Jump to content
Sign in to follow this  
metalcandyman

SEGA Forever

Recommended Posts

Μάλιστα. Δε πειράζει που σέρνεται και δε μπορείς να παίξεις, ας το βάλουμε όλοι στα κινητά μας να βλέπουμε όλη μέρα διαφημίσεις για να υποστηρίξουμε τη Sega. Εγώ πάντως δεν είμαι η μητέρα Τερέζα, αν αξίζει θα το βάλω αν όχι τότε απλά δεν το βάζω.

Κατι που δεν έχει γραφτεί είναι ότι τα παιχνίδια είναι always online για προφανείς λόγους.

Το σχόλιο μου πήγαινε στη νοοτροπία "τι, δεν είναι κομμένο και ραμμένο για τα γούστα μου; θα το πειρατευσω έτσι για να δούνε αυτοί!"

κανεις δε σου το επέβαλε να το εγκαταστάσεις και επίσης υπάρχει η απλούστατη (και πολύ φτηνή θα έλεγα) λύση να το αγοράσεις αν δε θέλεις να βλέπεις διαφημίσεις.

Δε χρειάζεται μιρλα σε κάθε ποστ.

Always online είναι οι smart συσκευές συνεχώς και πάντως τύπου. Δε πρέπει να σ΄ανησυχεί το συγκεκριμένο app...

To θέμα είναι ότι όλα αυτά τα παιχνίδια τα έχουμε ήδη "πειρατευσει" από τα τέλη του 90. Γενικά οι εταιρείες μπήκαν πολύ αργά στο παιχνίδι του emulation, όταν ήδη είχε καθιερωθεί το homebrew emulation και μπορούσε ήδη ο καθένας πολύ εύκολα να κατεβάσει όχι μόνο ένα rom αλλά ολόκληρη την βιβλιοθήκη ενός συστήματος σε ένα torrent μικρότερο από 1GB. Δεν περιμέναμε την Sega να κυκλοφορήσει το Comix Zone το 2017 για να το κατεβάσουμε από το internet, το έχουμε ήδη στον δίσκο ή σε κάποιο CD εδώ και δεκαετίες. Και τι έκανε που το κυκλοφόρησε? Τι πρόσφερε έτσι ώστε να δώσει μεγαλύτερη αξία στο προϊόν της ώστε να τραβήξει τον κόσμο από τα homebrew? Διαφημίσεις, always online, κακό ήχο και κακό frame rate.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω την πειρατεία. Αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι οι εταιρείες όχι μόνο άργησαν να εκμεταλλευτούν το emulation (που πριν το κυνηγούσαν) αλλά το τελικό προϊόν που προσφέρουν είναι κατώτερο από αυτό που είχαμε ήδη ως δεδομένο εδώ και δεκαετίες.

Και όχι μόνο η Sega αλλά και η Nintendo τα έχει κάνει σαν τα μούτρα της. Αυτό που λες, δηλαδή να υποστηρίξω την προσπάθεια της εταιρίας το έχω κάνει. Το έχω δοκιμάσει. Και μου βγήκε σε κακό. Ο μόνος λογος που είχα αγοράσει το Wii ήταν το Virtual Console. Εδωσα λεφτά για την κονσόλα και εξτρά λεφτά να αγοράσω 5-6 N64 roms. Τα οποία τα είχα ήδη και στο PC μου αλλά και αυθεντικά στο N64. Αλλα είπα να υποστηρίξω την προσπάθεια της Nintendo γιατί λατρεύω το emulation και πίστεψα ότι αν είναι official από την ίδια την εταιρία θα έχω ένα ανώτερο αποτέλεσμα. Αλλά τελικά αυτό που πήρα ήταν Ευρωπαϊκά roms στα 50hz. Για να καταλάβεις, αυτά ούτε καν τα κατέβαζα. Ολοι τα θεωρούν "junk roms" και κρατάνε μόνο τα exclusives που δεν έχουν βγει σε NTSC (αναγκαστικά).

Αλλά και πιο μετά τα ίδια λάθη κάνανε. Στο WiiU VC για παράδειγμα, τα χρώματα είναι σκοτωμένα. Κάποια roms είναι πειραγμένα και δεν είναι τα original ενώ κάποια άλλα είναι broken με bugs (το Ευρωπαϊκό Super Metroid για παράδειγμα).

Οπότε βλέπεις πως δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα. Αν ήθελαν πραγματικά να τραβήξουν τον κόσμο από το homebrew emulation θα πρόσφεραν ένα προϊόν ανώτερο απο αυτό που σου προσφέρει το homebrew emulation. H έστω με την ίδια ποιότητα. Αντι αυτού παίρνεις κάτι κατώτερο. Οπότε κι εγώ δεν βλέπω κάποιο λόγο να ασχοληθώ. Το μόνο καλό που συνέβη τώρα τελευταία είναι το ότι η Nintendo θα βάλει το τελικό, αυθεντικό Starfox 2 στο SNES mini. Αυτό είναι μία κίνηση που μου δείχνει ότι σε αυτήν την περίπτωση θέλουν να σου δώσουν κάτι που δεν το βρίσκεις αλλού (το rom που κυκλοφορεί είναι ένα πειραγμένο beta). Αυτό ναι, να το υποστηρίξω. Αλλά κακό emulation 16bit κονσόλας εν έτη 2017 με διαφημίσεις και always online δεν μου πάει να υποστηρίξω.

.

Edited by Imgema

Μιλάμε τώρα για συστήματα που έχουν αποσυρθεί από την αγορά εδώ και 20 χρόνια και τα ρομς κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες και ακόμα και η κουτσή μαρία τα έχει στη συλλογή της και μιλάμε για πειρατεία. Παραλογισμός. Αν πάμε με το γράμμα του νόμου, τα παιχνίδια αυτά θα είχαν εξαφανιστεί και δε θα υπήρχαν καν emulators αφού οι δημιουργοί τους θα ήταν στη φυλακή. Ειδικά αυτοί που φτιάξανε το ΜΑΜΕ θα είχαν φάει 20 φορές ισόβια αφού έπρεπε να έχεις 700 arcade κάτω στη πυλωτή για να ανοίξεις το πρόγραμμα. Οπότε πιο πολύ για copyright trolling μου ακούγεται.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.