Jump to content
Sign in to follow this  
karapiperim

Ηθοποιοί που τραγουδούν

Recommended Posts

Με μια πρόχειρη έρευνα στο φόρουμ δε βρήκα αντίστοιχο θέμα. Θα ήθελα να μαζέψουμε στο παρόν όλους τους ηθοποιούς που τραγούδησαν, είτε στα πλαίσια των ρόλων τους είτε ξέχωρα. Είναι πάρα πολλοί κι ελπίζω να τους βρούμε όλους. Κάποιοι μάλιστα κάνανε και δεύτερη ή παράλληλη καριέρα στο τραγούδι. Ξεκινώ εγώ με δύο γνωστές αλλά όχι και πασίγνωστες περιπτώσεις

- Κώστας Βουτσάς

Όλοι μας ξέρουμε τα θρυλικά πλέον "φσσσσσστ Μπόινγκ" και το 

"-αψου - γιτσες - στω".

Ο Βουτσάς όμως έξω από αυτά ηχογράφησε κι έναν δίσκο το 1975 με ωραία σατυρικα τραγούδια. 

Στα κομμάτια συμπεριλαμβάνεται και το τουμπου Ζα του Μαρκόπουλου ( για το οποίο μάλιστα ο συνθέτης μήνυσε τον ηθοποιό) αλλά και σε πρώτη εκτέλεση το ντουγλερι και ντουγλερεα ( στις παράγκες) που στις μέρες μας είναι πιο γνωστό από τον Γιάννη Μπέζο ως Δογκανο  στο " εκείνες κι εγώ". 

- Νίκος Κούρκουλος

Λιγότερο γνωστό ότι ο Κούρκουλος ηχογράφησε κι αυτός ένα δίσκο (1967) σε μουσική του Μίμη Πλέσσα και ποίηση των τεραστιων ποιητών  μας Μαλακάση, Λειβαδίτη, Καρυωτάκη. Ο δίσκος πέρασε στα ψιλά, σχεδόν απαρατήρητος.

-Εμένα πάντως μου άρεσε, όχι ότι με ρώτησε κανείς:')-

Προσθέστε ελεύθερα. 

• Like 1
  • Thanks 1

Και καποιοι ακομα:

Αλικη Βουγιουκλακη

Ρενα Βλαχοπουλου

Ζωη Λασκαρη (αν και ο Πλεσσας της ειχε πει το '63 οτι δεν μπορουσε να τραγουδησει ουτε τα καλαντα):)

Τζενη Καρεζη

Ντινος Ηλιοπουλος

Αννα Φονσου

Μπετυ Αρβανιτη

Ανδρεας Μπαρκουλης

Μαρθα Καραγιαννη

Εχω και μερικους ακομα στο μυαλο μου, αλλα ας μην μονοπωλησω το θεμα.

• Like 2

@bambinella 100 

Είναι μεγάλη μου χαρά που γραφεις στο θέμα. Οι γνώσεις σου έχουν πάντα ενδιαφέρον ( και είναι και ανεξάντλητες!!,) Οπότε μονοπώλησε ελεύθερα!! 

Θα ήθελα μονάχα στα ονόματα που γράφουμε να δίνουμε κ δυο τρία στοιχεία για τον καθένα κ τα τραγούδια για να είμαστε πλήρεις κ να μαθαίνουμε και τραγούδια η ερμηνείες που ίσως δεν ξέρουμε. 

• Thanks 1

Posted (edited)

Δεν θυμάμαι ποιος   (σε συνέντευξή  του)  γνωστός  κινηματογραφικός συνθέτης του  ήταν ,

ο οποίος σε ανύποπτο χρόνο είχε εκθειάσει την ~φωνή του Γ.Πάντζα  

λέγοντας κάτι σαν  "μπορεί να μην είναι γνωστό αλλά ο  Γ.Πάντζας έχει πολύ καλή φωνή" ,κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση ,

αφού από όσο μπορω να θυμηθώ δεν τον θυμάμαι να τραγουδάει σε κάποια ταινία.

Άλλωστε δεν ήταν και Δαλλιανιδικός/μιούζικαλ ηθοποιός  (εκτός του "Μαριχουάνα στοπ" νομίζω) .   

Mε μια μίνι αναζήτηση έπεσα πάνω σ'αυτό 

που ομολογουμένως δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα . 

