Jump to content
Sign in to follow this  
vasilas432

Συζήτηση: Real arcade hardware

Recommended Posts

Bill με γεια σου την NAOMI II! Επόμενο βήμα... να την "φτιάξεις" :-)

Ευχαριστώ παιδιά. Το παιχνίδι παίζει απίστευτα ομαλά και τρέχει πάντα στα 60 καρέ. Η Naomi 2 παράγει 10.000.000 πολύγωνα ανά δευτερόλεπτο ενώ το Dreamcast μόνο 2.500.000. Επίσης διαθέτει τη διπλή Ram σε σύστημα αλλά και σε γραφικά, 32 mb έναντι 16 mb.

Τι εννοείς Γιώργο να τη "φτιάξω"?

Έχω αφαιρέσει τον γνωστό super cap απο το motherboard ο οποίος σχεδόν πάντα αδειάζει. Στην δικιά μου δεν πρόλαβε να κάνει ζημιά εκτός απο το ένα διαβρωμένο πόδι του. Δεν έβαλα άλλον εφ' όσον στα forums λένε ότι δεν χρειάζεται.

Η motherboard αυτή χρειάζεται να ανεβάσω κατά πολύ τα 5 volts γιατί αν πέσει κάτω απο 5 παγώνει. Όποτε θέλει πάντα άλλη ρύθμιση απο τα υπόλοιπα παιχνίδια. Ο μετατροπέας που χρησιμοποιώ όπως φαίνεται στη φωτογραφία είναι ο Capcom I/O ο οποίος μετατρέπει ένα μέρος απο τα 5 volt σε 3.3 volt που χρειάζεται η Naomi. Ίσως γι αυτό ρίχνει την τάση στα 5 volts. Υπάρχει και ειδικό τροφοδοτικό για τις Naomi που δίνει εξολοκλήρου τα 3.3 volts αλλά είναι ένα ακόμα περιφερειακό που πιάνει χώρο όποτε προτίμησα τη λύση της Capcom.

Edited by vasilas432
  • Like 2

Βασιλαρα μπορει να μην καταλαβαινω τιποτα με ολα αυτα που γραφεις για volts κλπ αλλα φτιαχνομαι πολυ ασχημα ρε φιλος οταν βλεπω ετσι στημενο το παιχνιδι και ολα αυτα τα μαραφετια.Δεν ξερω ποσο κοστιζουν ολα αυτα υποθετω πολλα λεφτα αλλα χαλαλι γιατι πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.Χιλια μπραβο φιλε και χιλια ευχαριστω προσωπικα απο μενα που τα μοιραζεσαι μαζι μας:thumb:

Βασιλαρα μπορει να μην καταλαβαινω τιποτα με ολα αυτα που γραφεις για volts κλπ αλλα φτιαχνομαι πολυ ασχημα ρε φιλος οταν βλεπω ετσι στημενο το παιχνιδι και ολα αυτα τα μαραφετια.Δεν ξερω ποσο κοστιζουν ολα αυτα υποθετω πολλα λεφτα αλλα χαλαλι γιατι πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.Χιλια μπραβο φιλε και χιλια ευχαριστω προσωπικα απο μενα που τα μοιραζεσαι μαζι μας:thumb:

Να σαι καλά!

Μιλάμε για τρέλα και τα λεφτά είναι πολλά. Το θέμα είναι όμως ότι όλες οι πλακέτες πουλιούνται όσο τις παίρνεις ή και παραπάνω αν περάσει καιρός. Θεωρούνται συλλεκτικές και πολλές απο αυτές είναι σπάνιες. Το στήσιμο μου αρέσει και εμένα!

Επίσης και εγώ χαίρομαι που τα μοιράζομαι μαζί σας!

Posted (edited)

Οντως εντυπωσιακη συλλογη.Και το πιο σημαντικο στα retro ειναι φυσικα το θεμα τις εικονας για την σωστη απεικονιση.Βλεπω εχεις τον ossc λογο hd τηλεορασης!πως σου φαινεται η αποδοση στα retro?Πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος.Εχω δει μερικα βιντεο και φαινεται να κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει και ψευτικες scanlines αλλα δειχνουν πολυ καλα στην hd!!!Εγω θα προτιμουσα την πιο μικρη  τηλεοραση που φαινεται στο βιντεο για τα arcades οπως το Cadillacs & Dinosaurs.Αν εβαζα μια  16:9 hd θα  ηθελα να εχω 21" το πολυ 25" 4:3  στα παλια arcades.Η γνωμη μου ειναι οτι τα παλια arcades δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες hd τηλεορασεις σαν αυτη που εχεις στο βιντεο με το Cadillacs.Αλλα οπως αρεσει στον καθενα.Και εννοειται με τον ossc γιατι αλλιως δεν εχεις καλη εικονα σε hd. 

