Jump to content
karapiperim

Σκάνδαλα και σκαμπρόζικα

Recommended Posts

On 1/26/2019 at 8:38 PM, karapiperim said:
3. Ποια Ελληνίδα σταρρρρρ βρήκε σε εκδήλωση στο Παρίσι η Μελίνα Μερκούρη και της είπε
" Ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;" κάνοντας την να βάλει τα κλάματα; 

" Πήγε η Νάνα Μούσχουρη που βρίσκεται στη γαλλική πρωτεύουσα να χαιρετήσει τη Μελίνα Μερκούρη στα Ολυμπια, ένα βράδυ παραστάσεως με τον Τινο Ροσσι κ Μελίνα της είπε " ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;".
Κι η αγαπητή Νάνα σκασμενη από στεναχώρια έφυγε κλαίουσα. 
Το πράγμα φαίνεται λίγο απίστευτο. Πρώτον γιατί η Μελίνα φημίζεται για την καλή της καρδιά, και υποστηρίζουν όλοι ότι ποτέ δε θα εφερετο τόσο προσβλητικως.
Δεύτερον, ήταν απαραίτητο να τη γνωρίζει τη Νανά; Βεβαίως.. υποστηρίζουν οι Νανικοι.
Γιατί η ερμηνεύτρια των τραγουδιών του Χατζηδάκη λέγουν, ήταν παιδική φίλη της Μελίνας. Κι ύστερα είναι και συνάδελφοι εν μπουζουκιοις και λαικοις αμανεσι. 
Στη Στέλλα η Μελίνα, και στα παιδιά του Πειραιά κλπ και σε όλα τα " παιδιά" του Χατζιδάκι η άλλη δηλαδή τα πνευματικά και μουσικά προϊόντα του δημοφιλούς συνθετου. 
Νεώτερες λεπτομέρειες πάντως θα έχουν οι αναγνώστες μας άμα τη επιστροφή εκ Παρισίων της συμπαθους Νάνας. "

Όσο περνάει ο καιρός τόσο η Μερκούρη μπαίνει στη μαύρη λίστα μου.

• Like 1

Το Βόγλη τον είχα για ήρεμο τύπο... Το "αφ υψηλού" είναι πολύ γενικό για να βγάλω συμπέρασμα.

Βέβαια ο Πίτερ το έτσουζε κι ολίγον οπότε μπορεί να είπε καμιά χοντράδα, αν και σε αυτήν την περίπτωση δε χτυπάς έναν μεθυσμένο.. Δεν ξέρω υποθετικά τα λέω αφού δε γνωρίζω τι έγινε.. Ίσως βρούμε τίποτα. Πάντως την είδηση αυτή δεν την ήξερα και τη βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να βρούμε τι γράφτηκε στον αγγλικό τύπο.  

Σε ότι αφορά τη Μερκούρη, το κουιζ έχει ειδήσεις όπως δημοσιεύθηκαν. Αν και σε ποιό βαθμό είναι κι αλήθεια, άλλο θέμα. Παντώς γενικά το ΕΜΠΡΟΣ είχε μια τάση στην υπερβολή οπότε κρατήστε και μια αμφιβολία. Όχι οτι δεν έχω ικανή τη Μελίνα να το είπε και τη Νάνα να έβαλε τα κλάματα :-)... 

