Jump to content
Sign in to follow this  
D@redevil

The Offspring

Recommended Posts

Ωραιο αφιερωμα :thumb:.

Ποτε δεν ειμουν οπαδος τους αλλα θυμαμαι μεσα 90s κοπανες απο το λυκειο αραχτοι στο Μπαρουταδικο η Πιστα να βλεπουμε χιπ-χοπαδες με πανκαδες να τους ακουνε....βολτες με ΒΜΧ και τουμπες με τα skate...

Ωραια χρονια...Εγω ειμαι στη φαση καθαρου american hxc και UK82 το δευτερο ηχητικα ΜΟΝΟ.Παντως σε παραδοσιακους πανκαδες μην τους αποκαλεσετε πανκ γιατι μαλλον θα πεταξουν καντυλες.

Νομιζω οτι οι ιδιοι οι Ramones κανανε και τα δυο...ειδικα μετα απο 20 χρονια συναυλιων...

Τωρα, ειδικα Οffsrping και Green day αν και εσυ δεν τους θεωρεις punk.....τοτε δεν κανανε τιποτα δημοφιλες...

Το ενα αναιρει το αλλο...

Ισως τους ονομασε punk ο τυπος, οι εταιριες, δεν ξερω...

Αλλα αν το δεις απο θεμα μουσικης, θεματολογιας και αλλα πολλα...ουτε για κλωστη στο σκισμενο τζην του Joey δεν κανουν...

Δεν μου αρεσουν οι πολλες-πολλες ταμπελες στη μουσικη....αλλα μαλλον hard rock θα τους ελεγα, California style...

Μα καλα, ειναι punk μια μπαντα, της οποιας τα μελη....ξερουν μουσικη? Παμε καλα? :D

Οσο για τη φωτο...να μην κανεις υποσχεσεις αλλη φορα... :byebye:

Τα ειπες ολα φιλε και οχι απλα +1 αλλα +1000000000000000000000000000000000:thumb:

Καλοι οι offspring αλλα μεχρι εκει δεν θα τους συγκρινουμε τωρα με του βασιλιαδες Ramones με την μπαντα που εκανε τους παντες να μαθουν τι ειναι το punk.

Eπισης γιαυτο που εγραψες απλα τα ειπες ολα σε μια μονο φραση '' Αλλα αν το δεις απο θεμα μουσικης, θεματολογιας και αλλα πολλα...ουτε για κλωστη στο σκισμενο τζην του Joey δεν κανουν... ''.Δεν εχω να προσθεσω και να αναλυσω τιποτα παραπανω.

Νομιζω οτι οι ιδιοι οι Ramones κανανε και τα δυο...ειδικα μετα απο 20 χρονια συναυλιων...

Τωρα, ειδικα Οffsrping και Green day αν και εσυ δεν τους θεωρεις punk.....τοτε δεν κανανε τιποτα δημοφιλες...

Το ενα αναιρει το αλλο...

Ισως τους ονομασε punk ο τυπος, οι εταιριες, δεν ξερω...

Αλλα αν το δεις απο θεμα μουσικης, θεματολογιας και αλλα πολλα...ουτε για κλωστη στο σκισμενο τζην του Joey δεν κανουν...

Δεν μου αρεσουν οι πολλες-πολλες ταμπελες στη μουσικη....αλλα μαλλον hard rock θα τους ελεγα, California style...

Μα καλα, ειναι punk μια μπαντα, της οποιας τα μελη....ξερουν μουσικη? Παμε καλα? :D

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ κι εσύ! ;)

Το θέμα είναι τι θεωρεί ο ευρύς κόσμος στο internet! Προσωπικά, σε καμία περίπτωση δεν τους είχα για punk (όχι τουλάχιστον με αυτό που εννοώ εγώ punk), έλα όμως που μεγάλα και λαοφιλή sites τους καταχωρούν ως punk! (βλ. wikipedia, lastfm κλπ!)

Οσο για τη φωτο...να μην κανεις υποσχεσεις αλλη φορα... :byebye:

Καλά βρε! :D Αν τη βρω, θα στη στείλω με πμ! :P Ε, ρε σουξέ - χάθηκε να σε είχα καθηγητή τότε?! :)

Ωραιο αφιερωμα :thumb:.

Ποτε δεν ειμουν οπαδος τους αλλα θυμαμαι μεσα 90s κοπανες απο το λυκειο αραχτοι στο Μπαρουταδικο η Πιστα να βλεπουμε χιπ-χοπαδες με πανκαδες να τους ακουνε....βολτες με ΒΜΧ και τουμπες με τα skate...