Edited by milntov
  • Like 1

On 5/12/2018 at 2:26 PM, milntov said:

Οντως εντυπωσιακη συλλογη.Και το πιο σημαντικο στα retro ειναι φυσικα το θεμα τις εικονας για την σωστη απεικονιση.Βλεπω εχεις τον ossc λογο hd τηλεορασης!πως σου φαινεται η αποδοση στα retro?Πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος.Εχω δει μερικα βιντεο και φαινεται να κανει πολυ καλη δουλεια.Εχει και ψευτικες scanlines αλλα δειχνουν πολυ καλα στην hd!!!Εγω θα προτιμουσα την πιο μικρη  τηλεοραση που φαινεται στο βιντεο για τα arcades οπως το Cadillacs & Dinosaurs.Αν εβαζα μια  16:9 hd θα  ηθελα να εχω 21" το πολυ 25" 4:3  στα παλια arcades.Η γνωμη μου ειναι οτι τα παλια arcades δεν χρειαζονται τοσο μεγαλες hd τηλεορασεις σαν αυτη που εχεις στο βιντεο με το Cadillacs.Αλλα οπως αρεσει στον καθενα.Και εννοειται με τον ossc γιατι αλλιως δεν εχεις καλη εικονα σε hd. 

Σε ευχαριστώ!

Το OSSC είναι καταπληκτικό μηχανάκι, η ποιότητα των scanlines είναι εφάμιλλη μιας crt.  Έχω και το Framemeister αλλά

1. τα scanlines είναι πολύ λεπτά σε 1080ρ και η 720ρ είναι πολύ μικρή

2. Ορισμένα παιχνίδια είναι ασύμβατα με τα scanlines του Framemeister και έχουν artifacts

3. H Taito F3 δεν παίζει σωστά

Η μικρή 14" Sony είναι επαγγελματική BVM και παρόλα αυτά έχει χειρότερη εικόνα και χρώματα απο το τρεχων setup. Επίσης αυτές έχουν προβλήματα γεωμετρίας και πρέπει σε κάθε πλακέτα ή κονσόλα να αλλάζεις γύρω στις 10 ρυθμίσεις (τις οποίες έχω φάει ώρες να τις βρω και τις έχω αποθηκευμένες σε excel). Η καλή BVM που είχα χάλασε και έχασε την φωτεινότητα της. Μια καλή crt θα μπορούσε να βρίσκεται συμπληρωματικά σε κάποιο setup. Όσο αφορά το μέγεθος, εγώ που τα βάζω είτε σε 27" είτε σε 55", καλύτερα η 55" επειδή είναι OLED αλλά και επειδή μετά τις 55" οι 27"  δεν επαρκούν. To μέγεθος δεν χαλάει την ποιότητα τω pixel με OSSC ή Framemeister.

Το επόμενο βίντεο θα είναι OSSC vs Framemeister κατα μέτωπο στο ίδιο παιχνίδι λόγω των δυνατοτήτων του Extron SMX. Κανένας δεν το έχει κάνει στο youtube μ αυτόν τον τρόπο γιατί δεν έχουν το σύστημα αυτό ;) Η διαφορά είναι μεγάλη μεταξύ των δύο...

Edited by vasilas432
Προσθήκη λέξης
  • Thanks 2

Τhanks για τις πληροφοριες vasilas432.Πολυ ψαγμενος με το θεμα εικονας.Περιμενουμε βιντεο για OSSC vs Framemeister.

• Like 1

@vasilas432 Τα σεβη μου! Εχεις μαζεψει οτι καλυτερο κυκλοφορει για να εχεις arcade feeling σε οποιοδηποτε συστημα απεικονισης. Plus οτι φαινεται οτι το εχεις μερακι το αθλημα.

Συνεχως μαζευω λεφτα να τσιμπησω ενα OSCC αλλα ειτε τα τρωω σε βλακειες ή τρωω μπαν απο τη συζυγο. Ελπιζω να ειναι το δωρο που θα κανω στην εαυτο μου φετος στη γιορτη μου χαχαχαχαχα

Περιμενουμε το video!!!

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.