Το να είπε ο Πήτερ ο'Τουλ κάτι παρεξηγήσιμο μπορώ να το φανταστώ. Το να τσαντίστηκε ο Βόγλης και να του έδωσε μπουνιά, το ίδιο. Εκείνο που δεν μπορώ να πιστέψω με τίποτε είναι να γράφανε "όλες οι Αγγλικές εφημερίδες και περιοδικά" για τον γενναίο έλληνα. Γενναίο? Τραμπούκο θα τον ανεβάζανε βάρβαρο θα τον κατεβάζανε. Οι μεν "σοβαρές" φυλλάδες για λόγους αρχής (βία κλπ) οι δε κίτρινες διότι πώς τολμάει ο υπάνθρωπος νότιος να σηκώσει χέρι εναντίον ενός υπηκόου της Αυτής Μεγαλειότητος ο οποίος ήταν και η ενσάρκωση του Λόρενς της Αραβίας. Καινούργιο σκάνδαλο Πατσίφικο θα το έκαναν.  (Βέβαια ας μη σκεφτώ τι θα γινόταν στην Ελλάδα αν ένας Εγγλέζος γεροδεμένος ηθοποιός - υπάρχουν τέτοιοι? - κοπάναγε σε αντίστοιχες συνθήκες έναν σαμιαμίδι έλληνα, ας πούμε τον Ντίνο Ηλιόπουλο).

Το ίδιο το συμβάν, αν έγινε πραγματικά, δεν το δικαιολογώ με τίποτε. Ότι και να είπε ο ΠοΤ η απάντηση έπρεπε να είναι με λόγια. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να συνέβη έστω και κατά προσέγγιση όπως περιγράφεται. Εκείνο που είναι αναμφισβήτητο είναι η αντίδραση του συντάκτη ο οποίος θεωρεί ότι να μη ρίχνεις μπουνιές γιατί άκουσες κάτι που θεωρείς προσβλητικό είναι "τύπος και ψεύτικη κοσμικότητα". Αναρωτιέμαι αν θα είχε την ίδια αντίδραση αν την μπουνιά την είχε φάει αυτός.

Το ίδιο με Μερκούρη - Μούσχουρη. Να της το είπε η Μελίνα μια εποχή που δεν τη χώνευε το φαντάζομαι (παροδικές αντιπάθειες και συμπάθειες καλλιτεχνών είναι πολύ συνηθισμένες... φτάνει να σκεφτούμε τη σχέση Χατζιδάκι - Θεοδωράκη που κάμποσες φορές είχαν σκυλοβριστεί και μετά από λίγο ήταν όλο γλύκες και μετά φτου κι από την αρχή). Προφανώς δεν το είπε γιατί πραγματικά δεν την γνώριζε αλλά γιατί ήθελε να την προσβάλει. Αλλά μου φαίνεται δύσκολο να αντέδρασε έτσι η Μούσχουρη, σκασμένη από στενοχώρια και με κλάματα. Αν η ανταπόκριση έλεγε ότι η Ν.Μ. της απάντησε αντίστοιχα θα το έβρισκα πιο πιθανό.

• Like 1

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

Δίκιο έχεις ελέφαντα, οι Άγγλοι το χουν εύκολο το βάρβαρος, πράγμα περίεργο όπως θα μπορούσαν να βεβαιώσουν κι οι λαοί που βογγηξαν απ την αυτοκρατορία τους :-)

Τα τελευταία χρόνια που έχω συναναστραφεί κάμποσους λόγω δουλειάς είναι ίσως πιο δεκτικοί αν κ αφήνω ένα ενδεχόμενο να μη συννενοουμαστε καλά γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και ότι καλύτερο :-) 

Αν τα δούμε τα πράγματα από μια απόσταση σκέφτομαι ότι εκείνα τα χρόνια ήταν και επικαιρότητα το καυτό θέμα της Κύπρου αν κ δε νομίζω σε τέτοια περίπτωση να είχε υποστήριξη ο Βόγλης απ τον αγγλικό τύπο - δηλαδή το αποκλείω. 

Ελπίζω να μάθουμε για να μιλήσουμε σε ρεαλιστική βάση. 

