Jump to content
Sign in to follow this  
kyrbill

Η κυρά μας η μαμή

Recommended Posts

Η κυρά μας η μαμή (1958)

Ξεκίνησα να βρω στο νετ πληροφορίες για την διαδρομή για την λίμνη Μπελέτσι κι 'έπεσα' πάνω εδώ:

99205.jpg.6f4d542afe0580f29045a54a2541eefd.jpg

99200.jpg.1a8bd0ea58d223d25a0e06b6aa5b5c9d.jpg

99203.jpg.8e25ff1151a4851d46c016b69a492eb6.jpg

σας θυμίζει κατι? ;)

99202.jpg.c372125918fd4d51dbe801fb95216367.jpg

99201.jpg.b3b0e0d094e5b1dfbc04c67bfa0b1dc2.jpg

δυστυχώς δεν έχει πολύ καλές εικόνες από το street view.. αν έχει κάποιος καλύτερες ας τις αναρτήσει. (Ε.Ο. Μαλακάσας- Σκάλας Ωρωπού)

btw, τέλειο και το ρεπορτάζ για την λίμνη:coolglasses:

πηγή: http://www.espressonews.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/53277/%CE%B7-%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%B1%CF%82

Edited by Kambia
Αποκατάσταση εικόνων/ post #941

Θερμα συγχαρητηρια, kyrbill!

Και η περιβοητη Λεστινιτσα; Που ακριβως εγιναν τα γυρισματα; Δεν ξερουμε καν εαν υπαρχει μερος με αυτη την ονομασια, βεβαια.

Λογικά όλα στην Αττική έχουν γίνει. Που να βρεθεί χρήμα να τρέχουν στα χωριά για εξωτερικά πλάνα.

θα συμφωνήσω PT8! κάπου εκέι νομίζω κι εγώ..σε κάποιο κοντινό ορεινό χωριό ή και χωριά.. λογικά κάπου στα βόρεια της Αττικής! θα τους εξυπηρετούσε άλλωστε και για τα γυρίσματα στην παραλία.. νομίζω πως κι αυτά στην Λούτσα έγιναν.

θα συμφωνήσω PT8! κάπου εκέι νομίζω κι εγώ..σε κάποιο κοντινό ορεινό χωριό ή και χωριά.. λογικά κάπου στα βόρεια της Αττικής! θα τους εξυπηρετούσε άλλωστε και για τα γυρίσματα στην παραλία.. νομίζω πως κι αυτά στην Λούτσα έγιναν.

Σε ευχαριστω πολυ!

Μια πηγή την οποία δεν θυμάμαι αναφέρει ως τόπο γυρισμάτων το νομό Κορινθίας. Επιπλέον στο νομό αυτόν υπάρχει και η Περαχώρα για την οποία γίνεται αναφορά σε μια σκηνή της ταινίας.

Να 'σαι καλά bambinella 100! :)

Διόλου απίθανο oldgrcinfun να είναι η Περαχώρα. Θα μπορούσε να ήταν κι ένας επιπρόσθετος λόγος ότι είναι και το μέρος καταγωγής του Παντελή Ζερβού?... ίσως. Ο κεντρικός δρόμος πάντως με τα σπίτια στην πλαγιά (όπως δείχνει το πλάνο όταν φτάνει το λεωφορείο), ταιριάζει με το μέρος που έχει κτιστεί η Περαχώρα. Τώρα βέβαια θα είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσουμε οικοδομικές ομοιότητες (αν είναι τελικά αυτό το μέρος) λόγω και των τεράστιων καταστροφών που υπέστη από τον σεισμό του 1981.

Ξέρω ότι θα 'ακουστεί' περίεργο και χωρίς λόγο περαιτέρω εξόδων, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει 'καρφωθεί' ότι τα γυρίσματα του 'χωριού' δεν έχουν πραγματοποιηθεί σε ένα μόνο μέρος.. το ένα μέρος μοιάζει με ορεινό χωριό

99247.jpg.25102813bbda40ece9fbd1fcfa7362c5.jpg

99248.jpg.603e60720225abf0a00d11d1be3012c5.jpg

και το άλλο πλησιάζει πολύ περισσότερο σε κωμόπολη (νεότερα κτίρια και δρόμοι)

99244.jpg.692f88d4681f7a5a2636e83e89b15e3c.jpg

99245.jpg.a550467595e06f9742b707f8a2eab0f8.jpg

.. είναι κι αυτό το περίπτερο που για το 1958 μόνο η 'Λεστινίτσα' δεν θα μπορούσε να έχει! :o

Edited by Kambia
Αποκατάσταση εικόνων/ post #947

... είναι κι αυτό το περίπτερο που για το 1958 μόνο η 'Λεστινίτσα' δεν θα μπορούσε να έχει!

Και το Φαρμακειο ακομα προς το τελος της ταινιας, για Λεστινιτσα του '58 προχωρημενο μου φαινεται κι εμενα.

