Jump to content
  • Ανακοινώσεις

• D@redevil

Νέο Φόρουμ!   30/01/2018

Αγαπητά μέλη, Η μετάβαση ολοκληρώθηκε επιτυχώς και πλέον περάσαμε σε νέα πλατφόρμα. Μετά απο πολύ μελέτη και έρευνα καταλήξαμε στο καλύτερο λογισμικο φόρουμ για τις ανάγκες μας. Η ενέργεια αυτή έγινε για να λυθούν τα πολλά και χαοτικά προβλήματα της VBulletin. Με τη μετάβαση αυτή θέλουμε να λύσουμε 2 πολύ μεγάλα προβλήματα, που καθιστούσαν το παλαιό φόρουμ δύσχρηστο:
      α) Η συντήρηση των συνημμένων φωτογραφιών και η συνεχής απώλεια των attachments που απαιτούσε διπλή δουλειά από όλους &
      β) Η αναζήτηση εντός του φόρουμ, η οποία δεν δούλεψε ποτέ και οικειοποιούμασταν το plugin της Google, με τα -όχι και τόσο καλά- αποτελέσματα. Όπως και σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση, κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ελέγχους (εξ ου και η δεκαήμερη απουσία μας μετά απο 12 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας) για να διασφαλίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά, αλλά δυστυχώς σε ένα νέο software και με έναν τόσο τεράστιο όγκο δεδομένων (πάνω απο μισό εκατομμύριο πόστς, σχεδόν ενα εκατομμύριο φωτογραφίες), υπάρχουν πράγματα που μπορεί είτε να μας ξεφύγουν, είτε να τα αντιμετωπίσουμε πλέον σε live περιβάλλον κι ενώ θα δουλεύουν ήδη οι χρήστες. Εδώ λοιπόν, χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας: όποιο πρόβλημα βλέπετε, να μας το αναφέρετε, ώστε να τα επιλύουμε. Ζητούμε προκαταβολικά την κατανόησή σας - θα προσπαθήσουμε να εξυπηρετούμε το δυνατόν συντομότερο, αλλά αντιλαμβάνεστε ότι αφ' ενός η νέα πλατφόρμα, αφ' ετέρου οι δυνατότητες της υποστήριξης, μπορεί να μην  επιτρέπουν να έχουμε άμεση επίλυση των προβλημάτων. Ωστόσο, υπάρχει ένα πολύ φιλικό support από μεριάς της IPB, που ελπίζουμε ότι θα μπορέσει να μας (υπο)στηρίξει καλύτερα και αποτελεσματικότερα. Τουλάχιστον, μέχρι στιγμής είναι απείρως πιο συνεργάσιμοι σε σχέση με την VBulletin. Ξέρουμε ότι ενδεχομένως, δε σας ενδιαφέρει όλο το παρασκήνιο της μετάβασης, αλλά θα θέλαμε να έχετε μια εικόνα της υπερπροσπάθειας που απαιτήθηκε, τόσο σε οικονομικό , όσο και σε υποστηρικτικό επίπεδο, ώστε να μπορείτε επιτέλους να απολαμβάνετε το φόρουμ και να μην σας ταλαιπωρεί με τα καπρίτσια του. Ξέρουμε ότι κάνατε πολύ υπομονή κι ευχαριστούμε γι' αυτό. Κάτι τελευταίο που αναφέρθηκε στο παλαιό φόρουμ: Θα χρειαστεί να γίνει με το χέρι η μεταφορά των φωτογραφιών που είναι σε albums και δεν υπάρχουν συνημμένες σε κάποιο θέμα. Γι' αυτό το λόγο, έχει μείνει ανοικτό το παλαιό φόρουμ στο link: www.retromaniax.gr/vb5/ σε κατάσταση ανάγνωσης μόνο (δε μπορείτε να ποστάρετε), ώστε να μπορέσετε να ανακτήσετε τις φωτογραφίες σας από εκεί και να τις φέρετε εδώ. Αν πάλι έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα ή δε μπορείτε, επικοινωνήστε με κάποιον από τη διαχείριση και θα το τακτοποιήσουμε το συντομότερο. Το παλαιό φόρουμ θα συνεχίσει να υπάρχει μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες μας και μετά θα κρατηθεί ως αρχείο. Ελπίζουμε να απολαύσετε πραγματικά το νέο σπιτάκι μας & να το χαρείτε με όλη σας την καρδιά! Αυτό, θα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση για εμάς! :-) Φιλικά,
      Οι admins
Sign in to follow this  
filfil1