Τη Μούσχουρη εγώ εύκολα τη φαντάζομαι να βάζει τα κλάματα :-) 

Για Χατζιδάκι Θεοδωράκη θα μπορούσαμε να γράψουμε τόμους, χρόνια ολόκληρα έδειχναν μια όχι και τόσο τρυφερή συναδελφικοτητα 

* Τις τελευταίες μέρες η σύνδεση μου όταν μπαίνω φόρουμ σέρνεται. Το παθαίνετε κι εσείς; 

Για να κάνει την πετυχημένη καριέρα που έκανε η Ν.Μ. (κι ολοι οι πετυχημένοι στο δικό της επίπεδο) πρέπει να ήταν χοντρόπετση και αναίσθητη διότι δεν αμφιβάλλω ότι οι αντιζηλίες, οι τρικλοποδιές και οι πισώπλατες μαχαιριές στους καλλιτεχνικούς κύκλους πηγαίνουν σύννεφο. Όσο πιο πολύ αγκαλιάζονται και φιλιούνται τόσο πιο πολύ θα πρέπει να θέλουν να αλληλοδαγκωθούν. Οπότε αν είχε τέτοιες ευαισθησίες στην αρχή της καριέρας της η Μούσχουρη θα έπρεπε σύντομα να τις είχε ξεπεράσει, αλλιώς θα το είχε βάλει στα πόδια κλαμένη πολύ νωρίτερα. Μόνο οι πολιτικοί πρέπει να έχουν ακόμη πιο μεγάλη αναισθησία (αλλά έκανε κι από αυτό ένα φεγγάρι η Ν.Μ.)

* Ναι, αλλά επειδή συμβαίνει και από κάτεργο και από σπίτι υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα του ΡΜ καισίγουρα το ξέρουν οι αρμόδιοι οπότε το υπομένω στωικά :rant:

Edited by elephadas
  • Like 1

Α όχι, δε λέω ότι ήταν υπερβολικά ευαίσθητη η Νάνα..

Απλώς τη Μελίνα την έχω ικανή για μεγάλο μπουλινγκ. Μου φαίνεται πολύ τρομακτική, εμένα εύκολα θα με έκανε να βάλω τα κλάματα, να τρέξω στη μαμά μου, να πάρω γλυφιτζουρι... 

Έρχεται η Καραπιπερίμ, αφήνει πλούτη κι Ιμπραήμ
Σκαρώνει πρόχειρο ένα ποιήμ, και σας παρουσιάζει.......

Είναι το δεύτερο κουίζ 
Σπαρταριστο και κάνει τζιζ
Αλλά δε βράζετε το ρυζ
Και κάτι θε να βρείτε

Θα δώσω και βοήθεια
- δεν είναι κακοήθεια-
Μα ψέμα ή αλήθεια
Εσείς θα μας το πείτε.

Μη διστάζεις λέω έλα! Φαντασία θέλει, τρέλα
Τα χάνει ο Ελέφαντας,τα βρίσκει η Μπαμπινελλα...

1. Ποια ηθοποιό αφορά το παρακάτω;

"Η (......) θα παντρευτεί εντός του καλοκαιριού τη μεγάλη αγάπη της ζωής της, τον κ. Αλέξη Παπαδημητρίου.
Ο γάμος τους είναι αποτέλεσμα κεραυνοβόλου έρωτα που άρχισε σε ένα κοκτέιλ κοσμικού σαλονιού του Κολωνακίου για να συνεχιστεί με άπειρα τηλεφωνήματα λίγες μέρες αργότερα που δινόταν η πρεμιέρα της ταινίας (.....), που συμπρωταγωνιστής της ήταν ο Αλεξανδράκης κι ο Βουρνάς. 
Το ίδιο βράδυ η (...) δεχόταν, όπως λένε, μια ανθοδέσμη με κόκκινα ακριβά τριαντάφυλλα , με τη λέξη Σ αγαπώ.
Ο κ. Παπαδημητρίου είναι γιός του γνωστού καπνεμπορου. Φοίτησε στο Αμερικανικό Κολέγιο και τελείωσε την Αναργυρειο Σχολή Σπετσών. Τώρα φοιτά στην ανώτατη Βιομηχανική Σχολή κι όταν τελειώσει τη στρατιωτική του θητεία θα συνεχίσει μελέτες στην Ελβετία.
Ο πατήρ Παπαδημητρίου διετέλεσε πρόεδρος του ΟΠΑΠ, πρόεδρος του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης και μεγάλος δωρητής αθλητικών εκδηλώσεων.
Η (....), Ο ευτυχής μνηστηρ, ο κύριος και η κυρία Παπαδημητρίου, κάνανε πριν λίγες μέρες στην Αθηναία μια επίσημη εμφάνιση, ενώ το χαμόγελο της ευτυχίας έλαμπε στα πρόσωπα τους.
Δεν έχουμε παρά να ευχηθούμε την ολοκλήρωση της."

