Jump to content
Sign in to follow this  
Aardvark

Amiga VS 16 Bit Κονσόλες

Recommended Posts

Να όμως που σήμερα αυτά τα είδη τα αναζητά ο κόσμος και βλέπουμε indies να προσπαθούν να τα φτάσουν όπως και remakes ή spiritual successors.

Τα text adventures κανείς δεν τα ζητάει σήμερα, γι αυτό και δεν βλέπεις κανέναν developer να φτιάχνει.

Για τα JRPGs είπαμε, υπάρχει debate. Γνωρίζω άλλους που θα διαφωνούσαν μαζί σου.

Τα ζητάει ο κόσμος γιατί ακόμα δεν έχουν γινει αποκρουστικά για το casual κοινό. Αντίθετα ενα text adventure δεν παίζεται απο εναν casual gamer στο iphone του στο καράβι προς τη Μυκονο.

Για τα JRPG, καταλαβαίνω ως ένα βαθμό την ρετρολαγνεία, ειδικά για το καλυτερό που ειναι το FF7. Eιναι ενα είδος παιχνιδιών που απο ένα σημειο και μετά, η βελτίωση είναι στα γραφικά και στο ηχο περισσοτερο, αντε και τα τελευταια χρόνια στο online gaming. 

Δεν είναι τόσο τα παιχνίδια όσο η επόχη και το μηχανημα που εκανα το μπαμ. Για αυτό και βλέπεις κόσμο να ψηφιζει σαν καλυτερο RE το νο2, για καλύτερο sonic κάποιο απο την 16bit εποχή. Ο καθένας έπαθε το πρωτο σοκ με κάποιο παιχνιδι, και αυτό συνεχιζει να ψηφίζει μεχρι σήμερα.

Posted (edited)

O κόσμος κρίνει αντικειμενικά. Γι αυτό ψηφίζει ως καλύτερα Resident Evil το REmake ή το RE4 και όχι το 2. Και μπορεί να έπαθε ο κόσμος το "πρώτο σοκ" με το Sonic 1, ελάχιστοι όμως το θεωρούν σήμερα το καλύτερο. Στα μεγαλύτερα forums τουλάχιστον βλέπω ότι οι περισσότεροι μπορούν να διαχωρίσουν την νοσταλγία από την αντικειμενική άποψη.

Τα text adventure δεν βγαίνουν πια γιατί είναι ένα απαρχαιωμένο genre. Οπως και δεκάδες άλλα απαρχαιωμένα ήδη, πχ Pacman clones, Space Invaders clones, PONG clones και άλλα που έβγαιναν παλιά με το τσουβάλι και ήταν και mainstream εκείνη την εποχή.

Edited by Imgema

3 hours ago, Imgema said:

Τα text adventure δεν βγαίνουν πια γιατί είναι ένα απαρχαιωμένο genre. Οπως και δεκάδες άλλα απαρχαιωμένα ήδη, πχ Pacman clones, Space Invaders clones, PONG clones και άλλα που έβγαιναν παλιά με το τσουβάλι και ήταν και mainstream εκείνη την εποχή.

Τελικά από ότι βλέπω δεν είναι amiga vs consoles αλλά πολύ γενικότερα console games vs computer games. Οι κονσολάδες ούτε έχουν τριβή ούτε τους αρέσουν τα computer games. Απλά είναι σωστότερο να πείτε απλά ότι δεν ασχολούμαι/δεν γνωρίζω, παρά να αρχίσετε χαρακτηρισμούς του στυλ "δεν παίζεται σήμερα", "απαρχαιωμένο" κλπ, γιατί πολύ απλά δεν έχετε απολύτως καμία εμπειρία για τα παιχνίδια που αναφερόμαστε. Και εγώ μπορώ να αρχίσω χαρακτηρισμούς. Πχ η πραγματική μου άποψη για τα JRPGs είναι ότι όλο το είδος είναι σκουπίδι. Αλλά μένω στο "δεν είναι του γούστου μου".  Αυτά τα παιχνίδια ούτε ξεπερασμένα είναι ούτε δεν είναι σήμερα διασκεδαστικά. Όσο διασκεδαστικό είναι για εσάς να παίζετε 16 bit console games τόσο διασκεδαστικό είναι για εμάς να παίζουμε text adventures της infocom. Όσο διασκεδαστικό είναι για εσάς να παίζετε chrono trigger τόσο διασκεδαστικό είναι για εμάς να παίζουμε wizardry. To τι λένε οι καθυστερημένοι Αμερικανοί youtubers που δεν έχουν παίξει παιχνίδι εκτός κονσόλας δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Και btw text adventures βγαίνουν μέχρι και σήμερα και μάλιστα πολλά κάθε χρόνο.

