Jump to content
bambinella 100

Υπερβολές στις ελληνικές ταινίες

Recommended Posts

15 minutes ago, karapiperim said:

Μια δόση υπερβολής υπάρχει και στην Παριζιάνα. Πέφτει ο Τζίμης κι υποτίθεται σκοτώνεται ( " αμ δεν προσεεεε, δε προσεεε..."). 

Δεν έψαξαν να τον βρουν; Είπαν άντε έπεσε, θα πέθανε, ας βάλουμε τα μαύρα;

Εντάξει, λεπτομέρεια...

Μεγαλη υπερβολη! Ακομα κι αν η Βλαχοπουλου ηταν σιγουρη οτι αυτος σκοτωθηκε, τουλαχιστον θα επρεπε να αναζητησει το σωμα του για να ταφει.

Τι εγινε δηλαδη; Τον αφησε εκει να τον φανε τα ορνια;

• Like 2

Και φυσικά υπερβολικές και οι αντιδράσεις που βλέπουν ανθρώπους που υποτίθεται πέθαναν και λιποθυμούν επειδή πιστεύουν ότι πρόκειται για φαντάσματα.. σε πολλές ταινίες..

Και εντάξει, πόσοι από εσάς έχετε δει στον ύπνο σας να παίρνετε μέρος σε μπαλετακι;;;

• Haha 2

σε μια ταινία με την Αλίκη (νομίζω η Κόρη μου η σοσιαλίστρια-αν δεν είναι συγχωρέστε με έχω μαύρα μεσάνυχτα από ελληνικό κινηματογράφο) στο εργοστάσιο που είναι σταματημένα τα μηχανήματα λέει ο εργοστασιάρχης "να πάει ο ηλεκτρολόγος στον υποσταθμό να δώσει ρεύμα" και πάει η Αλίκη και γυρίζει έναν (εμφανώς ψεύτικο) διακόπτη και παίρνουν μπρος κάτι (εμφανώς ψεύτικα) μηχανήματα, λες και θα ήξερε μια κοπέλα και θα μπορούσε να γυρίσει έναν διακόπτη μέσης τάσης!και φυσικά ακόμη και αν τον γυρίσεις δεν παίρνουν μπρος όλα τα μηχανήματα του εργοστασίου αυτόματα!(θα φάνε κάνα χέρι!)

• Like 2

Η ταινία Μια γυναίκα στην αντίσταση βρίθει υπερβολών...Αλλά το φινάλε είναι ο ορισμός της υπερβολής.

Στήνεται το καθιερωμένο σκηνικό με τους δικούς μας να ντύνονται Γερμανοί για να πάρουν πίσω το δύστυχο κορίτσι. Σε μια σκηνή απο τις πιο τραγικές του έργου η μάνα πυροβολεί τον ίδιο της τον γιο ( που ήταν και κούκλος και λεβέντης και αντιστασιακός και έριξε και τα χαστούκια του στην Καρέζη όταν την πέρασε για προδότρα ), στη συνέχεια η μάνα δολοφονείται απο τους Γερμανούς κι η Καρέζη εντάξει, λυπάται για μια στιγμή αλλά μετά χαμογελάει (!!!!!!!!!) στην αγκαλιά του κουτσού άντρα της. 

Δηλαδή ξεκληρίστηκε ολόκληρη οικογένεια για να γλιτώσει η Τζένη κι αυτή εκεί... τον κουτσό μη χάσει... 

Στην ταινία Μια ζωή την έχουμε δεν είναι πιστευτή η μεταστροφή της Μπιμπί... Είπε πρώτα όσα είπε στον καημένο τον Κλεό, και κατέβηκε... Τι άλλαξε δηλαδή όταν είδε το Νιόνιο στην κουρσάρα και πάνε και τα μαργαριτάρια κι ούτε να τα δει που και τη μάνα της πουλούσε να τα κάνει τρεις σειρές; 

Επίσης, σε συνδυασμό με άλλο θέμα, κάθε εγκυμονούσα παραστρατημένη έριχνε και μια απόπειρα χωρίς ποτέ να παθαίνουν τίποτα φυσικά οι πρωταγωνίστριες αλλά ούτε και τα έρμα τα έμβρυα

Στη δε ταινία Οι βάσεις κι η Βασούλα η Νόρα κυλάει ξανά στο βούρκο επειδή ήθελε λέει να κηδέψει τον πατέρα της. Μόλις μαζεύει τα λεφτά λέει το ασχολίαστο " Σε τίμησα πατέρα". Δεν περιγράφω άλλο. 

