Jump to content
Shinobi

Nintendo Wii απορίες

Recommended Posts

Τελευταία έπεσε στα χέρια μου ενα Wii και έχω ορισμένες απορίες.

Ποια παιχνίδια είναι τα καλύτερα στη κονσόλα αυτή;

Ποια είναι τα καλύτερα προσεγμενα virtual console που αξίζει να ασχοληθεί κανείς γιατί λογικά τα πιο πολλά υπάρχουν και σε emulators; Δηλαδή καλή εικόνα, καλή ταχύτητα, features, γιατί το streets of rage που δοκίμασα παίζει πιο καλά στο mednafen!

Γιατί βλεπω το χεράκι από το ασύρματο χειριστήριο κοντά στη τιβι στο 1 μετρο αλλά στα 3-4 μέτρα δε το βλέπω αλλά το χειριστήριο δουλεύει κανονικά (ο σταυρος και τα κουμπιά σε emulators δουλεύουν)

Η εικόνα είναι ψιλοαθλια γιατί έχει καλώδιο composite, έχει βγει καλώδιο RGB; Ρωταω επειδη λίγο που έψαξα είδα ότι παίζουν πολλές μουφες που δεν είναι RGB.

Το retroarch το έχω περάσει αλλά δε σώζει όταν κάνεις quit τις ρυθμίσεις; Τι παίζει;

Η εικόνα σε TFT με το καλώδιο composite είναι τραγική πραγματικά, άντε λίγο καλύτερη από απλό RF.

Με αρκετό ψάξιμο έλυσα κάποια θέματα με το χειριστήριο, το πρόβλημα ήταν ο δέκτης. Το θέμα με το καλώδιο και τη κακή ποιότητα εικόνας παραμένει.

Μερικά καλά που βρήκα

Virtual console:

Shinobi-arcade

Spinmaster-Neo Geo

Solomons Key-arcade

Galaga 90-PC Engine

Black Tiger-arcade

Castlevania Rondo of blood-PC Engine

Wiiware:

La-Mulana

Cave story

World of Goo

Καλημέρα

Το Wii έχει μεγάλη και πλούσια βιβλιοθήκη από First Party games. Χαρακτηριστικά αναφέρω τα δύο Super Mario Galaxy, το Metroid Trilogy, το Zelda Twilight Princess και Skyward Sword. Η λίστα είναι τεράστια. Κάνε μία αναζήτηση για top 20 Wii games και δεν θα χάσεις!

Για καλυτερη εικονα θες Component καλωδιο οπως το παρακατω

reactwii.jpg.7860902c9ac50ba14db52634921fa3f6.jpg

Μερικα απο τα καλα παιχνιδια του Wii :

Super Mario Galaxy 1+2 , Super Mario bros Wii , Smash bros brawl , Mario Kart Wii, Metroid Prime 3 / Trilogy , The legend of Zelda Twilight princess /Skyward Sword , Xenoblade Chronicles , Last Story , Pandoras Tower , Resident evil 4 wii edition , Donkey Kong Country Returns , Kirbys epic yarn , Kirbys return to dreamland , PunchOut!, Metroid other M (Imgema sorry :P ) , Fire emblem radiant war , Resident evil on rail shooter (ειναι 2 δεν θυμαμαι τα ονοματα) , Contra Rebirth (wiiware).

Εχει και αλλα καλα, που να τα θυμομαστε ολα :P .

To χερακι στα 3-4 μετρα επρεπε να φαινεται, η sensor bar ειναι ενταξει;; Ανοιξε την καμερα απο ενα κινητο και κοιτα μεσα απο αυτην την Sensor bar οταν ειναι ανοιχτη και δες ειναι ολα αναμμενα τα λαμπακια της;;

Επισης καπου μεσα στις ρυθμισεις πρεπει να εχει Calibrate ή κατι τετοιο για την Sensor bar.

Update .

τωρα ειδα στο 2ο ποστ οτι το ελυσες το προβλημα με το χειριστηριο...