Posted (edited)

Επειδή βλέπω να αναφέρονται συνέχεια οι Αμερικάνοι Youtubers για κάποιο λόγο, λες και κι εμείς δεν ζήσαμε 30+ χρόνια gaming ή δεν υπάρχει άλλη πηγή ενημέρωσης σήμερα, να πω ότι ο μόνος Αμερικάνος Youtuber που παρακολουθώ ουσιαστικά είναι ο LGR. Οι υπόλοιποι είναι περισσότερο UK focused όπως Kim Justice και Nostalgia Nerd. Και ήθελα να συμφωνήσω πριν ότι κανάλια όπως το Game Sack είναι ανούσια το λιγότερο. Τέλος θεωρώ καλά ενημερωτικά site αυτά του τύπου HCG 101. Ούτε IGN, ούτε Gamespot ούτε τίποτα δεν παρακολουθώ πια.

Αυτά για να λυθεί η όποια παρεξήγηση που βλέπω ότι υπάρχει.

Επίσης ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα JRPGs. Αλλά δεν μπορώ να αποφύγω το ότι είναι ένα genre με τεράστιο impact το οποίο και σήμερα είναι ολοζώντανο.

Και ναι ΟΚ, όταν λέμε "δεν βγαίνουν πια τα τάδε games" δεν εννοούμε ότι κανένας στον πλανήτη δεν βγάζει κάτι. Λίγη λογική. Αμα ψάξεις βρίσκεις τα πάντα, ο κόσμος είναι τεράστιος. Αλλά δεν θέλει και πολύ για να καταλάβουμε ότι κάτι μπορεί να είναι niche για ένα μικροσκοπικό κοινό. Δηλαδή πόσο μικρός πρέπει να είναι ο αριθμός ενός κοινού που ασχολείται με κάτι για να θεωρηθεί αυτό ξεπερασμένο η "πεθαμένο"?

Edited by Imgema

6 hours ago, Imgema said:

O κόσμος κρίνει αντικειμενικά. Γι αυτό ψηφίζει ως καλύτερα Resident Evil το REmake ή το RE4 και όχι το 2. 

2 hours ago, Leon said:

Όσο διασκεδαστικό είναι για εσάς να παίζετε 16 bit console games τόσο διασκεδαστικό είναι για εμάς να παίζουμε text adventures της infocom. Όσο διασκεδαστικό είναι για εσάς να παίζετε chrono trigger τόσο διασκεδαστικό είναι για εμάς να παίζουμε wizardry. To τι λένε οι καθυστερημένοι Αμερικανοί youtubers που δεν έχουν παίξει παιχνίδι εκτός κονσόλας δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Και btw text adventures βγαίνουν μέχρι και σήμερα και μάλιστα πολλά κάθε χρόνο.

Αν και αρχικά τα δυο αυτά ποστς φαινονται αντικρουόμενα, εγώ βλέπω ενα κοινό σημείο.
Και τα δύο αναφέρονται σε "ενας ψαγμένος σκληροπυρηνικός gamer VS το casual κοινό του gaming".
Kαι ο imgema αναφέρει τι ψηφίζει ο κόσμος, δηλαδη το casual κοινό, που δεν ενδιαφέρει κανέναν ψαγμένο gamer, αλλωστε αυτο το κοινό βγάζει καλυτερο παιχνιδι του 2018 το FIFA ή το ISS 18 και του χρόνου δεν θέλει ουτε να το δει, αφου θα υπάρχει το FIFA 19. Και ο Leon αναφέρεται σε ατόμα που παίζουν text adventures κτλ που αυτό δεν συμβαίνει σε εναν casual gamer του mobile phone, του ps4 και του 3DS. E;ίναι η αιωνια μάχη του "λίγοι και καλοί VS the world".