Edited by Nemo
  • Like 1

Posted (edited)

Ναι, ημουν επιγραμματικη. Το ψιλιαστηκα οτι θα ηθελες κατι παραπανω και συντομα θα επανελθω εκτενεστερα. :)

Ο Θανασης Βεγγος εχει τραγουδησει κι αυτος σε ταινιες του, αλλα πολυ λιγο νομιζω. Τον θυμαμαι στο Παρε κοσμε να πηγαινει επισκεπτης σε νοσοκομειο και να τραγουδαει μαζι ολους τους ασθενεις του θαλαμου:

"Γελατε σαν παιδακια

να φυγουν τα πονακια

χτυπατε παλαμακια

και θα' ν περαστικα...."

Edited by bambinella 100
  • Like 1

@bambinella 100

Πολύ γέλιο με το Βέγγο. Στο ίδιο στυλ λέει κι ένα νανούρισμα στο μωρό της Μιτσης Κωνσταντάρα στον παπατρέχα. 

Νάνι νάνι Θανασάκη

Η μαμά παίζει χαρτάκι

Κι αν κερδίσει στο κουμ καν

Θα του πάρει και φονταν

• Like 1

Νομίζω ότι θα πρέπει να μείνουν απ' έξω ηθοποιοί επιθεωρήσεων και μιούζικαλ, διότι είναι τεράστιος ο αριθμός τουυς, χώρια που τα όρια τραγουδιστή - ηθοποιού ήταν δυσδιάκριτα. Οι αδελφές Καλουτά, η Ζωζώ Σαπουντζάκη, η Σπεράντζα Βρανά που ανήκουν?

Η Μάρθα Βούρτση είναι εξαιρετική τραγουδίστρια, αλλά δεν ξέρω καμιά ταινία στην οποία να έχει τραγουδήσει (δεν θα με παραξένευε αν είχε τραγουδήσει σε κάποια μελό). Στο θέατρο είναι άλλη ιστορία.

Η Σμαρούλα Γιούλη ήταν η "Βασίλισσα της Σάμπας". Τραγουδούσε φάλτσα, κατά τη γνώμη μου, και οι πιο πολλές σάμπες της είχαν για θέμα τη σάμπα (Μ' αυτό τον καινούργιο χορό / στιγμή να σταθώ δεν μπορώ... σε άλλο τραγούδι έλεγε για τη "σάμπα στο χωριό", σε άλλο "Είναι της μόδας η σάμπα")

https://www.youtube.com/watch?v=Q5IalUwsPfo

Στο "Τραγούδι του νεκρού αδελφού" η υπέροχη Δέσποινα Μπεμπεδέλη ερμήνευσε πρώτη το "Νανούρισμα" του Μίκη Θεοδωράκη (Κοιμήσου αγγελούδι μου...)

Και μια που θυμήθηκα εκείνη την εποχή, ας μην ξεχάσουμε και τη "Μαύρη Φορντ" της Μάρως Κοντού στην Οδό Ονείρων (και το 2008 στο Ηρώδειο, όπου και την είδα), και βέβαια το ιταλικό τραγούδι της "τσιριμπιμ τσιριμπόμ" Ιταλίδας στο "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη" και άλλα στο στρίγγλο που έγινε ερνάκι, στις 3 κούκλες κι εγώ κλπ κλπ

Και για να μη μείνω μόνο σε γυναίκες, ο Δημήτρης Χορν είπε λίγα μόνο τραγούδια, αλλά τι τραγούδια! (άλλο αν δεν μου αρέσει το "Ο ηθοποιός")

Περίπου την εποχή που ο Βουτσάς έβγαλε το σατιρικό δίσκο που αναφέρθηκε παραπάνω βγήκε κι o καταπληκτικός δίσκος "Τραγούδια με νόημα" με παρωδιες - διασκευές γνωστών Λάτιν τραγουδιών στον οποίον τραγουδούσαν ο Γιάννης Γκιωνάκης, ο Τάκης Μηλιάδης και ο Θύμιος Καρακατσάνης. Οι στίχοι ήταν του Γιάννη Λογοθέτη.

Αυτά για τώρα και έπεται συνέχεια

• Like 2

Posted (edited)

(#Τάκης Μηλιάδης... Καλέ πατωνεις δεσποινίς...!)

Η Μάρθα Βούρτση έχει ασφαλώς τραγουδήσει σε αρκετά μελό. Όντως εξαιρετική φωνή κι έπαιζε και καλό πιάνο. Μουσικός είναι και ο σύζυγός της. Έχει βέβαια τραγουδήσει και στα κίτρινα γάντια με τον Φωτόπουλο το " θα σου δώσω πασαπορτι" 

Μια πολύ ιδιαίτερη μουσική παρουσία είχε ο ηθοποιός Γιώργος Μούτσιος. Αυτός ο άνθρωπος, αυτός... Που συνήθως έπαιζε το σκουλήκι (!!/???!) είχε μια παράλληλη καριέρα στη μουσική. Με κλασικές σπουδές στη Λυρική ( συνέχισε τη συνεργασία του με τη Σκηνή στην οποία επανερχόταν από καιρό σε καιρό), με συνεργασίες με το Μάνο  Χατζιδάκι Που χρονολογούνται από το '51 με διεθνή αναγνώριση... Σπάνια φωνή που δυστυχώς δεν αξιοποιήθηκε από το σινεμά. 