Edited by Ajax87

Οπως είπε και ο φίλος παραπάνω, component είναι το καλύτερο που μπορείς να βάλεις το οποίο θα σου δώσει ανάλυση 480 progressive. Αλλά αν έχεις μία CRT τηλεόραση κάπου καλύτερα σύνδεσε το με αυτήν. Αφού δεν βγάζει HD η κονσόλα, δεν κερδίζεις πολλά με κάποια πιο σύγχρονη ενώ σε CRT θα δείχνει καλύτερα χωρίς θολούρες ακόμα και με το composite.

Οσον αφορά το Virtual Console, να προσέχεις πριν αγοράσεις κάποιο ROM μην είναι PAL version. Καλύτερα να παίξεις κάτι σε homebrew emulator παρά στο PAL VC. Δεν ξέρω για τo Neo-Geo πάντως στο N64 σχεδόν όλα είναι PAL.

Η καλύτερη λύση φαίνεται να είναι RGB σε CRT τηλεόραση αλλά δε βρίσκω κάποιο αξιόπιστο καλώδιο, τα πιο πολλά πρέπει να είναι μούφες εκτός το γνήσιο της nintendo που είναι πανάκριβο (50+ ευρώ απο ebay). Ο λόγος είναι ότι το Wii RGB το κράτησε μυστικό η Nintendo για να είχε την αποκλειστικότητα σε αυτά τα καλώδια έτσι δε βρίσκεις εύκολα κάποια φτηνή απομίμηση.

Μετά όσον αφορά τα παχνίδια σε virtual console απ' ότι κατάλαβα μπορεί να ζήσει κανείς χωρίς τα παιχνίδια σε SNES/NES/Megadrive/SMS/PC Engine αφού μπορεί να τα παίξει και σε emulators πολύ καλά. Τα arcade ομως δε μπόρεσα να παίξω Solomons Key/Shinobi/Neo Geo παιχνίδια σε καλές ταχύτητες. Δε δοκίμασα όμως ακόμα retroarch εξομείωση του Neo Geo.

Μερικά καλά ακόμα

Virtual Console

Wonderboy in monsterland-arcade

Emulators

Snes9x GX

Scummvm

Homebrew παιχνίδια

L'abbaye des morts

edit: Επίσης ανακάλυψα ότι δε παίζει παιχνίδια απο usb stick, τουλάχιστον αυτά που έχω εγώ και μάλλον χρειάζεται εξωτερικό σκληρό

Edited by Shinobi

To RetroArch χρησιμοποιεί διάφορες cores του MAME ή το FBA για Neo-Geo. Λογικά κάποιo core πιο παλιάς έκδοσης (πχ MAME 2003) ή το FBA να τρέχουν καλά στο Wii.

Επίσης θα μπορούσες να τρέξεις roms από SD card, εγώ έτσι το είχα κάνει πριν του βάλω δίσκο.

Edited by Imgema

Βρήκα τελικά πραγματικό RGB καλώδιο αππ το εξωτερικό σε λογική τιμη. Τη πάτησα πριν με καλώδιο από Ελλάδα που ήταν composite σε scart στη πραγματικότητα ανακατεμένο και έβγαζε μια πράσινη απόχρωση στα πάντα.

Μεγάλη βελτίωση στην εικόνα, ειδικά σε emulators σε 240p η εικόνα είναι κρυστάλλινη πάνω σε CRT γκουμουτσα εννοείται.

1,5 χρόνο έχω την κονσόλα και πρεπει να πω οτι αξιζε τα λεφτά της. Φοβερή διασκέδαση με δεκάδες τιτλους GameCube, μερικούς τιτλους Wii και φυσικά ενα φορτηγό emulators όλα σε CRT με rgb πραγματική απόλαυση. Τώρα παίζω resident evil 4 GameCube έκδοση όλα τα λεφτά. Και το Mario kart Wii είναι φοβερο. Με βλέπω να παίζω χρόνια και αν χαλάσει χτυπά ξύλο θα πάρω κι άλλο η μήπως να το πάρω απο τώρα πριν ανέβουν οι τιμες lol

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.