Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• D@redevil

Νέο Φόρουμ!   30/01/2018

Αγαπητά μέλη, Η μετάβαση ολοκληρώθηκε επιτυχώς και πλέον περάσαμε σε νέα πλατφόρμα. Μετά απο πολύ μελέτη και έρευνα καταλήξαμε στο καλύτερο λογισμικο φόρουμ για τις ανάγκες μας. Η ενέργεια αυτή έγινε για να λυθούν τα πολλά και χαοτικά προβλήματα της VBulletin. Με τη μετάβαση αυτή θέλουμε να λύσουμε 2 πολύ μεγάλα προβλήματα, που καθιστούσαν το παλαιό φόρουμ δύσχρηστο:
      α) Η συντήρηση των συνημμένων φωτογραφιών και η συνεχής απώλεια των attachments που απαιτούσε διπλή δουλειά από όλους &
      β) Η αναζήτηση εντός του φόρουμ, η οποία δεν δούλεψε ποτέ και οικειοποιούμασταν το plugin της Google, με τα -όχι και τόσο καλά- αποτελέσματα. Όπως και σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση, κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ελέγχους (εξ ου και η δεκαήμερη απουσία μας μετά απο 12 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας) για να διασφαλίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά δυστυχώς σε ένα νέο software και με έναν τόσο τεράστιο όγκο δεδομένων (πάνω απο μισό εκατομμύριο πόστς, σχεδόν ενα εκατομμύριο φωτογραφίες), υπάρχουν πράγματα που μπορεί είτε να μας ξεφύγουν, είτε να τα αντιμετωπίσουμε πλέον σε live περιβάλλον κι ενώ θα δουλεύουν ήδη οι χρήστες. Εδώ λοιπόν, χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας: όποιο πρόβλημα βλέπετε, να μας το αναφέρετε, ώστε να τα επιλύουμε. Ζητούμε προκαταβολικά την κατανόησή σας - θα προσπαθήσουμε να εξυπηρετούμε το δυνατόν συντομότερο, αλλά αντιλαμβάνεστε ότι αφ' ενός η νέα πλατφόρμα, αφ' ετέρου οι δυνατότητες της υποστήριξης, μπορεί να μην  επιτρέπουν να έχουμε άμεση επίλυση των προβλημάτων. Ωστόσο, υπάρχει ένα πολύ φιλικό support από μεριάς της IPB, που ελπίζουμε ότι θα μπορέσει να μας (υπο)στηρίξει καλύτερα και αποτελεσματικότερα. Τουλάχιστον, μέχρι στιγμής είναι απείρως πιο συνεργάσιμοι σε σχέση με την VBulletin. Ξέρουμε ότι ενδεχομένως, δε σας ενδιαφέρει όλο το παρασκήνιο της μετάβασης, αλλά θα θέλαμε να έχετε μια εικόνα της υπερπροσπάθειας που απαιτήθηκε, τόσο σε οικονομικό , όσο και σε υποστηρικτικό επίπεδο, ώστε να μπορείτε επιτέλους να απολαμβάνετε το φόρουμ και να μην σας ταλαιπωρεί με τα καπρίτσια του. Ξέρουμε ότι κάνατε πολύ υπομονή κι ευχαριστούμε γι' αυτό. Κάτι τελευταίο που αναφέρθηκε στο παλαιό φόρουμ: Θα χρειαστεί να γίνει με το χέρι η μεταφορά των φωτογραφιών που είναι σε albums και δεν υπάρχουν συνημμένες σε κάποιο θέμα. Γι' αυτό το λόγο, έχει μείνει ανοικτό το παλαιό φόρουμ στο link: www.retromaniax.gr/vb5/ σε κατάσταση ανάγνωσης μόνο (δε μπορείτε να ποστάρετε), ώστε να μπορέσετε να ανακτήσετε τις φωτογραφίες σας από εκεί και να τις φέρετε εδώ. Αν πάλι έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα ή δε μπορείτε, επικοινωνήστε με κάποιον από τη διαχείριση και θα το τακτοποιήσουμε το συντομότερο. Το παλαιό φόρουμ θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες μας και μετά θα κρατηθεί ως αρχείο. Ελπίζουμε να απολαύσετε πραγματικά το νέο σπιτάκι μας & να το χαρείτε με όλη σας την καρδιά! Αυτό, θα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση για εμάς! :-) Φιλικά,
      Οι admins
Wally

Retropie

Recommended Posts

ΕΛΑΦΡΩΣ off topic μιας και τα παρακατω δεν αφορουν το Pi3 αλλα τη διανομη του RetroPie

Το RetroPie εχει κληρονομησει ολα τα κακα (και καποια απο τα καλα) του RetroArch. Το χειροτερο στο RetroArch ειναι οτι αν παει κατι στραβα, δεν διορθωνεται και αν πας να το διορθωσεις θα διαλυθει εντελως.