Posted (edited)

Ανάλογα τι εννοείς "casual" κοινό. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούμε για να ομαδοποιήσουμε τους άσχετους και να μην μετράει η άποψή τους. Εγώ όταν λέω casual εννοώ όσους παίζουν games που δεν έχουν καμία απαίτηση από τον εγκέφαλο και μπορείς να τα παίξεις σε sleep mode. Δηλαδή τα περισσότερα games σε κινητά, πολλά cinematic παιχνίδια κλπ. Επίσης θεωρώ casuals αυτούς που παίζουν για να σκοτώσουν την ώρα τους ενώ "proper gamers" αυτούς που παίζουν για να την αξιοποιήσουν. Δεν θεωρώ casuals όμως αυτούς που ασχολούνται με mainstream games. Γιατί υπάρχουν και mainstream που απαιτούν πολύ skill για να διαπρέψεις. Πχ ένα COD, ένα PUBG, ένα Overwatch. Ενας casual δεν θα μπορούσε ούτε τον χειρισμό να μάθει σε αυτά.

Οπότε κι εγώ δεν αναφέρομαι στους casual. Γιατι απλά δεν τους ενδιαφέρει το gaming.

Οι περισσότεροι "σκληροπυρηνικοί" λοιπόν θα ψηφίσουν το REmake γιατί είναι πιο απαιτητικό, πιο κοντά στα παλιά, πιο "καθαρόαιμο' Resident Evil. Οι περισσότεροι mainstream θα ψηφίζουν το RE4. Αλλά δεν νομίζω οι casuals να ενδιαφέρονται για κανένα από τα δύο. Στην καλύτερη πες για το RE6 που ήταν ένα απλοποιημένο game για να έχεις να παίζεις ενώ είσαι σε κώμα.

Edited by Imgema

Posted (edited)

@Shock Τιτλοι ECS/OCS κυκλοφορησαν για περισσοτερα χρονια απο τοτε, αλλα εδω απο οτι καταλαβαινω μιλας βαση νοσταλγιας και αναμνησεων, αντι βαση κριτηριων. Εχω επισης πολλες αναμνησεις με διαφορους τιτλους, οπου ειτε ξεπεραστηκαν κατα πολυ, η και δεν στεκονται το ιδιο καλα, η τους θεωρουσα καλους καποτε, ενω δεν μπορω να ασχοληθω πλεον. Μου ειχανε φερει δωρο το Donkey Kong Country pack, και ειχε γινει χαμος σπιτι. Και πανικος με φιλους τοτε, που το εκθιαζαμε. Αλλα μετα απο τοσα παιχνιδια και χρονια, καταλαβα πως μεν οπτικοακουστικα ηταν και παραμενει πανεμορφο, απο gameplay σαν παιχνιδι ειναι πολυ πισω απο τα κλασικα και διαχρονικα του ειδους. Ξεγραψα οτι εζησα; Φυσικα και οχι. Υπαρχουν πολυ καλυτερα παιχνιδια που ειχα παιξει και αγαπουσα απο πριν, βγηκαν και βγαινουν πολυ καλυτερα παιχνιδια στο τωρα του σημερα. Θελω να πω, για τους Β-Χ-Ω λογους, βλεπω αρκετους που ειχαν αρχη και τελος με την Amiga. Ισως οχι μονο επειδη δεν ασχοληθηκαν περαιτερω με τα παιχνιδια, αλλα για το οτι δεν θελανε να δουνε ουτε παραπερα, ουτε με αντικειμενικοτητα. Δεν κρινω βαση αυτων τελος παντων, λογω διαφορετικης λογικης.

