Jump to content
karapiperim

Ηθοποιοί που τραγουδούν

Recommended Posts

Η Μιράντα Κουνελάκη είχε συμετάσχει στον δίσκο Αγώγή του Πολίτου του 1975 σε στίχους Γιάννη Κακουλίδη και Μουσική Γιώργου Κριμαζάκη από όπου και το σχετικό τραγούδι

https://www.youtube.com/watch?v=lqhnX0lofFU

Η Ελένη Ανουσάκη πρωτόερμήνευσε το τραγούδι "φίλα με" σε μουσική Γιώργου Κατσαρου και στίχους Πυθαγόρα στην ταινία "η γόησσα"

https://www.youtube.com/watch?v=NWO3tWMYSBQ

Για την ακρίβεια ο Μπάρκουλης έκανε όντως καριέρα τραγουδιστή. Μετά το σκάνδαλο με τα ναρκωτικά έφυγε για Αυστραλία και ΗΠΑ όπου κι εργαζόταν ως τραγουδιστής. Το ρεπερτόριο του ήταν δυστυχώς δεύτεροτρίτο. Παρόλα αυτά φευγατος από την Ελλάδα στη φωνή του στηρίχτηκε για να βιοποριστει. 

( Ο πατέρας της Βούρτση ήταν μουσικός κι όχι ο σύζυγος που έγραψα από βιασύνη πιο πάνω. Ο σύζυγος είναι ( ήταν; Δεν ξέρω αν ζει) στιχουργός. 

Η Ρένα Βλαχοπούλου ξεκίνησε την καριέρα της ως τραγουδίστρια στις αρχές του '40 με μεγάλη επιτυχία δίπλα στον " βασιλιά της Τζαζ" Γιάννη Σπάρτακο. Πλάι στον σημαντικό σύνθετη έγινε το καλλιτεχνικό του αλτερ εγκο και σύντομα καθιερώθηκε ως " η βασίλισσα της Τζαζ". Μαζί, κάνανε για αρκετά χρόνια περιοδείες στο εξωτερικό. Τραγούδι τους γνωστό ακόμη σε εμάς είναι το " θα σε πάρω να φύγουμε". 

Η Βλαχοπούλου εγκατέλειψε τελικά τη μουσική γύρω στο '54 όταν με προτροπή του Τραϊφόρου βγήκε στο σανίδι. 

Edited by karapiperim

Αρκετά αξιοσημείωτη καριέρα ως τραγουδιστής έκανε και ο Νίκος Ξανθόπουλος. Είχε βγάλει δίσκους και τραγουδούσε σε μαγαζιά.

Να και λίγες πληροφορίες από την https://el.wikipedia.org/wiki/Νίκος_Ξανθόπουλος

@tzias57

Την Κουνελάκη δε θα την αναγνώριζα ΠΟΤΕ στο άσμα που μας ποσταρες. Κι ούτε τι ήξερα πως τραγουδούσε

Στέλλα (1955). Πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση της Μελίνας Μερκούρη και ωραιότατες ερμηνείες των τραγουδιών των Χατζηδάκι/Κακογιάννη «Αγάπη που ΄γινες δίκοπο μαχαίρι» και «Εφτά τραγούδια θα σου πω».

Edited by NIOBH

Στην Κυριακάτικη τηλεοπτική επιθεώρηση του ΕΙΡΤ "Χαρούμενη Κυριακή - Κυριακή χωρίς σύννεφα" η Μιράντα Κουνελάκη εμφανίστηκε αρκετές φορές και μάλιστα στο τελευταίο νούμερο, που ήταν το "κλου" του ωριαίου προγράμματος. Όχι μόνο ήταν καλή τραγουδίστρια, αλλά έκανε και εξαιρετικές μιμήσεις. Τότε είχαμε πρωτοπάρει τηλεόραση και έχασκα σαν χαζός σ' αυτά τα προγράμματα που μου επέτρεπαν να βλέπω αυτά τα πασίγνωστα ονόματα μέσα στο σπίτι μας, γι' αυτό και θυμάμαι πολλές στιγμές. Μου έχει μείνει ας πούμε η Κουνελάκη να τραγουδάει (μιμούμενη την Α. Β. που ήταν ακόμη κυρία [ευτραφούς ήδη] Παπαμιχαήλ): "Κι είναι χοντρόοοο τόσο χοντρό, να τ' αγκαλιάσω δεν μπορώ". Επίσης ήταν πολύ καλή Βέμπο. Ίσως και γι' αυτό την έβαλε η Μαριέττα Ριάλδη να πρωταγωνιστήσει στο "Καφέ Σαντάν" (1978), πράγμα που έκανε πάταγο διότι ως τότε η Ριάλδη ανέβαζε έργα με άγνωστους ηθοποιούς στο μικροσκοπικό θεατράκι της στην Ακαδημίας, και αυτό ήταν σε μεγάλο κεντρικό θέατρο με γνωστά ονόματα για πρωταγωνιστές.

