Jump to content
Sign in to follow this  
Uskoke

Ποπ-ροκ κομμάτια των 80ς από γερμανικά συγκροτήματα με γερμανικούς στίχους...

Recommended Posts

Πάρα πολλά και καλά κομμάτια από γερμανικά γκρουπ με ποιο διάσημους τους modern talking αλλά αυτοί πάντα μόνο με αγγλικούς στίχους λόγω Dieter Bohlen.

Το ποιο διάσημο είναι φυσικά, Neue Männer braucht das Land (κάτι σαν θέλει καινούριους άντρες η χώρα. Είναι τόσο διάσημο στην Γερμανία που έχει γίνει σύνθημα, κάτι σαν πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα).

Dschinghis khan-Dschinghis khan

έχω δυο δίσκους τους, ένας όλο γερμανικά και ο άλλος μισά-μισά αγγλικά γερμανικά, δυστυχώς απ ότι έμαθα ο τραγουδιστής τους πέθανε από AIDS.

To κακό παιδί της γερμανικής ροκ, η Nina Hagen:ψιλό πανκ/ροκ

New York, Get your body

Mike Mareen βεβαίως αλλά αυτός ντίσκο και μόνο αγγλικά.

Nena-Lass mich dein Pirat sein (το αγαπημένο του καλύτερου φίλου μου στα '80ς, συνέχεια μιλούσε γι αυτό, τελικά μπόρεσα και το άκουσα πρόσφατα μέσω youtube). Σημαίνει κάτι σαν, άσε με να γίνω ο πειρατής σου.

και βεβαίως η πολυαγαπημένη Σάντρα που έχει πει 2-3 πρώιμα τραγούδια στα γερμανικά.

Ich bin noch ein Kind

Andy mein Freund

Japan ist weit

Τα δυο πρώτα είναι από υπερσπάνιο σιγκλάκι και είμαστε τυχεροί που μπορούμε να τα ακούσουμε στο γιουτιουμπ.

Heino είναι τελείως uncool για τους Γερμανούς και πολλοί τον κοροιδεύουν.

Αυτά. (Κάμπια πως μπορώ να βάλω πολλαπλά λινκ με όλα τα τραγούδια στο ποστ μου;)

Edited by perlastar
yt tags/tags
  • Like 2

Πάρα πολλά και καλά κομμάτια από γερμανικά γκρουπ με ποιο διάσημους τους modern talking αλλά αυτοί πάντα μόνο με αγγλικούς στίχους λόγω Dieter Bohlen.

................

Τι εποχές μου θύμισες φίλε Uskoke (σπούδαζα τότε στη Γερμανία)!!!!!

Να προσθέσω και τους Kraftwerk με το άλμπουμ Computerwelt (1981) και άλλα, όπως το Die-Mensch-Maschine (λίγο νωρίτερα όμως, από το 1978).

• Like 1

Peter Schilling - vollig losgelost

Το τραγούδι δεν το ήξερα, το άκουσα και το έμαθα πρόσφατα απο τους τίτλους αρχής της σειράς Deutschland 83

Munchener Freiheit - Ohne Dich

• Like 1

Ευχαριστώ πολύ Κάμπια,φίλε Eagle1 εγώ έχω πάει 5 φορές στη Γερμανία αλλά μόνο για διακοπές την πρώτη φορά το '87 και την τελευταία το 92 αν δεν κάνω λάθος.VANGELIS τον Peter Schilling τον ξέρω από το a diferrent story αγγλικά και τους Munchener Freiheit τους έχω ακουστά.

Κάμπια περιέργως δεν μου δέχεται λέξεις με τελίτσες umlaut αλλά εβραϊκά κανονικά όπως και γιαπωνέζικα.

דימיטריס デミチリ・ジョジ όχι ότι με πειράζει απλώς μου κάνει εντύπωση.

• Like 1

...Κάμπια περιέργως δεν μου δέχεται λέξεις με τελίτσες umlaut αλλά εβραϊκά κανονικά όπως και γιαπωνέζικα.

דימיטריס デミチリ・ジョジ όχι ότι με πειράζει απλώς μου κάνει εντύπωση.

Εδώ δε δέχεται ελληνικά και κάναμε τάματα για να μπορέσουμε να γυρίσουμε τη γλώσσα. Τώρα στα umlaut θα κολλήσουμε?! :P

• Like 3

Η ΝΕΝΑ τραγουδησε το ''99 Redballons'' ΚΑΙ στα Γερμανικα.

FALCO - ''DER KOMMISSAR''

FALCO - ''ROCK ME AMADEUS''

TRIO - ''DA DA DA''

Edited by Kambia
Συνεχόμενα ποστ

Τα ξέρω όλα αυτά φίλε Boy George 99 Luftballons Alles Klar Herr Kommissar? Amadeus από την περίφημη ταινία των '80ς και φυσικά το περίφημο ντα ντα ντα.Απλώς δεν τα θυμήθηκα στο πρώτο μου ποστ. Ευχαριστώ πάντως.

Ένα από τα γνωστότερα συγκροτήματα της gothic rock/punk σκηνής τη δεκαετία του '80 ήταν οι Xmal Deutschland. Το '90 διαλύθηκαν. Προσωπικά μου αρέσει πολυ η μουσική τους.

Oι Das Ich δημιουργήθηκαν τη δεκαετία του '80, αλλά άν δεν κάνω λάθος έγιναν γνωστοί στα μέσα του '90. Έχουν ιδιαίτερο στυλ και σκηνική παρουσία. Δείτε το βίντεο, είναι ένα από τα ομορφότερα που έχω δεί για τραγούδι τέτοιου είδους.

https://www.youtube.com/watch?v=NjxRY1VvkiU

Οι Lacrimosa έγιναν σχεδόν αμέσως γνωστοί από την πρώτη τους κυκλοφορία το 1990. Mέχρι σήμερα παραμένουν η εικόνα και τα είδωλα της gothic υποκουλτούρας. Δίκαια οφείλω να πώ, η εικόνα που έχουν δημιουργήσει είναι πολύ καλή και τραβάει αμέσως το ματι. Είναι εδώ και 25 χρόνια το πιό πετυχημένο συγκρότημα του είδους. Τη μουσική τους σε γενικές γραμμές τη μισώ, σε σημείο να μην αντέχω ν' ακούσω. Τα λίγα τραγούδια τους όμως που μου αρέσουν τα λατρεύω. Αλλα αν σε πορεία τόσων χρόνων βρήκα μόνο καμιά δεκαριά, τότε κατι είναι λάθος...ή απλώς δεν είναι του γούστου μου. Αυτό που με κάνει να τους θαυμάζω όμως είναι ότι τόσα χρόνια είναι απόλυτα πιστοί στο είδος που παίζουν και την εικόνα τους δίχως να επιρεάζονται από κριτικές ή τις απαιτήσεις των φαν τους γι' αγγλικούς στίχους.

Δείτε κι αυτό το βίντεο, θα κλάψετε απ' τα γέλια με τη "χορογραφία" του τραγουδιστή!:rofl:Ξεκινάει στο 2:50

[video=youtube;Eu8EX-OFPMk]

• Like 2

To 1985 οι Hubert Kah συμμετείχαν στο soundtrack του Once Bitten,

με το "Picture of you". Αυτή είναι η γερμανική επανεκτέλεση και πιο ωραία.

Wenn der Mont die Sonne Beruhrt

Edited by Stratulator
  • Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.