Πληροφορίες θα βρείτε εδώ http://m.lifo.gr/team/readersdigest/31789

Κι εδώ μπορείτε να πάρετε μια γεύση. 

Edited by karapiperim

Πολλά τραγούδια που τα πρωτοείπαν ηθοποιοί σε ταινίες ή θέατρο κυκλοφόρησαν σε δίσκο από τραγουδιστές και πολλά έγιναν και μεγάλες επιτυχίες. Ένα παλιό παράδειγμα είναι ο Ιλισσός του Μάνου Χατζιδάκι, το οποίο όλοι το ξέρουμε με τη Μούσχουρη (και τη Μελίνα Μερκούρη) αλλά το τραγουδούσε στον "Δράκο" του Κούνδουρου η Μαργαρίτα Παπαγεωργίου. Απ' όσο ξέρω η μουσική της ταινίας δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε δίσκο.

• Like 2

Επανερχομαι οπως υποσχεθηκα.

Αλικη Βουγιουκλακη: Και που δεν εχει τραγουδησει αυτη η γυναικα. Ειχε και πολυ καλη φωνη, αλλωστε. Αγαπημενες μου στιγμες της στα Χτυποκαρδια, στο Δολωμα και στη Νεραϊδα.

Ρενα Βλαχοπουλου: Επτανησιος με ασχημη φωνη υπαρχει; Γιατι λοιπον η Ρενα να αποτελει εξαιρεση; Περισσοτερο μου αρεσει στα τραγουδια Ας παει και το παλιαμπελο και στο Ηρθες, που το λεει παρεα με τον Μπαρκουλη στο Ζητειται επειγοντως γαμπρος.

Ζωη Λασκαρη: Οση ομορφια ειχε αυτη η γυναικα, τοσο επασχε απο φωνη στο τραγουδι. Εκανε το ατοπημα να τραγουδησει στους Αιχμαλωτους του μισους και ειναι κατι που απλως θελω να ξεχασω.

Τζενη Καρεζη: Καλη φωνη η Τζενη, αλλα οσο μου αρεσε στο Μακρια σου ενα χρονο, δε μου αρεσε πουθενα αλλου τοσο πολυ.

Ντινος Ηλιοπουλος: Τιποτα το αξιολογο στη φωνη του, αλλα ηταν γλυκος και τσαχπινης και καθολου φαλτσος βεβαια. Μ΄ αρεσει να τον ακουω στο Με κυνηγουν τα αδελφια σου.

Αννα Φονσου: Ενταξει, καλουτσικη. Η φωνη της ποτε δε μου αρεσε ιδιαιτερα, ουτε καν οταν την ακουω να μιλαει. Παλι καλα που τραγουδησε ελαχιστα στο σινεμα. Νομιζω πως ηταν καλυτερη στο Θελω τα ωπα μου.

Μπετυ Αρβανιτη: Και η Μπετυ τραγουδησε παρα πολυ λιγο. Νομιζω πως περαν της ταινιας Το κοροϊδακι της πριγκηπεσας, δεν τραγουδησε αλλου. Ευτυχως.

Ανδρεας Μπαρκουλης: Εξαιρετικος. Θα μπορουσε να κανει καριερα τραγουδιστη πολυ ανετα. Υπεροχος στο Χαμενες ωρες, παρεα με το βιολι που υποτιθεται οτι παιζει και στο σιγοντο που κανει στη Βλαχοπουλου στο τραγουδι Ηρθες, που λεγαμε πιο πανω.

Μαρθα Καραγιαννη: Ουτε κι αυτη τραγουδησε πολυ στο σινεμα. Ειπε το Ο αντρας που θα παντρευτω, και το τραγουδι κανει τρελη επιτυχια μεχρι σημερα. Στο Πεθαινω καθε ξημερωμα, ο Φωσκολος την ντουμπλαρε με τη φωνη της Δεσποινας Σταυρουλακη. Μακαρι να ειχε την προνοητικοτητα να κανει το ιδιο και με τη Ζωη τρια χρονια αργοτερα.

• Like 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.