Jump to content
Sign in to follow this  
johnny19818

20 χρόνια Donkey Kong Country

Recommended Posts

Μπερδεύτηκα που είπες ότι τα παλιά παιχνίδια φαίνονται χάλια σε σχέση με τα σημερινά, μάλλον εννοούσες λόγω οθόνης.

Πάντως όσον αφορά τα pre-rendered γραφικά στις 16 bit κονσόλες, μιας και μιλάμε για αυτά, θεωρώ ότι και το Toy Story στο Mega Drive ήταν κορυφαίο, για μενα ξεπέρασε ακόμα και το Donkey Kong.

Posted (edited)

Nαι λεω οτι σε σχεση με τα σημερινα δεδομενα γραφικων τα παλια παιχνιδια σε καποιον μπορει να φανουν χαλια.Ειναι και το θεμα οθονης.

Το toy story στο mega drive οντως φαινεται εξαιρετικο.Δεν μπορω να πω πολλα πραγματα για το συγκεκριμενο γιατι το εχω παιξει λιγο,μια δυο πιστες αν θυμαμαι καλα.Εχει ενδιαφερον μια συγκριση με το d.k.c αν και νομιζω οτι το d.k ειναι καλυτερο.Θα κανω μια συγκριση στην ιδια οθονη τις crt τηλεορασης με τις original αναλυσεις.Αν το ελεγε αλλος θα του ελεγα οχι.Εσυ ομως (απ τα πολλα posts σου που εχω διαβασει) εισαι απ τους ψαγμενους σε τετοια θεματα οποτε θα ασχοληθω με το παιχνιδι απο περιεργια για να δω σε πια σημεια ειναι καλυτερο το toy story στο mega drive.

Edited by milntov
  • Like 1

Για να είμαι πιο ακριβής, θεωρώ τα animated prerendered sprites του Toy Story ανώτερα. Στο θέμα Backgrounds ομως το Donkey Kong έχει το πάνω χέρι με διαφορά.

@milntov δεν λέω ότι δείχνει χάλια σε σχέση με σημερινά παιχνίδια αλλά σε σχέση με παιχνίδια του τότε που χρησιμοποιούσαν pixel art. ΠΧ το Aladdin (που σύμφωνα με το αφιέρωμα του DF Retro το DKC ήταν η απάντηση της Nintendo) δείχνει πολύ ωραίο και σήμερα ενώ το DKC που χρησιμοποιεί CGI δείχνει πολύ άσχημο. Και ως παιχνίδι είναι ένα platformer της σειράς που ξεχωρίζει μόνο για τον οπτικοακουστικό τομέα. Υπήρχαν πολύ καλύτερα παρόμοια παιχνίδια στο SNES και το Mega Drive εκείνη την εποχή (λογικό αφού το 80% των παιχνιδιών ήταν platformers). 

Posted (edited)

Εντάξει δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ άσχημο. Δεν νομίζω πχ να υπάρχει καλύτερο εφέ χιονόπτωσης στα 16 bit από αυτό του Donkey Kong Country. Το ίδιο ισχύει και με τις πίστες μέσα στο νερό, δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποιο άλλο παιχνίδι στην κονσόλα που να έχει πιο πειστικό εφέ underwater level.

Σαν παιχνίδι δεν φτάνει την κορυφή ενός Yoshi's Island πχ, αλλά ήταν above average. Και το λέω σαν παίκτης πολλών platform την εποχή εκείνη, θυμάμαι που νοίκιαζα συνέχεια τέτοια παιχνίδια και τα είχα βαρεθεί. Το Donkey Kong έχει κάποια πράγματα που το κάνουν καλύτερο από το average. Τα controls πχ είναι πολύ καλά και με καλύτερη ανταπόκριση (λιγότερο input lag) από πολλά άλλα platforms, ακόμα και από το πρώτο Super Mario World. Και παρόλο που έχει πολλά animation frames είναι πιο καλό σε αυτόν τον τομέα από το Aladdin του Mega Drive πχ το οποίο στο θέμα των controls υστερεί πολύ κατά την άποψή μου γιατι το animation έχει προτεραιότητα και όχι η ανταπόκριση (οπως και άλλα παιχνίδια του David Perry). Μετά υπάρχει και αρκετή ποικιλία στις πίστες. Εχεις τις απλές πίστες platform, έχεις τις underwater, τα mine cart, τις δύσκολες πίστες με εκείνο το moving platform, την άλλη με τα ζομπι cremlins που αναβοσβήνεις τα φώτα, τα διάφορα parts με τα βαρέλια κλπ. Συν τα secret bonus stage που ψάχνεις σε κάθε πίστα για το 100%. Θεωρώ πως έχει πολύ περισσότερη ποικιλία από ένα average platform της σειράς όπως λες.