2. Ποιόν ηθοποιό αφορά το παρακάτω άρθρο;

"Ο (....) δέχθηκε στο Στρατιωτικο Θέατρο Θεσσαλονίκης, που εμφανίζεται μαζί με τις εκλεκτές πρωταγωνίστριες Σμαρούλα Γιούλη, Μπεάτα Ασημακοπούλου, Κούλα Αγαγιώτου, την επίσκεψη της γοητευτικής ενζενί Ελένης Ανουσάκη.
Η Ελένη που κάνει δίαιτα τρώγοντας μόνο μαρούλια για να αδυνατίσει επειδή λέει έτσι θα αρέσει στον δημοφιλέστατο ζεν πρεμιέ μας, ορκίζεται ότι ο (....) είναι η τελευταία αγάπη της ζωής της. Μετά τρεις μέρες.... τρυφερότητας, η Ανουσάκη έφυγε ευτυχισμένη για την Κρήτη, για να παίξει στο έργο Αλέξης Ζορμπάς (......)
Ωστόσο μόλις μαθεύτηκε η άφιξη και η αναχώρηση της Ανουσάκη από τη μακεδονική πρωτεύουσα, νεαρά υπαρξις, πολλή μορφωμένη και κομψή, παλαιό αίσθημα, πήρε το αεροπλάνο για την ίδια κατεύθυνση.
Όπως και να ναι η μικρή Ανουσάκη φάνηκε πιο δυναμική από τις άλλες, και όπως πιστεύει η ίδια, θα είναι και η πιο αληθινή νικήτρια στην καρδιά του... "

3. Ποιος καταξιωμένος σκηνοθέτης μας είπε " Από ξένους ηθοποιούς θα ήθελα να συνεργαστώ με τη Μελίνα κι από Έλληνες με τον Ντασέν";

4. Για ποια νεαρή ηθοποιό γραφόταν το 1963 πως είχε σχέση με τον ( ανήλικο) Αλέξανδρο Ωνάση; 

5. Για ποιον είπε ο Μ. Κακογιάννης πως " Ήταν ωραίος αλλά δεν τα έλεγε";

6. Ποιος ηθοποιός  μάλωσε με τον Φινο λόγω, όπως έλεγε ο ίδιος " της κακοήθειας των καλοθελητων" σταματώντας επι της ουσίας την κινηματογραφική του καριέρα; ( Μετά τον τσακωμό τον συναντάμε σε ελάχιστες ταινίες) 

7. Ποιας μεγάλης σταρ τον αδερφό διαβάζουμε ότι πολιορκούσαν όλες οι Ελληνίδες βεντέτες επειδή ήταν όμορφος κι από καλή οικογένεια; 

8 .Ποια παλιά δόξα του σινεμά αναγγέλθηκε πως θα εμφανιστεί στην ταινία " Όταν ξυπνά το Παρελθόν";  
  • Thanks 1
  • Haha 1

Θα απαντήσει κανείς στο κουίζ ή Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει;;;;; 

Μα βάζεις και συ δύσκολα που θέλουν γκούγκλισμα για να βρεθούν, κι εγώ τουλάχιστον θέλω να τα θυμάμαι ή να τα μαντεύω ο ίδιος.