Τα παιχνίδια της συλλογής μου! (filfil1)

Recommended Posts

Επιτέλους μετα από μήνες φωτογράφισης και επειτα από την παρουσίαση που είδατε από τον καλο μου φιλο Σταυρο

στο θέμα με τίτλο "Με το σαγονι στο πάτωμα" εδω ,ηρθε η στιγμη να σας παρουσιασω αναλυτικα την συλλογη μου.

Θα ξεκινησω με το αγαπημενο πολλων τα "Καστρα και Πολιορκητες"...

fetch?photoid=1054918

fetch?photoid=1054917

fetch?photoid=1054916

fetch?photoid=1054919

Συνεχιζεται...

Edited by stayros
αποκατασταση link
  • Like 14

Με τον filfil1, έχω μιλήσει στο τηλέφωνο ουκ ολίγες φορές και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι εκπέμπει μια απεριόριστη καλοσύνη που σε κάνει να νομίζεις οτι τον έχεις φίλο από χρόνια! :)

Επίσης, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο οτι θα χρειαστούν πολλά Megabytes για να χωρέσουν οι φωτογραφίες από όλα αυτά τα καλούδια που έχει μαζεμένα (και πολλά χάπια για όλους εμάς, βεβαίως βεβαίως)! :)

Keep'em coming fil! :thumb:

• Like 1

Συνειρμικα μου ηρθε στο μυαλο το παρακατω....:sealed:

The Lord of the Rings - "So It Begins" - Full HD

[video=youtube;Y3-aAx4SOn0]

Και οπως πολυ ευστοχα ειπε ο Ντινακος....

Επίσης, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο οτι θα χρειαστούν πολλά Megabytes για να χωρέσουν οι φωτογραφίες από όλα αυτά τα καλούδια που έχει μαζεμένα (και πολλά χάπια για όλους εμάς, βεβαίως βεβαίως)! :)

....οποτε καθως θα καταλαβατε,προμηνυεται δυσκολος χειμωνας!!! surprised-003.gif

Edited by stayros
προσθηκη παραθεσης
  • Like 2

Επιτέλους μετα από μήνες φωτογράφισης και επειτα από την παρουσίαση που είδατε από τον καλο μου φιλο Σταυρο

στο θέμα με τίτλο "Με το σαγονι στο πάτωμα" ........

Συνεχιζεται...

Εξαιρετική συλλογή, χαίρομαι που θα τη δούμε και αναλυτικά!!! Περιμένουμε τις συνέχειες...

Αναλυτικά ακούω, αλλα δε βλέπω ανοιχτά τα κουτιά....

Βασιλη μου,οταν ο Φιλιππος λεει "αναλυτικα",εννοει φωτο του κουτιου απο το καθε παιχνιδι/επιτραπεζιο που υπαρχει στην συλλογη του.