Δεν ξέρω αν έχεις και την ίδια άποψη για το DKC2. Το οποίο είναι βελτιωμένο και σαν παιχνίδι αλλά και σαν γραφικά. Σαν παιχνίδι έχει περισσότερη εξερεύνηση, μεγαλύτερη δυσκολία, πιο πολλά "pets" που καβαλάς και το κάθε ένα αλλάζει περισσότερο το πως παίζεις σε σχέση με το original και πιο πολλά μυστικά, καθώς και το Lost World, με τα πιο δύσκολα και καλοσχεδιασμένα stages. Και σαν γραφικά είναι επίσης καλύτερο, όπως οι πρώτες πίστες στο καράβι ή τις underwater στα ναυάγια με τα τρελά paralax , τις πίστες με τις σφήγκες και τις κερήθρες κλπ. Δεν μπορώ να θυμηθώ πολλά platforms που να έχουν τόσο όμορφα και καλοφτιαγμένα stages. Μην μιλήσω και για το magnum opus του David Wise στην μουσική μιας και είναι εκτός θέματος αλλά δεν γίνεται να μην το αναφέρω έστω, προσθέτει πολύ μεγάλη αξία στο παιχνίδι ;)

Εμένα το μόνο που με ενοχλεί οπτικά σε αυτά τα παιχνίδια είναι πως τα γραφικά είναι λίγο χοντροκομμένα και λόγω και των μεγάλων σε μέγεθος sprites αυτό κάπως γίνεται πιο αισθητό. Επίσης σε σύγχρονη οθόνη φαίνονται πιο άσχημα από traditional pixel art games γιατί κάνει μπαμ το "ξεγύρισμα" ή το κροπάρισμα αν θες γύρω από τα prerendered assets σε σχέση με τα pixel art που απλά βλέπεις το πιξέλιασμα. Γιαυτό και πάντα παιζουμε αυτά τα games σε παλιά τηλεόραση ή σε σύγχρονη με ένα καλό scanline shader (RetroArch! :P )

Edited by Imgema

Όπως είπε και ο συμπαθής guest star μπουλούκος του My Life in Gaming, η platforming εμπειρία του DKC, έδινε την εντύπωση ότι χρησιμοποιούσες την «δύναμη» -makes you feel like you have the force- και συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Όσο για τα γραφικά διαφωνώ ότι έχουν γεράσει, μου αρέσουν και σήμερα όπως και τότε, όταν είχα πρωτοδεί το commercial στην ελληνική TV ή όταν είδα screenshots στο ένθετο του PIXEL.

Η τελική μου γνώμη είναι, ότι για το Donkey Kong Country, πρέπει να αφιερώσουμε μια ημέρα στο παγκόσμιο ημερολόγιο... 😎

Leon και σε σχεση με games που χρησιμοποιουν pixel art το d.k.c μου φαινεται πολυ ομορφο.Οπως λεει και ο imgema πιο πανω εχει μερικα απο τα καλυτερα εφε που εχουμε δει στα 16 bit συστηματα.Παιζω το παιχνιδι σε μια παλια αλλα καλη crt τηλεοραση και οπτικα μου κανει την ιδια εντυπωση οπως παλια.Τα γραφικα τις ζουγκλας στο νερο-σπηλαιο-δασος-χιονια-ναος στους χαρακτηρες ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε κονσολα 16bit και τοσα χρονια δεν εχω βαρεθει να παιζω d.k.c!!πολλα παιχνιδα που χρησιμοποιουν pixel art φαινονται ωραια αλλα το d.k.c δεν μπορω να το πω σε καμια περιπτωση πολυ ασχημο. 
Παντα κρινουμε τα παλια παιχνιδια ΜΟΝΟ σε καλες crt τηλεορασεις γιατι εκει δειχνουν οπως πρεπει.Σε καινουργιες τηλεορασεις δεν υπαρχει λογος!το αποτελεσμα εννοειται ειναι πολυ χειροτερο. 

Για μένα θα είναι πάντα το αγαπημένο μου Donkey Kong Country σε σχέση με τα άλλα δύο. 

@milntov συμφωνώ, φυσικά κρίνουμε μόνο σε crt tv, δεν το συζητάμε. Φυσικά το dkc έσπρωξε το snes στα όρια του είναι τεχνικά άψογο. Και αισθητικά είχε γίνει φοβερή δουλειά, δεν το συζητώ. Αλλά...πρώιμο 3d δείχνει πλέον άσχημο ιδίως όταν το βάθος χρώματος έχει πέσει από το true color σε 256 χρώματα. Φυσικά η συμβολή του στο gaming είναι τεράστια γιατί έδειξε στους developers τι μπορούν να κάνουν με τα μεγαθήρια sgi. Αναρωτιέμαι και αν λόγω του παιχνιδιού αυτού η Nintendo έκλεισε τη συμφωνία με την silicon graphics για την ανάπτυξη του n64. 

@Imgema για το dkc 2 δεν έχω άποψη, μετά την εποχή μου. Όταν βγήκε είχα παρατήσει το snes. Το έχω παίξει λίγο σε emulator αλλά όχι αρκετά για να έχω γνώμη. Μια από τα ίδια μου φάνηκε και το παράτησα.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.