Jump to content
bambinella 100

Υπερβολές στις ελληνικές ταινίες

Recommended Posts

Το Θεία από το Σικάγο, οι λυσσάρες κόρες και ο πατέρας που απλά τις ξεφορτώνεται.

Μου αρέσει αυτός που περνάει εκείνη την ώρα, τυχαία, δεν ξέρω καν ποιος είναι. Του ρίχνω μία κανάτα, τον ανεβάζω σπίτι, ε την άλλη μέρα παντρειά (ή την άλλη εβδομάδα, δεν ξέρω, η ταινία δεν σε βοηθάει να καταλάβεις) ούτε ο ίδιος δεν έχει θέμα, αμα είναι να αρπάξει το μπουμπούκι, τυχαία δεν έχει και δεσμό αλλά μπορεί και να έχει, δεν ξέρουμε, αλλά who cares...

Και όλα αυτά x3. Και μετά η σύμπτωση στο τέλος με τον παππού...

Αλλά και η σκηνή με τον τύπο που την πήρε βαριά την κανατιά και διαπληκτίστηκε με τον πατέρα. Οι κουβέντες που ειπώθηκαν ήταν κάπως βαριές, σαν πολύ εύκολα δεν έκανε πίσω ο πατέρας? Και στην τελική ο άλλος ηρέμησε και ζήτησε συγνώμη μόνο όταν του γυάλισε το γκομενάκι. Σε φάση "Κύριε το ξέρω ότι σας έκραξα, σας πρόσβαλλα και είπα κουβέντες που δεν είναι εύκολο να ξεχαστούν, αλλά θέλω να κουτουπώσω την κόρη σου οπότε συγνώμη οκ?"

Και ο πατέρας ο οποίος υποτίθεται είναι και στρατιωτικός, παλαιών αρχών κλπ απλά το δέχτηκε. Δηλαδή και τον πρόσβαλλε ο γαμπρός και θα αρπάξει και την κόρη του γιατί "ε, του άρεσε, τι να κάνουμε τώρα". Τύφλα να έχουν οι πατεράδες και οι μεγάλοι αδελφοί σε όλες τις άλλες ταινίες που ο γαμπρός τους τρέμει σαν να είναι θεοί και προσπαθεί με ιδρώτα να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις τους. Μπορεί ο πατέρας να ήταν παλαιών αρχών, αυστηρός, στρατιωτικός κλπ, αλλά εκεί έδειξε ότι είναι πολύ προχωρημένο άτομο!

• Like 2

Μα μπήκε γάμος στη μέση. Σε ένα σωρό ταινίες της εποχής μόλις ο ως τότε κακός πρόφερε τη μαγική λέξη και προσφερόταν να παντρευτεί μια κόρη, οι γονείς (και η κόρη) τρελλαίνονταν από χαρά ας τον έβριζαν ως τότε. Στυλ "βρήκαμε κορόιδο να την κουκουλωθεί, δεν θα κάνουμε και κόγξες" (Γι' αυτό μ' αρέσει στο Στουρνάρα 288 που για λίγο κρατάει χαρακτήρα ο Μακρής κι αρνείται να δώσει τη μικρή)

• Like 2

10 hours ago, Imgema said:

Το Θεία από το Σικάγο, οι λυσσάρες κόρες και ο πατέρας που απλά τις ξεφορτώνεται.

Ναι, είναι όπως τα περιγράφεις αλλά.. εγώ τα βλέπω από άλλη οπτική.

Ο μπαμπάς σε αυτή την ηλικία τι άλλο μπορεί να κάνει..?  Να παντρέψει τις κόρες θέλει..!

Και δε πάει να έχει βριστεί με τον επίδοξο... άμα του αρέσει του παληκαριού η κόρη... που αν θυμάμαι είναι η καρέζη (σιγά που δεν θα του άρεσε η κοπελίτσα) και άμα είναι και μηχανικός το αγόρι μας... τι και αν βριστήκαμε? τι και αν πήγε να πέσει φάπα? Ούτε καν πταίσματα..  Θα κάτσει ομπαμπάς στα αυγά του και θα δώσει περιχαρής -και όχι μόνο- την ευχή του!!