Ακριβώς bambinella! όσο παρατηρώ δε την ταινία, τόσο κλίνω προς την άποψη ότι υπήρχαν τα γυρίσματα του χωριού και μετά έγιναν τα γυρίσματα στην Λούτσα (που για μένα είναι σίγουρα η παραλία). Τώρα το περίπτερο, το φαρμακείο κι ίσως και το Κτελ να έγιναν επίσης στην Λούτσα ή στην ευρύτερη περιοχή αυτής. Όπως και η εκκλησία είναι σίγουρα σε διαφορετικό μέρος, όπου εμφανίζονται και 3 ξεκάρφωτοι ηθοποιοί οι οποίοι δεν είχαν εμφανιστεί σε καμία άλλη σκηνή και δεν ήταν ούτε καν στην παρέα της παραλίας. Αυτή η σκηνή πιστεύω προστέθηκε μετά την ολοκλήρωση του μοντάζ, διότι άφηνε κάποιο κενό η αναφορά και μόνο του Παπαμιχαήλ '..εσύ είσαι εντάξει.. έχεις παντρευτεί'

Και μιας και ανέφερα πριν την παραλία, παρατήρησα ότι από τους ηθοποιούς (άνδρες) που ξεκινάνε για μπάνιο στο σημείο συνάντησης, στην παραλία εμφανίζονται μόνο ο Παπαμιχαήλ, ο Βουτσάς και τα μέλη του Τρίο Καντσόνε. Εκεί λοιπόν στην παραλία (κι αφού γεμίσανε το πλάνο με κάθε περαστικό που βρήκανε) υπάρχει κι ένας τύπος που στέκεται αριστερά του Βουτσά και φοράει ο κακομοίρης ένα ξεχειλωμένο μαγιώ. Παρατηρήστε την σκηνή και διακρίνετε την αγωνία που έχει να μαζέψει το μαγιώ για να μην του πέσει.. το πιάνει από αριστερά, το πιάνει από πίσω.. τίποτα. Βάζει λοιπόν τα χέρια στη μέση και το πίανει καλά καλά. Κάποια στιγμή όμως που αρχίζει και το μέτρημα κάνει να βάλει και τα χέρια στο στόμα για να ακουστεί πιο δυνατά, αλλά αμέσως το μετανιώνει και ξαναπιάνει το μαγιώ! :) από τα πλάγια δε του μαγιώ, είναι εμφανές το.. 'κενό αέρος'! χαχαχα άσε που στο τέλος της σκηνής ενώ όλοι τρέχουν να βουτήξουν στην θάλασσα, αυτός ψιλιάζετε τα αποκαλυπτήρια, 'το κόβει' παράλληλα κι εξαφανίζεται από το πλάνο! Το δαχτυλάκι έβρεξε κι αυτό πολύ ήταν!!:supergrin:

Και μιας και ανέφερα πριν την παραλία, παρατήρησα ότι από τους ηθοποιούς (άνδρες) που ξεκινάνε για μπάνιο στο σημείο συνάντησης, στην παραλία εμφανίζονται μόνο ο Παπαμιχαήλ, ο Βουτσάς και τα μέλη του Τρίο Καντσόνε. Εκεί λοιπόν στην παραλία (κι αφού γεμίσανε το πλάνο με κάθε περαστικό που βρήκανε) υπάρχει κι ένας τύπος που στέκεται αριστερά του Βουτσά και φοράει ο κακομοίρης ένα ξεχειλωμένο μαγιώ. Παρατηρήστε την σκηνή και διακρίνετε την αγωνία που έχει να μαζέψει το μαγιώ για να μην του πέσει.. το πιάνει από αριστερά, το πιάνει από πίσω.. τίποτα. Βάζει λοιπόν τα χέρια στη μέση και το πίανει καλά καλά. Κάποια στιγμή όμως που αρχίζει και το μέτρημα κάνει να βάλει και τα χέρια στο στόμα για να ακουστεί πιο δυνατά, αλλά αμέσως το μετανιώνει και ξαναπιάνει το μαγιώ!

kyrbill τι χρωμα μαγιο φοραει? μαυρο ή γκρι? (έτσι οπως φαινεται σαν χρώμα στην ταινία δηλαδη αφου ειναι ασπρομαυρη)

γιατί προσεξα εναν με ενα γκρι μαγιο, ο οποιος -οταν χορευουν στην παραλία- το "κενο αέρος" στα πόδια ειναι ολοφάνερο! ο συγκεκριμενος μάλιστα, οταν μετρανε αντιστροφα και τρεχουν προς την θαλασσα, αντι να μπει στην θαλασσα, τρεχει κατα μήκος της αμμουδιάς προς την αντιθετη κατευθυνση :rofl:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

You need to be a member in order to leave a comment

Δημιουργία λογαριασμού

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.