Ο Λαυρέντης Διανέλλος ήταν ο τελευταίος που θα φανταζόμουνα ότι θα τραγουδούσε. Αλλά το έκανε τουλάχιστον μία φορά, στο "Πιο λαμπρό αστέρι". Δεν έχω δει την ταινία ποτέ, αλλά είχα ακούσει το τραγούδι χωρίς να ξέρω σε ποιον ανήκε η αντρική φωνή

Μια γυναίκα ηθοποιός που δεν ξέρω αν μπορούσε να τραγουδήσει καλά αλλά τη μοναδική φορά που έπαιξε ρόλο τραγουδίστριας (Ασπασία ως Σία Άσπα στο "Ξύπνα καημένε Περικλή) την είχαν ντουμπλάρει με τη φωνή της Μανταλένας ήταν η Ξένια Καλογεροπούλου. Έχει τραγουδήσει ποτέ?

@elephadas Εδω η Καλογεροπουλου δεν μπορουσε να μιλησει καλα καλα στις πρωτες της ταινιες. Αυτος ηταν και ο λογος που τη ντουμπλαρανε στο Μεγαλο κολπο.

Το κακο ειναι ομως οτι "τραγουδησε" τη Βουρκωμενη Δευτερα στην ταινια Αγαπη μου παλιογρια. Για πρωτη και για τελευταια (θελω να ελπιζω) φορα στο σινεμα.

On 3/9/2018 at 1:17 AM, karapiperim said:

Μια πολύ ιδιαίτερη μουσική παρουσία είχε ο ηθοποιός Γιώργος Μούτσιος. Αυτός ο άνθρωπος, αυτός... Που συνήθως έπαιζε το σκουλήκι (!!/???!) είχε μια παράλληλη καριέρα στη μουσική. Με κλασικές σπουδές στη Λυρική ( συνέχισε τη συνεργασία του με τη Σκηνή στην οποία επανερχόταν από καιρό σε καιρό), με συνεργασίες με το Μάνο  Χατζιδάκι Που χρονολογούνται από το '51 με διεθνή αναγνώριση... Σπάνια φωνή που δυστυχώς δεν αξιοποιήθηκε από το σινεμά. 

Πληροφορίες θα βρείτε εδώ http://m.lifo.gr/team/readersdigest/31789

Κι εδώ μπορείτε να πάρετε μια γεύση. 

Βtw στο  " Ο άνθρωπος που γύρισε από τη ζέστη/ 1972 " προς  στο τέλος της ταινίας λίγο πριν πάνε στο κέντρο στο κέντρο   νομίζω ακούμε τον  Γιώργο Μούτσιο να τραγουδάει .

Υ.Γ. απότι βλέπω εδώ

https://90lepta.com/s1090.html

τραγούδησε και στο  " Η ζωή μου αρχίζει με σένα (1961) "

Τό ότι δεν αξιοποιήθηκε κινηματογραφικά ίσως οφείλεται τόσο στους ρόλους  που  τυποποιήθηκε ενσάρκωνε όσο και στο είδος των τραγουδιών που πήγαιναν στην φωνή  του .

Edited by Nemo

Ο Άγγελος Αντωνόπουλος και η Γωγώ Αντζολετάκη έκαναν τον δίσκο "Ανάμνησις" (μουσική Βαγγέλη Πιτσιλαδή, στίχοι Γιώργου Παπαστεφάνου) το 1975.

Η Έλλη Λαμπέτη τραγούδησε στο θεατρικό μιούζικαλ "Γλυκιά μου Ίρμα" το 1972.

• Thanks 1

Σχετικά με τον Λαυρέντη Διανέλλος έχει τραγουδήσει το τραγούδι "ο μικρός Δικτάκτωρ" στην ταινία η Αλίκη Δικτάτωρ αλλά έχει τραγουδήσει και στην ταινία "το κορίσι του Λουνα Παρκ"

Θα ήθελα επίσης να αναφερθώ σε μια κατ΄εμέ στγκλονίστική ερμηνεία του Σταύρου Παράβα από τον δίσκο η συμφωνία της Γιάλτας. Το τραγούδι λέγεται "ο Σαμ, ο Τζώνυ και ο Ιβάν" σε στοίχους Νικού Γκάτσου και μουσική Σταύρου Ξαρχακου. Είναι αυτή εδώ :

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.