Jump to content
Wally

Arcade αιθουσες σημερα?

Recommended Posts

Mall ε? To Outrun το εχω ξεκατιανιασει επι χρονια εκει περα :)

Ναι ναι.:thumb:

Edited by Aardvark

ειχα πετυχει στην Κερκυρα σε ενα χωριο το ChaseHQ 2 αλλα ηταν σβηστο

Και μερικα arcades που κυκλοφορησαν το 2018.

House of the Dead: Scarlet Dawn (sega)
SEGA World Drivers Championship SuperGT (sega)
Tomb Raider Arcade (Crystal Dynamics & Square Enix)
konami arcades 2018

• Like 1

Και μερικα arcades στο «Παραλίμνιο» Ψυχαγωγικό Πάρκο Ιωαννίνων!!
Περασα μια βολτα απ το κτηριο που εχει τα arcades αλλα δεν ειδα κατι ενδιαφερον εκτος απ το sega rally 2.

Ειχαν και καποια θεματακια στις οθονες των παιχνιδιων.
Οι crt οθονες του sega rally 2 ειχαν αλλοιωσεις χρωματων σε μερικα σημεια της οθονης (ισως μαγνητισμος) και η δεξια οθονη ειχε καποια θολουρα και πιο χαμηλο contrast.Λογικο ειναι αν εχουν πολλες χιλιαδες ωρες λειτουργιας να θελουν ρυθμιση και εντυπωση μου εκανε που λειτουργουν ακομη.

Στο outrun 2 sp η οθονη ηταν σκοτεινη και τα γραφικα μου φανηκαν λιγο χοντροκομενα!!Μαλλον τεχνολογιας plasma περιπου 55".Θα προτιμουσα μικροτερη καμπινα και crt σε αυτο το παιχνιδι.

Και στο Harley-Davidson: King of the Road ειχε σκοτεινη οθονη.Δεν ξερω τι προβλημα εχουν οι οθονες αλλα εγω δεν μπορω να παιξω ετσι.

Στα παιχνιδια με τους δεινοσαυρους της sega οι οθονες ηταν οκ.Φωτεινες με καλες αναλυσεις για hd οθονες 

1.thumb.JPG.915778e87a15f999af64c6262f5b6f4d.JPG

2.thumb.JPG.252d12913dd6e50a7645573c22621e3d.JPG

3.thumb.JPG.d8db9547242951f2605bc26d462f1f40.JPG

4.thumb.JPG.45601311233266b4007d440d5ba9adeb.JPG

5.thumb.JPG.93ade3142dbc8124a712e6f58c651ee0.JPG

6.thumb.JPG.d01f0ffaf2f9166f7c0ea4d947c03ef7.JPG

Edited by milntov
  • Like 4

Απέναντι απο τη πλατεία της Αγίας παρασκευής υπήρχαν κάτι σκαλοπατάκια που οδηγούσαν σε ένα υπόγειο γεμάτο με arcades.Τη τελευταία φορά που πάτησα το πόδι μου εκεί πρέπει να ήταν μεταξύ 1994-1998.Επι της Γαρυττού, λίγο πριν φτάσεις στο σταθμό Δ.Πλακεντίας υπήρχε ένα καφενείο-ταβέρνα-ουφάδικο που είχε μέσα περίπου 15 καμπίνες arcade.Εκεί μυήθηκα με παιχνίδια όπως punisher, candilacs&dinosaurs, 3wonders, street fighter, street basketball, snow bros, sunset riders, double dragon, bomber man, ποδοσφαιράκια περιόδου 1988-94, slam masters, bubble bobble, shinobi, bust n move, aero fighters, world rally 1993 και ένα σωρό άλλα που τα αλλάζαν κατα διαστήματα.Πιο μέσα είχε μπιλιάρδα και ποδοσφαιράκια τύπου fuseball.Παλιές καλές εποχές.Arcades με 20, 50, 2×50 δρχ και φυσικά η πετονιά και η εισχώριση δίφραγκων με δύναμη για δωρεάν παιχνίδια.Τι άλλη παιδική κομπίνα θα σκαρφιζόμασταν για ένα παραπάνω παιχνίδι;

Υ.Σ. Να υποθέσω οτι όλοι ψάχνατε κάτω απο τις καμπίνες για πεσμένα-χαμένα κέρματα απο άλλους...😉

Eνα βιντεο με arcades που ανεβασε ενας στο youtupe.(Αν δεν κανω λαθος ειναι και μελος του retromaniax) Γραφει οτι ειναι στο εμπορικο κεντρο μακεδονια  στην ανατολικη θεσσαλονικη.Δεν μου αρεσε κανενα παιχνιδι που ειδα στο βιντεο.Προτιμω τα παλια arcades των 80ς 90ς σε crt οθονες.