@Leon θελω να σε ρωτησω εαν πιστευεις πως ολα τα ειδη παιχνιδιων, απο τα dot matrix που ξεκινησαν, μεχρι οτι τελευταιο πειραματικο υφισταται, εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα στις επιλογες των παιχνιδιων που ασχολεισαι. Προσεξε, οχι να βρεις καποιους Χ τιτλους, σαν ειδη καθεαυτου. Και παλια του τοτε, και συγχρονες παραγωγες αυτων αν θες. Και ακομα πιο συγκεκριμενα, αν ας πουμε τα πρωτα παιχνιδια με κειμενο της Infocom εχουν ισαξιο βαθμο απολαυσης και διασκεδασης, με μετεπειτα εξελιξεις τους.
Εισαι παρα πολυ αδικος με την καταγωγη καποιων παρουσιαστων για παιχνιδια. Καταρχας, αυτοαναιρεισαι, μιας και οι εταιρειες που εχεις αναφερει, ειναι και αυτες αμερικανικες. Ποσες πχ βρετανικες σειρες του χωρου θαυμαζεις και πιστευεις πως στεκονται τουλαχιστον ισαξια με σειρες οπως Ultima, Wizardry και αλλες που μιλησες στο θεμα;
Για το εμπορικο κομματι των τιτλων, που συμφωνω με τον επισης φιλτατο @Imgema, θελω να δωσω 2 παραδειγματα.
Η σειρα Sonic κρατηθηκε ζωντανη τοσα χρονια, και με τα διαχρονικα επισημα παιχνιδια που κυκλοφορησαν, αλλα και με ανεπισημες, μη επαγγελματικες, αλλα σε καμια περιπτωση ερασιτεχνικες προσπαθιες. Υπαρχουν δεκαδες ποιοτικοι τιτλοι, εδω και πανω απο 20 χρονια. Αποτελεσμα μεταξυ ολων αυτων, το υπεροχο Sonic Mania, οπου διατηρει την κλασικη γραμμη εδω και σχεδον 30 χρονια (!) με νεωτερα στοιχεια. Επισης, το Octopath Traveler ειναι η πνευματικη συνεχεια του υπεροχου FF VI, οπου επισης εχει το ιδιο υφος και γραμμη με το κλασικο παιχνιδι, με ανανεωμενα γραφικα. Ειμαι περιεργος λοιπον να μαθω για αντιστοιχες, εστω μη εμπορικες, αλλα αξιολογες προσπαθειες, απο τα ειδη που σου αρεσουν καλυτερα.
Θα σου υπενθυμισω παντως, οτι και στους 2 αυτους τιτλους, μεταξυ εκατονταδων αλλων, ξεκινησαν και συνεχιζουν απο ατομα που δεν ειχαν Amiga στη κρεβατοκαμαρα τους, αλλα Mega Drive / Snes στο σαλονι τους.

Edited by Getta Robo

Posted (edited)

Πάντως εγώ θα προτιμούσα να σταμάταγε το Sonic στο Sonic Adventure 1 (να καταλάβαινε η Sega το λάθος της) και μετά να συνέχιζε ξανά από το Sonic Mania. Τα 3D σύγχρονα Sonic είναι ένα λάθος :P

Επίσης να ρωτήσω, τι κακό έχουν τα DKC στο θέμα design/gameplay? Βλέπω πολύ αυστηρή κριτική από όλους. Εμένα μου αρέσανε πάντως. Ο χειρισμός είναι καλός, μάλιστα έχει καλύτερη απόκριση από τα Mario στο SNES. Το level design ειναι ανάλογα την πίστα, υπάρχουν καλές και κακές. Ποικιλία όμως υπάρχει, πχ έχεις τις απλές πίστες, τα barrel courses, αυτές με το βαγόνι, την κινούμενη πλατφόρμα, τα φώτα που αναβοσβήνεις, τις underwater και διάφορες παραλλαγές αυτών. Το DKC2 είχε ακόμα περισσότερα πράγματα και μάλιστα το Lost World ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα (και δύσκολα). Και έχει και τα εκατοντάδες secrets που πρέπει να βρεις για να κάνεις το 101%.

Δηλαδή πέρα από τα γραφικά, την υπέροχη ατμόσφαιρα και την ακόμα πιο υπέροχη μουσική, δεν θεωρώ ότι σαν platforms δεν ήταν εξίσου καλά. Πιο κάτω απο Yoshi's Island αλλά περίπου στα ίδια επίπεδα με τα υπόλοιπα καλά Platfroms.

Edited by Imgema

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.