Jump to content
Wally

RetroArch (PC)

Recommended Posts

Ναι κανένα i9 για να παίξεις descent σε 25 fps. Πιο καλά να αγοράσεις ενα dos PC δηλαδή. Επειδή το dosbox δεν φημίζεται για 3D επιδόσεις δεν είναι απίθανο

ShmupArch

Διαβαστε το παραπανω. Δεν εχω προλαβει να εμβαθυνω. Βασικα ο τυπος εχει φτιαξει ενα fork(?) της RetroArch που αυτη τη στιγμη υποστηριζει μονο το FBA core και εχει βαλει καρφωτα τις ρυθμισεις για ΚΑΘΕ παιχνιδι ξεχωριστα ωστε να εχουν το μικροτερο δυνατο input lag χρησιμοποιωντας το RunAhead του RetroArch και οτι αλλο χρειαζεται.

Στα σχεδια του ειναι να το επεκτεινει και σε αλλα  cores.

Καλη φαση φαινεται διοτι ποσωπικα δεν ειχα καν τολμησει να δοκιμασω το RunAhead αφου το GUI του RetroArch ειναι παραξενα δομημενο και δεν συγχωρει λαθη.

2 hours ago, Wally said:

Καλη φαση φαινεται διοτι ποσωπικα δεν ειχα καν τολμησει να δοκιμασω το RunAhead αφου το GUI του RetroArch ειναι παραξενα δομημενο και δεν συγχωρει λαθη.

Δεν χρειάζεται να κάνεις save κάθε πείραμα. Στο setup μου έχω απενεργοποιήσει να κάνει save αλλαγές με το που το κλείνεις. Για να σωθεί ότι αλλαγή θα πρέπει να κάνεις εσύ save manually.

@Imgema to the rescue!

Πρεπει να εχει καλικαντζαριασει το reicast core μου!

Οτι Dreamcast game και να φορτωσω, εχω μαυρη οθονη και ακουω πισω τον ηχο του boot

Λειτουργουσε στο pack μου μου ειχες δωσει αλλα απο τοτε κανω συχνα core updates απο τα nightly.

Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Ειναι μαλιστα στα πλαισια της μανιας μου διοτι ετσι κι αλλιως το PC μου δεν ειναι ικανο να τρεξει τα DC παιχνιδια με full frames...:)

PS:Τα Χριστουγεννα περασαν και ακομα να δουμε το Supermodel core...αγκρρρρρ

2 hours ago, Wally said:

@Imgema to the rescue!

Πρεπει να εχει καλικαντζαριασει το reicast core μου!

Οτι Dreamcast game και να φορτωσω, εχω μαυρη οθονη και ακουω πισω τον ηχο του boot

Λειτουργουσε στο pack μου μου ειχες δωσει αλλα απο τοτε κανω συχνα core updates απο τα nightly.

Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Ειναι μαλιστα στα πλαισια της μανιας μου διοτι ετσι κι αλλιως το PC μου δεν ειναι ικανο να τρεξει τα DC παιχνιδια με full frames...:)

PS:Τα Χριστουγεννα περασαν και ακομα να δουμε το Supermodel core...αγκρρρρρ

Το Dreamcast core που σου είχα βάλει μέσα το κράτησες backup? Γενικα όλα τα cores που δεν είναι ώριμα (DC, Saturn, N64, PPSSPP κλπ) καλύτερα να τα κάνεις ένα backup πριν τα κάνεις update. Το Dreamcast core σε κάποια φάση άλλαξε και ένωσαν το "βαρύ" Reicast_OIT με το "απλό" ενώ πριν ήταν δύο ξεχωριστά. Εγώ (αν θυμάμαι καλά) πρέπει να είχα βάλει το απλό, γνωρίζωντας το χρέπ.... την παλαιότητα του συστήματος σου. Δες μία στα core options και άλλαξε το "Alpha_Sorting" σε κάτι πιο ελαφρύ. Αν και πάλι δεν ξέρω, μπορεί να θες το παλιό core γιατί δεν ξέρω αν το καινούριο θέλει κάρτα γραφικών που να υποστιρίζει openGL 4.3 ή κάτι τέτοιο, ότι option και να βάλεις.

Γενικά η καλύτερη λύση για σένα μιας και σου αρέσει να ανανεώνεις και να κάνεις πειράματα είναι να κάνεις μία κόπια όλου του setup και στο ένα να κάνεις αλλαγές και το άλλο να το έχεις ως original και ας παλιώσει, δεν πειράζει. Κι εγώ το δικό μου το έχω διπλό backup φαντάσου. Μου έχει τύχει να χρειαστεί να τραβήξω κάποια αρχεία γιατί κάπου έχανα την μπάλα μια, δύο φορές και δεν μπορείς πάντα να θυμάσαι τι αλλαγές έκανες.

Εγώ περιμένω το N64 core με το ανανεωμένο GlideN64, κάποιος είχε κάνει update στο bounty πριν κάτι μήνες και δήλωσε ότι θα το έχει έτοιμο 31 Δεκεμβρίου.

Edited by Imgema
  • Like 1

Αμφότερα τα N64 cores έχουν σοβαρά προβλήματα συμβατότητας, π.χ. το Resident Evil 2 δεν παίζει με κανένα αυτή τη στιγμή και δεν έκανα backup.

2 hours ago, Dr. SLUMP said:

Αμφότερα τα N64 cores έχουν σοβαρά προβλήματα συμβατότητας, π.χ. το Resident Evil 2 δεν παίζει με κανένα αυτή τη στιγμή και δεν έκανα backup.

Με το ParaLLel+Angrylion core παίζει στο δικό μου PC. Βαρύς συνδυασμός βέβαια.

Μέχρι πριν 2 εβδομάδες έπαιζε με αμφότερα cores, χθες έκανα update και γιοκ!

Κάτι πάει να γίνει με το θέμα του N64

Aντε να δούμε....

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.