Στο Νο. 1 η ηθοποιός την οποία ερωτεύτηκε το φιλομαθές βιομηχανόπουλο πρέπει να ήταν ολίγο κούγκαρ? ή απλώς ο νεαρός χρειάστηκε χρόνια να βρει τι ήθελε να σπουδάσει? Όπως και οι τωρινές σελέμπριτις πάντως κι οι παλιές όλο με εφοπλιστές, βιομήχανους, ή γόνους των ανωτ΄ρω ερωτεύονταν. Τι σύμπτωση !("Δεν έχει παρά να ευχηθούμε την ολοκλήρωσή της"... ναι, σιγά μην περίμεναν τους γάμους πρν ολοκληρώσουν την ευτυχία τους)

Στο Νο. 2 η Ανουσάκη ήταν επισήμως 19 άντε 20 αφού ο Ζορμπάς κυκλοφόρησε το 1964 αλλά δεν ξέρουμε αν τα γυρίσματα έγιναν το 1964 ή το 1963. Για 19χρονη πολύ ξεβγαλμένη ήταν (αλλά και τότε θεωρούσε ότι είχε πρόβλημα πάχους). "Πιο αληθινή νικήτρια στην καρδιά του"? Δηλαδή θα είχε πολλές αληθινές νικήτριες αλλά αυτή θα ήταν η αληθινότερη? Καρδιά ήταν αυτή ή Ολυμπιακό άθλημα με χρυση, ασημένια και χάλκινη νικήτρια?

Στο 3 θα απαντήσω Σακελλάριος στην τύχη

Στο 7 θα απαντήσω Σταμάτης Μερκούρης διότι συνδυάζει μεγάλη σταρ αδελφή και καλή οικογένεια. Για όμορφος δεν ξέρω. Τον έχω δει από κοντά το 1999 που είχε έρθει στη μικρή μας πόλη για ένα αφιέρωμα στην Ελλάδα και μου είχε φανεί ομορφόγερος αλλά δεν ξέρω αν υπήρξε ομορφονιός κι άλλωστε η γνώμη μου δεν μετράει διότι πολύ αμφιβάλλω αν έχω ίδια γούστα με τις Ελληνίδες βεντέτες :)

• Like 1

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ άκου ομορφόγερος!!! Αυτός ήταν πάντως... Σου λένε οι Ελληνίδες βεντέτες, ωραίο παιδί είναι, πλούσιο παιδί είναι, από καλή οικογένεια παιδί είναι, με γαμπρό διεθνή σκηνοθέτη παιδί είναι... Τι άλλο να θέλει η βεντέτα;;;;;;;;;;;

* Πάντως το μικρό του ήταν Σπύρος σαν τον παππού του το δήμαρχο κι όχι Σταμάτης..

Στο 1. η κοπέλα ήταν μικρή. Απ ότι βρήκα, παρά τις σπουδές ο νέος τελικά έγινε συνθέτης κι έκανε και δίσκο με την κοπέλα ( γάμο πάντως δεν έκανε).

Στο 2. πρόκειται για ζεν γνωστό, για την ακρίβεια τον πιο γνωστό.

Ο Σακελλάριος δεν είναι. 

Το τελευταίο ελέφαντα πρέπει να το βρεις. Αν δε με απατά η μνήμη μου, που δε με απατά ποτέ σχεδόν, σε κάποιο σχόλιο σου παλιά είχες πει για τη μυστηριώδη εξαφάνιση..... 

Το 5. το θεωρώ εύκολο. Είναι γνώμη κι άλλων πέρα απ' τον Κακογιάννη που συνεργάστηκαν

Η νεαρή που με βάση τα δημοσιεύματα σχετιζόταν με τον νεαρό Ωνάση είχε την τύχη στη ζωή της να σχετίζεται διαρκώς με πλούσιους... Έτσι, όταν παντρεύτηκε πήρε κάποιον ξένο, με τίτλο αν πιστέψουμε τα δημοσιεύματα, που λέγαν ότι ήταν βαρώνη!!!!

Edited by karapiperim

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.