Και πιστεψε με,επειδη την εχω δει απο κοντα και ειχα την τιμη να την φωτογραφισω, ειναι τοσο μεγαλος ο ογκος της συλλογης του,

που οχι το οριο του φορουμ αλλα ουτε του server δεν θα εφτανε ωστε να παρουστιαστει ενα-ενα αναλυτικοτατα με ανοικτο κουτι και στημενο!:)

Ηδη απο μια ματια που ετυχε να ριξω στο αρχειο του,οι φωτο απο τα κουτια και μονο ειναι παρα πολλες!:precry:

Απλα λιγο υπομονη μονο εχουμε και θα δουμε πολλα και ομορφα καλουδια τοσο γνωστα οσο και λιγοτερο γνωστα παιχνιδια,

καθως επισης και απο διαφορες χρονικες περιοδους -η συλλογη δεν περιοριζεται μονο στα '80s αλλα εμπλουτιζεται και απο αλλες δεκαετιες - τοσο

απο ελληνικες οσο και απο ξενες εκδοσεις.:)

Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την καθυστερηση,αλλα η τεχνολογια δεν ειναι το δυνατο μου σημειο,με αποτελεσμα να υπαρχει

μια χρονοκαθυστερηση στην παρουσιαση της συλλογης. Ζητω την επιεικεια σας.:)

Παρακατω θα δειτε επιτραπεζια απο περασμενες δεκαετιες μεχρι και σημερα,απο εταιρειες οπως: MB,El Greco,AS,Ravensburger,Parker,Δουρειος,ΕΠΑ,Assim Toys κλπ...

fetch?photoid=1055440

fetch?photoid=1055436

fetch?photoid=1055439

fetch?photoid=1055438

fetch?photoid=1055437

fetch?photoid=1055441

fetch?photoid=1055445

fetch?photoid=1055442

fetch?photoid=1055443

fetch?photoid=1055446

fetch?photoid=1055447

fetch?photoid=1055444

fetch?photoid=1055466

fetch?photoid=1055469

fetch?photoid=1055470

fetch?photoid=1055467

fetch?photoid=1055471

fetch?photoid=1055468

fetch?photoid=1055488

fetch?photoid=1055482

fetch?photoid=1055474

fetch?photoid=1055472

fetch?photoid=1055489

fetch?photoid=1055476

fetch?photoid=1055478

fetch?photoid=1055484

fetch?photoid=1055485

fetch?photoid=1055473

fetch?photoid=1055480

fetch?photoid=1055487

fetch?photoid=1055475

fetch?photoid=1055481

fetch?photoid=1055486

fetch?photoid=1055479

fetch?photoid=1055483

fetch?photoid=1055477

Συνεχιζεται....:)

• Like 14

Ξεπερναω αυτα που βλεπω και θα σταθω στην σακουλα του Σκλαβενιτη....ουτε χορηγο να τον ειχες βρε μπαγασα!!! :biglaugh:

Οπως και να εχει,εισαι ωραιος φιλαρακι!:thumb:

Αναμενουμε τις επομενες...;)

Το Κρυσταλινος κόσμος μου θύμισε λιγο το Ο θησαυρός του Ναού, αν και δεν το έχω δει ποτε το παιχνιδι αυτo.. Σημείωση: το βρηκα στο boardgamegeek, με το όνομα Crystal Maze (1991).. Ωραίο φαίνεται.. Σαν ιδέα ειναι ίδιο με το τηλεπαιχνίδι με τον Χρήστο Φερεντινο, Fort Boyard..

Οσο για το Σταυροφορια στο διάστημα και το Ζορρό, τα καλύτερα!

Edited by viking4a

Εξ' αιτίας σου οι μισοί του retromaniax πρέπει ν' αγκαλιαστούμε και να κλαίμε παρέα! Πόσα από αυτά τα υπέροχα επιταπέζια μου πέταξε η γιαγια μου! :cry: ...Τα τρελοπόντικα ακόμα έρχονται στον ύπνο μου και με ρωτάνε "γιατί μας εγκατέλειψες".:zip:

Εγώ το δηλώνω, φοβάμαι να παρακολουθήσω τη συνέχεια. Λίγες φωτογραφίες ακόμα και θα με βγάλουν απ' το σπίτι με φορείο.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.