• Haha 3

Θα ελεγα πως ειναι ο τροπος που ο Παπαγιαννοπουλος ανοιγει την πορτα του αυτοκινητου για να μπει η Μπιμπη. Καπως αποτομα, καπως υποτιμητικα, ανοιγει την πορτα διαπλατα με μια εντονη σιγουρια πως αυτη θα περασει μεσα. Δεν βγαινει απο το αμαξι, παρα δινει μια στην πορτα και της λεει Μπες, κορναροντας το ονομα της Μπι - μπι.

Εμενα παντως εαν καποιος αντρας μου ανοιγε την πορτα με αυτον τον τροπο, θα με πειραζε πολυ.

• Like 1

Μια δόση υπερβολής (μπορώ να πω μεγάλη) υπάρχει και στην "Μοντέρνα Σταχτοπούτα" όταν η Βουγιούκλω προσπαθεί να πείσει τον Παπαμιχαήλ να την προσλάβει σαν γραμματέας... και τη δοκιμάζει στη γραφομηχανή... Αυτό το "πιο γρήγορα, πιο γρήγορα, πιο γρήγορα" έλεος!!!!! Αν υπάρχει άνθρωπος που να γράφει με την ταχύτητα που υπαγόρευε ο Παπαμιχαήλ, πρέπει να γραφτεί στα ρεκόρ Γκίνες.... Εντελώς εξωπραγματικό και αδύνατο....       

• Like 2

3 hours ago, bambinella 100 said:

Θα ελεγα πως ειναι ο τροπος που ο Παπαγιαννοπουλος ανοιγει την πορτα του αυτοκινητου για να μπει η Μπιμπη. Καπως αποτομα, καπως υποτιμητικα, ανοιγει την πορτα διαπλατα με μια εντονη σιγουρια πως αυτη θα περασει μεσα. Δεν βγαινει απο το αμαξι, παρα δινει μια στην πορτα και της λεει Μπες, κορναροντας το ονομα της Μπι - μπι.

Εμενα παντως εαν καποιος αντρας μου ανοιγε την πορτα με αυτον τον τροπο, θα με πειραζε πολυ.

Αυτήν όμως δεν έχουμε λόγο να πιστεύουμε ότι είχε τέτοιες ευαισθησίες.... Δεν έχω προσέξει σκηνή στην ταινία να αμφιταλαντεύεται έστω... Ψυχρή και πλήρως συνειδητοποιημένη μου φαίνεται

Άλλη μια υπερβολή στην ταινία Ζητείται Ψεύτης στη σκηνή που η Μάρθα Καραγιάννη ζητάει από τον υποτιθέμενο γιατρό Π. Ζερβό να την εξετάσει στο γραφείο του. 

Θα μπορούσε να της πει ότι είναι οφθαλμίατρος ξέρω εγώ ή μικροβιολόγος... Αλλά κ πάλι γιατρέ έχω έναν πόνο, να εδώ, τα πετάω... Δε συνηθίζεται...

• Like 2

Η Οδυσσεια ενός ξεριζωμένου...

Ο Βασίλης Καρατζόγλου (Νίκος Ξανθόπουλος), αφού εχει ψαξει σε όλη την Τουρκία να βρει τον πατερα του, αφού εχει παίξει ξύλο με την αρκούδα (σ.σ. ασχολίαστο αυτό!), ξυπνά στο σπίτι ενός Τούρκου αγά που τον βρήκε τραυματισμένο και τον περιέθαλψε. Ο Τούρκος όμως δεν ήταν Τούρκος αλλά ο χαμένος πατέρας που παρίστανε τον Τούρκο για να βοηθάει τους εναπομείναντες Ελληνες. Δηλαδή μετά απο εντατική, χρονοβόρα και συστηματική ερευνα για την ανεύρεση του και χωρίς αποτέλεσμα, ο πατέρας εμφανίζεται στο διάβα του, σωτήρας, ως δια μαγείας απο το πουθενά στα γκρεμνά του Πόντου..(σ.σ. υπερβολή Νο 1).  Εν τω μεταξύ ο πατέρας είναι πιστό αντίγραφο του γιού (ο Ξανθόπουλος σε διπλό ρόλο) και παρόλο αυτά ούτε καν αναρρωτιούνται πως γίνεται  να μοιάζουν σαν δύο σταγόνες νερό, αλλα συνεχίζουν να μιλούν λες και δεν έχει συμβει τίποτα!

Edited by hannele
  • Like 1
  • Haha 1

Στον παπατρέχα η Χαρίκλεια ζει στην Αθήνα με τον αδερφό της ενώ τα υπόλοιπα οχτώ αδέρφια της ζούνε στην Κρήτη. 

Δε μπορώ να φανταστώ τα χρόνια εκείνα οχτώ κρητικαρους να αφήνουν την αδερφή τους στην Αθήνα για να δουλέψει μεροκάματο σε εργοστάσιο.. ίσως κάνω και λάθος αλλά δεν μου φαίνεται αληθοφανές

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.