Θελουμε δε θελουμε ετσι εχουν τα πραγματα και τα arcades εχουν πεθανει εδω και πολλα χρονια.Κανενα μαγαζι δεν προκειται να βαλει καποια απο τα παλια κλασσικα arcades γιατι πολυ απλα κανενας δεν θα ασχοληθει μαυτα.Κανενας πιτσιρικας πχ δεν προκειται να παιξει Ghost's n goblins για παρααδειγμα την στιγμη που τζαμπα θα παει το πενηνταλεπτο γιατι δεν θα φτασουν ουτε μεχρι της κινουμενες πλατφορμες στην πρωτη πιστα.Γιαυτο λοιπον κοπανανε μεσα διαφορα ραλακια και διαφορα με οπλα κλπ για την μεγαλη μαζα και τελειωσε το θεμα.Στην περιοχη που εχουμε το εξοχικο μας υπαρχει τετοιο μαγαζι ετσι σχεδιο οπως το παραπανω με την διαφορα πως ειχε μια καμπινα απο αυτες που εχουν μεσα ολα τα κλασσικα παιχνιδια και δεν ασχολιοταν κανεις.Μονο εγω πηγαινα και τερματιζα καποιο απο τα παλια αγαπημενα και επινα της μπυρες μου και κανεις αλλος μεχρι που το πηραν και αυτο και δεν ξαναπατησα το ποδι μου.Τωρα για crt οθονες και ολα αυτα ειναι πολυ ψιλα γραμματα και κανεις δεν προκειται να κατσει να ασχοληθει μαυτο το πραγμα τη σημερον ημερα περα απο ολους εμας που ζησαμε εκεινη την εποχη.

• Like 2

Το έχω ξαναπει αλλά για μένα τα arcades πέθαναν όταν οι εταιρίες θέλησαν να τα κάνουν πιο φτηνά στην παραγωγή και έτσι χάθηκε η αιχμή της τεχνολογίας και το "wow factor" που είχαν για δεκαετίες. Τι να το κάνω εγώ το ουφάδικο όταν στην κονσόλα ή το PC μπορώ να παίξω πολύ πιο εξελιγμένα παιχνίδια?

1 hour ago, metalcandyman said:

Θελουμε δε θελουμε ετσι εχουν τα πραγματα και τα arcades εχουν πεθανει εδω και πολλα χρονια.Κανενα μαγαζι δεν προκειται να βαλει καποια απο τα παλια κλασσικα arcades γιατι πολυ απλα κανενας δεν θα ασχοληθει μαυτα.Κανενας πιτσιρικας πχ δεν προκειται να παιξει Ghost's n goblins για παρααδειγμα την στιγμη που τζαμπα θα παει το πενηνταλεπτο γιατι δεν θα φτασουν ουτε μεχρι της κινουμενες πλατφορμες στην πρωτη πιστα.Γιαυτο λοιπον κοπανανε μεσα διαφορα ραλακια και διαφορα με οπλα κλπ για την μεγαλη μαζα και τελειωσε το θεμα.Στην περιοχη που εχουμε το εξοχικο μας υπαρχει τετοιο μαγαζι ετσι σχεδιο οπως το παραπανω με την διαφορα πως ειχε μια καμπινα απο αυτες που εχουν μεσα ολα τα κλασσικα παιχνιδια και δεν ασχολιοταν κανεις.Μονο εγω πηγαινα και τερματιζα καποιο απο τα παλια αγαπημενα και επινα της μπυρες μου και κανεις αλλος μεχρι που το πηραν και αυτο και δεν ξαναπατησα το ποδι μου.Τωρα για crt οθονες και ολα αυτα ειναι πολυ ψιλα γραμματα και κανεις δεν προκειται να κατσει να ασχοληθει μαυτο το πραγμα τη σημερον ημερα περα απο ολους εμας που ζησαμε εκεινη την εποχη.

Ετσι ακριβως metalcandyman!!σ αυτες τις περιπτωσεις οπως τα arcades της θεσσαλονικης στο βιντεο ειναι του στυλ μεγαλες hd οθονες και συνηθως οπλα-ραλλυ.Τι να τα κανουν τα παλια arcades και ποσο μαλλον να βαλουν οθονες CRT σε αυτα που οι περισσοτεροι προσπαθουν να ξεφορτωθουν. 
Εκτος ελλαδας υπαρχουν μαγαζια για retrogamers με κλασσικα arcades και φυσικα με crt οθονες.

Έχω ακούσει πως σε λίγο καιρό στο κέντρο της Αθήνας θα ανοίξει μεγάλος χώρος με παλιά arcades. Ας περιμένουμε να δούμε. Πάντως και για τα φλίπερ τα ίδια λέγαμε, ποιός θα παίζει πλέον με αυτά και το pinball museum σαρώνει.

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.