Ελλάδα λοιπόν , την Αλίκη την ξέρει και ο τελευταίος άνθρωπος! Ακόμα και τα παιδιά που έχουν γεννηθεί μετά το θάνατό της , βλέπουν και μεγαλώνουν κι αυτά με τις ταινίες της. Αν κρίνω από τις ανιψιές μου (αλλά όχι μόνο γιατί είναι γνωστό σε όλους πόσο την αγαπούσαν και αγαπούν ακόμη τα παιδιά) , η Αλίκη μεγαλώνει τώρα την 13η γενιά! Εεεε νομίζω κάθε άλλο σχόλιο περιττεύει...

Σίγουρα η Αλίκη ήταν σταρ. Δεν ξέρω αν ήταν Εθνική, Αγροτική ή Πειραιώς πάντως σταρ ήταν. Νομίζω ακόμα ότι όπως επισημάνθηκε και από άλλους σε αυτή τη συζήτηση ότι κατά το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας της απέφυγε να πάρει ρίσκα (τουλάχιστον κινηματογραφικά) που ίσως την έπλητταν στο θέμα εισιτηρίων θα την ανέβαζαν όμως (ενδεχομένως) σαν καλλιτέχνιδα στη συνείδηση του κοινού. Στο μεγαλύτερο μέρος της κινηματογραφικής της καριέρας ερμήνευε το ίδιο ρόλο, ρόλο που την έκανε δημοφιλή αλλά και την εγκλώβισε σε μια εικόνα που δεν κατάφερε (ή δεν θέλησε) να αλλάξει ποτέ.

Δεν μπορώ να της καταλογίσω το ότι μετά την σχέση τους ο Παπαμιχαήλ έγινε λιγότερο ποιοτικός στον κινηματογράφο γιατί θεωρώ ότι ο Παπαμιχαήλ σαν ενήλικος και εχέφρων που ήταν ήξερε (ή φανταζόταν) πού θα τον οδηγούσε η οδός της καλλιτεχνικής απωλείας.

Τελικά η Αλίκη ήταν σταρ. Όχι σταρ της Α' χολυγουντιανής κατηγορίας αλλά του ελληνικού τοπικού πρωταθλήματος. Έμεινε στην ασφάλεια του ελληνικού πρωταθλήματος και δεν προσπάθησε ποτέ (σχεδόν) για το κύπελλο πρωταθλητριών με αποτέλεσμα στο εξωτερικό να θυμούνται τις καλές ευρωπαϊκές επιδώσεις της Μελίνας και της Παπά (της Ειρήνης όχι της Χριστίνας:P ) ή ακόμα και της Παξινού, όμως πόσοι από τους ξένους που θα αναγνωρίσουν το όνομα της Πάπα στους συντελεστές μιας ταινίας θα ρυθμίσουν το βραδινό τους πρόγραμμα ώστε να δουν την ταινία αυτή μόνο και μόνο γιατί παίζει η Παπά;

Δεν ξέρω αν ήταν Εθνική, Αγροτική ή Πειραιώς πάντως σταρ ήταν.

Εχω λειωσει....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Παιδιά πολύ ωραία όσα λέτε. Όπως και του Αντώνη οι ανηψίες , έτσι και οι δικές μου μεγαλώνουν με Αλίκη και θέλουν να της μοιασουν και είναι μικρά κορίτσια. Μετά η Αλίκη μας έδωσε ρόλους όπως την Μανταλένα, την Λίζα, την Παπασταύρου, την Μαίρη Γεωργαντά, την Αννα στους χαρούμενους αλήτες !ίσως ακόμα να μην έχουμε καταλάβει πόσο σημαντικά ήταν όλα αυτά για τα παιδικά μας όνειρα και πως μίλησαν στις καρδιές μας περισσότερο από έναν πιο βαρύ ρόλο που μπορεί και να μην τον αγαπούσαμε με την ίδια ένταση. Και είναι δύσκολο να βγάλει κανείς τέτοια φρεσκάδα στο πανί.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.