Ωραια χρονια...Εγω ειμαι στη φαση καθαρου american hxc και UK82 το δευτερο ηχητικα ΜΟΝΟ.Παντως σε παραδοσιακους πανκαδες μην τους αποκαλεσετε πανκ γιατι μαλλον θα πεταξουν καντυλες.

Thanks, Death! ;)

Τα ειπες ολα φιλε και οχι απλα +1 αλλα +1000000000000000000000000000000000:thumb:

:D θενξ candyman :D

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ κι εσύ! ;)

Το θέμα είναι τι θεωρεί ο ευρύς κόσμος στο internet! Προσωπικά, σε καμία περίπτωση δεν τους είχα για punk (όχι τουλάχιστον με αυτό που εννοώ εγώ punk), έλα όμως που μεγάλα και λαοφιλή sites τους καταχωρούν ως punk! (βλ. wikipedia, lastfm κλπ!)

Καλά βρε! :D Αν τη βρω, θα στη στείλω με πμ! :P Ε, ρε σουξέ - χάθηκε να σε είχα καθηγητή τότε?! :)

Και τι μας ενδιαφερει το λεει ο κοσμος στο ιντερνετ? Ειδικα το wikipedia που το δημιουργουνε χρηστες...

Τα κλικ κανουν τα ονοματα? Μονο για οικονομικα θεματα ισως

Αν ειναι μονο τα κλικ, τοτε και η Rihanna ειναι punk. :D Εχει και κοκκινο μαλλι, χαχα

Και παλι αναιρειται αυτο που λες...ειναι δημοφιλεις αλλα αυτο δεν τους κανει πρωτοπορους σε κατι...

Αν ειχες εμενα καθηγητη μαλλον ολοι θα ειχαν βαμμενα τα μαλλια μπλε/κοκκινα/πρασινα και θα περνουσατε καλα... :headbangdude::fafoutis::tease:

Εγώ τους γνώρισα από παρότρυνση του Dr. Slump (ναι, κάναμε τόση παρέα τότε, Νίκο μου!!!) και έπειτα είχα κι έναν συμμαθητή που τους άκουγε από το πρώτο τους album (The Offspring - 1989). Με έκαναν να αγαπήσω την punk rock, με τον χαβαλέ που επικρατούσε στη μουσική τους και με την καυστική θεματολογία τους. Πολύ αξιόλογη μπάντα, που αποδεικνύεται και από το ότι υπάρχουν ακόμα, 30 χρόνια μετά από την πρώτη τους συνάντηση (έστω και με κάποιες μικρο-αλλαγές στη σύνθεση, πράγμα που όλες οι μεγάλες και σοβαρές μπάντες έχουν κάνει έστω και μία φορά). Τα τελευταία τους δείγματα έχουν χάσει σε ποιότητα, αλλά σε αρκετά σημεία θυμίζουν κάτι από τα παλιά τους. Αγαπημένα μου κομμάτια:

- Come Out and Play (Keep 'Em Separated),

- Self Esteem,

- Baghdad,

- All I Want,

- Defy You,

- The Kids Aren't Alright,

- Want You Bad,

- Pretty Fly (For White Guy),

- Elders,

- Feelings,

- Have You Ever,

- No Brakes,

- Original Prankster,

- Why Don't You Get a Job?.

Συγχαρητήρια για το αφιέρωμά σου, D@redevil!

Many thanks! :)

Πάντως μέσα σ' ένα ποστ έχεις συνοψίσει τα καλύτερα κομμάτια τους - αυτά που θα συνιστούσα σε κάποιον ν' ακούσει οπωσδήποτε προτού εκφέρει γνώμη!

Nice! :thumb:

You nice!!! :D

Διαχρονική η αξία αυτών των κομματιών ;)

Τον Δεκέμβρη του '98 είχα αγοράσει το Americana των Offspring το οποίο ήταν και το πρώτο CD τέτοιας μουσικής που πήρα ποτέ!  Πολύ καλό αλμπουμ που περιείχε και αρκετά χιτάκια με κυριότερο το "Pretty Fly" που τότε έπαιζε συχνά στα μουσικά κανάλια MAD, MTV κτλ. Επίσης είχε ενδιαφέρον και το βιβλιαράκι του που ήταν γεμάτο με εικονογραφήσεις σε στυλ κόμιξ που συνόδευαν τους στοίχους του κάθε κομματιού.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.