• Like 2

15 hours ago, ntsmrtz said:

Και δε πάει να έχει βριστεί με τον επίδοξο... άμα του αρέσει του παληκαριού η κόρη... που αν θυμάμαι είναι η καρέζη (σιγά που δεν θα του άρεσε η κοπελίτσα) και άμα είναι και μηχανικός το αγόρι μας... τι και αν βριστήκαμε? τι και αν πήγε να πέσει φάπα? Ούτε καν πταίσματα..  Θα κάτσει ομπαμπάς στα αυγά του και θα δώσει περιχαρής -και όχι μόνο- την ευχή του!!

Οφείλω να αποκαταστήσω την ιστορική αλήθεια και να πω ότι ο "τζώρας" γαμπρός που βρίστηκε μεν, παντρεύτηκε δε, δεν ήταν ο μηχανικός (Δημητριέφ) αλλά ο δικηγόρος (Στρατηγός).

Ο μηχανικός μόνο ευχαριστώ που δεν είπε για το κατάβρεγμα ("δηλαδή τι βράχηκα, με τέτοια ζέστη, δεν λέω καλύτερα δροσίστηκα;") Εντυπωσιασμένος από τη Μαυροπούλου κι ουχί από την Καρέζη. 

Τουτέστιν και ηθικό δίδαγμα νούμερο 1: Οι μηχανικοί τέλη δεκαετίας 50΄ ήταν γαμπροί - ξερολούκουμα (αντιπαροχή πάρε να 'χεις) :P

Τουτέστιν και ηθικό δίδαγμα νούμερο 2: Οι μηχανικοί είναι πιο καλόκαρδοι από τους δικηγόρους:P

• Like 2
  • Haha 1

On 11/2/2019 at 2:50 ΜΜ, TZELASO said:

Μια δόση υπερβολής (μπορώ να πω μεγάλη) υπάρχει και στην "Μοντέρνα Σταχτοπούτα" όταν η Βουγιούκλω προσπαθεί να πείσει τον Παπαμιχαήλ να την προσλάβει σαν γραμματέας... και τη δοκιμάζει στη γραφομηχανή... Αυτό το "πιο γρήγορα, πιο γρήγορα, πιο γρήγορα" έλεος!!!!! Αν υπάρχει άνθρωπος που να γράφει με την ταχύτητα που υπαγόρευε ο Παπαμιχαήλ, πρέπει να γραφτεί στα ρεκόρ Γκίνες.... Εντελώς εξωπραγματικό και αδύνατο....       

Επίσης μου φαίνεται αδύνατο ένα φτωχό κορίτσι να ξέρει τόσο καλά ξένες γλώσες, στενογραφία γραφομηχανή και να παίρνει τις τιμές του χρηματιστηρίου μέσω τηλεφώνου !

• Like 1

Για μένα, μια μεγάλη υπερβολή υπάρχει και στην ταινία "Οι κληρονόμοι" όταν οι Λιάσκου και Ρίζου καίνε το ένα φουστάνι του οίκου μόδας και σκίζουν το άλλο... Εντάξει, πρόκειται για διακωμώδηση της γυναικείας ματαιοδοξίας, αλλά μου φαίνεται τελείως γελοίο, να τα πουλάνε την άλλη μέρα στην πελάτισσα 5.000 δραχμές το ένα (όταν εκείνη την εποχή το ακριβό ήταν 2.000-2.500 δραχμές!), αυτή να καπαρώνει το καμμένο (Εξηλεκτρισμός!!!) και το κατασκισμένο και μετά να τους λέει να της τα στείλουν σπίτι της! Έτσι, χωρίς να τα δοκιμάσει! Να δει αν είναι το νούμερό της ή αν θέλουν στένεμα ή φάρδεμα βρε αδελφέ! Να δει, πού της πέφτει το σκισμένο και τι ακριβώς θα φανεί μέσα από το καμμένο! :P    

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.