Ηλπιζα οτι με το RetroPie θα κλειδωναν τη LibRetro και θα αλλαζαν μονο τα βασικα (χειρισμος, directories, shaders)

Το documentation ειναι ελαφρως για γελια ή οσοι το εγραψαν σαδιστες.

Πολλα παραδειγματα που μου εσπασαν τα νευρα:

Δινει επιλογες για να διαλεξεις default emulator για τα FBA, αλλα οτι και να διαλεξεις το FBAnext παιζει

Oπου και αν εβαλα το Neogeo.zip αρνειται να τρεξει τα neogeo

Σε καποια φαση σταματησε να λειοτυργει το κουμπι για τα coins οσοες φορες και να ετρεξε το config

Στη διαδιασια να το φτιαξω ανακαλυψα οτι σταμησαν να φορτωνουν τα SNES

Εξαφανιστηκε ο emulator για 5200 παρα το γεγονος οτι εχω μεσα roms

Η δεξια σκανδαλη δεν σκρολαρει με τιποτα το file list. Η αριστερη δουλευει αλλα το filelist δεν ρολαρει οταν ξεκινας προς τα ισω απο την αρχη

Αποτομα χαθηκαν οι ρυθμισεις των shaders.

Καποιες επιλογες χρειαζονται υποχρεωτικα πληκτρολογιο

Οταν εχεις μεσα και πληκτρολογιο καποια mapping του pad, τρελαινονται

Δεν εχω αλλη ειλογη απο τον α φορμαρω την SD του retroPie και να το ξαναστησω τριτη φορα...

Απο την αλλη, το OpenElec ειναι απλα ΑΨΟΓΟ

Με psx emulation πως τα παει?Αξιζει να το παρεις γιαυτο το λογο και να αφησεις το psx να ξεκουραστει?

Με το 2Β δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα στα 2-3 παιχνίδια που έχω βάλει. Το πρώτο Pi με overclock ήτανε οριακά νομίζω, αλλά δεν το είχα δοκιμάσει. Και το Pi 3B προφανώς δεν θα πρέπει να έχει θέμα.

Oπου και αν εβαλα το Neogeo.zip αρνειται να τρεξει τα neogeo

Νομίζω δεν δουλεύει με οποιοδήποτε neogeo.zip. Τουλάχιστον στο Recalbox που έχω εγώ δηλώνουν ρητά ότι πρέπει να ταιριάζει το md5 sum, αλλιώς δεν παίζει.

Δεν εχω αλλη ειλογη απο τον α φορμαρω την SD του retroPie και να το ξαναστησω τριτη φορα...

Δοκίμασε ίσως και το Recalbox. Δεν έχεις κάτι να χάσεις.

• Like 2

Thanx γαπαν. Θα δω συντομα και το RecallBox απλα εχω σκυλιασει με το RetroPie.

Αφου τελικα βρηκα romset και καταλαβα οτι πρεπει το neogeo.zip να μπει στην SD ασχετα αν τα roms ειναι στο USB, παιζω τα FBA και τα neogeo (επιτελους).

Το νεο που προβλημα ειναι οτι ενω εχω βαλει roms για MegaDrive, Snes, Atari2600/5200/7800, PCEngine, Vectrex - μου φερνει μονο τα Atari. Ta εβαλα ακομα και uzipped αλλα τζιφος! Το πιο γελοιο ειναι οτι σε προηγουμενη προσπαθεια, ειχα καταφερει να τα δει αλλα δεν επαιζαν τα neogeo.

Αλλο τραγικο προβλημα ειναι οτι ενω επιλεγω απο το Raspain Config να μου πιασει ολη τη καρτα, την βλεπει συνεχεια σχεδον γεματη.

Επειδη ο emulator για 5200 ειναι ανεκδοτο, αφαιρεσα τα Roms απο το USB αλλα το RetroPie συνεχιζει να τα δειχνει!

Δεν καταλαβαινω επισης αν η RetroPie οντως τα τρεχει απο USB ή τα κανει realtime copy στην SD πριν το τρεξει.

Ψαχνω εναν τροπο να κανω force το RetroPie να ξανασκαναρει το USB ωστε να δει τα romsets που περιεχονται αλλα δεν εχω βρει πουθενα απαντηση!

Εχεις κατεβασει την τελευταια εκδοση μηπως και διορθωνονται τα προβληματα;

Μολις ανακαλυψα ποσο βλακωδως λειτουργει!

ΔΕΝ διαβαζει τα ROMS απο το USB...απλα τα κανει αυτοματα αντιγραφη ΟΛΑ στην SD. Αυτο εχει ως αποτελεσμα η SD να μην φτανει οταν εχεις τεραστια romsets. Aντιγραφει οσα χωρα και τα αλλα προφανως δεν υπαρχουν για τη RetroPie!!

Αρα θες μεγαλη SD...και για να εισαι ησυχος μεταφορα Roms με WinSCP.

Εχω βαλει να μεταφερονται και παω μετα στο επομενο προβλημα που ειναι το configuration του XBOX360 wired controller που το αναγνωριζει μια χαρα κατα τα αλλα...οταν φτανω στην αριστερη σκανδαλη αφηνει χωρις ρυθμιση την δεξια σκανδαλη και το αριστερο shoulder button. Απο οτι διαβασα πρεπει να πειραματιστω με τον xbox-drv...

Wally, δοκίμασες να κάνεις ένα symlink από το USB στην SD όλο τον κατάλογο με τις roms;

• Like 1

Δεν ειμαι εξοικοιωμενος με αυτα δυστυχως.

Πηρα μια μεγαλη SD, εσκασα μεσα τα romsets μου και τα ειδε ΟΚ.

Ανεβασα το volume απο το Audio Mixer, επελεξα ως shader για ολα τα emulators τον pi_crt (καπως ετσι, κατω κατω στη λιστα).

Ελυσα το προβλημα με τις σκανδαλες στο 360 wied pad. Πρεπει να πας retropie configuration, να πας στην τριτη επιλογη και απο τη λιστα προς το τελος να κανεις enable ton xbox_drv. Εκανα μετα ενα reboot, ξανακανα configure το pad και ολα OK.

Απο τα experimental menu του RetroPie Configuration κατεβασα και το Cannonbal Outrun

Kατεβασα και το Xrick αλλα δυστυχως παιζει μονο με keyboard!! (καποια λυση?)

Με το Win32DiskImager πηρα ενα image της SD για καλο και για κακο και ειμαι σχεδον OK πλεον.

Προσπαθω να στησω το Duke3D και Quake III (ψιλοκαταφερα το Q1) να παιζουν με το 360 pad...δεν τα εχω ακομα καταφερει

• Like 1

Πολυ καλη μαγκια για να ξεκινας παιχνιδια Amiga ξερα χωρις να περνας απο τον uae4arm!

Θα ηταν τελειο ΑΝ θα μπορουσες να κανεις map πανω στο XBOX360 pad ΚΑΙ το amiga ποντικι ΚΑΙ το F12 ωστε να μπορεις να κανεις quit!! Θα ηταν σαν να παιζεις με κονσολικο - δεν θα χρειαζοταν καθολου mouse και keyboard! (που νομιζω αυτο ειναι κανονικα και η ουσια του RetroPie...)

Δεν ξερω αν ειναι θεμα του emulator ή του RetroPie(που δεν ειναι libretro) ή του EmulationStation (που εμαθα οτι εχει παγωσει η αναπτυξη του διοτι βαρεθηκε ο προγραμματιστης :( )

• Like 2

Καταρχην να πω οτι εχω καταενθουσιαστει με το μηχανηματακι(Raspberry pi3)!!Του εχω φτιαξει 2 καρτουλες 16αρες,τη μια με Rasbian και την αλλη με Retropie.Η επομενη θα ειναι με KODI.Το μονο προβλημα που εχω ειναι με το Retropie και τους emulators για Ν64 και PSx.Στον πρωτο παιζει καρε καρε και στον δευτερο μετα απο κανα 3λεπτο λαρασαει η κολλαει..ρευμα του δινω απο εναν φορτιστη που πηρα απο το μαγαζι που το αγορασα και ειναι 2,5 AMP output.Μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι οτι πρεπει και δεν θα εχει θεμα με το ρευμα.Μηπως το προβλημα στον psx ειναι υπερθερμανση?Με ψυκτρα θα λυνοταν το προβλημα?Κατα τα αλλα το δοκιμασα και με ασυρματο πληκτρολογιο και ενσυρματο ποντικι αλλα και με ασυρματο ποντικι και δεν ειχε θεμα με κανενα.

Δεν εχω παρατηρησει κολληματα, παντως εχω εξ αρχης σχεδον βαλει ψυκτρες.

Τα βασικο προβληματα που εχω ειναι οτι το lr_fuse εχει επιλεγμενο το Cursor Joystick interface Και δεν υπαρχει πουθενα επιλογη να το παω σε Kempston.

Θα ηθελα να virtual keyboard, virtual mouse buttons στον uae4arm ωστε να κονσολοποιηθει λιγο η φαση και να μην χρειαζεται να εχω πληκτρολογια-ποντικια επανω.

Βγηκε μολις το RetroPie 3.8.

Οδηγιες

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.